Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Opis Quiet Drive - sposób na wyciszenie dysku
    

 

Opis Quiet Drive - sposób na wyciszenie dysku


 Autor: DYD | Data: 27/04/07

Sprawdzamy temperaturę i głośność

Zestaw testowy to aluminiowa obudowa Chenbro, cichy zasilacz 500W SilverStone, 3 wiatraki Noctua 12cm wolnoobrotowe ~800rpm, procesor Pentium4 Prescott EE 3.73GHz, 2GB RAM, grafika X1900XTX HIS z cichym chłodzeniem IceQ3. Całość prawie niesłyszalna z okolicy metra, tylko ten hałaśliwy dysk... Obudowa stoi po lewej stronie na podłodze, około 1 metra od narządu słuchu. Dysk wcześniej był zamontowany w koszyku, na dole obudowy, teraz przeniósł się bliżej "ucha", do wnęki 5,25 cala.

Warunki testowe: temperatura procesora 38C°, temperatura płyty głównej 38C°, temp. grafiki 56C°, obudowa zamknięta, temp. otoczenia 26C°.

Zobaczymy czy będzie ciszej, czy będą wibracje oraz jak wygląda sprawa temperatury dysku.

Na początku sprawdźmy kwestię temperatur. Pierwszy pomiar podczas bezczynności idle a drugi po pół godzinnym obciążeniu stress disks w aplikacji Everest 4.0. Dodam jeszcze, że przy teście bez obudowy Scythe, nasz testowy dysk był umieszczony w pobliżu 12cm wolnoobrotowego wiatraczka (~800rpm), który wdmuchiwał chłodne powietrze od frontu (bez niego temperatura dysku była większa o 2 - 3 stopnie). Po wmontowaniu Scythe do wnęki 5,25 cala, w testowanej obudowie nie było możliwe zastosowanie tego wiatraka do chłodzenia dysku.

To że dysk będzie wytwarzał więcej ciepła w takim bunkrze było pewne, pytanie tylko, czy wzrost temperatury nie stanie się niebezpieczny dla dysku. W stresie dysk w obudowie Scytche uzyskał 10 stopni więcej (8 stopni przy dysku nie chłodzonym dodatkowo wiatrakiem). Dużo, ale nie jest to temperatura niebezpieczna dla dysku. Warto jednak spróbować wpuścić Scythe Quiet Drive w obieg powietrza w obudowie (choć nie będzie to proste rozwiązanie), lub dołożyć gdzieś dodatkowy cooler (cichy oczywiście). Zwłaszcza jeśli myślimy o montażu dysku o większej pojemności, wytwarzającego więcej ciepła. Z uwagi na instalację we wnęce 5,25 cala z zamontowaniem wiatraka może być jednak kłopot. W każdym bądź razie, po montażu w pierwszej fazie trzeba monitorować temperaturę, aby nie doprowadzić do zbytniego przegrzania dysku.

Kwestia głośności. Wykresu nie będzie, jednak w subiektywnej szkolnej skali punktowej od 1 (bardzo głośno) do 6 (bardzo cicho) punktacja wygląda następująco:
  • Dysk bez obudowy Scythe - ocena 2 (głośno)
  • Dysk w obudowie Scythe - ocena 5 (cicho)
Mimo, że dysk znalazł się bliżej narządu słuchu, Scythe Quiet Drive świetnie go wytłumił. Różnica jest kolosalna, można ją przyrównać do silnika samochodu z głośnym starym dieslem versus cichutka benzyna. Testowa Barracuda miała przede wszystkim fatalnie głośny odczyt i zapis, teraz słychać tylko delikatny pomruk podczas intensywnej pracy! W kwestii wibracji, troszkę przenoszą się drgania na obudowę, ale czuć to dopiero po przyłożeniu ręki do obudowy. Nie jest to w żaden sposób uciążliwie, lecz po porostu wyczuwalne.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Opis Quiet Drive - sposób na wyciszenie dysku
 
 » Scythe Combo YD-8V08 - rzut tokiem
 » Scythe Quiet Drive - wygląd
 » Instalacja
 » Sprawdzamy temperaturę i głośność
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »