Test GeForce GTX 275 - kolejna nowość NVIDII Autor: KamilM | Data: 27/04/09
|
|
Zotac GeForce GTX 275 AMP! 896 MB
(kliknij, aby powiększyć)
Sercem kart graficznych GeForce GTX 285 jest odświeżony chip GT200 o rewizji B1. Jest to dokładnie ten sam procesor, co stosowany w GTX 280, aczkolwiek produkowany w 55 nm. Dzięki temu zmniejszyła się nieco powierzchnia GPU z 576 mm2 do 487 mm2, pomimo, że liczba tranzystorów pozostała bez zmian i nadal wynosi 1.4 mld. Również architektura jest dokładnie taka sama. Silnik graficzny wykorzystuje procesory strumieniowe. Spójrzmy na powyższy schemat GPU. W GeForce GTX 275 znajduje się dziesięć bloków, gdzie każdy zawiera trzy klastry z jednostkami cieniowania. Jeden klaster posiada 8 SP; 24 SP na jeden blok i 240 SP na cały układ. Oprócz tego w każdym bloku zawarto 8 jednostek teksturujących, w sumie 80 TMU na całego GTX 275. Ponadto akcelerator ma do dyspozycji 28 jednostek ROP i 448 bitowy interfejs pamięci operacyjnej (siedem 64 bitowych kontrolerów pamięci, każdy obsługujący do 128 MB). Na pokładzie GeForce GTX 275 znajduje się 896 MB pamięci GDDR3.
Nie poczyniono żadnych modyfikacji w kwestii API. Nadal więc NVIDIA posiada układy graficzne wykorzystujące DirectX 10.0 (Shader Model 4.0) i OpenGL 2.1. Ponadto układ wykorzystuje PureVideo HD służący do akceleracji procesu dekodowania materiału wideo w wysokiej rozdzielczości.
Ostatnim GeForce GTX 275 jaki mieliśmy okazję przetestować dla was, to Zotac. Jako jedyny z trójki, ten akcelerator odznacza się zmodyfikowanymi trybami pracy. Producent podniósł dość znacznie częstotliwości taktowania aż do 702/1260 MHz (SP - 1512 MHz). Już można spodziewać się, że karta prawdopodobnie przegoni starszego GeForce GTX 285.
Producent podał cenę 1120 zł (wersja niepodkręcona - 1030 zł). Gwarancja obejmuje okres 5 lat.
(kliknij, aby powiększyć)
Zotac dba nie tylko o najwyższą jakość swych układów graficznych, ale także o elegancko i dobrze wykonane pudełka. Nie ma szans aby gruba tekturka podarła się, czy uszkodziła w jakiś inny sposób podczas składania i rozkładania (co często zdarza się u innych producentów). Bardzo cieszy dodatkowe wyposażenie karty. Oprócz standardowo oferowanej instrukcji obsługi, płytki ze sterownikami, przewodów zasilających, przejściówek DVI->D-Sub i DVI->HDMI, kabelka SPDIF, producent dorzuca pełną wersję gry RaceDriver: Grid oraz aplikacji testującej komputer 3DMark Vantage.
(kliknij, aby powiększyć)
Podobnie jak Leadtek, firma Zotac oferuje GTX 275 w standardowej "obudowie". Moduł chłodzący to referencyjny produkt NVIDII, Zotac zmienił jedynie naklejkę ozdobną. Pewna zmiana objęła również płytkę drukowaną, przy okazji zmieniono jej kolor z zielonej, na czarną. Podczas montażu karty w komputerze, trzeba mieć na uwadze, że akcelerator zajmie dwa miejsca.
System chłodzący jest identyczny jak u Leadteka. Pod plastikową osłoną kryje się aluminiowy radiator z heatpipe. Wentylator dmucha w kierunku śledzia karty. Ciepłe powietrze jest usuwane na zewnątrz obudowy komputera. Turbinka bez obciążenia karty pracuje bardzo cicho (jej szybkość to około 1300 rpm), jest ledwo słyszalna. W grach nabiera prędkości (około 1450 rpm), ale nadal jej pracę można uznać za bardzo cichą.
(kliknij, aby powiększyć)
Na śledziu karty są dostępne dwa wyjścia DVI i jedno TVOut. Ponadto obok złącz zasilających akcelerator (dwa 6-pin) jest SPDIF.
|