TEST: Router? Repeater? Nie, to N.Plug! Autor: Grzegorz Szwala (Greg) | Data: 15/03/12
|
|
Panel Administracyjny
(kliknij, aby powiększyć)
Panel administracyjny został zbudowany prosto i zrozumiale. Domyślną stroną główną jest kreator konfiguracji. Zawartość jego poszczególnych kart zmienia się w zależności od wybranego trybu.
(kliknij, aby powiększyć)
W zakładce Internet Settings ustawimy metodę połączenia z siecią Internet - 3G lub WAN. Mamy dostęp do m.in. filtrowania: portów, adresów IP, adresów MAC oraz przekierunkowania portów. Jednym słowem wszystko co znajdziemy w średniej klasy, domowym routerze.
(kliknij, aby powiększyć)
W zakładce Wireless zawarto wszystko co dotyczy sieci bezprzewodowych. Szybko ustawimy parametry radia, łącznie z numerem i częstotliwością kanału. Sprawdzimy też jakie urządzenia znajdują się w naszej sieci. Dzięki opcji Site Survey uruchomimy skanowanie w poszukiwaniu wszystkich dostępnych sieci bezprzewodowych. Opcja jest szczególnie przydatna gdy chcemy poszukać najmniej obciążonego kanału dla naszego urządzenia.
(kliknij, aby powiększyć)
Miło widzieć, że producenci dbają o ekologię; w sekcji Schedule możemy zaprogramować harmonogram pracy naszej sieci bezprzewodowej według naszych upodobań. Jeśli jesteśmy przy temacie oszczędzania energii to istnieje też opcja ograniczająca moc nadajnika Wi-Fi.
Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się opcja klonowania sieci bezprzewodowych. Funkcji tej nie zabrakło w N.Plugu. Możemy uruchomić do 4 osobnych sieci, nadać im własny SSID oraz wybrać pasmo. Klient zalogowany do takiej właśnie wirtualnej sieci otrzymuje adres IP z tej samej puli, co umożliwia m.in. dostęp do ustawień urządzenia. Na szczęście mamy dostępny standardowy zestaw zabezpieczeń WEP, WPA/WPA2.
(kliknij, aby powiększyć)
Zakładka System zawiera sekcje odpowiedzialne m.in. za zarządzanie LAN, zmianę hasła oraz aktualizacje firmware. To co jednak nas najbardziej będzie interesowało to QoS.
(kliknij, aby powiększyć)
Producent na szczęście nie daje nam powodów do rozczarowań. Jak na urządzenie wagi piórkowej, QoS w N.Plug jest dosyć rozbudowane. Możemy wprowadzać sztywne limity pobierania/wysyłania dla całej sieci oraz dla poszczególnych klientów z osobna. Przy tworzeniu nowych zasad posługujemy się adresami MAC/IP, wprowadzamy górne i dolne "widełki" przepustowości.
|