Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
    

 

Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone


 Autor: DYD | Data: 07/06/13

Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStoneW poprzednim artykule testowaliśmy dwa chłodzenia dla HTPC w postaci Thermalright AXP-100 oraz Cooltek CoolForce 2. Teraz porównanie uzupełniamy o kolejne cztery niskoprofilowe jednostki chłodzące, przeznaczone dla niewielkich konstrukcji HTPC. W porównaniu zbadamy modele Noctua NH-L12, Noctua NH-L9i, Scythe Big Shuriken 2 Rev. B oraz SilverStone NT06-PRO. Sprawdzimy ich mocne i słabe strony, wykonamy testy temperatur w trzech scenariuszach, pokażemy montaż oraz ich zachowanie w działaniu. Zapraszamy.

Noctua NH-L12

Model NH-L12 to znana już od dłuższego czasu jednostka chłodząca typu low-profile (niskroprofilowy) austriackiej firmy Noctua, którą można stosować nie tylko w rozwiązaniach SFF (Small Form Factor), Mini-PC czy HTPC. Producent nie zaleca stosować tego modelu w procesorach o większych poborze mocy niż 95W TDP (Thermal Design Power) i po zastosowaniu overclockingu, sprawdzimy to podczas testów (dokonania z dalszych rozdziałów wykażą, że słowa producenta są na wyrost). Chłodzenie może się również nadać się do obudów pełnowymiarowych przy obsłudze procesorów mieszczących się w wytycznych podanych przez producenta. Chłodzenie powietrzne NH-L12 składa się z radiatora o wysokości 66 mm, na którym osadzone są dwa wentylatora. Pierwszy zamontowany na górze radiatora to model NF-F12 w rozmiarze 120 mm, zaś drugi umieszczono od spodu - model NF-B9 (92 mm). Obydwa obsługują zasilanie i dobór obrotów z PWM, a w razie potrzeby można szybko zdemontować wybrany przez nas wentylator, poprzez zaczepy. Na uwagę zasługuje też wydłużona gwarancja wentylatorów firmy Noctua.


Specyfikacja techniczna Noctua NH-L12
 • Obsługa podstawek: Intel LGA2011 (Square ILM), LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA1150, LGA775 & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 (wymaga "backplate", przy Mini-ITX dla Intela jest zastępcze rozwiązanie bez "backplate")
 • Materiał: miedź (podstawa i ciepłowody "heat-pipe"), aluminium (listki radiatora), połączenia lutowane i niklowanie
 • Wentylatory: NF-F12 PWM 120x120x25mm oraz NF-B9 PWM 92x92x25mm. MTBF > 150.000 h
 • Wymiary z chłodzeniem: 150 x 93 x 128 mm (szerokość x wysokość x długość)
 • Głośność NF-F12 PWM / NF-B9 PWM: 22,4 / 17,6 dB(A) z L.N.A.: 18,6 / 13,1 dB(A)
 • Waga: 680 g (z wentylatorami) 415 g (bez)
 • Gwarancja: 6 lat producenta
 • Cena: 220 zł

Wyposażenie i budowa NH-L12

W eleganckim opakowaniu znajdziemy radiator z dwoma wentylatorami, elementy mocujące pogrupowane w oddzielnych torebkach dla AMD i Intela, dwa reduktory zasilania wentylatorów L.N.A. (Low-Noise Adaptor), jeden rozgałęziacz złącza 4-pin PWM typu Y-cable, pasta termoprzewodząca Noctua NT-H1, zestaw montażowy SecuFirm2 ("backplate"), zastępczy zestaw montażowy dla płyt Mini-ITX bez "backplate" oraz metalową naklejkę producenta na obudowę. Są także instrukcje podzielone dla różnych podstawek AMD i Intela.


Opakowanie Noctua NH-L12 (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie(kliknij, aby powiększyć)


Ciąg dalszy wyposażenia, jest na bogato jak przystało na firmę Noctua (kliknij, aby powiększyć)


Czytelne i zrozumiałe instrukcje, szkoda że nie ma polskiej wersji nawet PDF (kliknij, aby powiększyć)


Chłodzenie Noctua NH-L12 (kliknij, aby powiększyć)


Widok poprzeczny i rzut oka na wentylatory (kliknij, aby powiększyć)


Miedziano aluminiowa konstrukcja z czterema ciepłowodami (kliknij, aby powiększyć)


Te elementy trzeba zdjąć przed montaże, służą tylko jako zabezpieczenie przy transporcie (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Wygładzona matowa podstawa radiatora (kliknij, aby powiększyć)


Tu widać m.in. zaczepy dolnego wentylatora (kliknij, aby powiększyć)


Montaż NH-L12

Zaczynamy montaż radiatora na płycie Mini-ITX z podstawką Intela 1155. W tym celu korzystamy z instrukcji dla gniazd Intela LGA1366/115x/775, które w zależności od podstawki różnią się w paru szczegółach przy montażu. Dla usprawnienia instalacji radiatora, części montażowe zostały pogrupowane w oddzielnych torebkach dla Intela i AMD. Pierwszą czynność jaką należy wykonać to montaż płytki "backplate" od spodu płyty głównej. Jeśli płytę główną mamy luzem, należy ją obróć. Producent tutaj zaleca czujność, gdyż jeśli dana płyta główna posiada własne elementy (typu układy I/O, radiatory) stykające się z płytką "backplate", sugeruje zastosowanie zastępczych śrub mocujących w miejsce "backplate". Przy montażu na LGA115x usuwamy środkowe ogumienie z "backplate", wkładamy sześciokątne śruby i umieszczamy płytkę zgodnie z rozmieszczeniem śrub na oryginalnym "backplate" płyty głównej. Teraz już można obrócić z powrotem płytę "na plecy" i zamontować uchwyty dla radiatora, zgodnie z wybranym przez nas kierunkiem jego umieszczenia na płycie. Następnie skręcamy uchwyty z "backplate" czterema nakrętkami i dokręcamy dołączonym śrubokrętem aż nie poczujemy oporu, ale bez użycia zbyt dużej siły.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Teraz trzeba tymczasowo zdemontować większy, górny wentylator z radiatora, aby móc dostać się do otworów mocujących. Dolny cooler też można zdjąć, ale nie jest to czynność konieczna. Dzięki sprawnym uchwytom mocującym wentylatory, czynność ta jest bardzo prosta. Po zdjęciu wentylatorów, nakładamy kilka kropel pasty termoprzewodzącej na procesor, przykładamy chłodzenie i przez specjalne otwory w radiatorze dokręcamy do oporu śruby mocujące. Dzięki dobrze jakościowo przygotowanej płytce "backplate" z wykorzystaniem gumowej podkładki, mamy zachowane bezpieczeństwo naszej płyty. Następnie zakładamy z powrotem duży wentylator i czynność montażu mamy zakończoną.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

W razie potrzeby można skorzystać tylko z mniejszego, dolnego wentylatora, wówczas wysokość chłodzenia maleje z 93 mm do 66 mm. Noctua znana jest z tego, że dodaje do swoich zestawów chłodzących specjalne reduktory napięcia L.N.A. (Low-Noise Adapters), które zmniejszają ilość obrotów wentylatora i tym samym jego hałas. Do wyboru mamy dwa adaptery (NA-RC6), jeden 33 cm przedłużacz (NA-EC1) oraz jeden rozgałęziacz Y-cable, który umożliwia podłączenie dwóch wentylatorów pod jedno gniazdo na płycie. Wszystkie są zgodne z PWN i posiadają cztero-żyłowe przewody (końcówki 4-pin). Różnice w pomiarach między podłączeniem przez L.N.A. i Y-cable do jednego gniazda, a podłączeniem bez reduktorów bezpośrednio do płyty do dwóch gniazd w naszych pomiarach z użyciem PWM było w granicach błędu. Pierwsze rozwiązanie było jednak odrobinę cichsze, gdyż w idle wentylatory pracowały przy ~600 rpm, zaś przy pełnym obciążeniu doszły do ~1000 rpm. Drugie rozwiązanie (bez L.N.A.) było w obydwu wersjach około ~100rpm wyższe. Przy podłączeniu przez Y-cable do jednego gniazda, można zrezygnować z L.N.A., i tak chłodzenie będzie w idle, jak i przy odtwarzaniu filmów praktycznie bezgłośne, zaś przy pełnym obciążeniu nadal bardzo ciche. Testy głośności prezentujemy w odpowiednim dziale.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Montaż Noctua NH-L12 jest bardzo łatwy, spokojnie wystarczy nam 10 minut na całą czynność. Trzeba mieć jednak swobodny dostęp do spodu płyty głównej. Patrząc na chłodzenie zamontowane na płycie Gigabyte GA-B75N jest kilka kwestii wartych uwagi. Będzie problem z włożeniem ewentualnej karty graficznej, bowiem radiator nachodzi na slot PCI Express. Jeśli więc chcemy korzystać z zewnętrznej karty graficznej, zawsze trzeba sprawdzić dokładnie czy radiator nie będzie nam z nią kolidował. Kolejna sprawa to gniazda pamięci. Dostęp do pamięci jest także po założeniu chłodzenia, jednak moduły pamięci nie powinny być wyższe, niż 43 mm. Dokładny pomiar wysokości od poziomu laminatu płyty głównej do końca chłodzenia wyniósł 99 mm, a bez górnego wentylatora 73 mm. Nie ma problemu ze zdjęciem i założeniem dolnego coolera przy zamontowaniu chłodzenia na płycie, oczywiście jeśli mamy swobodny dostęp do płyty.Noctua NH-L9i

Chłodzenie NH-L9i typu low-profile (niskroprofilowy) firmy Noctua przeznaczone jest do obudów typu SFF (Small Form Factor), płaskich Media-PlayerPC, Mini-PC czy HTPC. Noctua posiada dwie wersje tego chłodzenia: NH-L9i przeznaczoną tylko dla podstawek Intela z serii LGA115x oraz NH-L9a dla procesorów AMD z gniazdem AM2(+), AM3(+), FM1 oraz FM2. Producent nie zaleca stosować tego modelu w procesorach o większym poborze mocy niż 95W TDP (Thermal Design Power) i przy użyciu overclockingu, my sprawdzimy jak chłodzenie sobie poradzi z procesorem Intel Core i7-2700K (8M Cache, do 3.90 GHz, max. TDP 95W). Niewielkie chłodzenie powietrzne NH-L9i składa się z radiatora i wentylatora o kształcie kwadratu o wymiarach 95 x 95 mm, a wysokość chłodzenia wraz z wentylatorem to jedyne 37 mm. Zasilanie wentylatora i dobór obrotów pobierany jest z PWM.


Specyfikacja techniczna Noctua NH-L9i
 • Obsługa podstawek: Intel LGA1150, LGA1155, LGA1156 (wersja dla AMD to inny model NH-L9a)
 • Materiał: miedź (podstawa i ciepłowody "heat-pipe"), aluminium (listki radiatora), połączenia lutowane i niklowanie
 • Wentylator: NF-A9x14 PWM 92x92x14mm MTBF > 150.000 h, kompatybilny też z 92x92x25mm (śruby do wentylatora w zestawie)
 • Wymiary z chłodzeniem: 95 x 37 x 95 mm (szerokość x wysokość x długość)
 • Głośność: 23,6 dB(A); z L.N.A.: 14,8 dB(A)
 • Waga: 420 g (z wentylatorami) 345 g (bez)
 • Gwarancja: 6 lat producenta
 • Cena: 179 zł

Wyposażenie i budowa NH-L9i

W niewielkim, eleganckim opakowaniu znajdziemy wszystko co potrzebne do zamontowania chłodzenia na podstawce LGA115x. Wygląd wyposażenia ułożonego w pudełku robi wrażenie, widać że mamy do czynienia ze sprzętem wysokiej jakości. W zestawie wraz z chłodzeniem znajdziemy cztery elementy mocujące, pastę termoprzewodzącą NT-H1, reduktor zasilania wentylatora L.N.A. (Low-Noise Adaptor), metalową naklejkę producenta na obudowę oraz cztery śruby do opcjonalnego wentylatora o wysokości 25 mm. Nie zabrakło również papierowej instrukcji montażu chłodzenia.


Pudełko z NH-L9i (kliknij, aby powiększyć)


Elegancko upakowane elementy chłodzenia (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie NH-L9i (kliknij, aby powiększyć)


Prosty kształt niewielkiego chłodzenia, boki w formie kwadratu (kliknij, aby powiększyć)


Już widać, że chłodzenie jest bardzo płaskie (kliknij, aby powiększyć)


Spód NH-L9i (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Montaż NH-L9i

Startujemy z montażem NH-L9i na płycie Mini-ITX z gniazdem LGA1155. Proces ten będzie wyjątkowo łatwy i szybki. Po pierwsze musimy mieć dostęp do spodu płyty głównej. Jeśli wykonujemy czynność montażu samemu najprościej zrobić to w ten sposób. Kładziemy nasze chłodzenie na blacie, jednak wentylatorem do dołu, aby mieć na wierzchu spód radiatora. Nanosimy kilka kropelek pasty termoprzewodzącej na spód radiatora i następnie przykładamy płytę główną z procesorem do chłodzenia. Aby trafić w odpowiednie miejsce, patrzymy przez otwory w płycie głównej czy są spasowane z mocowaniem radiatora. Jak już nasza płyta główna osiądzie na radiatorze, skręcamy czterema śrubami chłodzenie z płytą główną, aż nie poczujemy oporu na śrubach, wówczas już więcej nie dokręcamy na siłę. To wszystko w kwestii montażu - wystarczą na to 3 minuty. Pozostaje podpięcie zasilania wentylatora pod 4-pinowe gniazdo, ewentualnie skorzystanie z reduktora L.N.A.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Patrząc na chłodzenie zamontowane na płycie Mini-ITX widać, że nie będzie problemu z włożeniem opcjonalnej karty graficznej, bowiem radiator nie nachodzi na slot PCI Express. Nie ma też problemu z dostępem do pamięci, moduły mogą mieć wysokie radiatory, nie będą kolidowały z chłodzeniem. Dokładny pomiar wysokości od poziomu laminatu płyty głównej do końca chłodzenia wyniósł 44 mm. Przy podłączeniu bez adaptera L.N.A. w idle wentylator jest niemal bezgłośny (generuje ~1170rpm), przy pełnym obciążeniu jest już spory hałas (obroty ~2450rpm). Przy odtwarzaniu video nie jest tak bezgłośny jak w idle, słychać delikatny szum (~1650rpm). Przy podłączeniu reduktora L.N.A. jest trochę ciszej, kosztem kilku stopni ciepła więcej. Testy głośności w formie video prezentujemy w dalszej części artykułu.Scythe Big Shuriken 2 Rev. B

Model Big Shuriken 2 Rev. B typu low-profile firmy Scythe podobnie jak wcześniejsze konstrukcje przeznaczony został do obudów typu SFF (Small Form Factor), płaskich Media-PlayerPC, Mini-PC czy HTPC. Konstrukcja Big Shuriken 2 znana jest już od 2011 roku, a jej najnowsze wydanie nosi oznaczenie 'Revision B'. Big Shuriken 2 posiada 58 milimetrów wysokości i ma wymiary 125x135x58 milimetrów - całość waży 410 gram. Radiator ma pięć miedzianych ciepłowodów połączonych z gęsto ułożonymi, cienkimi finami, który owiewany jest przez wentylator Slip Stream 120 Slim PWM o średnicy 120 mm i wysokości 12 mm, mogący obracać się z prędkością od 500 do 2000 RPM. Wentylator może być wymieniony na inny model, dzięki uchylnym zaczepom. Big Shuriken 2 Rev. B jest kompatybilny z wieloma gniazdami dla procesorów firmy Intel oraz AMD.


Specyfikacja techniczna Scythe Big Shuriken 2 Rev. B
 • Obsługa podstawek: (Intel) Socket LGA2011, T / LGA775, LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA1366 oraz (AMD) Socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2
 • Materiał: niklowana miedź
 • Wentylator: Slip Stream 120 Slim PWM
 • Wymiary z chłodzeniem: 125 x 58 x 135 mm (szerokość x wysokość x długość)
 • Głośność: 9.32 – 33.67 dBA
 • Waga: 410 g (z wentylatorem)
 • Gwarancja: 2 lata
 • Cena: 160 zł

Wyposażenie i budowa Big Shuriken 2 Rev. B

W dość niedużym opakowaniu upchnięto chłodzenie Big Shuriken 2 Rev. B oraz wyposażenie do montażu. Wielojęzykowa instrukcja (bez PL) w 15 punktach opisuje nam kompletne wyposażenie. W trzech torebkach znajdziemy śruby, podkładki, elementy mocujące, płytkę "backplate", trochę pasty termoprzewodzącej w torebce oraz kluczyk do śrub (potrzebny tylko do montażu na LGA2011).


Pudełko z Big Shuriken 2 Rev. B (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie chłodzenia (kliknij, aby powiększyć)


Big Shuriken 2 Rev. B w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)


Wypolerowana podstawa Big Shuriken 2 Rev. B (kliknij, aby powiększyć)


Wysoki połysk podstawy (kliknij, aby powiększyć)


Widać konstrukcję cieplowodów wychodzących podstawy i wchodzących w gęste finy radiatora (kliknij, aby powiększyć)


Jeszcze jeden rzut na podstawę wykonaną z niklowanej miedzi (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Klasyczne logo Scythe z dwoma kosami (kliknij, aby powiększyć)


Montaż Big Shuriken 2 Rev. B

Rozpoczynamy montaż Big Shuriken 2 Rev. B na płycie Mini-ITX z gniazdem LGA1155. Na wstępie trzeba wraz z instrukcją zaznajomić się z elementami do montażu, bo trzeba będzie się trochę wysilić. Po pierwsze musimy mieć dostęp do spodu płyty głównej. Umieszczamy tam płytkę "backplate" w odpowiednim ułożeniu i w otwory wciskamy śruby, które po drugiej stronie płyty spinamy korzystając z gumowych podkładek.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Jak już mamy wstępnie przymocowany "backplate" to montujemy zaczepy odpowiednie dla rodzaju naszego procesora (AMD / Intel) do spodu radiatora. Przykręcamy zaczepy czterema małymi śrubami w odpowiednim położeniu. Następnie do zaczepów dokładamy po cztery śruby i nakrętki.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Teraz już można radiator z zaczepami przyłożyć do śrub wystających z płytki "backplate" i całość skręcić śrubokrętem, jednak nie do oporu. Trzeba uważać czy żadne systemy mocujące nie stykają się z wrażliwymi elementami na płycie głównej - wszelaki kontakt metalu z wyprowadzeniami płyty głównej może skończyć się uszkodzeniem płyty i nie tylko jej. Jeśli nic niepokojącego nie zauważymy można podpinać wentylator i rozpoczynać pracę z chłodzeniem.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Chłodzenie Big Shuriken 2 Rev. B zamontowane na płycie Mini-ITX i widać od razu, że nie ma możliwości dołożenia opcjonalnej karty graficznej. Dostęp do pamięci jest, ale tylko z niewielkimi radiatorami, inaczej wyższe moduły będą kolidowały z chłodzeniem. Po założeniu chłodzenia jest utrudniony dostęp do jednego gniazda RAM (wewnętrznego). Dokładny pomiar wysokości od poziomu laminatu płyty głównej do końca chłodzenia wyniósł 68 mm. Podczas pracy Big Shuriken 2 Rev. B w idle wentylator jest niemal bezgłośny (generuje obroty ~660rpm), przy pełnym obciążeniu hałas jest słyszalny, ale nie z uszczerbkiem na słuchu (~1850rpm). Przy odtwarzaniu filmów jest bezgłośnie jak w idle (~820rpm). Testy głośności w formie video prezentujemy w dalszej części artykułu.SilverStone NT06-PRO

Model NT06-PRO powstał na bazie wcześniejszego NT06-E, jednak został całkowicie przeprojektowany. Zoptymalizowano w nim żeberka radiatora, które odprowadzają ciepło z sześciu 6 mm miedzianych rur przylutowanych do podstawy radiatora. Nowy, kompaktowy wentylator 120mm PWM posiadający usprawniony system montażu, wymusza obieg powietrza odprowadzający skutecznie ciepło z całego obszaru procesora i okalających go komponentów. SilverStone podaje różne tryby pracy radiatora w zależności od poziomu poboru maksymalnego TDP naszego procesora. I tak przy 65W sugeruje zastosowanie radiatora nawet w wersji pasywnej (bez wentylatorów). Przy 95W wspomina o standardowym chłodziwie 1 x 120x20mm. Dla procesorów 130W podaje 1 x 120x25mm, czyli wyższy cooler. A dla 150W zestaw składający się z dwóch wentylatorów 120x20 + 120x25 mm (jeden pod, drugi nad radiatorem).


Specyfikacja techniczna SilverStone NT06-PRO
 • Obsługa podstawek: Intel Socket LGA775/1155/1156/1366/2011; AMD Socket AM2/AM3/FM1/FM2
 • Materiał: miedź, aluminium
 • Wentylator: 120mm x 120mm x 20mm; MTBF: 30000h
 • Wymiary z chłodzeniem: 140mm x 82mm x 139mm (szerokość x wysokość x długość)
 • Obroty: 1000 ~ 2200rpm z PWM
 • Waga: 700 g (z wentylatorem)
 • Gwarancja: 2 lata
 • Cena: 259 zł

Wyposażenie i budowa SilverStone NT06-PRO

W szarym, dość sporym kartonowym pudełku znajdziemy radiator i wentylator z zestawu NT06-PRO oraz wyposażenie do montażu. Wielojęzykowa instrukcja (bez PL), która ma za zadanie strona po stronie prowadzić nas przy montażu. W skład komponentów do montażu znajdziemy śruby, podkładki, elementy mocujące, płytkę "backplate", pastę termoprzewodzącą oraz cztery zaczepy (dwa opcjonalne) dla wentylatorów.


Pudełko z SilverStone NT06-PRO (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie chłodzenia (kliknij, aby powiększyć)


NT06-PRO w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)


Wentylator od NT06-PRO (kliknij, aby powiększyć)


Podstawa NT06-PRO (kliknij, aby powiększyć)


Widok z góry na radiator (kliknij, aby powiększyć)


Widok od spodu (kliknij, aby powiększyć)


Jeszcze jeden rzut na podstawę wykonaną z niklowanej miedzi (kliknij, aby powiększyć)


Montaż NT06-PRO

Rozpoczynamy montaż NT06-PRO na płycie Mini-ITX z gniazdem LGA1155. Tradycyjnie musi być dostęp do spodu płyty głównej. Umieszczamy tam płytkę "backplate", w odpowiednim ułożeniu i w otwory wciskamy śruby, w które po drugiej stronie łączymy z plastikowymi podkładkami.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Po przymocowaniu płytki "backplate", w zależności od naszego intelowskiego gniazda (LGA2011 i LGA775/115x/1366) montujemy zaczepy i zakręcamy je ręcznie czterema wysokimi nakrętkami. Teraz można jeszcze przymierzyć łączącą zapinkę, czy pasuje nam do otworów w zaczepach.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Teraz już można dodać kilka kropel pasty termoprzewodzącej na procesor, nałożyć radiator, a wierzchnią część podstawy ścisnąć poprzez zapinkę. Całość skręcamy śrubokrętem w dwóch miejscach, aż nie poczujemy oporu. Do śrub dostajemy się przez otwory w radiatorze. Nie jest to zbyt wygodny sposób montażu, ale z uwagi na sporą ilość przestrzeni pod radiatorem, bardzo się nie umęczymy. Ostania faza instalacji chłodzenia, to założenie wentylatora. Można założyć go od spodu lub od góry radiatora, korzystając z zaczepów. Zdjęcia poglądowe w instrukcji są mało czytelne, dopiero na zdjęciach (na stronie WWW producenta) bardziej zrozumiale przedstawiono sposób montażu wentylatora. Tutaj jeszcze jedna uwaga, na wentylatorze nie ma narysowanych strzałkami kierunków pracy coolera, tutaj też trzeba także posilić się zdjęciami ze strony WWW - trochę tę kwestię firma SilverStone zaniedbała. Przed założeniem od spodu radiatora wentylatora, trzeba włożyć pamięci RAM, bo później nie będzie do nich dostępu.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Chłodzenie NT06-PRO mamy zamontowane na płycie Mini-ITX. Jest dostęp do dołożenia opcjonalnej karty graficznej, choć miejsca będzie prawie "na styk". Dostęp do pamięci jest, ale tylko z niewielkimi radiatorami, wyższe moduły można zainstalować przy założeniu wentylatora od góry, lub przy pasywnym trybie działania. Dokładny pomiar wysokości od poziomu laminatu płyty głównej do końca chłodzenia wyniósł 89 mm. Podczas pracy wentylator w NT06-PRO już w idle jest słyszalny, daje dość duże obroty z PWM (~1200rpm), przy pełnym obciążeniu hałas jest bardzo słyszalny, obroty dochodzą do 2200rpm. Przy odtwarzaniu video jest jeszcze trochę większy szum niż w idle (~1450rpm). Testy głośności w formie video prezentujemy w dalszej części artykułu. Ewidentnie wentylator w tym modelu delikatnie mówiąc do najcichszych nie należy, jednak chłodzi najwydajniej z całej grupy testowanych chłodziw. Można jednak do nieskomplikowanej pracy oraz odtwarzania filmów korzystać z pasywnej pracy radiatora, bez potrzeby użycia chłodzenia. Przy procesorze powyżej TDP 65W lepiej nie obciążać zbytnio systemu w wersji pasywnej, bo to już będzie ponad możliwości samego radiatora bez dodatkowego chłodzenia. Przy otwartej obudowie pasywny radiator przetrwał test pełnego obciążenia jedynie przez 5 minut - temperatura doszła do 99 °C i przerwaliśmy test. Tym bardziej przy zamkniętej obudowie takie rozwiązanie jest bardzo niepolecane dla tak wydajnego procesora – Intel Core i7-2700K (8M Cache, do 3.90 GHz, max. TDP 95W).Test głośności (wideo)

Aby zobrazować i usłyszeć jak pracują nasze testowane chłodziwa, nagraliśmy video wraz z dźwiękiem przedstawiającym porównanie głośności pracy testowanych modeli (oraz wcześniej testowanych modeli Thermalright AXP-100 i Cooltek CoolForce 2) podczas bezczynności (idle) i przy pełnym obciążeniu systemu (Aida 64 / System stability test / Test all). W tle słychać trochę szumów własnych, choć w rzeczywistości była zupełna cisza w otoczeniu.

Czuły dyktafon, który rejestrował dźwięk znajdował się 15 cm od chłodzenia. Odsłuch najlepiej sprawdzić przy głośności ustawionej na 30 - 50%. Pierwsze trzy wentylatory były praktycznie niesłyszalne, więc tak trzeba ustawić głośność, aby zlikwidować szumy tła / otoczenia podczas pracy tych pierwszych chłodziw.

Test temperatur

Testy temperatur przeprowadzone przy temperaturze otoczenia 24 °C. Wentylatory pracowały bez zamknięcia ich w obudowie. Zostały sprawdzone w trzech scenariuszach: (1) obciążanie pełne aplikacją Aida 64 (poprzez System stability test / Test all) (2) podczas odtwarzania pliku 1080p@50fps H264 AVC w VLC player (3) podczas bezczynności (idle). Obroty automatycznie dobierane były z PWM. Chłodzenie SilverStone wystąpiło także w wersji pasywnej, bez wyniku pełnego obciążeniu, gdyż dla tego procesora takie rozwiązanie było niewystarczające.

Wyposażenie testowego zestawu:
 • Płyta główna Gigabyte GA-B75N: dostarczył sklep: Morele.Net
 • Procesor Intel Core i7-2700K (8M Cache, do 3.90 GHz): dostarczył Intel
 • 1 x napęd SSD 2.5 cala Kingston HyperX 96GB
 • Pamięć RAM: 2 x 2GB DDR3 (ExceleRAM PC3-12800 / DDR3-1600)
 • Pasywny zasilacz Streacom Nano150 PSU o mocy 150W

Podsumowanie

Testy i omówienie poszczególnych wydajnych chłodziw dla systemów HTPC mamy już za sobą, czas na treściwe podsumowanie. Po analizie wyników widać, że niektóre jednostki chłodzące oferują bardzo wydajne chłodzenia nawet tak mocnych procesorów jak Intel Core 2700K z TDP wynoszącym 95W, który raczej rzadko jest elementem zestawu typu HTPC. W zależności, czy chcemy zbudować wyjątkowo niewielki system oparty o Mini-ITX z naciskiem na ciszę, czy też zależy nam na wydajności możemy wybierać ze sporego grona rozwiązań chłodzących i znaleźć coś pasującego do osobistych wymagań. Noctua NH-L12 to bardzo wydajne chłodzenie, które jest bardzo ciche praktycznie w każdych warunkach. Noctua NH-L9i cechuje się bardzo niewielką konstrukcją, choć chłodzenie nadaje się głównie do procesorów z niskim TDP. Scythe Big Shuriken 2 Rev. B również zachwyca wydajnym chłodzeniem i bardzo cichą kulturą pracy. SilverStone-NT06 to z kolei ekstremalnie wydajne chłodzenie, jednak wentylator zdecydowanie za głośny - plusem jest możliwość pracy pasywnej przy mniej wymagającej pracy.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

SCYTHE      SCYTHE

NOCTUA      NOCTUA

SilverStone      SilverStone