Twoje PC  
Zarejestruj siê na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowo¶ci
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test ch³odzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
    

 

Test ch³odzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone


 Autor: DYD | Data: 07/06/13

Test ch³odzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStoneW poprzednim artykule testowali¶my dwa ch³odzenia dla HTPC w postaci Thermalright AXP-100 oraz Cooltek CoolForce 2. Teraz porównanie uzupe³niamy o kolejne cztery niskoprofilowe jednostki ch³odz±ce, przeznaczone dla niewielkich konstrukcji HTPC. W porównaniu zbadamy modele Noctua NH-L12, Noctua NH-L9i, Scythe Big Shuriken 2 Rev. B oraz SilverStone NT06-PRO. Sprawdzimy ich mocne i s³abe strony, wykonamy testy temperatur w trzech scenariuszach, poka¿emy monta¿ oraz ich zachowanie w dzia³aniu. Zapraszamy.

Noctua NH-L12

Model NH-L12 to znana ju¿ od d³u¿szego czasu jednostka ch³odz±ca typu low-profile (niskroprofilowy) austriackiej firmy Noctua, któr± mo¿na stosowaæ nie tylko w rozwi±zaniach SFF (Small Form Factor), Mini-PC czy HTPC. Producent nie zaleca stosowaæ tego modelu w procesorach o wiêkszych poborze mocy ni¿ 95W TDP (Thermal Design Power) i po zastosowaniu overclockingu, sprawdzimy to podczas testów (dokonania z dalszych rozdzia³ów wyka¿±, ¿e s³owa producenta s± na wyrost). Ch³odzenie mo¿e siê równie¿ nadaæ siê do obudów pe³nowymiarowych przy obs³udze procesorów mieszcz±cych siê w wytycznych podanych przez producenta. Ch³odzenie powietrzne NH-L12 sk³ada siê z radiatora o wysoko¶ci 66 mm, na którym osadzone s± dwa wentylatora. Pierwszy zamontowany na górze radiatora to model NF-F12 w rozmiarze 120 mm, za¶ drugi umieszczono od spodu - model NF-B9 (92 mm). Obydwa obs³uguj± zasilanie i dobór obrotów z PWM, a w razie potrzeby mo¿na szybko zdemontowaæ wybrany przez nas wentylator, poprzez zaczepy. Na uwagê zas³uguje te¿ wyd³u¿ona gwarancja wentylatorów firmy Noctua.


Specyfikacja techniczna Noctua NH-L12
  • Obs³uga podstawek: Intel LGA2011 (Square ILM), LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA1150, LGA775 & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 (wymaga "backplate", przy Mini-ITX dla Intela jest zastêpcze rozwi±zanie bez "backplate")
  • Materia³: mied¼ (podstawa i ciep³owody "heat-pipe"), aluminium (listki radiatora), po³±czenia lutowane i niklowanie
  • Wentylatory: NF-F12 PWM 120x120x25mm oraz NF-B9 PWM 92x92x25mm. MTBF > 150.000 h
  • Wymiary z ch³odzeniem: 150 x 93 x 128 mm (szeroko¶æ x wysoko¶æ x d³ugo¶æ)
  • G³o¶no¶æ NF-F12 PWM / NF-B9 PWM: 22,4 / 17,6 dB(A) z L.N.A.: 18,6 / 13,1 dB(A)
  • Waga: 680 g (z wentylatorami) 415 g (bez)
  • Gwarancja: 6 lat producenta
  • Cena: 220 z³

Wyposa¿enie i budowa NH-L12

W eleganckim opakowaniu znajdziemy radiator z dwoma wentylatorami, elementy mocuj±ce pogrupowane w oddzielnych torebkach dla AMD i Intela, dwa reduktory zasilania wentylatorów L.N.A. (Low-Noise Adaptor), jeden rozga³êziacz z³±cza 4-pin PWM typu Y-cable, pasta termoprzewodz±ca Noctua NT-H1, zestaw monta¿owy SecuFirm2 ("backplate"), zastêpczy zestaw monta¿owy dla p³yt Mini-ITX bez "backplate" oraz metalow± naklejkê producenta na obudowê. S± tak¿e instrukcje podzielone dla ró¿nych podstawek AMD i Intela.


Opakowanie Noctua NH-L12 (kliknij, aby powiêkszyæ)


Wyposa¿enie(kliknij, aby powiêkszyæ)


Ci±g dalszy wyposa¿enia, jest na bogato jak przysta³o na firmê Noctua (kliknij, aby powiêkszyæ)


Czytelne i zrozumia³e instrukcje, szkoda ¿e nie ma polskiej wersji nawet PDF (kliknij, aby powiêkszyæ)


Ch³odzenie Noctua NH-L12 (kliknij, aby powiêkszyæ)


Widok poprzeczny i rzut oka na wentylatory (kliknij, aby powiêkszyæ)


Miedziano aluminiowa konstrukcja z czterema ciep³owodami (kliknij, aby powiêkszyæ)


Te elementy trzeba zdj±æ przed monta¿e, s³u¿± tylko jako zabezpieczenie przy transporcie (kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


Wyg³adzona matowa podstawa radiatora (kliknij, aby powiêkszyæ)


Tu widaæ m.in. zaczepy dolnego wentylatora (kliknij, aby powiêkszyæ)


Monta¿ NH-L12

Zaczynamy monta¿ radiatora na p³ycie Mini-ITX z podstawk± Intela 1155. W tym celu korzystamy z instrukcji dla gniazd Intela LGA1366/115x/775, które w zale¿no¶ci od podstawki ró¿ni± siê w paru szczegó³ach przy monta¿u. Dla usprawnienia instalacji radiatora, czê¶ci monta¿owe zosta³y pogrupowane w oddzielnych torebkach dla Intela i AMD. Pierwsz± czynno¶æ jak± nale¿y wykonaæ to monta¿ p³ytki "backplate" od spodu p³yty g³ównej. Je¶li p³ytê g³ówn± mamy luzem, nale¿y j± obróæ. Producent tutaj zaleca czujno¶æ, gdy¿ je¶li dana p³yta g³ówna posiada w³asne elementy (typu uk³ady I/O, radiatory) stykaj±ce siê z p³ytk± "backplate", sugeruje zastosowanie zastêpczych ¶rub mocuj±cych w miejsce "backplate". Przy monta¿u na LGA115x usuwamy ¶rodkowe ogumienie z "backplate", wk³adamy sze¶ciok±tne ¶ruby i umieszczamy p³ytkê zgodnie z rozmieszczeniem ¶rub na oryginalnym "backplate" p³yty g³ównej. Teraz ju¿ mo¿na obróciæ z powrotem p³ytê "na plecy" i zamontowaæ uchwyty dla radiatora, zgodnie z wybranym przez nas kierunkiem jego umieszczenia na p³ycie. Nastêpnie skrêcamy uchwyty z "backplate" czterema nakrêtkami i dokrêcamy do³±czonym ¶rubokrêtem a¿ nie poczujemy oporu, ale bez u¿ycia zbyt du¿ej si³y.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Teraz trzeba tymczasowo zdemontowaæ wiêkszy, górny wentylator z radiatora, aby móc dostaæ siê do otworów mocuj±cych. Dolny cooler te¿ mo¿na zdj±æ, ale nie jest to czynno¶æ konieczna. Dziêki sprawnym uchwytom mocuj±cym wentylatory, czynno¶æ ta jest bardzo prosta. Po zdjêciu wentylatorów, nak³adamy kilka kropel pasty termoprzewodz±cej na procesor, przyk³adamy ch³odzenie i przez specjalne otwory w radiatorze dokrêcamy do oporu ¶ruby mocuj±ce. Dziêki dobrze jako¶ciowo przygotowanej p³ytce "backplate" z wykorzystaniem gumowej podk³adki, mamy zachowane bezpieczeñstwo naszej p³yty. Nastêpnie zak³adamy z powrotem du¿y wentylator i czynno¶æ monta¿u mamy zakoñczon±.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

W razie potrzeby mo¿na skorzystaæ tylko z mniejszego, dolnego wentylatora, wówczas wysoko¶æ ch³odzenia maleje z 93 mm do 66 mm. Noctua znana jest z tego, ¿e dodaje do swoich zestawów ch³odz±cych specjalne reduktory napiêcia L.N.A. (Low-Noise Adapters), które zmniejszaj± ilo¶æ obrotów wentylatora i tym samym jego ha³as. Do wyboru mamy dwa adaptery (NA-RC6), jeden 33 cm przed³u¿acz (NA-EC1) oraz jeden rozga³êziacz Y-cable, który umo¿liwia pod³±czenie dwóch wentylatorów pod jedno gniazdo na p³ycie. Wszystkie s± zgodne z PWN i posiadaj± cztero-¿y³owe przewody (koñcówki 4-pin). Ró¿nice w pomiarach miêdzy pod³±czeniem przez L.N.A. i Y-cable do jednego gniazda, a pod³±czeniem bez reduktorów bezpo¶rednio do p³yty do dwóch gniazd w naszych pomiarach z u¿yciem PWM by³o w granicach b³êdu. Pierwsze rozwi±zanie by³o jednak odrobinê cichsze, gdy¿ w idle wentylatory pracowa³y przy ~600 rpm, za¶ przy pe³nym obci±¿eniu dosz³y do ~1000 rpm. Drugie rozwi±zanie (bez L.N.A.) by³o w obydwu wersjach oko³o ~100rpm wy¿sze. Przy pod³±czeniu przez Y-cable do jednego gniazda, mo¿na zrezygnowaæ z L.N.A., i tak ch³odzenie bêdzie w idle, jak i przy odtwarzaniu filmów praktycznie bezg³o¶ne, za¶ przy pe³nym obci±¿eniu nadal bardzo ciche. Testy g³o¶no¶ci prezentujemy w odpowiednim dziale.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Monta¿ Noctua NH-L12 jest bardzo ³atwy, spokojnie wystarczy nam 10 minut na ca³± czynno¶æ. Trzeba mieæ jednak swobodny dostêp do spodu p³yty g³ównej. Patrz±c na ch³odzenie zamontowane na p³ycie Gigabyte GA-B75N jest kilka kwestii wartych uwagi. Bêdzie problem z w³o¿eniem ewentualnej karty graficznej, bowiem radiator nachodzi na slot PCI Express. Je¶li wiêc chcemy korzystaæ z zewnêtrznej karty graficznej, zawsze trzeba sprawdziæ dok³adnie czy radiator nie bêdzie nam z ni± kolidowa³. Kolejna sprawa to gniazda pamiêci. Dostêp do pamiêci jest tak¿e po za³o¿eniu ch³odzenia, jednak modu³y pamiêci nie powinny byæ wy¿sze, ni¿ 43 mm. Dok³adny pomiar wysoko¶ci od poziomu laminatu p³yty g³ównej do koñca ch³odzenia wyniós³ 99 mm, a bez górnego wentylatora 73 mm. Nie ma problemu ze zdjêciem i za³o¿eniem dolnego coolera przy zamontowaniu ch³odzenia na p³ycie, oczywi¶cie je¶li mamy swobodny dostêp do p³yty.



Noctua NH-L9i

Ch³odzenie NH-L9i typu low-profile (niskroprofilowy) firmy Noctua przeznaczone jest do obudów typu SFF (Small Form Factor), p³askich Media-PlayerPC, Mini-PC czy HTPC. Noctua posiada dwie wersje tego ch³odzenia: NH-L9i przeznaczon± tylko dla podstawek Intela z serii LGA115x oraz NH-L9a dla procesorów AMD z gniazdem AM2(+), AM3(+), FM1 oraz FM2. Producent nie zaleca stosowaæ tego modelu w procesorach o wiêkszym poborze mocy ni¿ 95W TDP (Thermal Design Power) i przy u¿yciu overclockingu, my sprawdzimy jak ch³odzenie sobie poradzi z procesorem Intel Core i7-2700K (8M Cache, do 3.90 GHz, max. TDP 95W). Niewielkie ch³odzenie powietrzne NH-L9i sk³ada siê z radiatora i wentylatora o kszta³cie kwadratu o wymiarach 95 x 95 mm, a wysoko¶æ ch³odzenia wraz z wentylatorem to jedyne 37 mm. Zasilanie wentylatora i dobór obrotów pobierany jest z PWM.


Specyfikacja techniczna Noctua NH-L9i
  • Obs³uga podstawek: Intel LGA1150, LGA1155, LGA1156 (wersja dla AMD to inny model NH-L9a)
  • Materia³: mied¼ (podstawa i ciep³owody "heat-pipe"), aluminium (listki radiatora), po³±czenia lutowane i niklowanie
  • Wentylator: NF-A9x14 PWM 92x92x14mm MTBF > 150.000 h, kompatybilny te¿ z 92x92x25mm (¶ruby do wentylatora w zestawie)
  • Wymiary z ch³odzeniem: 95 x 37 x 95 mm (szeroko¶æ x wysoko¶æ x d³ugo¶æ)
  • G³o¶no¶æ: 23,6 dB(A); z L.N.A.: 14,8 dB(A)
  • Waga: 420 g (z wentylatorami) 345 g (bez)
  • Gwarancja: 6 lat producenta
  • Cena: 179 z³

Wyposa¿enie i budowa NH-L9i

W niewielkim, eleganckim opakowaniu znajdziemy wszystko co potrzebne do zamontowania ch³odzenia na podstawce LGA115x. Wygl±d wyposa¿enia u³o¿onego w pude³ku robi wra¿enie, widaæ ¿e mamy do czynienia ze sprzêtem wysokiej jako¶ci. W zestawie wraz z ch³odzeniem znajdziemy cztery elementy mocuj±ce, pastê termoprzewodz±c± NT-H1, reduktor zasilania wentylatora L.N.A. (Low-Noise Adaptor), metalow± naklejkê producenta na obudowê oraz cztery ¶ruby do opcjonalnego wentylatora o wysoko¶ci 25 mm. Nie zabrak³o równie¿ papierowej instrukcji monta¿u ch³odzenia.


Pude³ko z NH-L9i (kliknij, aby powiêkszyæ)


Elegancko upakowane elementy ch³odzenia (kliknij, aby powiêkszyæ)


Wyposa¿enie NH-L9i (kliknij, aby powiêkszyæ)


Prosty kszta³t niewielkiego ch³odzenia, boki w formie kwadratu (kliknij, aby powiêkszyæ)


Ju¿ widaæ, ¿e ch³odzenie jest bardzo p³askie (kliknij, aby powiêkszyæ)


Spód NH-L9i (kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


Monta¿ NH-L9i

Startujemy z monta¿em NH-L9i na p³ycie Mini-ITX z gniazdem LGA1155. Proces ten bêdzie wyj±tkowo ³atwy i szybki. Po pierwsze musimy mieæ dostêp do spodu p³yty g³ównej. Je¶li wykonujemy czynno¶æ monta¿u samemu najpro¶ciej zrobiæ to w ten sposób. K³adziemy nasze ch³odzenie na blacie, jednak wentylatorem do do³u, aby mieæ na wierzchu spód radiatora. Nanosimy kilka kropelek pasty termoprzewodz±cej na spód radiatora i nastêpnie przyk³adamy p³ytê g³ówn± z procesorem do ch³odzenia. Aby trafiæ w odpowiednie miejsce, patrzymy przez otwory w p³ycie g³ównej czy s± spasowane z mocowaniem radiatora. Jak ju¿ nasza p³yta g³ówna osi±dzie na radiatorze, skrêcamy czterema ¶rubami ch³odzenie z p³yt± g³ówn±, a¿ nie poczujemy oporu na ¶rubach, wówczas ju¿ wiêcej nie dokrêcamy na si³ê. To wszystko w kwestii monta¿u - wystarcz± na to 3 minuty. Pozostaje podpiêcie zasilania wentylatora pod 4-pinowe gniazdo, ewentualnie skorzystanie z reduktora L.N.A.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Patrz±c na ch³odzenie zamontowane na p³ycie Mini-ITX widaæ, ¿e nie bêdzie problemu z w³o¿eniem opcjonalnej karty graficznej, bowiem radiator nie nachodzi na slot PCI Express. Nie ma te¿ problemu z dostêpem do pamiêci, modu³y mog± mieæ wysokie radiatory, nie bêd± kolidowa³y z ch³odzeniem. Dok³adny pomiar wysoko¶ci od poziomu laminatu p³yty g³ównej do koñca ch³odzenia wyniós³ 44 mm. Przy pod³±czeniu bez adaptera L.N.A. w idle wentylator jest niemal bezg³o¶ny (generuje ~1170rpm), przy pe³nym obci±¿eniu jest ju¿ spory ha³as (obroty ~2450rpm). Przy odtwarzaniu video nie jest tak bezg³o¶ny jak w idle, s³ychaæ delikatny szum (~1650rpm). Przy pod³±czeniu reduktora L.N.A. jest trochê ciszej, kosztem kilku stopni ciep³a wiêcej. Testy g³o¶no¶ci w formie video prezentujemy w dalszej czê¶ci artyku³u.



Scythe Big Shuriken 2 Rev. B

Model Big Shuriken 2 Rev. B typu low-profile firmy Scythe podobnie jak wcze¶niejsze konstrukcje przeznaczony zosta³ do obudów typu SFF (Small Form Factor), p³askich Media-PlayerPC, Mini-PC czy HTPC. Konstrukcja Big Shuriken 2 znana jest ju¿ od 2011 roku, a jej najnowsze wydanie nosi oznaczenie 'Revision B'. Big Shuriken 2 posiada 58 milimetrów wysoko¶ci i ma wymiary 125x135x58 milimetrów - ca³o¶æ wa¿y 410 gram. Radiator ma piêæ miedzianych ciep³owodów po³±czonych z gêsto u³o¿onymi, cienkimi finami, który owiewany jest przez wentylator Slip Stream 120 Slim PWM o ¶rednicy 120 mm i wysoko¶ci 12 mm, mog±cy obracaæ siê z prêdko¶ci± od 500 do 2000 RPM. Wentylator mo¿e byæ wymieniony na inny model, dziêki uchylnym zaczepom. Big Shuriken 2 Rev. B jest kompatybilny z wieloma gniazdami dla procesorów firmy Intel oraz AMD.


Specyfikacja techniczna Scythe Big Shuriken 2 Rev. B
  • Obs³uga podstawek: (Intel) Socket LGA2011, T / LGA775, LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA1366 oraz (AMD) Socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2
  • Materia³: niklowana mied¼
  • Wentylator: Slip Stream 120 Slim PWM
  • Wymiary z ch³odzeniem: 125 x 58 x 135 mm (szeroko¶æ x wysoko¶æ x d³ugo¶æ)
  • G³o¶no¶æ: 9.32 – 33.67 dBA
  • Waga: 410 g (z wentylatorem)
  • Gwarancja: 2 lata
  • Cena: 160 z³

Wyposa¿enie i budowa Big Shuriken 2 Rev. B

W do¶æ niedu¿ym opakowaniu upchniêto ch³odzenie Big Shuriken 2 Rev. B oraz wyposa¿enie do monta¿u. Wielojêzykowa instrukcja (bez PL) w 15 punktach opisuje nam kompletne wyposa¿enie. W trzech torebkach znajdziemy ¶ruby, podk³adki, elementy mocuj±ce, p³ytkê "backplate", trochê pasty termoprzewodz±cej w torebce oraz kluczyk do ¶rub (potrzebny tylko do monta¿u na LGA2011).


Pude³ko z Big Shuriken 2 Rev. B (kliknij, aby powiêkszyæ)


Wyposa¿enie ch³odzenia (kliknij, aby powiêkszyæ)


Big Shuriken 2 Rev. B w ca³ej okaza³o¶ci (kliknij, aby powiêkszyæ)


Wypolerowana podstawa Big Shuriken 2 Rev. B (kliknij, aby powiêkszyæ)


Wysoki po³ysk podstawy (kliknij, aby powiêkszyæ)


Widaæ konstrukcjê cieplowodów wychodz±cych podstawy i wchodz±cych w gêste finy radiatora (kliknij, aby powiêkszyæ)


Jeszcze jeden rzut na podstawê wykonan± z niklowanej miedzi (kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


Klasyczne logo Scythe z dwoma kosami (kliknij, aby powiêkszyæ)


Monta¿ Big Shuriken 2 Rev. B

Rozpoczynamy monta¿ Big Shuriken 2 Rev. B na p³ycie Mini-ITX z gniazdem LGA1155. Na wstêpie trzeba wraz z instrukcj± zaznajomiæ siê z elementami do monta¿u, bo trzeba bêdzie siê trochê wysiliæ. Po pierwsze musimy mieæ dostêp do spodu p³yty g³ównej. Umieszczamy tam p³ytkê "backplate" w odpowiednim u³o¿eniu i w otwory wciskamy ¶ruby, które po drugiej stronie p³yty spinamy korzystaj±c z gumowych podk³adek.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Jak ju¿ mamy wstêpnie przymocowany "backplate" to montujemy zaczepy odpowiednie dla rodzaju naszego procesora (AMD / Intel) do spodu radiatora. Przykrêcamy zaczepy czterema ma³ymi ¶rubami w odpowiednim po³o¿eniu. Nastêpnie do zaczepów dok³adamy po cztery ¶ruby i nakrêtki.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Teraz ju¿ mo¿na radiator z zaczepami przy³o¿yæ do ¶rub wystaj±cych z p³ytki "backplate" i ca³o¶æ skrêciæ ¶rubokrêtem, jednak nie do oporu. Trzeba uwa¿aæ czy ¿adne systemy mocuj±ce nie stykaj± siê z wra¿liwymi elementami na p³ycie g³ównej - wszelaki kontakt metalu z wyprowadzeniami p³yty g³ównej mo¿e skoñczyæ siê uszkodzeniem p³yty i nie tylko jej. Je¶li nic niepokoj±cego nie zauwa¿ymy mo¿na podpinaæ wentylator i rozpoczynaæ pracê z ch³odzeniem.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Ch³odzenie Big Shuriken 2 Rev. B zamontowane na p³ycie Mini-ITX i widaæ od razu, ¿e nie ma mo¿liwo¶ci do³o¿enia opcjonalnej karty graficznej. Dostêp do pamiêci jest, ale tylko z niewielkimi radiatorami, inaczej wy¿sze modu³y bêd± kolidowa³y z ch³odzeniem. Po za³o¿eniu ch³odzenia jest utrudniony dostêp do jednego gniazda RAM (wewnêtrznego). Dok³adny pomiar wysoko¶ci od poziomu laminatu p³yty g³ównej do koñca ch³odzenia wyniós³ 68 mm. Podczas pracy Big Shuriken 2 Rev. B w idle wentylator jest niemal bezg³o¶ny (generuje obroty ~660rpm), przy pe³nym obci±¿eniu ha³as jest s³yszalny, ale nie z uszczerbkiem na s³uchu (~1850rpm). Przy odtwarzaniu filmów jest bezg³o¶nie jak w idle (~820rpm). Testy g³o¶no¶ci w formie video prezentujemy w dalszej czê¶ci artyku³u.



SilverStone NT06-PRO

Model NT06-PRO powsta³ na bazie wcze¶niejszego NT06-E, jednak zosta³ ca³kowicie przeprojektowany. Zoptymalizowano w nim ¿eberka radiatora, które odprowadzaj± ciep³o z sze¶ciu 6 mm miedzianych rur przylutowanych do podstawy radiatora. Nowy, kompaktowy wentylator 120mm PWM posiadaj±cy usprawniony system monta¿u, wymusza obieg powietrza odprowadzaj±cy skutecznie ciep³o z ca³ego obszaru procesora i okalaj±cych go komponentów. SilverStone podaje ró¿ne tryby pracy radiatora w zale¿no¶ci od poziomu poboru maksymalnego TDP naszego procesora. I tak przy 65W sugeruje zastosowanie radiatora nawet w wersji pasywnej (bez wentylatorów). Przy 95W wspomina o standardowym ch³odziwie 1 x 120x20mm. Dla procesorów 130W podaje 1 x 120x25mm, czyli wy¿szy cooler. A dla 150W zestaw sk³adaj±cy siê z dwóch wentylatorów 120x20 + 120x25 mm (jeden pod, drugi nad radiatorem).


Specyfikacja techniczna SilverStone NT06-PRO
  • Obs³uga podstawek: Intel Socket LGA775/1155/1156/1366/2011; AMD Socket AM2/AM3/FM1/FM2
  • Materia³: mied¼, aluminium
  • Wentylator: 120mm x 120mm x 20mm; MTBF: 30000h
  • Wymiary z ch³odzeniem: 140mm x 82mm x 139mm (szeroko¶æ x wysoko¶æ x d³ugo¶æ)
  • Obroty: 1000 ~ 2200rpm z PWM
  • Waga: 700 g (z wentylatorem)
  • Gwarancja: 2 lata
  • Cena: 259 z³

Wyposa¿enie i budowa SilverStone NT06-PRO

W szarym, do¶æ sporym kartonowym pude³ku znajdziemy radiator i wentylator z zestawu NT06-PRO oraz wyposa¿enie do monta¿u. Wielojêzykowa instrukcja (bez PL), która ma za zadanie strona po stronie prowadziæ nas przy monta¿u. W sk³ad komponentów do monta¿u znajdziemy ¶ruby, podk³adki, elementy mocuj±ce, p³ytkê "backplate", pastê termoprzewodz±c± oraz cztery zaczepy (dwa opcjonalne) dla wentylatorów.


Pude³ko z SilverStone NT06-PRO (kliknij, aby powiêkszyæ)


Wyposa¿enie ch³odzenia (kliknij, aby powiêkszyæ)


NT06-PRO w ca³ej okaza³o¶ci (kliknij, aby powiêkszyæ)


Wentylator od NT06-PRO (kliknij, aby powiêkszyæ)


Podstawa NT06-PRO (kliknij, aby powiêkszyæ)


Widok z góry na radiator (kliknij, aby powiêkszyæ)


Widok od spodu (kliknij, aby powiêkszyæ)


Jeszcze jeden rzut na podstawê wykonan± z niklowanej miedzi (kliknij, aby powiêkszyæ)


Monta¿ NT06-PRO

Rozpoczynamy monta¿ NT06-PRO na p³ycie Mini-ITX z gniazdem LGA1155. Tradycyjnie musi byæ dostêp do spodu p³yty g³ównej. Umieszczamy tam p³ytkê "backplate", w odpowiednim u³o¿eniu i w otwory wciskamy ¶ruby, w które po drugiej stronie ³±czymy z plastikowymi podk³adkami.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Po przymocowaniu p³ytki "backplate", w zale¿no¶ci od naszego intelowskiego gniazda (LGA2011 i LGA775/115x/1366) montujemy zaczepy i zakrêcamy je rêcznie czterema wysokimi nakrêtkami. Teraz mo¿na jeszcze przymierzyæ ³±cz±c± zapinkê, czy pasuje nam do otworów w zaczepach.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Teraz ju¿ mo¿na dodaæ kilka kropel pasty termoprzewodz±cej na procesor, na³o¿yæ radiator, a wierzchni± czê¶æ podstawy ¶cisn±æ poprzez zapinkê. Ca³o¶æ skrêcamy ¶rubokrêtem w dwóch miejscach, a¿ nie poczujemy oporu. Do ¶rub dostajemy siê przez otwory w radiatorze. Nie jest to zbyt wygodny sposób monta¿u, ale z uwagi na spor± ilo¶æ przestrzeni pod radiatorem, bardzo siê nie umêczymy. Ostania faza instalacji ch³odzenia, to za³o¿enie wentylatora. Mo¿na za³o¿yæ go od spodu lub od góry radiatora, korzystaj±c z zaczepów. Zdjêcia pogl±dowe w instrukcji s± ma³o czytelne, dopiero na zdjêciach (na stronie WWW producenta) bardziej zrozumiale przedstawiono sposób monta¿u wentylatora. Tutaj jeszcze jedna uwaga, na wentylatorze nie ma narysowanych strza³kami kierunków pracy coolera, tutaj te¿ trzeba tak¿e posiliæ siê zdjêciami ze strony WWW - trochê tê kwestiê firma SilverStone zaniedba³a. Przed za³o¿eniem od spodu radiatora wentylatora, trzeba w³o¿yæ pamiêci RAM, bo pó¼niej nie bêdzie do nich dostêpu.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Ch³odzenie NT06-PRO mamy zamontowane na p³ycie Mini-ITX. Jest dostêp do do³o¿enia opcjonalnej karty graficznej, choæ miejsca bêdzie prawie "na styk". Dostêp do pamiêci jest, ale tylko z niewielkimi radiatorami, wy¿sze modu³y mo¿na zainstalowaæ przy za³o¿eniu wentylatora od góry, lub przy pasywnym trybie dzia³ania. Dok³adny pomiar wysoko¶ci od poziomu laminatu p³yty g³ównej do koñca ch³odzenia wyniós³ 89 mm. Podczas pracy wentylator w NT06-PRO ju¿ w idle jest s³yszalny, daje do¶æ du¿e obroty z PWM (~1200rpm), przy pe³nym obci±¿eniu ha³as jest bardzo s³yszalny, obroty dochodz± do 2200rpm. Przy odtwarzaniu video jest jeszcze trochê wiêkszy szum ni¿ w idle (~1450rpm). Testy g³o¶no¶ci w formie video prezentujemy w dalszej czê¶ci artyku³u. Ewidentnie wentylator w tym modelu delikatnie mówi±c do najcichszych nie nale¿y, jednak ch³odzi najwydajniej z ca³ej grupy testowanych ch³odziw. Mo¿na jednak do nieskomplikowanej pracy oraz odtwarzania filmów korzystaæ z pasywnej pracy radiatora, bez potrzeby u¿ycia ch³odzenia. Przy procesorze powy¿ej TDP 65W lepiej nie obci±¿aæ zbytnio systemu w wersji pasywnej, bo to ju¿ bêdzie ponad mo¿liwo¶ci samego radiatora bez dodatkowego ch³odzenia. Przy otwartej obudowie pasywny radiator przetrwa³ test pe³nego obci±¿enia jedynie przez 5 minut - temperatura dosz³a do 99 °C i przerwali¶my test. Tym bardziej przy zamkniêtej obudowie takie rozwi±zanie jest bardzo niepolecane dla tak wydajnego procesora – Intel Core i7-2700K (8M Cache, do 3.90 GHz, max. TDP 95W).



Test g³o¶no¶ci (wideo)

Aby zobrazowaæ i us³yszeæ jak pracuj± nasze testowane ch³odziwa, nagrali¶my video wraz z d¼wiêkiem przedstawiaj±cym porównanie g³o¶no¶ci pracy testowanych modeli (oraz wcze¶niej testowanych modeli Thermalright AXP-100 i Cooltek CoolForce 2) podczas bezczynno¶ci (idle) i przy pe³nym obci±¿eniu systemu (Aida 64 / System stability test / Test all). W tle s³ychaæ trochê szumów w³asnych, choæ w rzeczywisto¶ci by³a zupe³na cisza w otoczeniu.

Czu³y dyktafon, który rejestrowa³ d¼wiêk znajdowa³ siê 15 cm od ch³odzenia. Ods³uch najlepiej sprawdziæ przy g³o¶no¶ci ustawionej na 30 - 50%. Pierwsze trzy wentylatory by³y praktycznie nies³yszalne, wiêc tak trzeba ustawiæ g³o¶no¶æ, aby zlikwidowaæ szumy t³a / otoczenia podczas pracy tych pierwszych ch³odziw.





Test temperatur

Testy temperatur przeprowadzone przy temperaturze otoczenia 24 °C. Wentylatory pracowa³y bez zamkniêcia ich w obudowie. Zosta³y sprawdzone w trzech scenariuszach: (1) obci±¿anie pe³ne aplikacj± Aida 64 (poprzez System stability test / Test all) (2) podczas odtwarzania pliku 1080p@50fps H264 AVC w VLC player (3) podczas bezczynno¶ci (idle). Obroty automatycznie dobierane by³y z PWM. Ch³odzenie SilverStone wyst±pi³o tak¿e w wersji pasywnej, bez wyniku pe³nego obci±¿eniu, gdy¿ dla tego procesora takie rozwi±zanie by³o niewystarczaj±ce.

Wyposa¿enie testowego zestawu:
  • P³yta g³ówna Gigabyte GA-B75N: dostarczy³ sklep: Morele.Net
  • Procesor Intel Core i7-2700K (8M Cache, do 3.90 GHz): dostarczy³ Intel
  • 1 x napêd SSD 2.5 cala Kingston HyperX 96GB
  • Pamiêæ RAM: 2 x 2GB DDR3 (ExceleRAM PC3-12800 / DDR3-1600)
  • Pasywny zasilacz Streacom Nano150 PSU o mocy 150W





Podsumowanie

Testy i omówienie poszczególnych wydajnych ch³odziw dla systemów HTPC mamy ju¿ za sob±, czas na tre¶ciwe podsumowanie. Po analizie wyników widaæ, ¿e niektóre jednostki ch³odz±ce oferuj± bardzo wydajne ch³odzenia nawet tak mocnych procesorów jak Intel Core 2700K z TDP wynosz±cym 95W, który raczej rzadko jest elementem zestawu typu HTPC. W zale¿no¶ci, czy chcemy zbudowaæ wyj±tkowo niewielki system oparty o Mini-ITX z naciskiem na ciszê, czy te¿ zale¿y nam na wydajno¶ci mo¿emy wybieraæ ze sporego grona rozwi±zañ ch³odz±cych i znale¼æ co¶ pasuj±cego do osobistych wymagañ. Noctua NH-L12 to bardzo wydajne ch³odzenie, które jest bardzo ciche praktycznie w ka¿dych warunkach. Noctua NH-L9i cechuje siê bardzo niewielk± konstrukcj±, choæ ch³odzenie nadaje siê g³ównie do procesorów z niskim TDP. Scythe Big Shuriken 2 Rev. B równie¿ zachwyca wydajnym ch³odzeniem i bardzo cich± kultur± pracy. SilverStone-NT06 to z kolei ekstremalnie wydajne ch³odzenie, jednak wentylator zdecydowanie za g³o¶ny - plusem jest mo¿liwo¶æ pracy pasywnej przy mniej wymagaj±cej pracy.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)






  Sprzêt do testów dostarczy³y firmy:

SCYTHE      SCYTHE

NOCTUA      NOCTUA

SilverStone      SilverStone