Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Przegląd płyt pod Pentium 4
    

 

Przegląd płyt pod Pentium 4


 Autor: Lancer | Data: 28/08/02
     

Testy

Sprzęt dostarczyły firmy: W przypadku platform testowych i845 starałem się maksymalizować wydajność poprzez asynchroniczne taktowanie pamięci mimo, iż jest to ustawienie całkowicie nieoficjalne. Częściowo zatykałem więc wąskie gardło systemu z procesorem P4 "B" i DDRAM-ami. Więcej szczegółów zamieściłem w tym artykule. Ponieważ platforma SiS pozwala na taktowanie pamięci oficjalnym zegarem 166MHz dlatego też w przypadku płyty Asus P4S533 pamięć pracowała jako PC2700. Taktowaniem zegarem 200MHz i pamięciami PC3200 zajmę się nieco dalej. Dwie testowane płyty na chipsecie i850E pracowały z pamięciami PC800, ale przy procesorze Pentium4 B pracującym z FSB 133MHz były taktowane synchronicznie. Zostały więc podkręcone do standardu PC1066. Tym samym pamięci te oferując przepustowość 4,2GB/s w 100% zapełniały zapotrzebowanie procesora na pasmo pamięci.

Zdecydowanie najszybszymi okazują się być płyty oparte o chipset i850E. Nie jest to żadną niespodzianką. Chipset ten współpracuje z najlepszymi dla Pentium4 pamięciami RDRAM. Raczej z tyłu pozostał SiS korzystający z najwolniej pracujących układów, bo tylko166MHz DDR. i845-ki miały do dyspozycji szybsze, bo 177MHz układy.

Sytuacja się powtarza. Co ciekawe jednak w trybie wysokich detali najszybsza okazał się płyta Gigabyte IR533. Aż o 13fps przegoniła ona SiSa. W niskich detalach i850E święci swoje tryumfy.

Asus na SiSie ciągle ostatni. Bardzo dobrze radzą sobie w pierwszym teście dwie płyty Abita wyprzedzając Gigabyte i SiSa, który kolejny raz kapituluje i daje się wyprzedzić

SiS pierwszy raz pokonuje i845. Jest szybszy od Gigabyte gdyż średnia ilość klatek animacji w obu testach okazuje się być minimalnie wyższa. Tuż za obiema 850-kami znajduje się Abit BD7 II.

Zdecydowane zwycięstwo Gigabyte 8IHXP. Tym razem Asus P4S533 całkiem nieźle sobie radzi i przegania pozostałe płyty działające z pamięciami DDR.

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

Nic niezwykłego się nie dzieje. Najszybsza jest płyta Asusa na i850E za nią Gigabyte, a dalej na równi pędzą Abity. Przedostatniego Gigabyte IR533 goni SiS ale jest daleko. Jest zbyt wolny. Słowo wyjaśnienia należy się dlaczego nie ma wyników testów Ausa P4S533 przy niskich detalach. Płyta po prostu nie kończyła benchmarka. Zawsze dokładnie w tym samym miejscu kończyła pracę efektownym skokiem w czeladź pulpitu Windows. Działo się to na samym początku testu Lobby Low. Po wyłączeniu tego podtestu i pozostawieniu innych w pętli, przez kilkanaście "okrążeń" nie było problemu. Tylko ten jeden jakoś nie bardzo wychodził.

Największe zdziwienie powodują wyniki testów niskopoziomowych, w których SiSowi nie idzie najlepiej. Traci bardzo wiele do konkurentów. Pozostałe płyty w tych testach dzieli stosunkowo niewielka różnica. Benchmarki pamięci wykazują zdecydowaną przewagę układów RDRAM nad DDRami osadzonymi na chipsecie i845. Ponownie SiSowi wiele brakuje do intelowskich odpowiedników. Spora dysproporcja również w teście napędu HDD. Tu wybija się Abit IT7.

SiS znowu kapituluje. Najszybszy Gigabyte 8IHXP.

W teście pamięci kolejna zdecydowana wygrana płyt i850E. Asus P4S533 przegania Gigabyte 8IR533.

PC Mark2002
PC Mark2002 (kliknij)

Nie jest zaskoczeniem kolejne zwycięstwo chipsetu i850E współpracującego z pamięciami PC1066. Przewaga w nad ostatnim w kolejce SiSem jest naprawdę duża. Co ciekawe tym razem kontroler dysku pracował stosunkowo równo na wszystkich testowanych płytach-poza SiSem :( Przyjrzenie się wynikom szczegółowym testów pokazuje ciekawą rzecz. Wszystkie płyty oparte o układ Intela bardzo mocno obciążają procesor w testach dekompresji MPEG2. Inaczej jest u SiSa który znacznie mniej obciąża CPU.

Bardzo czuły test. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że różnice między płytami są mało istotne, ale jak na skalę tego testu 1fps to naprawdę olbrzymia różnica, a 3fps dysproporcji między Asusem P4S533, a najszybszym Asusem P4T533-C to dosłownie przepaść.

Bardzo szybko z postawionym zadaniem poradziły sobie płyty Gigabyte i Asus pracujące z RDRAMami. Nieco gorzej poszło dla SiSa 645DX. Przypomnę tylko, że im mniejsza liczba w tym teście tym lepiej. Liczy się przecież czas. Całkiem nieźle poradziły sobie Abity. Tylko 2s wolniej niż najszybsze wyroby.

Kolejny czuły test. Pośród płyt pod układy DDR najlepszy jest model IT7.

Kolejny raz przekonać się można ile warta jest współpraca P4 z pamięciami RDRAM. Taka kombinacja nie ma sobie równych. Nawet w wyjątkowo zależnym od karty graficznej teście ProCDRS przewaga nad resztą płyt jest znakomicie widoczna. Asus z SiSem zachował się ciekawie. Chwilami przegonił i845 by mocno dać się pobić w dwóch ostatnich testach.

Na koniec jak zwykle Cachemem. On wyjaśnia wszystko. O ile 5 z 6 płyt z bardzo bliską sobie prędkością dokonuje odczytu z pamięci, to kwestia kto jest faktycznie najszybszy wyjaśnia się po przejrzeniu tabeli z pomiarem zapisu. Tu RDRAMy są bardzo szybkie. 200MB przewagi nad kolejnym w stawce Abitem BD7 II to dużo. SiS jest gdzieś po środku. Czyta wolniej od reszty, ale zapisuje szybciej od Gigabyte IR533. Za to pomiary opóźnień wypadają dla 645DX wręcz tragicznie. Nawet znane z wysokich opóźnień pamięci RDRAM pracujące w duecie z i850E mają lepsze rezultaty. Właśnie bardzo duże opóźnienia przyczyniają się do słabych wyników tego chipsetu w starciu z układami i845.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd płyt pod Pentium 4
 
 » Gigabyte GA-8IR533
 » Abit IT7
 » Abit BD7 II
 » Asus P4S533
 » Gigabyte GA-8IHXP
 » Asus P4T533-C
 » Testy
 » Abit IT7 vs Win98
 » SiS 645DX a pamięć PC3200
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »