Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Tanio i dobrze? Test projektorów Benq i Sanyo
    

 

Tanio i dobrze? Test projektorów Benq i Sanyo


 Autor: NimnuL | Data: 09/08/07

W praktyce

Na początek przedstawię Wam przykład tego jaki obraz wyświetlany jest przez projektor BenQ W500.


(kliknij, aby powiększyć)

Nasycenie kolorów jest bardzo dobre. Barwy są żywe, głębokie i wyglądające naturalnie. O idealnej czerni nie może być tutaj mowy, jednak w przybliżeniu można mówić o kolorze czarnym, a nie szarym. Rezultat bardzo przypomina ten uzyskiwany przez Epson TW700 lub Sanyo Z5.

Jasność maksymalna wynosząca 1100ANSI lumenów jest w zupełności wystarczająca do komfortowej projekcji w pomieszczeniach okrytych półmrokiem, natomiast w całkowicie zaciemnionych pokojach z powodzeniem można skorzystać z ekonomicznego trybu lampy. Obraz wyświetlany jest równomiernie bez zauważalnych ciemniejszych bądź jaśniejszych fragmentów.

W projektorze BenQ zaimplementowano funkcję automatycznej przysłony, która może działać w dwóch trybach: włączony lub wyłączony. Jej uaktywnienie pozwala na uzyskanie kontrastu na poziomie 5000:1. Mechanizm przysłony działa idealnie cicho i stosunkowo szybko w skutek czego czasami przy naprzemiennie (jasne-ciemne) zmieniających się scenach można zauważyć efekt pompowania obrazu. Nie zakłóca to jednak w istotny sposób seansu. Rozpiętość tonalna obrazu jest spora, dzięki czemu szczegóły w światłach i cieniach są dobrze widoczne.

Zainstalowany w W500 obiektyw jest bardzo dobrej jakości. Ostrość obrazu jest na wysokim poziomie niezależnie od przesunięcia optyki i użytej ogniskowej. Nie zaobserwowałem również występowania aberracji chromatycznych.

Według mnie do pełni szczęścia brakuje jedynie większego "zoomu" obiektywu, choćby 1,5x. Dało by to większe możliwości manipulacji obrazem. Przypomnę, że obiektywy konkurencji (np. Sanyo Z5 i Epson TW700) mają zoom wynoszący aż 2x.

Nie ma się co oszukiwać. Sanyo XW55 nie najlepiej nadaje się do wyświetlania filmów.


(kliknij, aby powiększyć)

I nie mam tu na myśli stosunkowo niskiej rozdzielczości, bo ona całkowicie wystarczy do wyświetlania filmów DVD lub DivX. Nasycenie obrazu kolorami pozostawia nieco do życzenia. Szybko odczujemy niedosyt i odniesiemy wrażenie, że to co widzimy na ekranie jest nieco wypłowiałe. Także niski kontrast nie polepszają odbioru. Czerni w żaden sposób nie uświadczymy, można tu śmiało mówić zaledwie o jasnym odcieniu szarości. To w połączeniu z proporcjami boków 4:3 sprawi, że kadr panoramicznego filmu będzie otoczony dużymi, jasnymi prostokątami. Co więcej. Brak funkcji zoomu, a przede wszystkim Lens Shift są ostatnimi gwoźdźmi do trumny. Po prostu oglądanie filmów na tym projektorze nie jest komfortowe. Do czego zatem projektor Sanyo najlepiej się nadaje? Dokładnie do tego do czego został zaprojektowany, czyli do wyświetlania wszelkich prezentacji czy to w biznesie czy też edukacji.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Rozdzielczość XGA oraz proporcje boków 4:3 sprzyjają tym zadaniom. Jasność maksymalna wynosząca 2000ANSI lumenów umożliwia wyświetlenie czytelnego obrazu nawet w słabo zaciemnionych pomieszczeniach. Ostrość rzutowanego obrazu jest natomiast idealna na całej powierzchni ekranu. Jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że geometria wyświetlanego obrazu pozostawia nieco do życzenia. Górna krawędź obrazu jest wygięta w łuk. W praktyce nie mając punktu odniesienia nie jest to aż tak bardzo widoczne jak na zdjęciach.

Potwierdza się więc znana od dawna prawda głosząca, że nie ma rozwiązań w pełni uniwersalnych. Sanyo XW55 bardzo dobrze nadaje się do szeroko pojętych zastosowań biznesowych, natomiast nie ma sensu zaprzęgać go do wyświetlania filmów. Dokładnie odwrotnie sprawa wygląda w przypadku W500 od BenQ. Ten projektor znakomicie radzi sobie w kinie domowym, natomiast niższa jasność oraz proporcje boków 16:9 utrudniają zastosowanie go np. w prezentacji.

W przypadku wyświetlania gier oba projektory poradzą sobie równie dobrze, choć ze wskazaniem na BenQ. Wyższa jasność przemawia za XW55 natomiast cała reszta już za W500.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Tanio i dobrze? Test projektorów Benq i Sanyo
 
 » Wzornictwo BenQ W500
 » Wzornictwo Sanyo PLC-XW55
 » Sprawy techniczne
 » Oprogramowanie - BenQ W500
 » Oprogramowanie - Sanyo PLC-XW55
 » Procedura testowa
 » W praktyce
 » Pozostałe informacje
 » Słowo na koniec
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »