Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4
    

 

Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4


 Autor: DYD | Data: 01/03/04

Testy wydajność i podsumowanie

Testy wydajności: Radeon 9100 IGP vs Radeon 9600XT

Wnioski na zakończenie

Jak widać powyżej, dołożenie karty z wyższej półki (koszt takiej, karty to około 900 PLN) dowartościuje barebone w grach sporą ilością dodatkowej mocy. Jednak Shuttle platformę ZEN nie ukierunkowuje dla stricte entuzjastów gier i fanów maksymalnej wydajności, lecz jako urządzenie przeznaczone do "home entertainment center", czyli domowego centrum rozrywki. Dlatego też nie zastosowano w tym XPC dodatkowego slotu AGP. Trzeba jednak przyznać, że osiągi wydajnościowe układu R9100 IGP są jak najbardziej do zaakceptowania. Na pewno przewyższają wydajnościowo dotychczas popularne zintegrowane układy Intel Extreme Graphic 2 i uzyskują lepszą jakość generowanej grafiki 3D. ZEN w zupełności wystarczy do uruchomienia i delektowania się najnowszymi grami, jednak demona szybkości nie oczekujmy. Filmy, słuchanie muzyki, Internet - w tych zastosowaniach ZEN spisuje się znakomicie, zwłaszcza w odtwarzaniu filmów DVD i DivX na telewizorze, dzięki wbudowanemu wyjściu TV. Kodek Realteka nie jest najwyższych lotów, jednak amator muzyki może go wykorzystać do zastosowań domowych, włącznie z rozwiązaniem 5.1. W przypadku większych aspiracji dźwiękowych zawsze można skorzystać ze slotu PCI i włożyć tam coś bardziej "dźwiękolubnego", byle się tylko zmieściło...

Inne platformy XPC Shuttle posiadają slot AGP - tak jak testowany model XPC ST61G4 i żądni mocy 3D, uznający maksymę "małe jest piękne" powinni rozważyć ofertę barebone z możliwością rozbudowy o zewnętrzna kartę graficzną. Jednak w tym przypadku już nie będzie tak cicho, choć na pewno wydajniej. Jeśli chodzi o szum wydobywający się z XPC ST61G4 to obydwa wiatraczki zasilacza - wiatrak z systemu chłodzenia ICE oraz ten na mostku północnym, są dość ciche. W mojej konfiguracji najwięcej hałasu generowała dołożona karta graficzna, jednak w przypadku barebone o pasywnym chłodzeniu (np. Zalman) grafiki można zapomnieć - po prostu nie ma na to miejsca. Wiatrak z systemu ICE pracował stale z wartością 1900 obrotów i był lekko słyszalny. Oba rozwiązania Shuttle, a szczególnie ZEN'a można więc nazwać "przyjaznymi ciszy" (nie biorąc pod w uwagę dodatkowej karty graficznej w ST61G4). Zarówno ZEN jak i XPC ST61G4 po paru godzinach intensywnych testów nie powodowały wielkiego wzrostu ciepła w obudowie, z wyjątkiem mostka północnego (do 64 stopni) - temperatura procesora i systemu po mocnym wygrzaniu dochodziła maksymalnie do 48 stopni.

Na koniec podsumowanie w pigułce obydwu naszych małych bohaterów tej recenzji.

Shuttle ZPX ZEN: Elegancka obudowa, niewielkie wymiary i mała waga, cicha i wydajna platforma dla procesorów Intela, ze wparciem szybkich pamięci Dual DDR. W zupełności wystarczy jako domowe centrum rozrywki. Brakuje w standardzie czytnika pamięci flash. Cena detaliczna brutto Shuttle XPC Zen wynosi 1879 PLN brutto. Producent udziela 24 miesiące gwarancji. Dostępność - od marca.

Shuttle XPC ST61G4: Jeszcze bardziej wytworna obudowa (lustro), dość cicha i wydajna platforma dla procesorów Intela, ze wparciem szybkich pamięci Dual DDR i możliwością rozbudowy o dodatkową kartę AGP. Trochę uwag można mieć do nieprzemyślanej konstrukcji płyty wraz z obudową - część możliwości płyty jest nie do wykorzystania. Cena detaliczna brutto wynosi 2415 PLN brutto. Producent udziela 24 miesiące gwarancji. Dostępność - od marca.

poprzednia strona (Konfiguracja sprzętu)    -   następna strona (Testy wydajność i podsumowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4
 
 » Wstęp do barebone
 » Shuttle ZEN XPC (ST62K)
 » BIOS w Shuttle XPC ZEN (i ST61G4)
 » XPC ZEN w akcji...
 » Shuttle XPC ST61G4
 » Konfiguracja sprzętu
 » Testy wydajność i podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »