Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)
    

 

Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)


 Autor: Zbyszek | Data: 22/12/11

Steady Video 2.0 i kodowanie VCE

Wraz z premierą APU Llano i sterowników Catalyst 11.6 firma AMD wprowadziła technologię Steady Video, która została również udostępniona posiadaczom dedykowanych kart graficznych serii 6000. Na czym polega Steady Video? funkcja ta stara się w czasie rzeczywistym niwelować artefakty obrazu oraz wstrząs kamery poprzez korektę i uzupełnianie obrazu na podstawie analizy poprzednich i następnych klatek. Dodatek ma poprawiać stabilność obrazu oglądanego nawet w serwisach internetowych takich jak np. YouTube. Niejako "przy okazji" dokonywana jest także automatyczna poprawa kontrastu - poprawa następuje przez zabieg określany fachowo rozciągnięciem histogramu, a nie tylko przez "zwykłe" przyciemnienie ciemnych pikseli i rozjaśnienie tych już jaskrawych. Oznacza to, że Steady Video nie zepsuje obrazu który już odznacza się wysokim kontrastem (a przynajmniej nie powinno), natomiast może znacznie poprawić jakość obrazu o niskim kontraście.

W przypadku najnowszego Radeona 7970 i architektury GCN mamy do czynienia z drugą odsłoną technologii Steady Video. Wprowadzone zmiany polegają na zastosowaniu nowego, bardziej wydajnego i skutecznego algorytmu estymacji ruchu kamery, co ma poprawić efekty działania funkcji. W tym celu wykorzystano nowy typ operacji SAD (Sum of Absolute Differences) - poszczególne klatki obrazu dzielone są na bloki o wielkości 8x8 pikseli i korygowane na podstawie analizy odpowiadających im bloków z poprzednich i następnych klatek. W jednym takcie zegara jedna jednostka CU (Compute Units) składająca się z 64 procesorów strumieniowych dokonuje operacji SAD na jednym bloku obrazu złożonym z 64 pikseli.

Sumarycznie do korekty obrazu o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i płynności 60 klatek na sekundę potrzebne jest dokonanie ponad 513 miliardów 382 milionów takich obliczeń, co dla nowego Radeona HD 7970 nie stanowi żadnego problemu. AMD podkreśla że dzięki zastosowaniu nowego algorytmu możliwości Steady Video w dziedzinie estymacji ruchu nie ograniczają się tylko do niwelacji drgań kamery, ale również np. do rozpoznawania w czasie rzeczywistym gestów wykonywanych przez osoby występujące na nagraniu. Być może możliwości te zostaną wykorzystane w przyszłości przez specjalizowane oprogramowanie.Video Codec Engine

Oprócz tego wraz z nową generacją debiutuje system sprzętowego wspomagania konwersji materiałów wideo o nazwie Video Codec Engine (VCE). VCE jest rozwiązaniem podobnym do funkcji Quick Sync wprowadzonej przed rokiem w procesorach Sandy Bridge i polega na sprzętowej akceleracji enkodowania wideo przez układ graficzny. VCE podobnie tak jak rozwiązanie Intela jest w stanie obsłużyć sprzętowo kodowanie H.264 w czasie rzeczywistym. Należy spodziewać się, że funkcja zostanie wykorzystana w przyszłych wersjach oprogramowania do edycji wideo. Należy jednak podkreślić, że pełne sprzętowe wsparcie konwersji wideo wymaga od aplikacji obsługi standardu OpenCL lub DirectCompute oraz wykorzystanie możliwości VCE i uniwersalnego dekodera wideo (UVD - Universal Video Decoder).

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)
 
 » Karty Radeon HD 7970 oraz układ graficzny Tahiti
 » Zupełnie nowa architektura
 » Teselacja, DirectX 11.1 oraz PCI-Express 3.0
 » Eyefinity 2.0 oraz obsługa rozdzielczości 4K
 » Ulepszenia Power Tune oraz technologia Zero Core Power
 » Steady Video 2.0 i kodowanie VCE
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »