Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Opis Quiet Drive - sposób na wyciszenie dysku
    

 

Opis Quiet Drive - sposób na wyciszenie dysku


 Autor: DYD | Data: 27/04/07

Scythe Quiet Drive - wygląd

Samo urządzenie nie jest żadną nowinką, dostępne już jest w ofercie firmy Scythe od ponad roku. Model SBX-1000 jest następca wycofanego z produkcji modelu Silent Box. Z uwagi na to, że jest dość nietypowe urządzenie i co ważniejsze, może pomóc w walce z hałasem, warto mu poświęcić chwilę uwagi.

Aktualnie zakup cichego twardego dysku trochę przypomina loterię, polecana seria dysków, która miała być cicha, okazuje się, że w cale nie jest. Bywa też, że dysk na początku pracuje cicho, a po paru miesiącach zaczyna pracować dużo głośniej. Są oczywiście marki słynące z cichszej pracy (np. ostatnio Samsung, czy Seagate), ale tutaj też łatwo wpaść na minę. Dyski wydzielają z siebie różne typy dźwięków: terkot głowic przy zapisie i odczycie, gwizd przy ogólnym działaniu, głośnie "rozkręcanie się" przy starcie, czy też popadanie w wibrację, powodując hałas całej obudowy. Właśnie w celu wyciszenia pracy działania naszego HDD oraz zmniejszeniu wibracji, służy prezentowane dziś urządzenie. Zobaczmy jak jest zbudowane i jak sprawdza się w akcji.

Zadaniem Scythe Quiet Drive jest wyciszenie pracy twardego dysku o rozmiarze 3,5 cala. Dysk twardy może być zarówno w wersji Parallel ATA jak i Serial ATA. Urządzenie składa się z obudowy o wielkości 5,25 cala (mniej więcej gabarytowo przypominający napęd CD), we wnętrzu której umieszczamy nasz twardy dysk. Obudowa jest solidna jak bunkier. W rzeczywistości są to dwie obudowy (jedną wewnątrz drugiej), dodatkowo izolowane termoprzewodzącymi podkładkami oraz grubą matą izolacyjną - wszystko po to, aby możliwie zmniejszyć ilość hałasu i wibracji oraz umożliwić transfer ciepła z dysku na zewnątrz obudowy.

Przyjrzyjmy się wpierw, jak wygląda nasz bohater.


Opakowanie (kliknij, aby powiększyć)


Opakowanie (kliknij, aby powiększyć)

Na opakowaniu znajdziemy info, że "wyciszenie" jest kompatybilne z IDE i SATA, zaś na drugiej stronie mamy zobrazowaną budowę Quiet Drive. W wyposażeniu (oprócz samej obudowy) znajdziemy kabelek do przedłużenia portu i zasilania SATA oraz dodatkowo zasilający IDE. Jest też komplet śrubek mocujących i instrukcja obsługi.


Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


Instrukcja (kliknij, aby powiększyć)

Pora spojrzeć na samą obudowę. Wygląda niepozornie i dość topornie - ale akurat wygląd jest tu najmniej istotny, gdyż i tak będzie ona schowana wewnątrz obudowy naszego peceta. Czarna obudowa pokryta z wierzchu grubym i ciężkim metalem, posiada z boku cztery blaszki (służące do montażu) izolowane dodatkowo gumowymi wkładkami. Z tyłu obudowy znajduje się szparka obita matą, przez które będą przepuszczane kable SATA bądź IDE. Wymiary całej obudowy wynoszą 145 x 198 x 36.5mm, zaś waga to 860g.


Góra obudowy (kliknij, aby powiększyć)


Spód (kliknij, aby powiększyć)


Gumowe podkładki a na nich metalowe blaszki,
służą do montażu we wnęce 5,25 cala w obudowie peceta (kliknij, aby powiększyć)


Tędy będą wychodzić kabelki od dysku, to jedyne miejsce nie obite metalem (kliknij, aby powiększyć)

A co znajdziemy w środku obudowy. Po otwarciu czarnej pokrywy (która finalnie jest skręcana 6 śrubkami) w środku odnajdziemy kolejną obudowę, również metalową (aluminium), ale oczywiście odpowiednio mniejszą. Dookoła niej widać wyciszające maty, którymi jest wypełniona całą przestrzeń pomiędzy mniejszą a większą obudową. Dodatkowo w mniejszej obudowie są jeszcze dwie termoprzewodzące podkładki, dodatkowo izolujące dwie obudowy od siebie, aby metal nie stykał się z metalem.


Widać tutaj grube ścianki dużej obudowy, maty wewnętrzne i otwartą mniejszą obudowę (kliknij, aby powiększyć)


Rozłożona mniejsza obudowa (kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Opis Quiet Drive - sposób na wyciszenie dysku
 
 » Scythe Combo YD-8V08 - rzut tokiem
 » Scythe Quiet Drive - wygląd
 » Instalacja
 » Sprawdzamy temperaturę i głośność
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »