TwojePC.pl © 2001 - 2024
|
|
RECENZJE | Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4 |
|
|
|
Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4 Autor: DYD | Data: 01/03/04
|
|
Shuttle ZEN XPC (ST62K)
Na dobry początek specyfikacja techniczna Shuttle XPC ZEN, zobaczmy co tam producent zdołał upakować:
- Wymiary: 280 x 190 x 170 mm
- Waga: 2,1 kg
- Obudowa wykonana z aluminium
- Typ płyty głównej: Shuttle FT62
- Wsparcie dla procesorów Socket 478 (400, 533, 800 FSB technologią Hyper-Threading) w tym Prescotta
- Chipset: Mostek północny: ATI Radeon 9100 IGP
- Chipset: Mostek południowy: IXP-150
- Dodatkowy słot: 1 x PCI
- Kontroler napędów: ATA100
- Pamięci: 2 sloty Dual Channel DDR400 128-bit
- Układ graficzny zintegrowany: Radeon 9100 IGP (Chip RS300) Maks. 128MB pamięci RAM
- Wyjście S-Video i TV
- Zintegrowana karta sieciowa 10/100 Realtek 8100C
- Audio: 6 kanałowy układ Realtek AC97 (ALC650)
- Możliwość instalacji dwóch napędów 3.5 cala
- Możliwość instalacji jednego napędu 5.25 cala
- Zewnętrzny zasilacz 180W
- Brak możliwości instalacji stacji dyskietek
- Brak możliwości instalacji karty AGP
- Gniazda FireWire i USB2.0
- (opcja) Możliwość dołożenia portu równoległego (LPT)
- (opcja) Możliwość instalacji czytnika pamięci flash w miejsce jednego napędu 3.5"
- (opcja) Możliwość instalacji karty bezprzewodowej
Shuttle ZEN XPC (ST62K) to nowy produkt tej firmy, reklamowany przesłaniem - "SilentX Super Quiet, Super Cool". Ta firmowa technologia Shuttle ma przyczynić się do redukcji hałasu wydobywającego się z tego mini komputera oraz zapewnić przy tym odpowiednie chłodzenie procesora. Do szczegółowego opisu zastosowanego układu chłodzącego przez Shuttle jeszcze powrócę, teraz jednak chciałbym się skupić na opisie samego urządzenia, a jest o czym pisać. Już samo pudło ZEN XPC zapowiada pakiet możliwości oferowanych przez to małe cacko, przy którym, nie jeden "duży" pecet może poczuć się niedowartościowany... Oto co odnalazłem na opakowaniu.
Na pudełko znajdziemy wybijające się logo technologii SilentX oraz ATI. Wykorzystano tutaj chipset płyty głównej ATI o symbolu IXP-150 oraz zintegrowany układ graficzny także firmy ATI, zdecydowanie wydajniejszy od stosowanych wcześniej w urządzeniach barebone - także firmy Shuttle - układów graficznych Intela (np. Intel Extreme Graphics 2 w chipsecie i865G).
Radeon 9100IGP, ukryty pod nazwą kodową RS300, to zintegrowana karta graficzna AGPx8, obsługująca DirectX 8.1 i OpenGL. Układ 9100 IGP charakteryzuje się funkcjami 3D, zapewniającymi spory realizm w najnowszych grach 3D, a to dzięki obsłudze programowej pixel shaders. Wsparcie shaderów w grach dopiero raczkuje, ale już mamy na rynku kilka tytułów (np. słynny Morrowind), gdzie można będzie naocznie przekonać się o zaletach nowych technologii.
Morrowind z pixel shadersi bez (kliknij, aby powiększyć)
HyperZ to zestaw procedur ATI, których zadaniem jest "darmowe" uzyskanie dodatkowej mocy, dzięki eliminowaniu zbędnych czynności układu graficznego. Jest to bardzo ważne w obliczu olbrzymiej ilości elementów budujących obiekty najnowszych gier czy nagminnie zapychającej się magistrali danych. Generalnie HyperZ nie określa konkretnej funkcji użytkowej, ale bezpośrednio wpływa na realną poprawę osiągów karty. Podczas wideo-konferencji i innych przekazów szerokopasmowych na żywo znajduje zastosowanie technologia Fullstream, która redukuje duże piksele w strumieniowym przekazie wideo przez internet oraz zwiększa jakość przez generowanie ostrych i wyraźnych obrazów. Nie zabrakło w 9100IGP technologii SmoothVision. Jest to zestaw dwóch technologii, umożliwiających poprawienie obrazu generowanego przez program bez jego współudziału. Mamy do dyspozycji pełnoekranowy antyaliasing (FSAA x4) i filtrowanie anizotropowe (x16).
Rozpakujmy pudło i wyciągnijmy wreszcie na światło dzienne naszego małego bohatera.
Pudło Shuttle ZEN XPC (kliknij, aby powiększyć)
ZEN w "garści" (kliknij, aby powiększyć)
W niewielkim pudełku jakie widać powyżej, znajduje się jeszcze mniejsze urządzenie Shuttle ZEN XPC oraz dodatkowe pudełko z akcesoriami.
Pudełko z akcesoriami(kliknij, aby powiększyć)
W skład wyposażenia dodatkowego dostajemy przede wszystkim zewnętrzny zasilacz PFC o mocy 180W. Takie przyjemne, czarne "pudełko".
Zasilacz (kliknij, aby powiększyć)
To rozwiązanie spowodowało większy "luz" w obudowie oraz ograniczenie emisji ciepła, jak również hałasu, gdyż przy wewnętrznym zasilaczu, koniecznym stało by się zastosowanie dodatkowego chłodzenia w postaci wiatraczka. A tak, zasilacz stoi sobie poza komputerem, nie hałasuje, posiada długi kabel, co umożliwia ustawienie barebone w pewnej odległości od zasilacza. Można więc ustawić barebone na biurku, a zasilacz gdzieś pod spodem...
Kabelki IDE ATA-100 i specjalne nóżki (kliknij, aby powiększyć)
Oprócz zasilacza w wyposażeniu standardowym odnalazłem: dwa czarne kabelki IDE ATA-100 z czego jeden o długości "aż" 7 cm, przejściówkę dla TV-Out, zaślepkę dla przedniej zatoki 3.5", specjalne nóżki do podwyższenia przedniej części obudowy, instrukcję obsługi (bez polskiej wersji, jednak bardzo dobrze ilustrowaną) do barebone i płyty głównej Shuttle FT62, płytkę CD ze sterownikami do płyty głównej oraz zestaw śrubek, pastę na procesor, podkładki 3M i dwa uściski do kabli. To by było na tyle w kwestii wyposażenia pudełka.
Całe dodatkowe wyposażenie ZEN'a (kliknij, aby powiększyć)
Pora przyjrzeć się naszemu bohaterowi - oto i on w kilku rzutach. Zanim zobaczycie jak się on prezentuje, kilka słów opisu. ZEN posiada aluminiową obudowę koloru srebrnego, łatwo zdejmowalną dzięki trzem śrubkom, odkręcanym palcami. Przedni panel jest koloru białego i posiada dwie zatoki na urządzenie 5.25 i 3.5 cala. Pora na kilka zdjęć, po czym przejdę do dalszego opisu.
Shuttle ZEN XPC (kliknij, aby powiększyć)
Przedni panel (kliknij, aby powiększyć)
Jeszcze raz przód (kliknij, aby powiększyć)
ZEN od tyłu (kliknij, aby powiększyć)
Skoro już bohater się lekko odkrył, warto tu uszczegółowić trochę danych. Napisałem wcześniej, że urządzenie posiada sloty na frontowej części dla napędów 5.25 i 3.5 cala. W "komputerku" zrezygnowano z możliwości instalacji stacji dyskietek - nie ma nawet wyprowadzeń na płycie - można natomiast wyposażyć je w dwa napędy dysków 3.5" oraz jeden napęd 5.25". Jeśli zrezygnujemy z jednego dysku 3.5", w to miejsce możemy włożyć dokupiony opcjonalnie czytnik kart flash.
Przednia część ZEN'a, idąc od lewej strony zawiera: przycisk zasilania (Power), a poniżej w kolejności przycisk Reset, diody zasilania i pracy dysku, wejście mikrofonu, wejście źródła dźwięku, wyjście słuchawkowe oraz na końcu dwa porty USB 2.0.
Tył jest jeszcze okazalszy. Jest tam w sumie 17 "ciekawostek", a wiec jedziemy:
- Zarezerwowana dziurka dla anteny sieci bezprzewodowej (opcja)
- Port równoległy LPT (opcja)
- Wejście dla zasilacza 12V
- Gniazdo VGA
- Przycisk do przywrócenia standardowych ustawień BIOS'u (Clear CMOS)
- Wyjście S-Video i TV
- Cyfrowe wyjście SPDIF
- Port szeregowy COM
- Dwa porty FireWire 400 (1394)
- Gniazdo sieci LAN 10/100
- Dwa porty USB 2.0
- Gniazdo myszy PS/2
- Gniazdo klawiatury PS/2
- Gniazdo dźwiękowe: przód L / P
- Gniazdo dźwiękowe: Surround L / P
- Gniazdo dźwiękowe: centralny i bass
- Cyfrowe wejście SPDIF
Teraz jeszcze zobrazowanie tej wyliczanki i temat opisu wyjść i wejść zewnętrznych zamykam. Z tyłu są jeszcze cztery śrubki (także "szybkiego dostępu") mocujące element zestawu chłodzącego oraz zaślepka dla karty PCI. Over...
Przejdziemy teraz do środka. Jak pisałem, aluminiową obudowę, na której notabene łatwo zostawić odciski palców, zdejmujemy poprzez odkręcenie trzech śrub.
Otwarty ZEN z góry (kliknij, aby powiększyć)
... i z góry (kliknij, aby powiększyć)
...i z boku (kliknij, aby powiększyć)
...i od dołu dla całości (kliknij, aby powiększyć)
Teraz już nic się nie ukryje - pora rozbroić naszego "pacjenta". Po zdjęciu obudowy od razu rzuca się w oczy system chłodzenia nazwany tutaj ICE (Integrated Cooling Engine), który korzysta z dobrodziejstw technologii "heatpipe", czyli specjalnych rurek przewodzących ciepło od częściowo miedzianego radiatora przylegającego bezpośrednio do procesora, do specjalnego 80 milimetrowego wiatraka wydmuchującego powietrze na zewnątrz obudowy. Nie ma więc aktywnego chłodzenia przy procesorze, jest za to duet radiatorów połączony specjalnymi rurkami i jeden wiatrak chłodzący o regulowanej prędkości obrotowej (w BIOS'ie, ale o tym później). Poniżej obrazki prezentujące zasadę działania technologii ICE - wykorzystanie "heatpipe" opisywaliśmy już na łamach TwojePC u Zalmana.
Aby zainstalować procesor, należy odkręcić wiatrak czterema śrubami, odczepić jego zasilanie, po czym wyciągnąć go ku górze. Następnie ściągamy specjalny zaczep radiatora poprzez wciśnięcie go z dwóch stron palcami (swoją drogą bardzo łatwy demontaż i montaż) i wówczas możemy zdjąć system radiatorów. Odkrywa nam się gniazdo Socket 478. Galeria.
Technologia ICE (kliknij, aby powiększyć)
ICE bez coolera (kliknij, aby powiększyć)
"heatpipe" (kliknij, aby powiększyć)
Dobieramy się do gniazda... (kliknij, aby powiększyć)
...i voila! (kliknij, aby powiększyć)
Aby "wykończyć" temat budowy chłodzenia, kilka zdjęć systemu ICE zarówno w wersji złożonej, jak i rozebranej na części pierwsze.
ICE (kliknij, aby powiększyć)
ICE (kliknij, aby powiększyć)
ICE (kliknij, aby powiększyć)
ICE (kliknij, aby powiększyć)
Opisałem już wygląd obudowy, jej możliwości, układ chłodzenia, pora poznać bliżej płytę. Serce ZEN'a to model Shuttle FT62 oparty na układzie IXP 150 (mostek południowy) firmy ATI oraz zintegrowany układ graficzny RS300 (Radeon 9100 IGP) także firmy ATI. Na układzie RS300 założono sporej wielkości radiator, bez dodatkowego chłodzenia. Jak się później okaże, grzeje się on dość znacznie...
South Bridge RS300 (ATI Radeon 9100 IGP) (kliknij, aby powiększyć)
W gniazdo Socket 478 można włożyć procesory Pentium4 / Celeron z magistralą FSB 400, 533, 800 w tym także najnowszego Prescotta (po zainstalowaniu nowego BIOS'u). Jest obsługa technologii HT. Płyta wspiera 128-bitowy, dwukanałowy standard pamięci DDR typu PC 1600, PC2100, PC 2700 i PC 3200 (DDR400 MHz) z możliwością obsadzenia do 2 GB pamięci. Nie ma możliwości rozbudowy płyty o zewnętrzną kartę AGP, jest tylko jeden zewnętrzny slot PCI. Producent stworzył ZEN'a jako urządzenie typu "home entertainment center" (domowe centrum rozrywki), a więc nie dla stricte entuzjastów gier. Dlatego też nie ma w tym modelu slotu AGP. Inne platformy XPC Shuttle posiadają ten slot, jednak tam już jest nieco głośniej... ale o tym przy opisie drugiego barebone.
Slot PCI (kliknij, aby powiększyć)
Na płycie "zintegrowały się": karta sieciowa w postaci układu RTL8100C 10/100 Mb/s, kodek dźwiękowy AC97 Realtek ALC650 z obsługą 6 kanałów (5.1), układ VIA VT6307 odpowiedzialny za FireWire. Dostępne są dwa kanały ATA100, złącze podczerwieni, 3 złącza dla wiatraków, zworka "Clear Cmos".
2 x kanały IDE (kliknij, aby powiększyć)
Jak wcześniej wspominałem, na płycie nie ma wyprowadzeń dla stacji dyskietek, Shuttle stawia na karty flash (w tym modelu jednak tylko jako opcja), nie każdemu może to jednak pasować, gdyż dyskietka wciąż jeszcze jest żywa... Ułożenie większości elementów na płycie jest przemyślane, może tylko parę kondensatorów przy pamięciach, mogło by się znaleźć w innymi miejscu, gdyż przy wkładaniu układów RAM, można któryś z kondensatorów uszkodzić.
Gniazda RAM (kliknij, aby powiększyć)
Przyszła najwyższa pora obsadzić ZEN'a jakimiś komponentami. W tym celu wykorzystałem: procesor Intel Pentium 4 z zegarem 2,53 GHz (533 FSB), 2 x 256 MB Dual DDR GeiL, dysk Seagate ST340015A 5400rpm oraz napęd DVD/CDRW Combo LG 52/32/52/16. Na pierwszy ogień poszedł - bo musiał - procesor. Proces przygotowawczy do osadzenia procesora, czyli swobodny dostęp do gniazda Socket 478, opisany już został wcześniej, więc nie ma co męczyć palców autora.
Zacząć należy od instalacji procesora. Rozmontowujemy system chłodzenia ICE, korzystamy z dołączonej pasty przewodzącej i instalujemy procesor. Przyciskamy na procesorze radiator, nakładamy zacisk, montujemy cooler i gotowe. Sprawnie i łatwo.
Instalacja procesora (kliknij, aby powiększyć)
Pora na montaż kolejnych komponentów. Teraz wkładamy dysk twardy - zainstalowaliśmy jeden napęd. Proces montażu przebiega następująco. Należy poluzować jedną śrubę, wówczas wysunąć można na czterech szynach szufladkę, do której przykręcamy dysk. Potem wsuwamy ją z powrotem i dokręcamy śrubę. Patent ciekawy i przemyślany. Plus dla ZEN'a. Pozostały jeszcze pamięci i napęd 5.25" - nie było z tym problemu. Kabelki są tak dobrane, że starcza ich na "styk" dla danego urządzenia. Zasilanie molex dla 5.25" jest dość ciężkie w montażu, przez jego ścięty rozmiar.
Montaż dysku, pamięci i nagrywarki (kliknij, aby powiększyć)
Złożony barebone ZEN gotów jest do uruchomienia. Tak się prezentuje bez pokrywy, z procesorem, dwoma kostkami pamięci, dyskiem twardym i nagrywarką. A w środku jeszcze trochę miejsca...
XPC ZEN z komponentami [z lewa i prawa] (kliknij, aby powiększyć)
Podłączamy wszelkie konieczne kabelki i uruchamiamy "małego". Nagle głośny świst suszarki, jakiej nie powstydziłby się GeForceFX 5900Ultra. Całe szczęście po chwili robi się cicho... i to całkiem przyjemnie cicho. Otóż wiatrak posiada czterostopniową regulację prędkości obrotów i podczas uruchamiania komputera bądź restartu, na parę sekund działa z maksymalnymi obrotami - nie jest to przyjemne dla ucha. Wrócę do tego tematu za chwilę. Przejdę teraz do funkcji BIOSu.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|