Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)
    

 

Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)


 Autor: Zbyszek | Data: 22/12/11

Podsumowanie

Debiutujący dziś Radeon HD 7970 to zdaniem AMD to najbardziej zaawansowana oraz najbardziej wydajna jednoukładowa karta graficzna na rynku. O ile drugie potwierdzą testy, to z pierwszym nie sposób jest się nie zgodzić. Radeon HD 7970 jako pierwszy na rynku obsługuje biblioteki DirectX 11.1 i magistralę PCI-Express 3.0, jest także pierwszą kartą graficzną z układem graficznym produkowanym w najnowszym 28-nanometrowym wymiarze technologicznym. Jednak bez wątpienia najbardziej istotną nowością jest zupełnie nowa architektura procesorów strumieniowych GCN (Graphics Core Next), która znacznie rozszerza możliwości wykonywania obliczeń za pomocą GPU. Nowe karty zostały również wyposażone w drugą generację technologii Eyefinity, jeszcze bardziej elastyczną i unowocześnioną, a także rozwiązanie Zero Core Power redukujące prawie do zera zużycie energii w trybie bezczynności.

Wisienką na torcie są możliwości podkręcania nowych Radeonów HD 7970. Osiągnięcie częstotliwości taktowania układu graficznego na poziomie 1GHz jest według AMD bajecznie proste i ogranicza się do użycia odpowiedniej opcji w aplikacji OverDirve - wystarczy tylko zaakceptować wprowadzoną zmianę i wszystko działa. Według AMD 1000 MHz to jednak dopiero początek możliwości podkręcania układu, które sięgają około 1100 MHz bez zwiększania napięcia zasilającego. Fabryczne limity podkręcania ustalone przez AMD w aplikacji OverDrive to 1125 MHz dla układu graficznego oraz 1575 MHz dla pamięci (6300 MHz). Przekroczenie tych wartości będzie wymagać użycia innej aplikacji lub modyfikacji ustawień jednego z dwóch BIOSów.

Co ważne - wszystkie nowości wprowadzone w Radeonie HD 7970 pojawią się niebawem w całej serii kart o nazwie Southern Islands. AMD posiada w swoim zanadrzu łącznie trzy 28-nanometrowe układy graficzne z architekturą GCN i pełną paletą wszystkich nowych rozwiązań - oprócz chipu Tahiti są to również układy Pitcairn oraz Cape Verde. Drugi z nich będzie korzystał z 256-bitowej magistrali pamięci i stanie się podstawą kart Radeon HD 7800, które zastąpią dzisiejsze Radeony 6800 z układami Barts. Dla mniej zamożnych pojawią się karty z Radeon 7700 z układami Cape Verde i 128-bitową magistralą pamięci.


Radeon HD 7970 przynajmniej na razie nie zastąpi jeszcze starszego modelu i do momentu premiery kolejnych akceleratorów z serii HD 7000 będzie uzupełnieniem dotychczasowej oferty firmy AMD w segmencie kart najbardziej wydajnych. O rzeczywistym przeznaczeniu Radeona HD 7970 świadczy jego cena, która wynosi 549 USD. To sprawia że nowa karta to aktualnie raczej bezpośredni konkurent dla kosztującego 499 USD GeForce GTX 580, niż następca dużo tańszego Radeona HD 6970. Sytuację zrewiduje dopiero pojawienie się całej gamy nowych kart z architekturą GCN które wyprą starsze Radeony 6000, oraz być może obniżka cen ze strony konkurencyjnej Nvidii.· · · Sprawdź ceny kart graficznych w ofercie sklepu · · ·


poprzednia strona (Steady Video 2.0 i kodowanie VCE)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)
 
 » Karty Radeon HD 7970 oraz układ graficzny Tahiti
 » Zupełnie nowa architektura
 » Teselacja, DirectX 11.1 oraz PCI-Express 3.0
 » Eyefinity 2.0 oraz obsługa rozdzielczości 4K
 » Ulepszenia Power Tune oraz technologia Zero Core Power
 » Steady Video 2.0 i kodowanie VCE
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »