Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2018
RECENZJE | Recenzja Dune HD TV-303D odtwarzacza z 3D i Wi-Fi
    

 

Recenzja Dune HD TV-303D odtwarzacza z 3D i Wi-Fi


 Autor: DYD | Data: 21/06/13
     

Odtwarzacz w działaniu

Pierwsze uruchomienie playera trwa dość długo (po aktywacji przyciskiem ON/OFF z tyłu), od momentu włączenia z pilota urządzenia do pojawienia się menu ekranowego mija 50 sekund. Kolejne włączenia są już szybsze, bo tylko 9 sekund trzeba zaczekać aż urządzenie będzie gotowe do pracy. Czas gotowości urządzenia zależy od tego, czy korzystamy z trybu czuwania (Stand-by) czy też nie. O tym jeszcze w dalszej części wspomnę. Na pełne wyłączenie urządzenia z pilota musimy zarezerwować również 9 sekund. Włożenie do portu USB pamięci pendrive (w naszym przypadku Kingston Extreme 64GB NTFS) wymaga odczekania około 4 sekund, aż pamięć pokaże się w Menu Ekranowym.


Menu Ekranowe, skóra Base (kliknij, aby powiększyć)


Menu Ekranowe, skóra Black (kliknij, aby powiększyć)

Meny Ekranowe jest wielojęzykowe, a producent nie zapomniał o naszym, rodzimym języku. Poruszenie po Menu zależy od rodzaju motywu (skóry) jakie zainstalujemy w urządzeniu. My korzystaliśmy z motywu Base i Black - wówczas poruszenia odbywa się w lewo lub prawo i zawiera ikony wraz z podpisem co oznaczają (jednak przy pobraniu nowych skór, zmienia się także rodzaj nawigacji po ikonach). Przemieszczamy się pomiędzy ikonami szybko, można pojedynczo naciskać lub trzymać wciśnięty klawisz, aby przechodzić pomiędzy ikonami. Menu główne zawiera:
  • Źródła - to nas najbardziej interesuje, bo z tego poziomu wybieramy nasze źródło odtwarzania, czyli np. pendrive, dysk zewnętrzny, dysk wewnętrzny, sieć przewodowa i Wi-Fi, NAS, SNB czy UPNP.

  • Skróty do aplikacji: TV - możliwość przejścia na tuner DVBT o ile opcjonalnie dokupimy takowy do urządzenia oraz do telewizyjnych serwisów internetowych (na razie tylko TVRain.ru). Są także skróty do pozostałych aplikacji z Dune Store czyli: serwisy Video, Radiowe, Newsowe itp.

  • Ulubione - tu pojawią się nasze pliki video, audio, które sami dodamy do playlisty ulubionych

  • Aplikacje - Dune Store: aplikacja zawierająca możliwość pobierania kolejnych aplikacji, które zawierają dostęp do serwisów telewizyjnych, video, radia i muzycznych oraz proste gry typu tetris czy sudoku. Aplikacje pobierane są z internetu, ewentualne aktualizację również. Głównie oferowane są usługi z rynku rosyjskiego (telewizyjny kanał TVRain.ru, serwisy video IVI.ru, Rutube, VidiMax - brakuje Youtube czy Vimeo). Z radiowych aplikacji jest popularny TuneIn, Shoutcast i kilka rosyjskich. Z newsów i pogody mamy AccuWeather, Horoskop i RIA Novosti, nie ma RSSa. Z social mamy Facebooka i Twittera. Jest też kilka alternatywnych skór do zmiany wyglądu Menu Ekranowego - wówczas zmienia się także system nawigacji.

  • Konfiguracja - tutaj mamy sporo ustawień. Język menu i wygaszacz ekran, data i czas (z aktualizacją przez Internet), video (wyjście wideo, tryb m.in. 1080p 23.976Hz, 24Hz, 50Hz, 59.94Hz i niższe rozdzielczości) i zaawansowane video (głębia kolorów HDMI 8, 10 i 12 bit; wymuś wyjście DVI; wsparcie 3D dla HDMI), wiele ustawień dla dźwięku (cyfrowe złącze audio HDMI/SPDIF, tryb dekodowania audio od stereo po 7.1, kontrola dynamiki sygnału, konwersja DTS CD), ustawienia sieci przewodowej i Wi-Fi, dodatkowe ustawienia aplikacji (przeglądarka, widgety pogodowe, etc). Są także ustawienia dla odtwarzania (wybór początkowego języka, ustawień napisów, zakładek oraz kilku preferencyjnych opcji). Ostatnie ustawienia to sekcja 'Pozostałe', gdzie znajdziemy parametry dla przeglądarki plików (ukrywanie plików systemowych, skróty klawiszowe), rodzaj kodowania znaków, ustawienia systemowe, zarządzanie energią (automatycznie wyłączanie, działanie przycisku Power), aktualizację oprogramowania przez Internet (korzystaliśmy z najnowszej wersji Beta 130505_2104_b6) oraz informacje o statusie urządzenia i oprogramowania


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Trochę niedopracowane są ikony przy podłączaniu źródeł do USB. Źródło zawsze pokazuje się jako Pamięć flash USB, lub Pamięć flash USB 2, etc. Obojętnie czy podłączamy pendrive, dysk twardy 1TB z własnym oznaczeniem czy też macierz dyskową 8TB pod USB. Zawsze widnieje ikonka USB i nazwa Pamięć flash USB - trochę mało intuicyjnie to wyszło. Jedynie podłączenie wewnętrznego dysku SATA zmienia ikonę i nazwę.

To że odtwarzacz obsługuje praktycznie wszystkie mniej lub bardziej popularne formaty video i audio nie powinno nikogo dziwić, bo tego oczekujemy od tego typu playera. Łatwiej napisać z czym player sobie nie poradził, niż z czym nie było problemów. A więc player wysypał się przy próbie uruchomienia materiału 4K w rozdzielczości 4096x1744 px, 24fps, H264 - obraz był bardzo zniekształcony. Następnie do testów poszedł natywny materiał Blu-ray, bezpośrednio z płyty. Player nie potrafi poprawnie rozkodować pliku ISO z materiałem Blu-ray. Jednak jeśli uruchomimy całą zawartość płyty Blu-ray bezpośrednio na dysku, bez zapisania jej do ISO, wówczas możemy poprawnie uruchomić film, przeskakiwać rozdziały oraz co istotne zmieniać napisy i ścieżki audio. Nie działa jednak struktura Menu z Blu-ray’a. Z DVD nie ma żadnego problemu, zarówno ISO, jak i zawartość oraz struktura Menu Płyty działa poprawnie. Wracając do Blu-ray - obraz jest świetnej jakości, nie ma żadnych artefaktów, przewijanie oraz reakcje na działanie z pilota jest szybkie, bez opóźnień i nie ma problemu z wydajnością. Wszelkie nasze testowe pliki video, typu TS, m2ts, MKV, MP4, zapisane z dużym bitrate 1080p50/60fps, WVW, QuickTime odtwarzane były bez zarzutu, bardzo płynnie, szybko, nawigacja po filmie była błyskawiczna.

Jeśli chodzi o obsługę napisów to mamy w przypadku tego modelu Dune szerokie wsparcie, w tym obsługę popularnych u nas standardów SUB (MicroDVD) i SRT. Nie ma problemów z zaszytymi napisami w kontenerze MKV, czy też z napisami w natywnym materiale Blu-ray i DVD. Wszystkie nasze rodzime "ogonki" wyświetlane są prawidłowo, kodowanie jest poprawne. Kolor czcionki, jej wielkość, a także położenie i synchronizację napisów można ustawić podczas odtwarzania filmu z poziomu pilota. Są jedynie błędy z napisami, kiedy oglądamy materiał w 3D, ale o tym za chwilę.

W kwestii przetwarzania audio, testowany model posiada dekodowanie AC3 (Dolby Digital), DTS, MPEG, AAC, LPCM, WMA, WMAPro, FLAC, wielokanałowy FLAC, Ogg/Vorbis - wspiera wysokiej jakości nagrania do 192 kHz / 24-bit. Jeszcze większe możliwości audio w postaci dekodowania DTS-MA i TrueHD posiada wyższy model Dune HD Base 3D.

Kolejny istotny bonus playera Dune HD TV-303D to wsparcie materiałów 3D. Z tym także nie ma żadnych problemów, testowaliśmy głównie materiały zapisane jako Side-by-side przy użyciu okularów pasywnych i monitora Philips 27 cali IPS model 278G4 i wszystko prezentowało się poprawnie. Sprawdzaliśmy zarówno na plikach MKV zapisanych w 3D jak i na materiale z płyt Blu-ray. Jakość 3D bez zarzutu, wszystko działa tak jak powinno. Jedynie do czego można się przyczepić, to że wszelkie informacje na Menu Ekranowym podczas projekcji materiału 3D są oczywiście prezentowane w 2D bardzo nieczytelnie, bo w przypadku Side-by-side są rozmazane i zdublowane - przydałoby się jakieś sprytne uproszczone Menu w 3D od Dune. Także napisy zewnętrzne przy plikach MKV są niekompatybilne z przekazem 3D. Kiedy uruchamiamy materiał natywny z Blu-ray w 3D problemów z napisami nie ma.

Odtwarzanie plików graficznych o wielkości 4-5MB zapisanych na pamięci pendrive jest dość szybkie, przeskoczenie na kolejne zdjęcie trwa 1 sekundę. Mamy tryb pokazu slajdów w celu automatycznej prezentacji. Dune odczytuje pliki zapisane jako JPG, PNG, BMP oraz GIF. Odtwarzacz audio jest dość prosty, ale radzi sobie z playlistami zapisanymi jako M3U oraz PLS, a wspiera takie audio formaty jak MP3, MPA, M4A, WMA, FLAC, APE (Monkey’s Audio), WV Pack, Ogg/Vorbis, WAV, AC3, AAC. Jest w czym wybierać. Można było pokusić się o jakiś bardziej przyjazny player dla audio i galerii zdjęć.

Aplikacje dostępne z Menu Ekranowego nie są zbyt wyszukane i głównie na razie nastawione na rynek rosyjski. Z ciekawych rzeczy, jest przeglądarka internetowa oparta na silniku Opera, całkiem szybka, choć wpisywanie adresów z poziomu pilota jest mało intuicyjne. W dodatku system nie zapamiętuje wcześniej wpisywanych adresów, co trochę dodatkowo utrudnia współpracę z WWW. Za to uparcie ustawia stronę startową jako DuneHD... Przewijanie stron z poziomu pilota odbywa się albo poprzez przeskakiwanie po aktywnych linkach, lub przewijanie góra dół przyciskami P+P-. Wielkość okna przeglądarki można ustawić np. na 720p lub 1080p.


(kliknij, aby powiększyć)

Dysk 2.5 calowy po włożeniu do playera na gorąco od razu widziany jest w urządzeniu. Można przeglądać, kopiować i zapisywać pliki przy systemie plików FAT i NTFS. Jeśli chcemy zrobić użytek z dysku SATA i przygotować katalog sieciowy typu SMB/NFS, wciskamy przy źródle dysku PopUp Menu na pilocie i wchodzimy w tryb tworzenia katalogu sieciowego. Po konfiguracji, mamy dostęp do naszego NAS-a w urządzeniu Dune i możliwość dostania się do danych przez eksploratora Windows lub FTP. Można także sformatować dysk w urządzeniu, jednak wówczas będzie on posiadał system plików EXT2/EXT3/EXT4 (aby odczytać taki dysk w Windowsie konieczne jest oprogramowanie EXT2FSD.

Pilot ma pokryte fluorescencyjną farbą gumowe klawisze, które po naświetleniu będą świeciły na zielono w ciemności. Pilot ma dość sporo klawiszy funkcyjnych, niektóre funkcje dostępne są dopiero po naciśnięciu innego klawisze, więc trzeba chwilę mu poświęcić, na poznanie jego wszystkich właściwości, a przynajmniej tych, które będą dla nas istotne. Dodatkowa czujka IR umożliwia ukrycie urządzenia, a wystawienie jedynie wspomnianej czujki na pole widzenia pilota.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Pobór mocy przy podłączonej pamięci pendrive 64GB, z aktywnymi Wi-Fi. Podczas trybu pracy w Menu Ekranowym pobiera 5.1W, prawie tyle samo w trybie czuwania Standby po wyłączeniu (5W). Można wyłączyć tryb Standby, wówczas z pilota wyłączamy kompletnie urządzenie i nie będą aktywne żadne źródła pamięci masowej, a pobór mocy będzie bliski zera. Kiedy jest nieaktywny tryb Standby uruchamianie trwa długo (pięciokrotnie dłużej), jak podawaliśmy na wstępie. Przy odtwarzaniu 1080p w 3D pobór mocy wynosił 6.5 do 6.9W. Tak samo było przy materiale Blu-ray.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Dune HD TV-303D odtwarzacza z 3D i Wi-Fi
 
 » Wstęp i specyfikacja
 » Dune HD TV-303D wyposażenie i wygląd
 » Odtwarzacz w działaniu
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »