Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test skanerów płaskich Umaxa: Astra 4600 i 4900
    

 

Test skanerów płaskich Umaxa: Astra 4600 i 4900


 Autor: NimnuL | Data: 29/04/04

Test skanerów płaskich Umaxa: Astra 4600 i 4900Aktualnie skanery należą do jednych z chętniej kupowanych urządzeń peryferyjnych do komputera, zaraz za drukarką. Dodatkowo, malejące ceny tych urządzeń i ich rosnąca jakość umacniają ich pozycje w domowym zaciszu. Możliwości wykorzystania skanerów jest wiele. Najczęściej wykorzystuje się je do digitalizacji zdjęć i rozpoznawania tekstu. Skanery z przetwornikami CCD (Charge Coupled Device) dodatkowo można użyć do uwiecznienia trójwymiarowych obiektów. Tego nie potrafią skanery z elementem CIS (Contact Image Sensor) ze względu na zbyt małą głębie ostrości oraz zbyt słabe oświetlenie. Te drugie również charakteryzują się mniejszymi gabarytami i zużyciem prądu. Niedawno do przetestowania otrzymałem od firmy UMAX dwa skanery płaskie A4 z serii Astra. Są to stosunkowo nowe modele na rynku polskim oznaczone numerami 4600 i 4900. Produkty UMAX były w przeszłości nagradzane przez wiele redakcji o czym świadczy 18 znaczków widniejących na opakowaniach. Oba skanery należą do konstrukcji wykorzystujących przetwornik CCD. Czy tym razem nowe modele zasłużą na nagrody i pochwałę? Zobaczymy. Najpierw jednak teoria...

Jak to działa?

W konwencjonalnym, płaskim skanerze materiał skanowany umieszczany jest na szklanej szybie. Pod nią przesuwa się wózek z lampą, lustrem, zestawem soczewek oraz odpowiednim przetwornikiem światłoczułym CCD lub CIS. Podzespołem odpowiedzialnym w największym stopniu za jakość skanowanych obrazów jest przetwornik światłoczuły współpracujący z odpowiednią lampą. Element ten odpowiedzialny jest za rejestrowanie tego co znajduje się na szybie urządzenia. W przypadku CCD używana jest tzw. zimna lampa katodowa, dająca (po uprzednim nagrzaniu) światło zbliżone do naturalnego. Czujniki te mają stosunkowo dużą głębię ostrości sięgającą kilku cm. Dzięki temu z powodzeniem uda się zeskanować grubą książkę bez nadmiernego dociskania jej do szyby. Czujnik CIS natomiast współpracuje z zespołem diod LED oświetlających obrabiany obraz o świetle zbliżonym do naturalnego, lecz z dominacją niebieskiego. Wymaga także, by skanowany obiekt przylegał ściśle do powierzchni szyby.

Zaletami skanerów opartych o technologie CIS są niewątpliwie niski pobór mocy, bardzo długa żywotność diod LED oraz niewielka grubość urządzenia.

Optyka urządzenia (soczewki i lustra) ma również niemałe znaczenie na jakość utrwalonych obrazów. Niedoskonałości tych elementów odznaczają się często aberracją chromatyczną, widzianą jako tęczowe obwódki.

Dodatkowo skaner służyć może do przeniesienia slajdów i negatywów do pamięci komputera. Do tego celu służą specjalne przystawki oferowane w niektórych urządzeniach. Zapewniają one dodatkowe źródło światła "zza pleców" skanowanego obiektu.

Wszystkie urządzenia służące do digitalizacji - skanery, kamery wideo, cyfrowe aparaty fotograficzne - mają kilka cech wspólnych: przekształcają informacje analogowe (rzeczywiste) do postaci cyfrowej, zrozumiałej dla komputera. Tworzą obrazy rastrowe, które składają się z siatki czarno-białych, monochromatycznych, lub kolorowych pikseli (elementów obrazu), odczytują lub próbkują oryginalny obraz w częstych odstępach sprawdzając przy każdym punkcie próbkowania wartość barw lub odcieni szarości.

poprzednia strona (Jak to działa?)    -   następna strona (Rodzaje rozdzielczości)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test skanerów płaskich Umaxa: Astra 4600 i 4900
 
 » Jak to działa?
 » Rodzaje rozdzielczości
 » OCR (Optical Character Recognition)
 » Specyfikacja techniczna Astr 4600 & 4900
 » Reprezentanci
 » Testy
 » Obiekty 3D i inne skany
 » Czas skanowania
 » Podsumowując
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »