Recenzja Creative N400 - Głos notebooka Autor: Skipper | Data: 11/12/08
|
|
Słuchowo
Instalacja
Aby głośniki wydobyły z siebie dźwięk wysokiej jakości, należy je najpierw zainstalować w systemie. Oczywiście można by pominąć ten krok (co nawet jest zaznaczone w instrukcji obsługi), jednak bez instalacji oprogramowania nie będzie można korzystać z dobrodziejstw X-Fi oraz trzeba się liczyć z tym, że system może sam nie znaleźć odpowiedniego sterownika. Nie podłączam więc jeszcze głośników (tak zaleca instrukcja) i odpalam płytkę instalacyjną.
(kliknij, aby powiększyć)
Po uruchomieniu instalacji kreator pozwala wybrać komponenty do zainstalowania. Dlaczego by nie zainstalować wszystkiego, co tylko producent oferuje? Instaluję sterowniki oraz wszystkie panele kontrolne, konsole itp. (Creative ALchemy i cała reszta X-Fi instaluje się samoistnie w dalszych fazach instalacji). Jak widać na zrzutach ekranu, instalator jest przejrzysty i miły dla oka. Szkoda tylko, że nie można go uruchomić w języku polskim (jest kilka innych do wyboru).
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Po dokonaniu instalacji niespodzianka. Oprogramowanie domaga się aktywacji online. Klucz aktywacyjny przyklejony jest do koperty, w której była płyta instalacyjna. Wystarczy przepisać, zatwierdzić, połączyć się z Internetem i gotowe. Po aktywacji rozpoczyna się instalacja X-Fi (wystarczy klikać "next"), po której wreszcie można podłączyć głośniki i usłyszeć pierwszy dźwięk, a konkretniej komunikat dźwiękowy systemu o wykryciu urządzenia USB i znalezieniu do niego sterownika.
Dźwięk
Już po pierwszych kilku nutach słychać wyraźną różnicę w porównaniu do notebookowych mini-głośniczków. Pełne, wyraziste brzmienie i (co może zaskakiwać w przypadku tak małych głośniczków bez subwoofera), czyste, głębokie, wyraźne basy. Jakościowo lepsze nawet od oferowanych przez niektóre zestawy 2.1. Trudno mi opisać dźwięk używając jedynie języka pisanego, mogę jednak powiedzieć, że wrażenie jest niesamowite. Długo patrzyłem na dwie, niepozorne satelitki i nie mogłem uwierzyć, że to właśnie z nich płynie taki miły dźwięk. Cała teoria, której uczyłem się w szkole na zajęciach z obróbki audio, o tym ile to nie potrzeba przestrzeni i jakiego ciśnienia, żeby powstał ładny, niski ton, została podważona. Oczywiście nie można porównywać pary komputerowych głośników do nagłośnienia kinowego, ale jak pokazał Creative - można stworzyć jego namiastkę mniejszym kosztem. W kwestii głośności te jednowatowe, małe, czarne pudełka również zaskakują. Nie odważyłem się odkręcić (a raczej powciskać) ich na pełną moc, gdyż już przy 60% trudno było wytrzymać.
Oprogramowanie
(kliknij, aby powiększyć)
Oprogramowanie dodatkowe, to przede wszystkim panel głośności dedykowany specjalnie dla tych głośników, posiadający poza dużym pokrętłem "volume" również dodatkowe opcje konfiguracyjne. To właśnie tutaj istnieje możliwość włączenia/wyłączenia dodatkowych filtrów takich jak X-Fi CMSS-3D, czy X-Fi Crystalizer. Dostępne dla nich są również zaawansowane opcje konfiguracyjne. Oprócz tego w panelu znajduje się klasyczny equalizer, zakładka pozwalająca przetestować oba kanały audio, itp. Tą samą funkcjonalność posiada "Creative Audio Console", który można opcjonalnie zainstalować z resztą zestawu. Jest to praktycznie ten sam program, tylko pozbawiony graficznej otoczki.
Tak jak wspomniałem wcześniej, razem z głośnikami otrzymujemy również oprogramowanie Creative ALchemy. Jego obsługa jest dziecinnie prosta. Wystarczy wybrać z listy zainstalowanych gier te, które obsługują technologię X-Fi, po czym przesunąć je z lewej do prawej tabelki. Od tej pory oprogramowanie będzie dbało o wysoką jakość dźwięku w wybranej grze. Uwaga! Jeżeli po uruchomieniu Creative ALchemy program wyświetli komunikat, że nie znalazł zgodnego urządzenia audio, to znaczy, że nieprawidłowo zainstalowane zostało oprogramowanie sterownika. Na szczęście problem bardzo łatwo rozwiązać. Wystarczy odłączyć na kilka sekund głośniki z portu USB, po czym ponownie je podłączyć i pozwolić by system je sobie od nowa przekonfigurował.
Osobiście nie odczułem po włączeniu ALchemy w "Civilization IV" żadnych zauważalnych różnic, jeśli chodzi o jakość dźwięku, co nie znaczy, że tych różnic nie było. Zresztą, jak dla mnie, nawet i bez obsługi aplikacji przez dodatkowe oprogramowanie, odgłosy gry i jej muzyka jest bardzo przyjemna na prezentowanych głośnikach.
|