Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4
    

 

Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4


 Autor: DYD | Data: 01/03/04

BIOS w Shuttle XPC ZEN (i ST61G4)

Uprzedzając fakty wspomnę, że BIOS jest identyczny w obydwu testowanych modelach Shuttle'a. Na wstępie zrzut z ekranu, który wita nas przy uruchomieniu komputera. Ukazuje się tam informacja o chipsecie ATI RS300 / SB 200, ilości pamięci RAM oraz pamięci zarezerwowanej dla układu graficznego a także częstotliwość i tryb pracy pamięci DDR (w naszym przypadku Dual Channel był włączony). Wejdźmy teraz do "niebieskiego ekranu" zwanego BIOSem...

BIOS Phoenix-Award umożliwia całkiem sporo jak na urządzenie typu barebone. Nawet amatorzy lekkiego o/c znajdą coś dla siebie. W PC Health Status otrzymujemy możliwość ustawień i kontroli prędkości wiatraka. Można ustawić regulację pracy coolera w czterech poziomach: Ultra Low: 1900 rpm, Low: 2500 rpm, Mid: 3000 rpm oraz Full: 4000 rpm. Jest też dodatkowa opcja "Smart Fan", która sprawuje kontrolę nad obrotami wiatraczka i w przypadku osiągnięcia wyższej temperatury, przyspieszy pracę coolera. Dalej, można określić nad którymi z trzech możliwych wiatraków mamy mieć kontrolę obrotów. Opcja CPU Tag to wartość temperatury procesora, po przekroczeniu której nastąpi zmiana obrotów wiatraka. Jeśli więc temperatura wzrośnie o 1 stopień od wartości CPU Tag (standardowo ustawiona na 65C), wówczas obroty zwiększą się o 150 obrotów, z kolei zwiększenie temperatury procesora o 16C, to już wzrost rzędu 1300 rpm.

W PC Health Status mamy też monitoring napięć procesora, AGP, pamięci, zasilacza. Jest też informacja o temperaturze procesora, układu graficznego oraz systemu (PWM). PWM to taki obieg na płytach głównych, który tak konwertuje poziom napięcia z zasilacza, żeby mógł on być dostarczony w odpowiednich wartościach dla poszczególnych komponentów. Temperatura PWM to możliwie największa temperatura w obudowie (nie na płycie, w obudowie). Po paru godzinach testów temperatura procesora i PWM wzrosła o kilkanaście stopni, natomiast układ graficzny rozgrzał się do temperatury ponad 60 stopni. Dość dużo...

Nie zabrakło oczywiście kontroli obrotowej FAN1, FAN2 i FAN3. W moim przypadku chodził tylko jeden, standardowy... Teraz parę zrzutów, aby zobrazować słowa.

Nie można pominąć opisu ustawień zaawansowanych chipsetu. A jest tego tutaj całkiem sporo... Ustawienia procesora: magistrala FSB: Auto / 100 / 133 / 166 / 200 oraz zwiększenie każdej z tej wartości w zakresie 1 - 15 MHz. Napięcie procesora: regulowane w zakresie 0,8250V - 1.5875V z krokiem co 0,0025V. Ustawienia pamięci DDR: Auto, Sync, DDR200, DDR266, DDR333, DDR400. Overclocking pamięci tak samo jak FSB procesora można "podbić" od 1 do 15 MHz. Nie zabrakło oczywiście ustawień timingów pamięci (Auto lub Manual). AGP Aparture Size od zera aż do 2 GB. UMA Frame Buffer to wielkość pamięci RAM zarezerwowany dla układu graficznego: 8MB, 16MB, 32MB, 64MB, 128MB. Jeszcze jeden zrzut i opuszczamy BIOS.


Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4
 
 » Wstęp do barebone
 » Shuttle ZEN XPC (ST62K)
 » BIOS w Shuttle XPC ZEN (i ST61G4)
 » XPC ZEN w akcji...
 » Shuttle XPC ST61G4
 » Konfiguracja sprzętu
 » Testy wydajność i podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »