Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja zasilacza RaptoxX RT-850 EBAD: mocny drapieżnik
    

 

Recenzja zasilacza RaptoxX RT-850 EBAD: mocny drapieżnik


 Autor: DYD | Data: 28/10/10

Recenzja zasilacza RaptoxX RT-850 EBAD: mocny drapieżnikRaptoxX to niemiecka marka firmy Saleaholix, której istnienie na rynku zaczęło się w 2004 roku. W portfolio produktowym z logo RaptoxX znajdują się obecnie zestawy głośnikowe, słuchawki oraz zasilacze komputerowe, do których zaliczają się zarówno klasyczne modele jak i zaawansowane jednostki zasilające dużej mocy. W niniejszym teście przyjrzymy się z bliżej modelowi RaptoxX RT-850 EBAD z rodziny Exxtreme, którego na pierwszy rzut oka cechuje wysoka moc (850W) oraz drapieżny wygląd. Po więcej zapraszam do krótkiej recenzji, w której sprawdzimy, jak "drapieżnik" radzi sobie z SLI.

Opis i specyfikacja

RaptoxX o oznaczeniu RT-850 EBAD jak już wcześniej wspomniałem, należy do serii Exxtreme, w której znajdziemy modele o mocy od 750 do 1200W. Testowany model znalazł się gdzieś po środku i ze swoją mocą 850W kierowany jest do wydajnych stacji roboczych składających się z co najmniej dwóch kart graficznych wysokiej wydajności.

Do zestawów wykorzystujących technologię łączenia kart graficznych SLI Nvidii lub Crossfire z obozu AMD zasilacz o dużej mocy jest bardzo wskazany. RaptoxX jest certyfikowanym modelem wspierającym zarówno SLI jak i Crossfire.

Extreme Series to linia zasilaczy przeznaczona dla tych, którzy poszukują jednostek, zapewniających moc wystarczającą do zasilania najbardziej 'prądożernych' komputerów - serię wyróżnia wysoka sprawność (powyżej 85%), odpinane kable, polerowana obudowa i szeroki zestaw wtyczek.

Zasilacz wyposażony jest w 14 centymetrowy wentylator z termicznym czujnikiem regulującym obroty, aktywną korekcję współczynnika mocy, pozłacane styki oraz intrygujący wyłącznik zasilania podświetlany na zielono. Warto także zauważyć, że posiada on cztery linie +12V.

Spójrzmy jak przedstawiają się dane techniczne oraz ilość i rodzaj wtyczek w modelu RaptoxX RT-850 EBAD.

Po analizie specyfikacji widać, że RaptoxX RT-850 EBAD prezentuje się okazale. Moc oraz ilość wtyczek pozwala na podłączenie nawet trzech kart graficznych jednocześnie. Cztery niezależne linie 12V o natężeniu prądu 20A, 20A, 30A i 30A są w stanie zasilić najmocniejsze obecnie karty graficzne. Modularny system okablowania możliwa dopasowanie odpowiednich kabli do właściwych zastosowań. Norma ATX 2.3 wymagająca od zasilaczy sprawności na poziomie co najmniej 80%, tutaj jest z nawiązką spełniona.



Wygląd zewnątrz i w środku

Zasilacz mieści się w dość sporym pudełku i wraz z nim możemy odnaleźć kilka dodatków. Po pierwsze znajdziemy saszetkę, w której zmieszczą się wszystkie złączki oraz kabel zasilający. Oprócz tego znajdziemy kilka spinaczy kabli, zestaw śrubek, krótką instrukcję w kilku językach (bez polskiego), ściereczkę do wycierania kurzu oraz kabel zasilający.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Pora przyjrzeć się samemu zasilaczowi. Od razu w oczy się rzuca dobrej jakości obudowa w kolorze grafitu, z wypolerowaną powierzchnią, częściowo odporną na odciski i efekt palcowania. W górnej części znajdziemy wygrawerowane logo marki, a od spodu umieszczono masywny, 14-centymetrowy wiatrak przykryty srebrnym grillem. Prędkość obrotowa wiatraka regulowania jest automatycznie przez czujnik w zasilaczu (termiczna regulacja). Zewnętrzna ścianka zasilacza posiada nietypowy, oryginalny włącznik zasilana. Podświetlany na zielono wciskany przycisk zastępuje tradycyjny przełącznik. Jak już jesteśmy w temacie podświetlenia, także wiatrak posiada zielone podświetlenie. Nie ma niestety możliwości wyłączenia światła.

Wewnętrzna ścianka zasilacza posiada kilka wiązek wypuszczonych na stałe oraz osiem miejsc na dodatkowe kable. Kable nieodpinane to: zasilanie główne (20+4 pin), zasilanie 12V (2 x 4-pin), zasilanie 12V EPS (8-pin) oraz zasilanie PCI-Express (2 x 6+2 pin). System modularnego okablowania pozwala na podłączenie dodatkowo czterech wiązek PCI-Express oraz czterech wiązek dla zasilania Molex i S-ATA. Kable są oznaczone kolorami, więc nie ma problemu z ich pomyleniem. Wiązki S-ATA mogłyby być bardziej giętkie w miejscach gdzie znajdują się wtyki. Długość kabli 12V wynosi 57cm, zaś wiązki PCI-Express i main-power mają długość około 53cm.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Pora zajrzeć do środka. Ścianki stalowej pokrywy w celach bezpieczeństwa są odizolowane cienką warstwą plastyku od płytek drukowanych. Po otwarciu obudowy zasilacza standardowo po środku znajdujemy transformator (T1), redukujący napięcie sieciowe do ośmiu napięć wyjściowych, które po odpowiednim wyprostowaniu, wyfiltrowaniu i ustabilizowaniu kształtują się na poziomach: +3.3V, +5V, +12V1, +12V2, +12V3, +12V4. Napięcie 220V po przejściu przez wstępny filtr (szumów urządzeń podłączonych do sieci) trafia do prostownika diodowego (D1), a następnie do kondensatora (C1) firmy Nipopon Chemi-Con (model 470µF/400V), pracującego w temperaturze do 105 °C oraz dławika (L1). Napięcie generowane przez transformator (T1), regulowany przez przełącznik zbudowany z dwóch tranzystorów (pracujący z częstotliwością 60Hz), przepuszczane jest przez filtr wygłądzający pulsację napięcia wyjściowego, skłądający się z kondensatorów RTec, również przystosowanych do temperatury do 105 °C (C2) oraz cewek (L2). Uwagę ponadto zwracają trzy duże srebrne radiatory.


(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)





Testy zasilacza @ SLI 470 GTX

Platforma testowa to system zbudowany na podkręconym procesorze QuadCore i7 oraz SLI wykorzystującym dwie karty GeForce GTX470. Pomiar linii +3.3V, +5V i +12V mierzony był poprzez aplikację Everest. System obciążany był przez 1 godzinę benchmarkiem 3DMark Advantage w ustawieniach Extreme. W takiej konfiguracji pobór mocy całego systemu dochodził do ~600W. Drugi test obciążenia wykonany został przy użyciu tylko jednej karty GeForce GTX470 (w tej kombinacji jedynie 360W było pobierane).

Zasilacz RaptoxX RT-850 EBAD przyjął obciążenie platformy testowej w bardzo dobrym stylu. Jego moc 850W i sprawność na poziomie 85% bez problemu sprosta wydajnej stacji roboczej wykorzystującej dwie silne karty graficzne. Wahania linii +12V mieściły się w zakresie od 12.03V do 12.35V (zakres normy dla tej linii wynosi 11.40V - 12.60V). Wahania na pozostałych liniach były marginalne.

Poniżej dwa wykresy ilustrujące wahania poszczególnych linii podczas wykonywania testu. Pierwszy z SLI, drugi bez.


Wykres systemu w trybie SLI (2 x GTX 470)


Wykres systemu podczas pracy z jedną kartą GTX 470


Dopuszczalne wahania na poszczególnych liniach
Dane pochodzą z formfactors.org [standard ATX 2.2]





Wnioski

RaptoxX RT-850 EBAD to wysokiej jakości jednostka zasilająca, która z powodzeniem może zasilić systemy zbudowane na mocnych kartach graficznych w technologii SLI lub Crossfire. Cztery linie PCI-Express (12V) dostarczają stabilny prąd o natężeniu 20A i 30A zasilający najbardziej wydajne karty graficzne. Wahania przy pełnym obciążeniu grafiki mieszczą się w dopuszczalnej normie zostawiając dodatkowo sporo rezerwy. Jakość wewnętrznej elektroniki nie budzi zastrzeżeń - cewki i inne elementy zasilacza nie wydają żadnych niepokojących pisków. Modularny system okablowania umożliwia dopasowanie odpowiednich kabli wedle potrzeby, 6 wiązek PCI-Express umożliwia bezproblemowe podpięcie nawet trzech kart graficznych o dużej wydajności. Przydałaby się odłączana jedna wiązka 8-pinowa 12V, gdyż na płytach głównych nie zawsze wykorzystywane są podwójne złącza tego typu. Za jakość wykonania, solidną moc i stabilną pracę przyznajemy redakcyjny znaczek modelowi RaptoxX RT-850 EBAD.

TwojePC - OK!

Praca coolera nie jest najcichsza, jednak nie można go nazwać hałaśliwym. Dodatkowo, po wyłączeniu komputera, cooler pracuje jeszcze około minuty schładzając komponenty. Podświetlanie na zielono wiatraka i przycisku zasilania zadowoli fanów świetlnego moddingu, z kolei antyfanów może trochę zniechęcić. Przydała by się możliwość wyłączenia podświetlenia, gdyż przy wyłączonym komputerze dioda przycisku cały czas się świeci. Wracając do samego przycisku, nie należy się bać jego przypadkowego wciśnięcia - stawia on na tyle duży opór, że nie musimy się obawiać nieprzewidzianego wyłączenia systemu.

Cena testowanego zasilacza to około 599 zł i jego sprzedażą zajmuje się w naszym kraju Hard-PC.pl oraz w dystrybucji YAMO. Póki co oferowany jest na zamówienie, a w ofercie można znaleźć tańszy model RaptoxX RT-750EBAD 750W w cenie 449 zł.


  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Sklep komputerowy Reactor.Pl      Sklep komputerowy Reactor.Pl

Hard-Pc.pl      Hard-Pc.pl