Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test chłodzenia GPU Accelero XTREME Plus @ GTX 470
    

 

Test chłodzenia GPU Accelero XTREME Plus @ GTX 470


 Autor: DYD | Data: 06/12/10

Montaż Accelero XTREME Plus @ GTX 470

Masywny radiator z trzema coolerami zapakowany jest w łatwo otwieralny plastykowy blister. W jego wyposażeniu znajdziemy główną jednostkę chłodzącą, zestaw kilku śrubek montażowych, zaślepkę do obudowy, przejściówkę z 4-pinowego zasilania na molex, firmową naklejkę oraz krótką instrukcje montażu w języku angielskim. Ze strony WWW producenta można natomiast pobrać w pdf instrukcję także w naszym języku.

 
Accelero XTREME Plus - podstawowy element chłodzenia i jego wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)

Tak jak pisałem wcześniej do powyższego trzeba zakupić odpowiedni zestaw akcesoriów mocujących, dopasowanych do naszego modelu karty graficznej. Do karty opartej na układzie nVidia GeForce GTX470 skorzystaliśmy z zestawu o symbolu VR003. Zapakowany w małe, szare pudełko zestaw mieści w sobie dopasowaną płytkę mocującą z odpowiednim rozstawem czterech wkrętów, zestaw radiatorów dla sekcji zasilającej oraz kości pamięci, śrubki wraz z podkładkami, taśmy termoprzewodzące oraz instrukcję obsługi dopasowaną do danych modeli układów GPU. Jest także klej w tubce do przyklejenia radiatorów na pamięci, w rozwiązaniu firmy Gelid w miejsce kleju były plastry termoprzewodzące.

 
Zestaw mocujący VR003 (kliknij, aby powiększyć)

Do testu posłużyła ta sama karta graficzna GTX470, na której testowaliśmy rozwiązanie chłodzące firmy Gelid. Posiada bardzo podobne, aluminiowe radiatory na pamięci, z tym że w modelu Accelero są one nieco wyższe choć mniej gęste. W chłodzeniu firmy Arctic zastosowano radiator dla układów zasilających (VRM) o większej powierzchni niż u konkurencji. Można więc przyjąć że odprowadzanie ciepła z pamięci jest bardzo zbliżone w obydwu rozwiązaniach, zaś z sekcji zasilającej lepiej sprawdzi się jeden radiator o dużej powierzchni niż kilka mniejszych. Przypomnijmy jak prezentował się model firmy Gelid.

 
Konkurecyjne rozwiązanie Gelid Rev. 2 ICY VISION (kliknij, aby powiększyć)

Przy okazji demontażu radiatora Gelid Rev. 2 ICY VISION była okazja sprawdzenia stan przyklejonych radiatorów na pamięciach i układach VRM. Jak widać, po miesiącu pracy nic nie odpadło i trzyma się mocno. Do testu Accelero XTREME Plus postanowiłem nie odklejać radiatorów Gelida, gdyż ich wpływ nie powinien mieć zbyt dużego znaczenia na wydajność całego zestawu chłodzącego. Aby zamontować chłodzenie GPU trzeba rozebrać kartę do rosołu, proces ten szerzej opisany został przy okazji testu chłodzenia Gelid, więc chętnych tam odsyłam. Należy dokładnie oczyścić procesor graficzny oraz moduły pamięci i sekcję zasilającą VRM. W rozwiązaniu Accelero XTREME Plus radiatory przyklejamy specjalnym termoprzewodzącym klejem dołączonym do zestawu.

 
GTX 470 przygotowany do zamontowania masywnego radiatora Accelero XTREME Plus (kliknij, aby powiększyć)

W tym momencie można porównać dwa konkurencyjne rozwiązania do chłodzenia kart graficznych: Accelero XTREME Plus oraz Gelid Rev. 2 ICY VISION. Ten pierwszy jest dużo masywniejszy, wyposażony w trzy coolery z czteropinowym złączem zasilającym z możliwością regulacji. Drugi jest bardziej zgrabny, na którym osadzono dwa wentylatory bez automatycznej kontroli obrotów wiatraka - stąd widać na zdjęciu załączony opcjonalny regulator. Obydwa rozwiązania posiadają pięć heat-pipeów (rurek termoprzewodzących), jednak o różnej konstrukcji.

 
Accelero XTREME Plus vs Gelid Rev. 2 ICY VISION (kliknij, aby powiększyć)

 
Spód chłodzenia Accelero XTREME Plus (kliknij, aby powiększyć)

Po zamontowaniu radiatorów na pamięci i VRM pozostaję tylko czterema śrubkami przykręcić układ chłodzący do płytki drukowanej. Dopieramy z zestawu VR003 płytkę dopasowaną do otworów GTX470, podmieniamy ją z płytką oryginalnie zamontowaną na radiatorze Accelero XTREME Plus i skręcamy całość. Spójrzmy jak prezentuje się nasz GTX470 w odzieniu marki Arctic Cooling.

 
Accelero XTREME Plus @ GTX 470 (kliknij, aby powiększyć)

 
Accelero XTREME Plus @ GTX 470 (kliknij, aby powiększyć)

 
Accelero XTREME Plus @ GTX 470 (kliknij, aby powiększyć)

Proponujemy przed skręceniem radiatora podłączyć 4-pinowe zasilanie, gdyż później dostęp do gniazd jest utrudniony. Da się to zrobić, jednak dużo prościej jest podłączyć coolery przed czynnością przykręcenia.


Wtyczka 4-pin (kliknij, aby powiększyć)

Nie pozostaje nic innego jak montaż naszego GTX-a 470 z nowym chłodzeniem w obudowie. Niestety, nie jest to takie proste na jakie wygląda, a to z powodu długości chłodzenia Accelero XTREME Plus. W naszej dość pojemnej obudowie (Antec Nine Hundred Two) dało ją się "upchać", jednak w mniejszych obudowach może być kłopot.

 
Accelero XTREME Plus i jego dość spore gabaryty (kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test chłodzenia GPU Accelero XTREME Plus @ GTX 470
 
 » Opis Accelero XTREME Plus
 » Montaż Accelero XTREME Plus @ GTX 470
 » Testy Accelero XTREME Plus @ GTX 470
 » Wnioski
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »