Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)
    

 

Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)


 Autor: Zbyszek | Data: 22/12/11

Ulepszenia Power Tune oraz technologia Zero Core Power

Jak doskonale orientują się czytelnicy TwojePC w kartach Radeon HD 6900 wprowadzona została technologia PowerTune będąca prawdziwym przełomem pod względem zarządzania poborem energii elektrycznej. Funkcja ta udostępniła możliwości raczej niespotykane we wcześniejszych układach graficznych oraz procesorach x86, niezależnie od ich producenta. A wszystko dzięki bieżącemu pomiarowi i regulacji poboru energii elektrycznej w czasie rzeczywistym w każdym takcie zegara, oraz możliwości dostosowywania go do wcześniej ustalonej wartości.

Regulacja poboru energii przez PowerTune następuje co kilka cykli jego zegara - taktowanie poszczególnych bloków układu graficznego jest dynamicznie regulowane w zależności od bieżącego zapotrzebowania na wydajność, oraz określonego limitu zużycia energii. Rozwiązanie jest w pełni sprzętowe, a w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem daje bezpośredni wpływ na ilość konsumowanych Watów.

W debiutującym dziś Radeonie 7970 technologia PowerTune została usprawniona - poprawiono granulację, dzięki czemu nowy układ graficzny jest podzielony na większą ilość oddzielnych bloków, których taktowanie może być dynamicznie regulowane, co zwiększa efektywność działania PowerTune i pozwala oszczędzać więcej energii.

Oprócz tego rozwiązanie zostało wzbogacone o istotną nowość: technologię Zero Core Power. Technologia pozwala zmniejszyć pobór energii przez kartę do mniej niż 3W w trybie głębokiego spoczynku (Long Idle). Dla porównania wcześniejsze karty Radeon HD 6800 i 6900 konsumowały podczas pełnego spoczynku 24W energii elektrycznej. Dzięki Zero Core Power prawie wszystkie części układu graficznego zostają odcięte od zasilania za pomocą technik takich bramkowania mocy (Power Gating) stosowanych przez AMD również w najnowszych układach APU. Dla porównania dotychczasowe generacje kart przechodząc w tryb spoczynku po prostu zwalniały swojego zegary taktujące do bardzo małych wartości, pozostając wciąż pod pełnym zasilaniem.

Nie oznacza to automatycznie, że nasz nowy Radeon HD 7970 będzie pobierał zaledwie 3W mocy podczas aktywnego przeglądania stron internetowych czy oglądania filmu. Firma AMD mówi o stanie głębokiego spoczynku, co oznacza po prostu bezczynność karty graficznej oraz wygaszenie monitora. Podczas używania karty w środowisku 2D (pulpit Windows) pobór energii może być większy i wynosić około 20W. Z dobrodziejstw technologii Zero Core Power postanowiono skorzystać w przypadku konfiguracji CrossFire - po zakończeniu gry i powrotu do pulpitu Windows tylko jedna z posiadanych kart pozostanie aktywna, natomiast pozostałe zostaną automatycznie odłączone, konsumując nie więcej niż 3W energii elektrycznej.

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)
 
 » Karty Radeon HD 7970 oraz układ graficzny Tahiti
 » Zupełnie nowa architektura
 » Teselacja, DirectX 11.1 oraz PCI-Express 3.0
 » Eyefinity 2.0 oraz obsługa rozdzielczości 4K
 » Ulepszenia Power Tune oraz technologia Zero Core Power
 » Steady Video 2.0 i kodowanie VCE
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »