Wideorecenzja Revoltec Backlight: podświetlenie TV lub monitora Autor: DYD | Data: 22/09/10
|
|
Montaż podświetlenia
Testowy zestaw Revoltec Backlight wraz z dwoma rozszerzeniami, a więc łącznie 6 diod zamontowaliśmy na redakcyjnym monitorze LCD z tunerem telewizyjnym w rozmiarze 27 cali. Tuby montujemy z tyłu wyświetlacza, aby diody były skierowana na ścianę. Z uwagi, że tuby posiadają prostą konstrukcję, nie można ich wyginać, należy je montować na równych powierzchniach. Akurat wykorzystany monitor ma sporo łuków, więc montaż tub był lekko utrudniony, ale summa summarum udało się. Postanowiliśmy podświetlić łącznie sześcioma tubami nasz wyświetlacz, lecz do podstawowego efektu wystarczą już dwie diody. Różnice w oświetleniu zostaną pokazane w następnym rozdziale.
Przystąpmy do montażu. Jest on stosunkowo prosty - czyścimy powierzchnie, do której będziemy montować nasze diody, do klipsów przyklejamy dwustronną taśmę klejącą, następnie przyczepiamy do nich świetlne tuby. Powtarzamy tę czynność do każdej tuby i na końcu także przyklejamy kontroler. Najważniejsza sprawa to dobrze rozlokować tuby oraz ukryć okablowanie, aby z przodu nie były widoczne. Jeśli zostawimy jakieś wiszące u dołu kable, wówczas przy podświetleniu efekt będzie mało atrakcyjny. Inna ważna kwestia, to nieumieszczanie diod przy wylocie ciepłego powietrza. Mimo iż diody mogą pracować w dość dużej temperaturze, to przy umieszczeniu jednej tuby przy górnym wylocie ciepłego powietrza, diody zaczęły szwankować. Na zdjęciach widać 15-calową tubę umieszczoną na samej górze, tak lepiej nie robić. Mimo tego testu przegrzania, tuba nie padła, lecz po ostygnięciu zaczęła poprawnie pracować.
Z uwagi na to, że tuby przyklejamy do wybranej powierzchni klipsami, przydałoby się więcej klipsów w zestawie, przynajmniej zdwojona ilość. Wówczas łatwiej byłoby rozlokować podświetlenie w innym miejscu, kiedy np. wybrane przez nas miejsce nie spełniło oczekiwań lub nam się po prostu znudziło i chcemy zmienić podświetlany obiekt.
Miejsc do podświetlenia diodami LED może być wiele - oprócz typowego podświetlenia wyświetlacza, może być to ściana, szafki, blat, półki, obrazy lub inne miejsca, które uznamy, że warto je podświetlić. Trzeba pamiętać, że to odbicie daje ciekawy efekt, a nie sama tuba świecąca na wprost.
Pora prześledzić na zdjęciach proces zakładania tub na nasz testowy wyświetlacz. Niektóre rurki lekko odstają, z uwagi na "łukowaty" kształt tylnej powierzchni monitora.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Tuby w ilości 6 sztuk zamontowane, kable odpowiednio pospinane, aby nie wystawały poza obręb ramki wyświetlacza, pora sprawdzić czy świecą poprawnie, na razie w wersji od frontu.
(kliknij, aby powiększyć)
Działa, a przynajmniej świeci prawidłowo, a więc można przejść do pełnej prezentacji podświetlenia Revoltec Backlight. Wspomnę jeszcze, że oświetlenie w stanie wyłączenia pobiera między 0.3 a 0.4W, zaś podczas pracy sześciu tub pobiera moc w zakresie 4 a 9W.
|