SiS Xabre 400 Autor: Kris | Data: 02/12/02
|
|
Przedstawiciel
Karty Xabre produkuje kilku producentów. W ofercie rodzimych handlowców znajdziemy głównie propozycje pochodzące od tych firm, które znamy z produkcji tańszych płyt głównych. Prezentowany dziś przedstawiciel rodziny SiS Xabre 400 wyprodukowany został przez Solteka (Soltek Computer Inc : www.soltek.com.tw) a za jego wypożyczenie dziękuję firmie Sirius. Model nosi oznaczenie SL-X400-D6DT a informację o nim znajdziemy na stronie: www.soltek.com.tw
Aby powiększyć fotkę, kliknij!
Aby powiększyć fotkę, kliknij!
Aby powiększyć fotkę, kliknij!
Aby powiększyć fotkę, kliknij!
Soltek raczy nas przyciągającym wzrok pudełkiem o moim zdaniem zupełnie nieźle dopracowanej szacie graficznej. Ze środka wyciągnąć można oprócz samej karty CD'ek ze sterownikami, przejściówkę z S-Video na Composite, kabelek Composite oraz ulotkę instalacyjną. W sumie biedniutko. Płytka jest uniwersalnym źródłem sterowników dla produktów SiS i zawiera "goły" driver (WinXP v3030) z czerwca. Proponuje w ogóle nie tracić czasu na wyjmowanie go z folii. Zamiast instrukcji mamy japońsko-chińsko-angielską kartkę z podstawowymi zaleceniami montażowymi. Przydałaby się przejściówka DVI->CRT do uzyskania możliwości odpalenia konfiguracji dwumonitorowej. O uczciwej jakości kabelku S-Video też nie ma co marzyć. Trudno. Sama karta sprawia przyzwoite wrażenie. Niecodzienny, biały kolor PCB, spory radiator wraz ze zintegrowanym wentylatorem z półprzezroczystego tworzywa, komplet wyjść na śledziu: D-Sub (CRT), DVI, S-Video. Zastosowano 64MB pamięci DDR EtronTech 3.5ns. Brzmi dobrze, ale jak już się wielokrotnie przekonywałem ich rzeczywista wydajność i możliwości nie były większe niż np. Hynix'ów 4ns. Ot tanie pamięci o zachęcających klienta wartościach znamionowych. Nie zdejmowałem chłodzenia, ale przy delikatnym przekręcaniu radiatorem czułem tarcie typowe dla zbyt małej ilości pasty termoprzewodzącej. Jeśli ktoś jest zainteresowany ekstremalnym podkręcaniem rdzenia to powinien to sprawdzić. Radiator zamocowany jest na kołkach, więc przesmarowanie styku nie powinno stanowić specjalnego wyzwania dla majsterkowicza.
Na płytce odnaleźć można zworkę zmieniającą domyślny standard wyjścia telewizyjnego. Podobnie jak przy dualnych układach ATI, jeśli do karty podłączymy telewizor to również SiS startuje oba wyjścia w trybie lustrzanym już w momencie uruchomienia peceta sprowadzając na monitor tryb telewizyjny PAL (50Hz) lub NTSC (60Hz). Dla niektórych monitorów może to kończyć się brakiem obrazu (lub dużym zwężeniem w pionie) aż do momentu wgrania sterowników i zróżnicowania wartości odświeżania ekranu. Spowodowane jest to brakiem obsługi trybu 50Hz przez część monitorów. Lekarstwem na to jest NTSC, bo 60Hz nie stanowi już żadnej bariery. Rozwiązanie zmiany standardu z wykorzystaniem zworki na płytce jest moim zdaniem najwygodniejsze, bo nie zmusza użytkownika do flashowania BIOSa. Jak dotychczas jedynie w karcie Sapphire Radeon 9000 DVI/TV widziałem taką zworkę i muszę przyznać, że bardzo mi się ten pomysł podoba. Domyślnie zworka jest założona, co odpowiada standardowi PAL. Znając możliwości mojego monitora od razu ją wyciągnąłem. Po włożeniu karty do peceta i uruchomieniu przyszedł czas na "szumologię". Wentyl Solteka pieści ucho spokojnym cichym szumikiem. Nie powinien przeszkadzać zdecydowanej większości użytkowników. Odgłos zbliżony do Hercules'ów R8500LE. Aby łatwiej było zrozumieć, o jakich poziomach dźwięku piszę to powiem, że u mnie w zasadzie słucham jedynie wentylatora na testowanej karcie graficznej (na co dzień używam karty bez wentylatora a chłodzę dużym, mocno spowolnionym wiatrakiem o średnicy 9 cm, praktycznie bezgłośnym).
Kartę można zakupić w sklepie Siriusa za 390 zł. Gwarancja 24 miesiące.
Polub TwojePC.pl na Facebooku
|
|
|