Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Wywiad z klanem (CS) Team-Pentagram
    

 

Wywiad z klanem (CS) Team-Pentagram


 Autor: NimnuL | Data: 06/06/05

Wywiad z klanem (CS) Team-PentagramTeam-Pentagram to polska profesjonalna drużyna (klan) walcząca w świecie gier komputerowych. Skład zespołu: Zibi (Zbigniew Rudnicki), Luq (Łukasz Wnęk), Neo (Filip Kubski), TaZ (Wiktor Wojtas) i Napalm (Bartosz Skorupa). W marcu br. na targach CeBIT wygrali najbardziej prestiżowy turniej europejski World Cyber Games organizowany przez Samsunga (odpowiednik olimpiady), za co dostali 15.000 EUR. Wcześniej zwyciężyli w rozgrywkach on-line - EuroCup organizowanych przez serwis ClanBase. Na podstawie tych dwóch zwycięstw w tym roku można śmiało powiedzieć ze są najlepsi w Europie. Niedawno miałem okazję przeprowadzić wywiad z członkami zespołu, oto co udało się z nich wycisnąć. Zapraszam.

Team Pentagram - historia zespołu

8 kwietnia 2004 roku polską scenę e-sport obiegła sensacyjna wiadomość o połączeniu grup Aristocracy oraz SpecSter. Dla fanów CounterStrike'a było to wydarzenie niewiarygodne, niemal zwalające z nóg, gdyż oba te klany na platformie Counter-Strike'a od lat toczyły najbardziej zacięte boje w kraju...

Zarówno jedni, jak i drudzy, posiadali sporą rzeszę zagorzałych fanów. Polska scena podzielona była niemal po połowie, na zwolenników i wrogów obu drużyn, raz wygrywali jedni, potem drudzy (polski finał WCG 2002 Aristocracy, polski finał WCG 2003 Specster itd.), ale wciąż na arenie europejskiej i światowej żaden polski klan nie odnosił znaczących sukcesów - tutaj należy jedynie odnotować dobre miejsca na PG Challenge 2003, dużym turnieju w Czechach, - 4 i 5 miejsce kolejno SpecSter i Aristocracy, oraz 5 miejsce na turnieju Intel Cup w Rydze, tego pierwszego.

Z chwilą połączenia się powstał zespół, w którego składzie znaleźli się najlepsi gracze w Polsce, a dzięki pozyskaniu sponsorów - tu głównie firm Pentagram i Steelpad, dla wszystkich dywizji obu połączonych klanów (Warcraft3, Urbanterror, Painkiller i Counterstrike) pojawiła się niepowtarzalna szansa na stworzenie pierwszego polskiego, profesjonalnego teamu, który mógłby konkurować z zachodnimi drużynami. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać. Dywizja CS'a bardzo szybko zdominowała polską scenę, praktycznie pozostawiając konkurencje daleko w tyle, a wkrótce też zaczęła odnosić sukcesy na scenie międzynarodowej.

Do zespołu dołączył nowy członek: Adamn 'ruloN' Wiśniewski i zastąpił Bartosza 'Napalma' Skorupę. Jako że nie był on na ostatnich imprezach z zespołem nie mógł odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania.Team Pentagram: Foto


Od lewej: Zbigniew "zibi" Rudnicki - Filip "Neo" Kubski - Lukasz "LUq" Wnek - Adam "ruloN" Wiśniewski - Wiktor "TaZ" Wojtas
Zdjęcie jest z kwalifikacji na Acon5, które się odbyły w Poznaniu. Wygrał nasz team w CS jak i członek W3. Jest obecny line-up teamu, Adam "rulon" Wiśniewski, zajął miejsce Bartosza "napalm" Skorupy.


Od lewej: Bartosz "napalm" Skroupa - Zbigniew "zibi" Rudnicki - Lukasz "LUq" Wnek - Filip "Neo" Kubski - na dole: Wiktor "TaZ" Wojtas
Po wygranym Samsung European Championship tymrocznym w Hanowerze. Turniej się odbył podczas CeBITu. Wygrał nasz team.


Od lewej: Łukasz "LUq" Wnek - Filip "Neo" Kubski - Zbigniew "zibi" Rudnicki - Witkor "TaZ" Wojtas - Bartosz "napalm" Skorupa.
Zdjęcie pokazuje nas podczas gra na ECG organizowane przez WCG (Hannover, Niemcy).


Od lewej: Bartosz "napalm" Skorupa - Filip "Neo" Kubski - Lukasz "LUq" Wnek - Zbigniew "zibi" Rudnicki - Wiktor "TaZ" Wojtas
Na drugim miejscu podium jest obecne SK-Gaming z dani, na trzecim miejscu zawodnik Alternate aTTaX z Niemiec.


Od lewej: Filip "Neo" Kubski - Lukasz "LUq" Wnek - Zbigniew "zibi" Rudnicki - Wiktor "TaZ" Wojtas - Bartosz "napalm" Skorupa
Zdjęcie zrobione po wygranej na tegorocznym Poznań Games Arena.


Pokazuje wielu członków Team-Pentagram podczas kwalifikacji do World Cyber Games (WCG) w 2004 r, we Warszawie.

Team Pentagram: wywiad

TPC: Skąd wywodzą się Wasze nicki? Rozumiem, że Zibi i Luq to po prostu skróty od imion, ale Neo, Napalm czy Taz musi mieć już ciekawszą historię?

'TaZ'
Szczerze powiedziawszy tu nie ma żadnej intrygującej historii, jako 12 letni dzieciak oglądałem trochę kreskówek i tam właśnie był diabeł tasmański. Stąd mój nick.

'Neo'
Mój nick wywodzi się z filmu Matrix, więc nie jest to chyba zbyt oryginalne. Myślałem już kiedyś nad zmianą nicka, ale doszedłem do wniosku, że nie ma sensu, ponieważ wszyscy mnie znają pod takim nickiem.

'zibi'
Dawno, dawno temu, kiedy Zbigniew Boniek grał w AC Milan Włosi nazywali go zibi, ja też jestem Zbigniew, więc pasuje :).

'ruloN'
Kiedy pierwszy raz grałem w csa, wpisałem się ruletka i tak zostało. Później jak już więcej grałem i byłem na zjeźdźcie klanowym [TOP-u] (mój były klan), po pijaku zaczęli mnie nazywać rulon i tak zostało.

TPC: Pamiętacie swoją pierwszą grę elektroniczną?

'TaZ'
Quake na miesiąc przez Counter-Strikiem, nie grałem w gry za wiele do momentu ukazania się tego modu.

'Neo'
W moja pierwszą grę elektroniczną grałem na platformie bodajże Atari? W sumie to nie pamiętam, było to tak dawno, hehe. Jedyne co wiem to się skakało Fred'em Flinstone'm nad kaktusami, a gra była polskiej produkcji, wczytywało się ją z taśmy magnetofonowej...

'LUq'
Była to zapewnia jakąś gra na Atari z tego co pamiętam to "river raid".

'zibi'
Była to na pewno gierka kupiona na targu, od ruskich, wilczek łapiący jajka spadające z 4 narożników albo formułki, w których trzeba było wymijać przeszkody rozstawione na 3 pasach. Później Pegazus, komputer aż do teraz.

'ruloN'
Jakaś gra na Atari lub Commodore. Nie pamiętam, bo byłem mały jeszcze.

TPC: pierwszą grę FPP?

'TaZ'
Quake

'Neo'
Nie pamiętam mojej pierwszej gry FPP, prawdopodobnie była to jakaś gra na Amigę 500. Chociaż nie jestem pewien, czy nie był to "Gloom".

'LUq'
Duke Nukem 3d

'zibi'
Pierwsza gra FPP był Wolfenstein.

'ruloN'
Pierwsza gra FPP to Wolfenstein i Duke Nukem 3d.

TPC: Kiedy doszliście do wniosku, że pragniecie zacząć grać na poważnie, wyjść poza domową rozrywkę i zacząć niszczyć na masową skalę?

'TaZ'
Rok temu, kiedy doszło do rozmów o połączeniu dwóch najlepszych zespołów w Polsce w jeden, który będzie w stanie swobodnie prowadzić wyrównana walkę z najlepszymi zespołami świata.

'Neo'
Wydaję mi się, że w moim przypadku to raczej przyszło 'samo z siebie' po wielogodzinnych treningach oraz nieprzespanych nocach.

'LUq'
Czytałem rożne gazety, w których opisywane były wielkie turnieje i nagrody jakie zdobywali quake'owcy, zawsze chciałem do czegoś takiego dojść, więc sporo grałem i udało mi się dopiąć swego :)

'ruloN'
Kiedy dołączyłem do Team-Pentagram.

TPC: Jakie osiągnięcia - prócz ostatniej wygranej - macie już za sobą?

'TaZ'
Bardzo dużo wygranych zawodów w Polsce. Wygrane na turniej zagranicznych z dużymi sławami np. w Niemczech czy w Czechach, gdzie pokonaliśmy zespoły z czołówki.

'Neo'
Nie wiem czy pytanie jest kierowane w moją osobę, czy do całego teamu, gdyż przed Team-Pentagram grałem w innych klanach, w których również odnosiłem sukcesy, mniejsze bo mniejsze, ale zawsze były. Ale co do Team-Pentagram, to wygraliśmy obie edycje turnieju "Poznań Game Arena", odbywającego się w Poznaniu podczas targow MTP. Następnie, były to około 5-6 miejsca na turniejach w Bilbao [CPL Qualifier] oraz w Szwecji [OptiHack]. Następnie przyszedł czas na polskie eliminacje do turnieju WCG, którego finały odbywały się w San Franscisco. Pomiędzy tymi dwoma turniejami, odnieśliśmy nasze 'pierwsze, większe' sukcesy. Pierwszy z nich to był turniej mający miejsce w Niemczech, w Berlinie, nazywający się bodajże SSV-Lehnitz Lan. Drugi natomiast był to turniej w Czechach, na który zostało zaproszone 8 drużyn z Europy, a nazywał się on Invex Cup, czy coś w tym stylu.

'LUq'
Od mistrzostwa polski z Aristocracy, po wygranie prawie wszystkich większych imprez w naszym kraju. Drużyny, z których powstał Team-Pentagram dominowały na polskiej "scenie cs'a", były to Aristocracy i SpecSter, wygraliśmy polskie eliminacje do WCG2002, 2003 i 2004 już po połączeniu obie imprezy Poznań Game Arena2004 i 2005, zdobyliśmy 1 miejsce na turnieju SSV-Lehnitz z nagrodą 2500euro. Dalej był InvexCup z nagrodą 10.000$, kilka imprez internetowych takich jak EUROCUP, ostatnio też reprezentowaliśmy Polskę na Euro ChampionShip, gdzie wygrywając z czołowymi drużynami za 1 miejsce dostaliśmy 15.000 euro. Stanowimy też trzon team-poland, z którą wywalczyliśmy 2 miejsce w rozgrywkach Nation Cup sezon VI.

'zibi'
Jako że jesteśmy drużyną, to wszystko co powiedzieli koledzy również dotyczy mnie, chyba nie ma sensu powtarzać.

TPC: Na jakich komputerach rozpoczynaliście zabawę z grami i jakie aktualnie maszyny goszczą w Waszych domach?

'TaZ'
Nie pamiętam już nawet, na jakim cpu zaczynałem, koledzy mnie zaprowadzili do cafe i tak to się zaczęło. Aktualnie posiadam AMD Bartona 2500+, GeForce 6600GT, 1giga ramu DDR i płytkę Epoxa.

'Neo'
Nawet nie pamiętam, na czym zaczynałem, a obecnie gram na Bartonie 2500+, 512 ramu, GeForcie 6600 GT.

'LUq'
Obecnie gram na P4 2.4 HT, 2 x 512 Kingston DDR, Gainward GeForce 6600 GT, monitor 19" Philipsa.

'zibi'
Pentium 133 (nie pamiętam już dokładnej konfiguracji). Teraz mam p 2.4 ghz, 256 ram, gf 6600.

'ruloN'
Zaczynałem grać na procesorze Duron800 i karcie graficznej gf2mx400. Aktualnie gram na Bartonie 2.6, gf5900fx, 512ram ddr, monitor 17.

TPC. Rozumiem, że granie to Wasza pasja, ale poza tym macie zapewne jakieś życie prywatne. O szczegóły nie pytam, ale jakiś ogólnik ujawnicie? Czym się zajmujecie poza graniem?

'TaZ'
Obecnie nie ma tego za wiele ze względu na matury, ale normalnie, spotykam się z przyjaciółmi, jeżdżę na rowerze, gram w kosza i sporo czytam :p

'Neo'
Poza graniem lubię uprawiać sporty, głównie jest to gra w piłkę nożną, pływanie czy też bieganie. Oczywiście lubię spędzać mój wolny czas z rodziną, dziewczyna, a także przyjaciółmi.

'LUq'
Studiuje w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie, gdzie na dniach w miejscowym AZS'ie będę tworzył sekcje e-sportową, w wolnych chwilach spotykam się z przyjaciółmi i staram się dobrze bawić.

'zibi'
Chodzę do szkoły, czasem jakieś imprezy, kino itd.

'ruloN'
No to ogólnie spotkania z przyjaciółmi, grillowanie już pogoda pasuje :p , jazda na rowerze, łyżwach w zimę itd. Życie prywatne jak każdy inny człowiek.

TPC: Jak wiele czasu spędzacie przed komputerem?

'TaZ'
W dni, w które mamy trening od 5-6h , normalnie koło 3.

'Neo'
Różnie to bywa, zależnie od tego czy mamy trening, lub czy 'szykuje się' jakaś impreza. Ale ogólnie, jest to około pięciu godzin.

'LUq'
W dzień treningu do 5 godzin, czasami nie gramy w ogóle, innym razem ze 3 godziny, jeśli szykuje się jakiś większy event staramy się grać więcej.

'zibi'
Zależy od tego, czy mamy jakiś turniej czy nie, normalnie około 5 dni w tygodniu, po 4-5h , chociaż nie zawsze to wychodzi.

'ruloN'
W dni robocze 4-5h, w weekendy mniej lub więcej zależy czy mamy trening.

TPC. Jak oceniacie poziom imprezy World Cyber Games 2005?

'TaZ'
Poziom pod względem organizacji był w porządku, chociaż daleko było do hotelów, natomiast, co do turnieju to raczej wszystko szło gładko.

'Neo'
Poziom był wysoki oczywiście, gdyż uczestniczyły klany reprezentujące swoje kraje, czyli 'sami najlepsi'.

'LUq'
Poziom był bardzo wysoki. W imprezie tej uczestniczyły czołowe drużyny europy takie jak SK-gaming, astralis czy attax. Organizacja stała na bardzo wysokim poziomie.

'zibi'
Pod względem organizacyjnym bardzo dobrze, organizatorzy spełnili oczekiwania graczy, jedyna wadą turnieju były monitory LCD, na których bardzo ciężko się grało... wszyscy na to narzekali, jeśli chodzi o resztę, to naprawdę byłem mile zaskoczony: players room, telebimy, całe targi - wszystko na najwyższym poziomie.

'ruloN'
Nie byłem, nie wiem.

TPC: Konkurencja na zabawie WCG2005 była spora, od początku wierzyliście w swoją wygraną?

'TaZ'
Wierzyłem, że jesteśmy w stanie pokazać się z dobrej strony i nie ma zespołu, którego byśmy nie byli w stanie pokonać.

'Neo'
Po wygraniu naszego drugiego meczu z SK.dk, które było faworytem turnieju uwierzyliśmy w nasze siły.

'zibi'
Po pierwszym wygranym meczu z SK, uwierzyliśmy, że jesteśmy w stanie wygrać z każdym na turnieju, naprawdę mięliśmy dobra formę.

'ruloN'
Jak wyżej.

TPC: Jaką wersję CSa uważacie za najlepszą? Poczciwą pierwszą, czy może najnowszą "Source"?

'TaZ'
1.6

'Neo'
Source jak na razie jest jeszcze niegrywalny, producenci będą musieli jeszcze wgrać trochę poprawek moim zdaniem. Obecna wersja jest 'OK', aczkolwiek wersja 1.3 była bardziej dynamiczna i można by powiedzieć ciekawsza.

'LUq'
Wersja 1.6 odpowiada mi w całości. Co do Source'a turniejowo będzie grywalna za jakiś czas, jest sporo bugów, które musza zostać naprawione, myślę że jak to nastąpi, większość team'ów zacznie przechodzi na ten silnik.

'zibi'
Myślę, że 1.5 i 1.6 były najlepszymi wersjami.

'ruloN'
Aktualna wersja w jaką się gra czyli 1.6 jest najlepsza moim zdaniem, po za paroma bagami, które by się przydało naprawić. Nowa wersja, czyli Source, jest beznadziejna. Nie nadaje się do gry, najwyżej 4fun.

TPC:. Macie jakiś Team w CS, z którego czerpiecie "natchnienie"? Jakiś wzór naśladowania?

'TaZ'
Nie.

'Neo'
Kiedyś, owszem. Teraz wydaję mi się, że my jesteśmy jednym z takich team'ów, a przynajmniej mam nadzieje. Ale nie, obecnie nie mamy żadnej drużyny do naśladowania.

'LUq'
Było tak do czasu, w którym wygraliśmy z tą drużyna...

'zibi'
Raczej nie, ewentualnie chwilowe natchnienia po większych turniejach jak np. mouz po CPLu w Hiszpanii.

'ruloN'
Kiedyś może tak, ale teraz jesteśmy już lepsi od nich.

TPC. Wasze motto na życie?

'TaZ'
Hmmm, zależy od natchnienia, obecnie do głowy przychodzi mi tylko Carpie Diem.

'Neo'
Właściwie to nie mam żadnego motta życiowego, ale kieruję się zasadą 'jak coś robisz rób to dobrze', dlatego wszystko, za co się zabieram staram się dopracować do perfekcji.

'LUq'
Staram się być sobą i pracować na swoje marzenia.

'zibi'
Żyj chwilą.

'ruloN'
Nie mam chyba żadnego, tylko to mi przychodzi do głowy: Trening czyni mistrza.

TPC: Jakie macie plany na przyszłość? Mam tu na myśli czy zamierzacie kontynuować "karierę" graczy? Czy może po tej wygranej osiądziecie na laurach? W końcu choćby duża, letnia impreza CPL Summer oraz ECSW będą kusić. A może coś innego?

'TaZ'
Nie osiądziemy na laurach, a co do przyszłości, czas pokaże, na razie skupiony jestem na swoich egzaminach maturalnych.

'Neo'
Jak na razie nie widzę powodów dla których miałbym skończyć grać. Może kiedyś i w Polsce 'e-Sport' rozwinie się i będzie można żyć z grania, jak to już jest w niektórych krajach? A osiadać na laurach nie mamy zamiaru, wiemy, że jeszcze dużo pracy przed nami. Planowaliśmy wybrać się na turniej WEG, do Korei na miesiąc, ale niestety nie zostaliśmy zaproszeni (UPDATE: pod koniec wywiadu). Dlatego pozostają nam eliminacje do Acon5 w Polsce i jeżeli nam się uda wygrać to wylatujemy do Chin, gdyż tam mają się odbyć finały.

'LUq'
Mięliśmy małą przerwę, gdyż TaZ miał egzaminy maturalne, obecnie wracamy do treningów i przygotowujemy się na takie imprezy jak ESWC, ACON5 i WEG.

'zibi'
Na razie nie mamy głębszych planów, czekamy na rozwiązanie sprawy z WEGiem.

'ruloN'
Nie sądzę żebyśmy osiedli na laurach, na razie wszyscy chcą grać i wygrywać turnieje. Przyszłość pokaże.

TPC: Wygraliście dość znaczną sumkę pieniędzy. Jakie macie plany w stosunku do niej?

'TaZ'
W wypadku gdybym nie dostał się na studia dzienne, pójdą na opłatę dobrych wieczorowych studiów. Natomiast, jeżeli mi się powiedzie, to w coś zainwestuje z bratem.

'Neo'
Poczekam, aż wygramy jeszcze jakiś turniej (oby to się stało) i kupię sobie samochód, hehe. Oczywiście najpierw trzeba zrobić prawo jazdy.

'LUq'
Mam zamiar gdzieś wyjechać, kupię sobie jakiś sprzęt, a resztę zostawię na "Czarna godzinę".

'zibi'
Nie wiem jeszcze co zrobię z pieniędzmi.

TPC: Wasze ulubione mapy?

'TaZ'
de_inferno, de_train

'Neo'
Prawdopodobnie de_train.

'LUq'
de_inferno

'zibi'
train, nuke, inferno

'ruloN'
de_prodigy , de_train

TPC: Ulubiona broń w CS?

'TaZ'
Desert Eagle

'Neo'
Ak-47

'LUq'
AWP, ak

'zibi'
AK47

'ruloN'
Desert

TPC: Staliście się wzorem naśladowania wielu młodych (choć nie tylko) graczy. Może macie jakąś radę dla nich, jak dojść tak wysoko jak Wy?

'TaZ'
Wystarczy mocno Wierzyc i dużo ćwiczyć! Na efekty, mimo iż trzeba trochę poczekać, to opłaca się! Wam tez może się udać!!! Powodzenia.

'Neo'
Jedna i podstawowa zasada, trenować jak najwięcej.

'LUq'
Praca, praca i jeszcze raz praca :)

'zibi'
Bądźcie cierpliwi, pracujcie mocno i bądźcie uczciwi przede wszystkim wobec samych siebie, a dojdziecie też do tego, do czego my doszliśmy.

'ruloN'
Jeśli chcecie coś osiągnąć musicie grać, grać i jeszcze raz grać i mieć silną wole :p

TPC: Wybierając przeciwnika jesteście wybredni, czy staniecie na polu bitwy z każdym?

'TaZ'
Raczej staramy się grać tylko z najlepszymi, aby utrzymywać stały poziom, jednakże czasami, przy odrobinie szczęścia można nas złapać jak szukamy czegoś na szybko w Polsce, przeważnie dla zabawy, ale to zawsze coś, prawda?!

'Neo'
Oczywiście, że z każdym. Im lepszy, tym większe wyzwanie, a co za tym idzie, lepsza zabawa.

'LUq'
Gramy z najlepszymi. Tylko taki przeciwnik daje nam możliwość rozwijania swoich umiejętności.

'zibi'
My nie wybieramy, zawsze gramy z kim musimy grać.

'ruloN'
Jak trenujemy, to gramy tylko z czołówką Europy, jak przychodzi czas gry bardziej dla zabawy szukamy czegoś w Polsce.

TPC: Kogo uważacie za najgroźniejszego przeciwnika lub z kim nie chcielibyście się zmierzyć?

'TaZ'
Naszym najgroźniejszym przeciwnikiem jesteśmy my sami, jeżeli wszystko w drużynie gra, to chciałbym zagrać ze wszystkimi najlepszymi. Do tej pory nie spotkaliśmy się z trzema zespołami: NiP, mibr oraz NoA, są to w moim odczuciu te teamy, z którymi najbardziej byśmy chcieli wygrać w najbliższym czasie.

'Neo'
Uważam klan Ninjas in Pyjamas za klan, z którym chciałbym się zmierzyć, jako, że ani razu jeszcze z nimi nie graliśmy.

'LUq'
NiP

'zibi'
nip

'ruloN'
Najgroźniejsi przeciwnicy według mnie to : NoA, NiP, mibr, mouz. Chciałbym się zmierzyć na najbliższych turniejach z NiP, 4kings i NoA.

TPC: Dzięki za wywiad i poświęcenie czasu!

'TaZ'
Nie ma za co, pozdrawiam.

'Neo'
Nie ma sprawy, cześć.

'LUq'
Też Dziękuje :>

'zibi'
Dzięki.

'ruloN'
Spoko.


Z chłopakami z klanu wywiad przeprowadził NimnuL.

Oficjalna strona klanu: www.team-pentagram.pl

Info z ostatniej chwili:

Team Pentagram w składzie: Filip Neo Kubski, Łukasz LUq Wnęk, Adam ruloN Wiśniewski, Wiktor TaZ Wojtas oraz Zbigniew zibi Rudnicki, odleciał do Korei na drugą edycję rozgrywek WEG 2005, która potrwa 6 tygodni. Zespół został zaproszony przez organizatorów jako jeden z najlepszych teamów Counter-Strike na świecie.

Liga World e-Sports Games to ogromne przedsięwzięcie, będące odpowiedzią Azji na amerykańską ligę Cyberathlete Professional League. Koncepcją różni się on zasadniczo od pozostałych imprez tego pokroju - takich, jak CPL, ESWC czy WCG - bowiem przewiduje on obecność wyłącznie klanów zaproszonych, co eliminuje przypadkowość i turniejowe objawienia oraz umożliwia walkę o większe nagrody za czołowe miejsca. Główna nagroda w obecnej edycji wynosi 70 tys. USD, a całkowita pula wygranych - ok. 400 tys. USD.

WEG 2005 to cykl czterech sezonów - po jednym na kwartał, z których każdy trwać ma kilka tygodni. W pierwszej edycji, która odbyła się w Korei Południowej i w Chinach, między 30 stycznia a 20 marca, o wielkie pieniądze walczyło: osiem teamów w turnieju Half-Life: Counter-Strike 1.6 oraz szesnastu graczy w ramach Warcraft III: The Frozen Throne 1.17. Od wszystkich uczestników wymagało to kilkutygodniowego pobytu na miejscu, w specjalnie zbudowanej dla zawodników wiosce.

Wśród klanów zaproszonych, które potwierdziły swoje uczestnictwo w turnieju, znaleźli się między innymi finaliści pierwszego sezonu WEG: zwycięska, norwesko-amerykańska potęga Team NoA oraz, pokonany w systemie best of three dopiero na trzeciej mapie, brytyjsko-skandynawski powerhouse 4 Kings. Ponadto Europę reprezentują jeszcze cztery inne klany rodem z północy - fiński astralis, szwedzkie: Begrip-Gaming i mTw.ATI, oraz norweski Catch-Gamer.

Jeszcze do niedawna to szacowne grono zamykała duńska dywizja SK Gaming, która jednak - z uwagi na sztywne terminy egzaminów poszczególnych graczy - postanowiła wycofać się z zawodów, a elitarną dwunastkę dopełnił nie kto inny, lecz triumfator tegorocznego ECG, Team Pentagram.

TwojePC życzy polskiej drużynie owocnych fragów na WEG 2005!