Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Przegląd płyt pod Pentium 4
    

 

Przegląd płyt pod Pentium 4


 Autor: Lancer | Data: 28/08/02
     

Podsumowanie

Zestaw testowanych płyt to naprawdę zróżnicowane grono. Jedne okazały się znacząco szybsze od konkurencji (i850E), ale podstawowym kryterium wyboru mimo wszystko nie powinna być prędkość działania. Mało kogo bowiem znacząco obchodzi, że jedna płyta jest szybsza od innej o 2fps w Q3. W codziennym użytkowaniu poza benchmarkami niewielkiej wszak różnicy nie dostrzeżemy. Ważna jest stabilność i jakość dodatkowych komponentów jakimi producent uraczył swój wyrób. Tu zdecydowanym liderem jest Abit IT7. Ilość zintegrowanych elementów, które zainstalowano na płycie jest wręcz niesamowita. Praktycznie jednak mało kto będzie potrafił z nich skorzystać. Dla niewielu tylko przyda się 4 kanałowy kontroler RAID czy też FireWire. Większość szarych użytkowników nie zrobi z tego pożytku. Abit jest więc konstrukcją wielce specyficzną, także z powodu braku tradycyjnych portów PS/S, COM i LPT. Brawa jednak za innowacyjność, przy której nie zabrakło miejsca na funkcjonalność, stabilność, prędkość działania i ciągłą pamięć o overclockerach. Dwie płyty z chipsetem i850E to wybór zdecydowanie dla ludzi, którym prędkości nigdy za mało. Pamięci RDRAM oferują dokładnie tyle, ile procesor Pentium4 potrzebuje, a co nie zawsze potrafi dać pamięć DDR. Asus P4T533-C jest raczej standardową płytą, nie oferującą niczego specjalnego. Działa pewnie i stabilnie bez najmniejszych problemów-jak to Asus.

Najbardziej rozczarowującym dla mnie wyrobem jest Asus P4S533. Prędkość działania chipsetu SiS jest wielce rozczarowująca. Nawet zestawienie układu z pamięciami PC3200 nie gwarantuje większej wydajności niż ta oferowana przez chipset i845 z pamięciami DDR354. Nie ma co narzekać na stabilność czy samą jakość wyrobu, bo ta jest bez zastrzeżeń, ale spodziewałem się czegoś więcej. No cóż nie zawsze można mieć wszystko.

Gigabyte IR533 to płyta przeciętna. Chęć obniżenia kosztów spowodowała wycięcie kilku znaczących funkcji. Nie jest szybka, ale widać dążenie producenta do zachowania wysokiej stabilności. Jest to raczej produkt adresowany na rynek OEM, do wielkich producentów takich jak choćby Dell. Przeciętny użytkownik za podobną cenę znajdzie lepsze pozycje, choć jeśli liczy się dla Was pewność i jakość to Gigabyte nie ma czego tu się wstydzić. Ale żal pomyśleć że zabrakło regulacji napięcia Vcore i sprzętowego monitoringu.

TwojePC - Jakość! Gigabyte 8IHXP

Gigabyte postarał zwrócić na siebie uwagę stosując zintegrowane elementy, które wydają się być mimo wszystko jednak nieco bardziej wyważone niż te które zastosował Abit w IT7. Dlatego w tym miejscu należy się wyróżnienie dla płyty i nasz znaczek jakości. Płyta nie tylko szybka, ale i stabilna oraz niezła do podkręcania. Szkoda, że zabrakło regulacji FSB co 1MHz. Zestawienie 8IHXP z procesorem Pentium4 i pamięciami RDRAM daje niezwykle wybuchową kombinację.


TwojePC - Jakość! ABIT BD7 II

BD7 II to z kolei godny następca wcześniejszej płyty BD7. Płyta jest nie tylko bardzo szybka - wręcz najszybsza w gronie wyrobów z pamięciami DDR, a nawet stosunkowo niewiele jej brakuje do konkurencyjnych płyt na układzie i850. Abit zawsze słyną z bogatych możliwości overclockingu i nie zapomniał o swojej tożsamości także tu. Płyta wzór. Dla niej kolejny znaczek jakości. Warta polecenia pozycja dla każdego kto pragnie mieć P4 w swym komputerze.


poprzednia strona (Podkręcanie)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd płyt pod Pentium 4
 
 » Gigabyte GA-8IR533
 » Abit IT7
 » Abit BD7 II
 » Asus P4S533
 » Gigabyte GA-8IHXP
 » Asus P4T533-C
 » Testy
 » Abit IT7 vs Win98
 » SiS 645DX a pamięć PC3200
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

4MAX - wyłączny dystrybutor Thermaltake      4MAX - wyłączny dystrybutor Thermaltake
  • ul. Zagrody 22, 40-729 Katowice
  • Tel./Fax: +32 202-53-01 do 16:30
  • Mobile: 0 609-488-668 od 16:30
  • WWW: www.4max.pl
  • e-mail: 4max@4max.pl

Multimedia Vision      Multimedia Vision

ACT - Advanced Computer Technologies      ACT - Advanced Computer Technologies

SimmTech      SimmTech