Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja LCD TATUNG Vibrant 17M
    

 

Recenzja LCD TATUNG Vibrant 17M


 Autor: NimnuL | Data: 03/08/04

Wrażenia użytkownika

Jeśli chodzi o oględziny Tatung Vibrant 17M to właśnie je zakończyłem. Czas ocenić, w jaki sposób panel zachowywał się podczas jego użytkowania. Przez wszystkie dni testu na monitorze wypróbowałem kilka różnorodnych gier komputerowych, filmów, aplikacji graficznych, edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, a także stron internetowych.

Karta graficzna, do której wpięty był monitor to Hercules Radeon 8500. Większość czasu monitor pracował w rozdzielczości natywnej 1280x1024 przy odświeżaniu zarówno 60 jak i 75Hz.

Jak już wspominałem na wstępie, częstym zarzutem jaki kierowany jest do monitorów LCD to smużenie. Starsze modele, owszem, pokrywają się z tą opinią. Jednak opisywany tutaj Vibrant 17M pozbawiony jest tej wady. Sumaryczny czas odpowiedzi matrycy poniżej 25ms nie należy do najlepszych osiągnięć w technologii LCD, niemniej jednak wystarcza do całkowicie komfortowej pracy. W dynamicznych grach fpp, czy filmach nie zauważyłem żadnego smużenia.

   

   

   
(kliknij, aby powiększyć)

Kursor myszki, jeśli się dobrze przypatrzyć, rozmazuje się nieznacznie przy szybkim i płynnym ruchu, jednak kto przygląda się tej strzałce? [np. ja, dla mnie strzałka musi poruszać się wyraźnie i płynnie - przyp. DYD-a] Przewijanie stron WWW - brak zauważalnego smużenia podczas przesuwania rolką. W niektórych wypadkach, gdy strona zawiera duże kontrasty, smużenie można zaobserwować, jedynie podczas przesuwania paskiem przewijania, jest to jednak na tyle małe rozmazanie, że można je pominąć.

Wracając jeszcze do gier, należy pamiętać, że monitor LCD najładniejszy obraz generuje w rozdzielczości natywnej. Jakiekolwiek odstępstwa od tej wartości powodują widoczne pogorszenie się obrazu. Konieczności zmieniania parametrów nie ma podczas pracy biurowej. Jednak należy pamiętać, że do komfortowej gry w nowe tytuły w rozdzielczości natywnej potrzebny jest bardzo mocny sprzęt.

Geometria obrazu jak na panel LCD przystało, idealna. Jakość obrazu również nie pozostawia nic do życzenia. Czcionki są idealnie ostre i czytelne nawet, gdy ich rozmiar wynosi 7. Dopiero po zmniejszeniu rozmiaru poniżej tej wartości, tekst staje się nieczytelny. Mówię o tekście widocznym w programie Word, powiększenie strony 100%, rozdzielczość ekranu 1280x1024.

Odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre, nieco inne niż to co widziałem na kineskopowym Philipsie 17B20 (17") pomimo ustawienia tej samej temperatury bieli. Kolory są nasycone i bardzo przyjemne dla oka nawet w trybie auto.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Jak już wspominałem, model 17M firmy Tatung ma wbudowane głośniki. Zaznaczam na wstępie, że nie są one przeznaczone do głośnego słuchania muzyki i delektowania się dźwiękiem. Dźwięk oferowany przez parę niewielkich membran moim zdaniem jest bardzo dobry - jak na tą klasę i przeznaczenie. Głośniczki są malutkie, stąd nie można spodziewać się rewelacji odsłuchowych. Niemniej jednak dźwięk jest czysty i nie jest przesterowany nawet przy dużym natężeniu dźwięku. Z powodzeniem nadają się do cichego słuchania muzyki, radia (jako tło do pracy), odtwarzania dźwięków w prostych gierkach internetowych, czy rozmów głosowych. W specyfikacji pasmo przenoszenia nie zostało podane. Niemniej jednak słychać, że są to elementy średnio lub nawet wysoko tonowe. Jednocześnie zauważyłem pewną wadę. A mianowicie, podczas gdy głośniki są włączone w OSD, a monitor wyświetla ciemne tło z białymi napisami słychać cichy świst w głośnikach. Jest to niesłyszalne jeśli w pomieszczeniu jest choć trochę szmerów lub z głośników płynie np. muzyka. Dodam jeszcze, że na prawej krawędzi u dołu znajduje się gniazdo słuchawkowe.

Na niewątpliwą pochwałę zasługuje powłoka antyodbnaskowa, którą pokryta jest powierzchnia ekranu. Działa rewelacyjnie, eliminuje wszelkie odbicia i nawet gdy mocne światło jest za plecami, obraz wciąż jest bardzo czytelny, a oczy nie męczą się.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja LCD TATUNG Vibrant 17M
 
 » Dane techniczne
 » Sprzęt
 » Wrażenia użytkownika
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »