Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
RECENZJE | Test Scythe Kama Panel 3.1 USB3.0 i slot na 2.5'' HDD
    

 

Test Scythe Kama Panel 3.1 USB3.0 i slot na 2.5'' HDD


 Autor: DYD | Data: 24/05/13

Test Scythe Kama Panel 3.1 USB3.0 i slot na 2.5'' HDDScythe niedawno zaktualizował swoją rodzinę zewnętrznych paneli Kama o model Kama Panel 3.1 oferujący dodatkowe złącza na froncie obudowy i wyposażony w podświetlany na niebiesko wyświetlacz LCD. Główną ciekawostką jest zastosowania gniazda i slotu SATA dla szybkiego podłączenia 2.5-calowego dysku SSD lub HDD przez USB3.0. Oprócz tego mamy dwa porty USB3.0, wbudowany kontroler obrotów dwóch wentylatorów, szybki czytnik kart pamięci oraz złącza audio. Zapraszam na test Kama Panel 3.1 montowanego jest w zatoce 5.25 cala.

Specyfikacja i opis


Opakowanie (kliknij, aby powiększyć)

Specyfikacja techniczna / funkcje Scythe Kama Panel 3.1
 • Nazwa modelu: Kama-Panel 3.1
 • Oznaczenie modelu: SCKMPN-3100
 • Wymiary: 148.5 x 42.5 x 124 mm (szerokość x wysokość x długość)
 • Prąd stały dla wentylatorów: 3,7 V (±10%) - 12 V (±10%)
 • Prąd wyjściowy wentylatorów: maksymalnie 1A (na kanał)
 • Kompatybilny z systemami Windows XP / 7 / 8
 • Kompatybilność z:
  USB 3.0 / Multi-format Card Reader / Writer
  MicroSD / MicroSDHC Card, Memory Stick Micro, SD, Memory Stick, Multi Media Card.
  MiniSD / MiniSDHC, RS-MMC, MMC-micro
  Adapter wymagay dla miniSD, mini SDHC, RS-MMC, MMC micro.
 • Zatoka dla dysków 2.5 cala S-ATA HDD / SSD do wysokości 9.5 mm
 • Waga: 198 g
 • Akcesoria:
  Kabel wentylatorów (x2), kabel audio (x1), Kabel USB 3.0 (x1), kabel zasilający (x1), kabel czujnika temperatury (x2), kabel włącznika zasilania i resetu, śruby montażowe, taśmy klejące


Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)

Znamy już specyfikacje, poznajmy teraz naszego bohatera recenzji. Scythe Kama Panel 3.1 to wielofunkcyjny panel zewnętrzny montowany w zatoce 5.25 cala w obudowie, dodający kilka ciekawych funkcjonalności, które mogą być przydatne posiadaczom skromniejszych obudów, nie wyposażonych zewnętrzne porty USB3.0, czy też regulacje obrotów wentylatorów. Jeśli chodzi o jego budowę - panel wykonany został z dobrej jakości matowego plastiku i ma przyjemny design. Warto zwrócić uwagę na chowane pokrętła wentylatorów, dzięki czemu żadne elementy nie wystają na stałe poza panel, co ma znaczenie, kiedy obudowa posiada frontowe zamykane drzwi. W wyposażeniu otrzymujemy komplet potrzebnego okablowania do obsługi panelu.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Chowane potencjometry (kliknij, aby powiększyć)


Chowane potencjometry (kliknij, aby powiększyć)

Zacznijmy od kwestii USB, które jest istotną funkcją tego panelu. Pierwsza ważna sprawa to rodzaj połączenia panelu Kama z portem USB3.0 w płycie głównej. Przyjmijmy, że nasza płyta ma tylko wyprowadzenie zewnętrzne USB3.0. Właśnie w ten sposób kablem dołączonym do zestawu łączymy nasz panel z płytą główną. Musimy zatem nasz wewnętrzny kabel USB3.0 z panelu Scythe wyprowadzić na zewnątrz obudowy i podłączyć do portu USB3.0 płyty lub jak nie posiadamy takowego, to do USB2.0, co oczywiście będzie powodowało ograniczenie transferu. Jak wygląda takie podłączenie pokazujemy na obrazku poniżej.


Podłączenie USB3.0 - panelu z płytą główną

Takie rozwiązanie wymaga wypuszczenia kabla na zewnątrz, ale ma też dobre strony. Po pierwsze nie musimy mieć na płycie głównej wyprowadzeń wewnętrznych USB3.0. Po drugie tego typu podłączenie sprawi, że wszystko co podłączymy pod nasz panel Kama, tzn. pamięci pendrive, dyski 2.5 cala SSD/HDD czy też karty flash, będzie korzystało z szybkiego portu USB3.0. Warto tutaj od razu dodać, że panel nie do końca działa w pełni kompatybilnie z niektórymi kontrolerami USB3.0, w instrukcji sam producent nie daje gwarancji pełnej kompatybilności z kontrolerem Eltron-USB 3.0. My sprawdziliśmy Scyhte na zewnętrznym kontrolerze NEC wpiętym w port PCIEx1 płyty głównej oraz na kontrolerze Intela wbudowanym w chipset (B75) - nie było żadnych problemów z kompatybilnością i rozpoznawaniem urządzeń w trybie USB3.0 z tymi kontrolerami.

Panel Scythe posiada wyprowadzenie dla przycisków Power (zasilania) i Reset, więc w razie potrzeby można z nich skorzystać zastępując te znajdujące się na obudowie. Są także wyprowadzenia dla dwóch czujników temperatur, które możemy przykleić przy pomocy dołączonej taśmy z wybranym przez nas miejscu wewnątrz obudowy, np. do radiatora lub w innym miejscu gdzie jest wysoka temperatura. Dwa niezależne czujniki będą na bieżąco analizowały temperaturę, która zostanie pokazana na wyświetlaczu LCD, dodatkowo podświetlanym na niebiesko (można przyciskiem wyłączyć podświetlanie). Wbudowany LCD wyświetla także informacje o aktualnej prędkości wentylatorów (podpiętych do panelu). Jest możliwość własnego ustawienia alarmów temperatury w zakresie od 40 do 90° C w krokach co jeden stopień. Alarm w panelu także uaktywni się, jeśli dany wentylator przestanie pracować. Alarm wyciszany jest przyciskiem na panelu.

W momencie działania panelu, na niebiesko zawsze świeci się także przycisk Power. Panel posiada również wyprowadzenia HD Audio, dzięki czemu można do niego podpiąć głośniki i mikrofon.

W kwestii slotów na karty pamięci flash to fizycznie mamy ich sztuk trzy. Kama Panel 3.1 obsłuży karty SD, MicroSD / MicroSDHC, Memory Stick Micro, Memory Stick, Multi Media Card. Wspiera także MiniSD / MiniSDHC, RS-MMC, MMC-micro, jednak do nich konieczny jest specjalny adapter. Zabrakło więc obsługi Compact Flash (CF) i xD (do tych drugich można teraz dokupić przejściówkę microSD SDHC na xD). Warto pamiętać, że dzięki podłączeniu przez USB3.0, jeśli nasza karta flash jest bardzo szybka, uzyskamy wysokie transfery korzystając z panelu. Kiedy korzystamy z pamięci flash zapali się mała czerwona dioda na panelu. Poniżej slotów kart flash są dwa porty USB3.0, do których możemy podpinać pamięci pendrive, dyski przenoście i inne urządzenia USB.

Pora na coś wyjątkowego w panelu Scythe, a więc tajemniczy slot na dyski HDD/SSD. Slot przypominający nieco wejście na kasetę magnetofonową stosowaną dawno temu w radioodtwarzaczach samochodowych, współpracuje z dyskami w rozmiarze 2.5 cala i wysokości do 9.5 mm zarówno HDD jak i SSD. Jeśli nasza płyta główna kompatybilna jest z AHCI to możemy podczas pracy systemu, na gorąco (Hot Swap / Hot Plug) wkładać i wyjmować dysk do panelu. Po włożeniu dysku wystaje on na niecałe 10 mm z panelu, a także na nim o poprawnej pracy dysku poinformuje nas świecąca niebieska dioda. Jeśli nasz system współpracuje z systemem Hot Swap, mamy dużą wygodę w korzystaniu z tego rozwiązania. W dalszej części artykułu, zaprezentujemy działanie panelu "na żywo", na filmie wideo.


Wkładamy przykładowy dysk HDD do slotu (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Wystaje na niecałe 10 mm (kliknij, aby powiększyć)


Tutaj widać od tyłu dysk wpięty w porty SATA (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Co do wentylatorów, to Kama Panel 3.1 umożliwia podłączenie do niego dwóch wentylatorów i pełne monitorowanie ich pracy przy pomocy pokręteł. Co ważne, przy przekręceniu pokrętła na minimum, wentylator wyłączy się. Kontroler wentylatorów umożliwia pracę w zakresie prądowym od 3,7 V (±10%) do 12 V (±10%). Zastosowane wtyczki obsługują zarówno 3-pinowe jak i 4-pinowe złącza wentylatorów, których prędkość obrotowa regulowana jest za pomocą poziomu napięcia. Scythe jest zasilany przy pomocy mini złącza 4-pinowego (na panelu), a standardowy molex podłączamy do zasilacza.

Spójrzmy teraz na Scythe Kama Panel 3.1 zamontowany w obudowie Nanoxia Deep Silence 2, obok innych paneli.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Testy

Transfery

Na początek sprawdzimy transfery przez USB3.0 - czy podłączane urządzenia USB przez panel nie działają wolniej od podłączanych do portu umieszczonego bezpośrednio w płycie głównej. Do testów użyliśmy Crystal Disk Mark 3.0.2 oraz wykonaliśmy testy kopiowania. W tym celu na pierwszy ogień poszedł bardzo szybki pendrive SanDisk Extreme 64GB. Wynik odczytu|zapisu uzyskany na Scythe Kama Panel 3.1 był taki sam jak bezpośrednio z płyty głównej: 260 | 205 MB/s, to samo potwierdziły rzeczywiste testy kopiowania. Przy podłączeniu przenośnego dysku HDD 2.5 cala Hitachi 1TB USB3.0 również wyniki były takie same (105 | 102 MB/s). Nie ma więc obawy na pogorszenie transferów przy użyciu Scythe Kama Panel 3.1.

Kolejny test to sprawdzenie pracy dysku HDD i SSD w specjalnym slocie. Oba dyski wykrywane były w systemie prawidłowo, nie było żadnych problemów z ich odczytem i zapisem. Wyniki uzyskane na SSD (model Kingston SSDNow 100 V+) wynosiły (215 | 155 MB/s), tyle samo co po wpięciu go bezpośrednio w port SATA na płycie. Również nie ma obawy w kwestii pogorszenia transferów przy użyciu panelu.

Transfery

Kontrola obrotów wentylatorów działa poprawnie. Do testów użyliśmy wentylatora Thermalright TY-141 (140mm). Najniższe uzyskane obroty wynosiły ~600rpm, poniżej wentylator zaczynał pracować coraz wolniej, aż do włączenia alarmu o błędnej pracy chłodzenia. Wentylator wpięty w panel nie może pracować z niższym napięciem niż 3,7 V (±10%). Oczywiście nie dotyczy to kwestii, kiedy przekręcimy potencjometr całkowicie na minimum i wentylator się wyłączy. Najwyższe obroty uzyskane na panelu Scythe i chłodzeniu TY-141 wyniosły ~1380 rpm. Zarówno włączenie wentylatora jak i wyłączenie jest niemal natychmiastowe, reakcja z potencjometru jest bardzo szybka.

Wideo prezentacja

Na koniec zapraszam na krótkie wideo z pokazu działania panelu Kama Panel 3.1, pokażemy jak "na gorąco" można zamontować dysk SSD i jak pracuje kontroler obrotów wentylatorów.

Finał

Scythe Kama Panel 3.1 to udany zewnętrzny panel oferujący kilka ciekawych i przydatnych funkcjonalności. Dzięki połączeniu z USB3.0 niezależnie co podłączymy pod panel (pamięci pendrve, karty flash czy przenośne dyski USB) będzie wykorzystywać szybkie połączenie standardu USB3.0. Cechujący się przyjemnym wyglądem panel nie będzie kolidował z przednimi drzwiami obudowy dzięki chowanym potencjometrom, które oprócz regulacji obrotów umożliwiają także wyłączenie danego chłodzenia. Szkoda, że mamy obsługę tylko dwóch wentylatorów. Na szczególną uwagę zasługuje slot na dyski 2.5 cala zarówno SSD jak i tradycyjne HDD, dzięki któremu możemy szybko podłączyć wspomnianą pamięć masową bez wyłączania komputera.

Scythe Kama Panel 3.1 (model SCKMPN-3100) jest dostępny w cenie detalicznej wynoszącej około 170 zł.

Aktualizacja: test karty flash (SanDisk Extreme Pro) pod USB3.0

Sprawdziliśmy, jak wypadają testy transferów z szybkiej karty flash SD przy wykorzystaniu Scythe Kama Panel 3.1 jako czytnika. Do testów użyliśmy dwie karty 16GB. Pierwsza to SanDisk Extreme Pro (cena około 150 zł), która wedle specyfikacji ma transfer do 90MB/s zapis i 95MB/s odczyt. Drugi model wolniejszy, to karta to SanDisk Ultra Micro SDHC 16GB class 10 (cena około 55 zł), o której producent ogólnie wspomina, że transfer dochodzi do 30 MB/s (mając zapewne w domyśle odczyt). Scythe Kama Panel 3.1 podłączamy kablem USB3.0, więc powinien osiągnąć również wyższe transfery przy szybkich kartach flash. Spójrzmy na nasze karty, do modelu Extreme Pro producent dodaje kupon z kodem do pobrania oprogramowania do odzyskiwania danych z karty flash (roczna licencja na RescuePRO Deluxe). Extreme Pro to karta rozmiaru SD, zaś model Ultra to karta Micro SD z adapterem SD.


SanDisk Extreme Pro 16GB i SanDisk Ultra Micro SDHC 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Opakowanie Extreme Pro, kupon na aplikację oraz ochronne etui dla karty (kliknij, aby powiększyć)

Czas na wyniki transferów, na początek z aplikacji CrystalDiskMark 3.0.2.


SanDisk Ultra Micro SDHC 16GB


SanDisk Extreme Pro 16GB (NTFS)


SanDisk Extreme Pro 16GB (FAT32)

Teraz testy rzeczywiste kopiowania 2.5GB pliku z karty flash i na kartę flash przy użyciu Scythe Kama Panel 3.1. Na wykresach podane są czasy trwania kopiowania, a dodatkowo zamieściliśmy średnie transfery w MB/s.

Transfery karty SanDisk Extreme Pro są wysokie, choć nie aż tak jak podaje producent w specyfikacji. Trzeba by jeszcze skonfrontować wyniki z innym czytnikiem. Karta SanDisk Ultra Micro SDHC 16GB uzyskała całkiem wysoki wynik przy odczycie. Jeśli dużo danych zrzucamy z karty SD warto zaopatrzyć się w szybszy model, natomiast tańsza karta SanDisk Ultra Micro SDHC sprawdzi się w smartfonach i tabletach, radząc sobie z odtwarzaniem i nagrywaniem materiału Full-HD. W typowych zastosowaniach, jeśli nie przenosimy często dużej ilości danych, dużych plików, to tańsza SanDisk Ultra powinna w zupełności wystarczyć.

SanDisk Ultra Micro SDHC 16GB


SanDisk Extreme Pro 16GB
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

SCYTHE      SCYTHE