Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd płyt pod Pentium 4
    

 

Przegląd płyt pod Pentium 4


 Autor: Lancer | Data: 28/08/02

Podkręcanie

Testu podkręcania dokonywałem na ujednoliconych ustawieniach platform - napięcie zasilające ustawiłem na 1,7V. Oto wyniki podkręcania płyt przez magistralę:

Uzyskane taktowanie w przypadku testowanych platform było podobne. Osiągnięcie 2960MHz nie sprawiło problemu dla 3 z 6 płyt. Wyjątkiem były tu płyty: Gigabyte na chipsecie i845D, która z racji braku regulacji napięcia nie pozwalała na wyższe taktowanie procesora niż 2790MHz, zaś w przypadku Asusa po prostu na 150MHz skończyła się możliwość jakiejkolwiek dalszej ingerencji w taktowanie CPU przez regulację FSB, a i płyta Gigabyte 8IHXP również nie działała na więcej niż 156MHz ze względu na dalszy brak skali... :) Obie obecne tu płyty Asusa umożliwiają podnoszenie napięć ponad testowe 1,7V (dochodzimy aż do 1,85V) jednak nie zdecydowałem się na zastosowanie tak wysokiego napięcia ze względu na delikatną strukturę 0,13 jądra Northwood i możliwość jego nieodwracalnego uszkodzenia (czyli spalenia).

W przypadku platform i850E warto wspomnieć słowem o podkręcaniu pamięci. W testach użyłem typowych modułów Samsung PC800 z czasem dostępu 45ns. Pamięci RDRAM nigdy nie słynęły z wysokiej możliwości podkręcania. Przygodny z tymi pamięciami sprzed kilku miesięcy uświadomiły mnie, że przekroczenie bariery 120MHz jest wyjątkowo trudne. Początkowo do testów podchodziłem wyjątkowo sceptycznie nie wierząc po prostu nawet w to, że uda mi się wyciągnąć z obecnych modułów nawet 133MHz. Pierwsze testy płyt robiłem więc taktujące je zegarem asynchronicznym, kiedy to FSB pracowało z zegarem 133, a pamięci 100MHz. Ostatecznie jednak przekonałem się, że testowe moduły bez najmniejszych problemów pracują z zegarem 133MHz. Dalsze podkręcania pokazało że i to nie koniec. Najwyższe uzyskane FSB na Asusie P4T533-C wyniosło 148MHz (jednak występowały błędy systemowe już w czasie ładowania Windowsa) zaś całkowicie stabilnym taktowaniem okazał się zegar 142MHz. Gigabyte dzięki swej 6-ścio warstwowej konstrukcji i możliwości podniesieniu napięcia zasilającego pamięci uzyskał w pełni stabilny zegar 148MHz. Co ciekawe jednak na FSB wyższym nawet o 2MHz płyta już nie wstawała. Wyniki podkręcania w megahercach w porównaniu do pamięci DDR (podkręcających się ponad 200MHz) nie są może imponujące, ale należy wziąć pod uwagę specyfikę pamięci RDRAM i ich zupełnie inna logikę działania. Ostatecznie jednak udało mi się wycisnąć z nich pod 40% więcej niż norma przykazuje. Skoro jestem przy pamięciach to wspomnę że 156MHz FSB o którym wspomniałem przy okazji płyty Gigabyte i850E udało mi się uzyskać przy asynchronicznym taktowaniu pamięci.

Przy okazji opisu wcześniejszych płyt pod procesor Pentium 4 zwracałem uwagę na fakt nierównego i odstępującej od normy wielkości napięcia zasilającego rdzeń procesora. Zamiast deklarowanych 1,5V przeważnie było sporo mniej. Warto o tym wspomnieć i w tym miejscu.

Brak wyników w przypadku płyty Gigabyte i845D nie powinien dziwić. Płyta nie ma bowiem układu odpowiedzialnego za monitoring systemowy. W przypadku pozostałych platform bywa różnie. Widać jednak, że producenci dochodzą powoli do ideału i nie ma już tak drastycznych różnic jak niegdyś to bywało, kiedy to procesor zamiast napięcia 1,5V dostawał ledwie 1,4V a nawet mniej! Najdokładniejsze są dwie płyty Asusa które niemal idealnie zasilają rdzeń.

Na koniec działu podkręcanie słowo o firmowym overclockingu czyli o tym jak producenci podkręcają procesor bez wiedzy użytkownika. Idealnie taktowany procesor powinien mieć zegar 133,3MHz x 19. Wychodzi wiec 2532,7MHz. O to jak wyglądała ta kwestia na kolejnych platformach

Najdziwniejsze i zaskakujące jest uczciwe podejście Asusa P4S533 do sprawy. Firma ta znana jest z tego, że niejednokrotnie podaje zdecydowanie zbyt wysokie częstotliwości i tak przykładowo zamiast 133 mamy nawet defaultowo 135MHz FSB. Daje to szczególnie w testach niskopoziomowych minimalną przewagę dla wyrobów Asusa. Tu jednak stało się coś niezwykłego. Procesor jest wręcz niedotaktowany. Zmiana polityki? Pozostałe płyty, za wyjątkiem Gigabyte GA-8IR533 nie odbiegają od normy. Prawie idealnie taktują procesor. Nie ma więc oszukiwania.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd płyt pod Pentium 4
 
 » Gigabyte GA-8IR533
 » Abit IT7
 » Abit BD7 II
 » Asus P4S533
 » Gigabyte GA-8IHXP
 » Asus P4T533-C
 » Testy
 » Abit IT7 vs Win98
 » SiS 645DX a pamięć PC3200
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »