Twoje PC  
Zarejestruj siê na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowo¶ci
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test ch³odzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
    

 

Test ch³odzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone


 Autor: DYD | Data: 07/06/13

Test ch³odzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStoneW poprzednim artykule testowali¶my dwa ch³odzenia dla HTPC w postaci Thermalright AXP-100 oraz Cooltek CoolForce 2. Teraz porównanie uzupe³niamy o kolejne cztery niskoprofilowe jednostki ch³odz±ce, przeznaczone dla niewielkich konstrukcji HTPC. W porównaniu zbadamy modele Noctua NH-L12, Noctua NH-L9i, Scythe Big Shuriken 2 Rev. B oraz SilverStone NT06-PRO. Sprawdzimy ich mocne i s³abe strony, wykonamy testy temperatur w trzech scenariuszach, poka¿emy monta¿ oraz ich zachowanie w dzia³aniu. Zapraszamy.

Noctua NH-L12

Model NH-L12 to znana ju¿ od d³u¿szego czasu jednostka ch³odz±ca typu low-profile (niskroprofilowy) austriackiej firmy Noctua, któr± mo¿na stosowaæ nie tylko w rozwi±zaniach SFF (Small Form Factor), Mini-PC czy HTPC. Producent nie zaleca stosowaæ tego modelu w procesorach o wiêkszych poborze mocy ni¿ 95W TDP (Thermal Design Power) i po zastosowaniu overclockingu, sprawdzimy to podczas testów (dokonania z dalszych rozdzia³ów wyka¿±, ¿e s³owa producenta s± na wyrost). Ch³odzenie mo¿e siê równie¿ nadaæ siê do obudów pe³nowymiarowych przy obs³udze procesorów mieszcz±cych siê w wytycznych podanych przez producenta. Ch³odzenie powietrzne NH-L12 sk³ada siê z radiatora o wysoko¶ci 66 mm, na którym osadzone s± dwa wentylatora. Pierwszy zamontowany na górze radiatora to model NF-F12 w rozmiarze 120 mm, za¶ drugi umieszczono od spodu - model NF-B9 (92 mm). Obydwa obs³uguj± zasilanie i dobór obrotów z PWM, a w razie potrzeby mo¿na szybko zdemontowaæ wybrany przez nas wentylator, poprzez zaczepy. Na uwagê zas³uguje te¿ wyd³u¿ona gwarancja wentylatorów firmy Noctua.


Specyfikacja techniczna Noctua NH-L12
  • Obs³uga podstawek: Intel LGA2011 (Square ILM), LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA1150, LGA775 & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 (wymaga "backplate", przy Mini-ITX dla Intela jest zastêpcze rozwi±zanie bez "backplate")
  • Materia³: mied¼ (podstawa i ciep³owody "heat-pipe"), aluminium (listki radiatora), po³±czenia lutowane i niklowanie
  • Wentylatory: NF-F12 PWM 120x120x25mm oraz NF-B9 PWM 92x92x25mm. MTBF > 150.000 h
  • Wymiary z ch³odzeniem: 150 x 93 x 128 mm (szeroko¶æ x wysoko¶æ x d³ugo¶æ)
  • G³o¶no¶æ NF-F12 PWM / NF-B9 PWM: 22,4 / 17,6 dB(A) z L.N.A.: 18,6 / 13,1 dB(A)
  • Waga: 680 g (z wentylatorami) 415 g (bez)
  • Gwarancja: 6 lat producenta
  • Cena: 220 z³

Wyposa¿enie i budowa NH-L12

W eleganckim opakowaniu znajdziemy radiator z dwoma wentylatorami, elementy mocuj±ce pogrupowane w oddzielnych torebkach dla AMD i Intela, dwa reduktory zasilania wentylatorów L.N.A. (Low-Noise Adaptor), jeden rozga³êziacz z³±cza 4-pin PWM typu Y-cable, pasta termoprzewodz±ca Noctua NT-H1, zestaw monta¿owy SecuFirm2 ("backplate"), zastêpczy zestaw monta¿owy dla p³yt Mini-ITX bez "backplate" oraz metalow± naklejkê producenta na obudowê. S± tak¿e instrukcje podzielone dla ró¿nych podstawek AMD i Intela.


Opakowanie Noctua NH-L12 (kliknij, aby powiêkszyæ)


Wyposa¿enie(kliknij, aby powiêkszyæ)


Ci±g dalszy wyposa¿enia, jest na bogato jak przysta³o na firmê Noctua (kliknij, aby powiêkszyæ)


Czytelne i zrozumia³e instrukcje, szkoda ¿e nie ma polskiej wersji nawet PDF (kliknij, aby powiêkszyæ)


Ch³odzenie Noctua NH-L12 (kliknij, aby powiêkszyæ)


Widok poprzeczny i rzut oka na wentylatory (kliknij, aby powiêkszyæ)


Miedziano aluminiowa konstrukcja z czterema ciep³owodami (kliknij, aby powiêkszyæ)


Te elementy trzeba zdj±æ przed monta¿e, s³u¿± tylko jako zabezpieczenie przy transporcie (kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


Wyg³adzona matowa podstawa radiatora (kliknij, aby powiêkszyæ)


Tu widaæ m.in. zaczepy dolnego wentylatora (kliknij, aby powiêkszyæ)


Monta¿ NH-L12

Zaczynamy monta¿ radiatora na p³ycie Mini-ITX z podstawk± Intela 1155. W tym celu korzystamy z instrukcji dla gniazd Intela LGA1366/115x/775, które w zale¿no¶ci od podstawki ró¿ni± siê w paru szczegó³ach przy monta¿u. Dla usprawnienia instalacji radiatora, czê¶ci monta¿owe zosta³y pogrupowane w oddzielnych torebkach dla Intela i AMD. Pierwsz± czynno¶æ jak± nale¿y wykonaæ to monta¿ p³ytki "backplate" od spodu p³yty g³ównej. Je¶li p³ytê g³ówn± mamy luzem, nale¿y j± obróæ. Producent tutaj zaleca czujno¶æ, gdy¿ je¶li dana p³yta g³ówna posiada w³asne elementy (typu uk³ady I/O, radiatory) stykaj±ce siê z p³ytk± "backplate", sugeruje zastosowanie zastêpczych ¶rub mocuj±cych w miejsce "backplate". Przy monta¿u na LGA115x usuwamy ¶rodkowe ogumienie z "backplate", wk³adamy sze¶ciok±tne ¶ruby i umieszczamy p³ytkê zgodnie z rozmieszczeniem ¶rub na oryginalnym "backplate" p³yty g³ównej. Teraz ju¿ mo¿na obróciæ z powrotem p³ytê "na plecy" i zamontowaæ uchwyty dla radiatora, zgodnie z wybranym przez nas kierunkiem jego umieszczenia na p³ycie. Nastêpnie skrêcamy uchwyty z "backplate" czterema nakrêtkami i dokrêcamy do³±czonym ¶rubokrêtem a¿ nie poczujemy oporu, ale bez u¿ycia zbyt du¿ej si³y.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Teraz trzeba tymczasowo zdemontowaæ wiêkszy, górny wentylator z radiatora, aby móc dostaæ siê do otworów mocuj±cych. Dolny cooler te¿ mo¿na zdj±æ, ale nie jest to czynno¶æ konieczna. Dziêki sprawnym uchwytom mocuj±cym wentylatory, czynno¶æ ta jest bardzo prosta. Po zdjêciu wentylatorów, nak³adamy kilka kropel pasty termoprzewodz±cej na procesor, przyk³adamy ch³odzenie i przez specjalne otwory w radiatorze dokrêcamy do oporu ¶ruby mocuj±ce. Dziêki dobrze jako¶ciowo przygotowanej p³ytce "backplate" z wykorzystaniem gumowej podk³adki, mamy zachowane bezpieczeñstwo naszej p³yty. Nastêpnie zak³adamy z powrotem du¿y wentylator i czynno¶æ monta¿u mamy zakoñczon±.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

W razie potrzeby mo¿na skorzystaæ tylko z mniejszego, dolnego wentylatora, wówczas wysoko¶æ ch³odzenia maleje z 93 mm do 66 mm. Noctua znana jest z tego, ¿e dodaje do swoich zestawów ch³odz±cych specjalne reduktory napiêcia L.N.A. (Low-Noise Adapters), które zmniejszaj± ilo¶æ obrotów wentylatora i tym samym jego ha³as. Do wyboru mamy dwa adaptery (NA-RC6), jeden 33 cm przed³u¿acz (NA-EC1) oraz jeden rozga³êziacz Y-cable, który umo¿liwia pod³±czenie dwóch wentylatorów pod jedno gniazdo na p³ycie. Wszystkie s± zgodne z PWN i posiadaj± cztero-¿y³owe przewody (koñcówki 4-pin). Ró¿nice w pomiarach miêdzy pod³±czeniem przez L.N.A. i Y-cable do jednego gniazda, a pod³±czeniem bez reduktorów bezpo¶rednio do p³yty do dwóch gniazd w naszych pomiarach z u¿yciem PWM by³o w granicach b³êdu. Pierwsze rozwi±zanie by³o jednak odrobinê cichsze, gdy¿ w idle wentylatory pracowa³y przy ~600 rpm, za¶ przy pe³nym obci±¿eniu dosz³y do ~1000 rpm. Drugie rozwi±zanie (bez L.N.A.) by³o w obydwu wersjach oko³o ~100rpm wy¿sze. Przy pod³±czeniu przez Y-cable do jednego gniazda, mo¿na zrezygnowaæ z L.N.A., i tak ch³odzenie bêdzie w idle, jak i przy odtwarzaniu filmów praktycznie bezg³o¶ne, za¶ przy pe³nym obci±¿eniu nadal bardzo ciche. Testy g³o¶no¶ci prezentujemy w odpowiednim dziale.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Monta¿ Noctua NH-L12 jest bardzo ³atwy, spokojnie wystarczy nam 10 minut na ca³± czynno¶æ. Trzeba mieæ jednak swobodny dostêp do spodu p³yty g³ównej. Patrz±c na ch³odzenie zamontowane na p³ycie Gigabyte GA-B75N jest kilka kwestii wartych uwagi. Bêdzie problem z w³o¿eniem ewentualnej karty graficznej, bowiem radiator nachodzi na slot PCI Express. Je¶li wiêc chcemy korzystaæ z zewnêtrznej karty graficznej, zawsze trzeba sprawdziæ dok³adnie czy radiator nie bêdzie nam z ni± kolidowa³. Kolejna sprawa to gniazda pamiêci. Dostêp do pamiêci jest tak¿e po za³o¿eniu ch³odzenia, jednak modu³y pamiêci nie powinny byæ wy¿sze, ni¿ 43 mm. Dok³adny pomiar wysoko¶ci od poziomu laminatu p³yty g³ównej do koñca ch³odzenia wyniós³ 99 mm, a bez górnego wentylatora 73 mm. Nie ma problemu ze zdjêciem i za³o¿eniem dolnego coolera przy zamontowaniu ch³odzenia na p³ycie, oczywi¶cie je¶li mamy swobodny dostêp do p³yty.

poprzednia strona (Noctua NH-L12)    -   nastêpna strona (Noctua NH-L9i)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdzia³y: Test ch³odzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
 
 » Noctua NH-L12
 » Noctua NH-L9i
 » Scythe Big Shuriken 2 Rev. B
 » SilverStone NT06-PRO
 » Test g³o¶no¶ci (wideo)
 » Test temperatur
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyæ ca³y artyku³ na jednej stronie
Wy¶wietl komentarze do artyku³u »