Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Test chłodzenia GPU Accelero XTREME Plus @ GTX 470
    

 

Test chłodzenia GPU Accelero XTREME Plus @ GTX 470


 Autor: DYD | Data: 06/12/10

Test chłodzenia GPU Accelero XTREME Plus @ GTX 470Niedawno na naszych łamach zamieściliśmy test chłodzenia dla kart graficznych firmy Gelid. Dziś uzupełniamy artykuł o kolejne rozwiązanie dla GPU, tym razem wydane przez firmę Arctic Cooling. W poprzednim teście zdjęliśmy głośne i mało wydajne chłodzenie referencyjne z karty GTX 470 i użyliśmy chłodzenia Gelid Rev. 2 ICY VISION. Teraz sprawdzimy, jak na tej samej karcie sprawdzi się rozwiązanie konkurencyjne. zobaczmy zatem jak wypadło chłodziwo Accelero XTREME Plus - zapraszam do krótkiego artykułu.
     

Opis Accelero XTREME Plus

Accelero XTREME Plus to najnowszy układ chłodzenia firmy Arctic Cooling specjalizującej się w rozwiązaniach chłodzących (oraz od niedawna także w segmencie audio), przeznaczony do schładzania kart graficznych. Cooler może być instalowany na wybranych kartach z serii ATI Radeon HD oraz NVidia GeForce, w tym także nowych modeli takich jak GeForce GTX 480, 470, 465, 460 oraz ATI Radeon HD 6870. Na razie nie ma informacji o wsparciu modelu GTX 580, zapewne niebawem firma uzupełni wsparcie dla niego.

Z racji tego, że praktycznie każdy model kart graficznych różni się mniej lub bardziej pod względem konstrukcyjnym, tak więc elementy montażu dedykowanego chłodzenia także się różnią - podobnie jak to ma miejsce z podstawkami pod procesor. Arctic proponuje więc oddzielny zakup radiatora oraz wybranego zestawu montażowego, przeznaczonego dla konkretnych układów graficznych. Aktualnie w ofercie jest pięć zestawy:
  • VR001
    ATI Radeon HD 6870, 5870, 5830, 4890, 4870, 4850, 4830, 3870, 3850
    nVIDIA GeFORCE GTS 250, 9800GTX+, 9800GTX
  • VR002: nVIDIA GeForce GTX 285, 280, 275, 260+, 260
  • VR003: nVIDIA GeForce 470, 465
  • VR004: nVIDIA GeForce GTX 480
  • VR005: nVIDIA GeForce GTX 460
Przyjrzyjmy się teraz jak prezentuje się chłodziwo markowane przez Arctic. Warto dodać, że kilku producentów kart graficznych wykorzystuje rozwiązania tej firmy do budowy swoich modeli np. Sparkle i seria kart Calibre oparta jest na rozwiązaniach chłodzących Arctic Cooling. Podstawą Accelero XTREME Plus jest potężny, aluminiowy radiator z pięcioma ciepłowodami. Radiator owiewany jest przez trzy wentylatory o średnicy 92mm, mogące pracować z prędkością obrotową od 800 do 2000 RPM. Całość waży 622 gramy i ma wymiary 290x104x56mm.Montaż Accelero XTREME Plus @ GTX 470

Masywny radiator z trzema coolerami zapakowany jest w łatwo otwieralny plastykowy blister. W jego wyposażeniu znajdziemy główną jednostkę chłodzącą, zestaw kilku śrubek montażowych, zaślepkę do obudowy, przejściówkę z 4-pinowego zasilania na molex, firmową naklejkę oraz krótką instrukcje montażu w języku angielskim. Ze strony WWW producenta można natomiast pobrać w pdf instrukcję także w naszym języku.

 
Accelero XTREME Plus - podstawowy element chłodzenia i jego wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)

Tak jak pisałem wcześniej do powyższego trzeba zakupić odpowiedni zestaw akcesoriów mocujących, dopasowanych do naszego modelu karty graficznej. Do karty opartej na układzie nVidia GeForce GTX470 skorzystaliśmy z zestawu o symbolu VR003. Zapakowany w małe, szare pudełko zestaw mieści w sobie dopasowaną płytkę mocującą z odpowiednim rozstawem czterech wkrętów, zestaw radiatorów dla sekcji zasilającej oraz kości pamięci, śrubki wraz z podkładkami, taśmy termoprzewodzące oraz instrukcję obsługi dopasowaną do danych modeli układów GPU. Jest także klej w tubce do przyklejenia radiatorów na pamięci, w rozwiązaniu firmy Gelid w miejsce kleju były plastry termoprzewodzące.

 
Zestaw mocujący VR003 (kliknij, aby powiększyć)

Do testu posłużyła ta sama karta graficzna GTX470, na której testowaliśmy rozwiązanie chłodzące firmy Gelid. Posiada bardzo podobne, aluminiowe radiatory na pamięci, z tym że w modelu Accelero są one nieco wyższe choć mniej gęste. W chłodzeniu firmy Arctic zastosowano radiator dla układów zasilających (VRM) o większej powierzchni niż u konkurencji. Można więc przyjąć że odprowadzanie ciepła z pamięci jest bardzo zbliżone w obydwu rozwiązaniach, zaś z sekcji zasilającej lepiej sprawdzi się jeden radiator o dużej powierzchni niż kilka mniejszych. Przypomnijmy jak prezentował się model firmy Gelid.

 
Konkurecyjne rozwiązanie Gelid Rev. 2 ICY VISION (kliknij, aby powiększyć)

Przy okazji demontażu radiatora Gelid Rev. 2 ICY VISION była okazja sprawdzenia stan przyklejonych radiatorów na pamięciach i układach VRM. Jak widać, po miesiącu pracy nic nie odpadło i trzyma się mocno. Do testu Accelero XTREME Plus postanowiłem nie odklejać radiatorów Gelida, gdyż ich wpływ nie powinien mieć zbyt dużego znaczenia na wydajność całego zestawu chłodzącego. Aby zamontować chłodzenie GPU trzeba rozebrać kartę do rosołu, proces ten szerzej opisany został przy okazji testu chłodzenia Gelid, więc chętnych tam odsyłam. Należy dokładnie oczyścić procesor graficzny oraz moduły pamięci i sekcję zasilającą VRM. W rozwiązaniu Accelero XTREME Plus radiatory przyklejamy specjalnym termoprzewodzącym klejem dołączonym do zestawu.

 
GTX 470 przygotowany do zamontowania masywnego radiatora Accelero XTREME Plus (kliknij, aby powiększyć)

W tym momencie można porównać dwa konkurencyjne rozwiązania do chłodzenia kart graficznych: Accelero XTREME Plus oraz Gelid Rev. 2 ICY VISION. Ten pierwszy jest dużo masywniejszy, wyposażony w trzy coolery z czteropinowym złączem zasilającym z możliwością regulacji. Drugi jest bardziej zgrabny, na którym osadzono dwa wentylatory bez automatycznej kontroli obrotów wiatraka - stąd widać na zdjęciu załączony opcjonalny regulator. Obydwa rozwiązania posiadają pięć heat-pipeów (rurek termoprzewodzących), jednak o różnej konstrukcji.

 
Accelero XTREME Plus vs Gelid Rev. 2 ICY VISION (kliknij, aby powiększyć)

 
Spód chłodzenia Accelero XTREME Plus (kliknij, aby powiększyć)

Po zamontowaniu radiatorów na pamięci i VRM pozostaję tylko czterema śrubkami przykręcić układ chłodzący do płytki drukowanej. Dopieramy z zestawu VR003 płytkę dopasowaną do otworów GTX470, podmieniamy ją z płytką oryginalnie zamontowaną na radiatorze Accelero XTREME Plus i skręcamy całość. Spójrzmy jak prezentuje się nasz GTX470 w odzieniu marki Arctic Cooling.

 
Accelero XTREME Plus @ GTX 470 (kliknij, aby powiększyć)

 
Accelero XTREME Plus @ GTX 470 (kliknij, aby powiększyć)

 
Accelero XTREME Plus @ GTX 470 (kliknij, aby powiększyć)

Proponujemy przed skręceniem radiatora podłączyć 4-pinowe zasilanie, gdyż później dostęp do gniazd jest utrudniony. Da się to zrobić, jednak dużo prościej jest podłączyć coolery przed czynnością przykręcenia.


Wtyczka 4-pin (kliknij, aby powiększyć)

Nie pozostaje nic innego jak montaż naszego GTX-a 470 z nowym chłodzeniem w obudowie. Niestety, nie jest to takie proste na jakie wygląda, a to z powodu długości chłodzenia Accelero XTREME Plus. W naszej dość pojemnej obudowie (Antec Nine Hundred Two) dało ją się "upchać", jednak w mniejszych obudowach może być kłopot.

 
Accelero XTREME Plus i jego dość spore gabaryty (kliknij, aby powiększyć)

Testy Accelero XTREME Plus @ GTX 470

Test został wykonany przy otwartej obudowie, z wykorzystaniem procesora QuadCore i7 920 3.00GHz (20 x 150), płyty Gigabyte GA-EX58-UD3R i pamięci Kingston 6GB (3x2). Test polegał na jednoczesnym uruchomieniu Heaven Benchmark v2.1 oraz testu stabilności systemu Everest. Czas wygrzewania 1h. Obciążany był więc nie tylko układ GPU, lecz także CPU i pamięci.

Pomiar wykonany został w czterech wariantach. Pierwszy przy użyciu chłodzenia Accelero XTREME Plus z automatyczną kontrolą obrotową coolerów (obroty wahały się w zakresie od 970 do 1020rpm) oraz dodatkowo z ustawionymi na sztywno maksymalnymi obrotami (~2000rpm). Drugi przy wykorzystaniu referencyjnego chłodzenia. Trzeci pomiar z Gelid Rev. 2 ICY VISION na pokładzie, pracujący z jednakowym poziomem pracy wiatraka 2000rpm (+/- 10%). Tutaj trzeba słowo komentarza - coolery pracują niestety z jednakową prędkością, mimo 4-pinowego złącza, posiadają tylko 3-piny aktywne i nie działa automatyczna regulacja obrotów. Trzeba zastosować opcjonalną regulacje obrotów, dostępną także przez firmę Gelid (pasują także regulatory oferowane kiedyś przez Pentagrama lub Zalmana). Pomocna jest w tym celu dołączona przejściówka końcówki zasilania z 4-pinowego na molex i 3-pinowe złącze płyty głównej. Czwarty pomiar dokonany został przy skręconych obrotach wiatraków do poziomu ~1000rpm.

Wnioski

Chłodzenie Accelero XTREME Plus firmy Arctic Cooling bardzo wydajnie schładza wymagające karty graficzne. Gabaryty i ilość coolerów nie poszły w przysłowiowy "palnik" i schłodziły GTX470 jeszcze bardziej niż konkurencyjny model firmy Gelid. Zaletą tamtego chłodzenia są małe wymiary, wadą natomiast brak automatycznej kontroli obrotowej wiatraków. W rozwiązaniu firmy Arctic Cooling automatyczny poziom kontroli coolerów sprawi, że karta sama dobierze sobie odpowiedni poziom, bez konieczności używania manualnego regulatora.

Testowane chłodzenie działało praktycznie niesłyszalnie nie tylko w idle, co nie jest żadnym specjalnym rarytasem, lecz przy pełnym obciążeniu GPU i CPU. To najważniejsza cecha tego rozwiązania, które pozwala na rozgrywkę 3D przy bardzo cichej pracy. Poziom obrotów wiatraków podczas testów wahał się w zakresie od 920 do 1020 rpm, dzięki czemu powoduje jedynie bardzo delikatny szmer.

Warto pamiętać, że do chłodzenia Accelero XTREME Plus za które należy zapłacić około 179zł trzeba dokupić odpowiedni zestaw mocujący, które oferowane są w cenie 20zł. W przypadku posiadania mocnej karty o mało wydajnym i głośnym chłodzeniu warto rozpatrzeć zakup chłodzenia tego typu - kultura pracy z takim zestawem na pewno się poprawi.
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

ARCTIC      ARCTIC