Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd płyt pod Pentium 4
    

 

Przegląd płyt pod Pentium 4


 Autor: Lancer | Data: 28/08/02

Abit IT7

Płyta IT7 pod względem założeń konstrukcyjnych jest podobna do opisywanej niedawno płyty AT7. Integruje na swojej powierzchni wiele urządzeń. Podstawową różnicą jest oczywiście intelowski chipset sterujący, a nie VIA KT333. Płyta oparta jest o układ i845E. Mostek południowy ICH4 FW82801DB ze wsparciem dla napędów w standardzie ATA100 i USB 2.0. Płyta posiada port AGP 4x i tylko 4 gniazda PCI. Resztę miejsca na laminacie zajmują zintegrowane komponenty:
  • układ dźwiękowy oparty o kodek Realtek ALC650 (wsparcie dla 6 głośników-AC3)
  • kontroler RAID ATA133 kontrolowany przez chip HighPoint HPT374 (cztery kanały-dwa urządzenia na kanał)
  • układ sieciowy 100Mb obsługiwany przez układ Realtek 8100B
  • kontroler USB2.0 (VIA VT602)
  • kontroler standardu FireWire IEEE1394 (PHY/link TSB43AB23)
Tak na dobre to brakuje tylko jakiegoś zintegrowanego układu graficznego. Szkoda, że producent nie zdecydował się na zastosowanie chipsetu i845G z grafiką zaszytą w mostek północny. Na uwagę zasługuje rzadko spotykany kontroler RAID umożliwiający podłączenie aż 8 urządzeń ATA133. Kontroler wbudowany w mostek południowy obsługuje niestety tylko standard ATA100.

Podobnie jak w AT7, tu również brak klasycznych portów PS/2, COM i LPT. Jest natomiast na krawędzi 6 gniazd USB, 2 FireWire oraz optyczne SPDIF-Out, gniazdka wyprowadzeń z układu dźwiękowego (mikrofonowe, line-in, głośniki przednie, tylne i subwoofer). Koniec listy uzupełnia wtyczka układu sieciowego LAN. Na dodatkowym wyprowadzeniu można podłączyć dodatkowe 2 porty USB (sumaryczna ilość-8gniazd USB 1.1 i 2.0).

Płyta posiada 3 sloty pod pamięci DDR. Ograniczenia są podobne jak w płycie Gigabyte-można włożyć pamięci w kombinacji nie przekraczającej 4 banków. Oficjalnie wspierany standard pamięci to moduły PC2100 i PC1600 w ilości 2GB.

Myśląc o overclockerach chcących podłączyć wentylatorki chłodzące system producent ulokował 5 gniazdek FAN. Wyświetlacz POST informuje o kolejnych fazach rozruchu komputera i ewentualnych problemach. Ciekawe są dwa niewielkie przyciski PowerON i Reset. Dzięki temu łatwiej obsługiwać płytę bez...obudowy :) Tradycyjny speeker w obudowie zastępuje mały głośniczek na powierzchni płyty.

Samo rozmieszczenie komponentów na laminacie jest całkiem nieźle przemyślane. Można czepiać się poziomo rozmieszczonych portów IDE RAID, czy też nie do końca otwierających się zatrzasków pamięci gdy komputer wyposażono w kartę GF4 Ti, ale to są drobne wpadki, których trudno się ustrzec.

Ciekawa okazuje się zawartość BIOSu. Abit nie oszczędzał tu i daje bardzo dużą swobodę w kształtowaniu wydajność komputera i to zarówno pod względem dostosowywania wydajności przy standardowo pracującym procesorze, jak i podkręconym. Magistralę FSB można ustawić w przedziale od 100 do 250MHz. Mnożniki szyny PCI-1/3 i 1/4, a także przydzielić im stałą wartość niezależną od FSB na poziomie 44, 37 lub 33MHz. Regulacja Vcore w przypadku procesora Northwood odbywa się do poziomu 1,7V, zaś napięcie pamięci od 2,5V do 2,8V. Mamy też pełną kontrolę nad cyklami odświeżeń RAMu. Ogółem mamy niemal wszystko, czego szanujący się overclocker poszukuje.

Pudełko to obok krążka CD ze sterownikami-zaślepka na nietypowy układ wyprowadzeń na krawędzi, taśmy-FDD i 2 IDE (w czarnym kolorze z nadrukiem Abita), śledź z portami USB oraz torebka z kompletem nylonowych spinek. Płyta CD z dodatkowego oprogramowania zawiera Norton Antivirusa i WinDVD oraz program Buzzsoft.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd płyt pod Pentium 4
 
 » Gigabyte GA-8IR533
 » Abit IT7
 » Abit BD7 II
 » Asus P4S533
 » Gigabyte GA-8IHXP
 » Asus P4T533-C
 » Testy
 » Abit IT7 vs Win98
 » SiS 645DX a pamięć PC3200
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »