Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
    

 

Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone


 Autor: DYD | Data: 07/06/13

Scythe Big Shuriken 2 Rev. B

Model Big Shuriken 2 Rev. B typu low-profile firmy Scythe podobnie jak wcześniejsze konstrukcje przeznaczony został do obudów typu SFF (Small Form Factor), płaskich Media-PlayerPC, Mini-PC czy HTPC. Konstrukcja Big Shuriken 2 znana jest już od 2011 roku, a jej najnowsze wydanie nosi oznaczenie 'Revision B'. Big Shuriken 2 posiada 58 milimetrów wysokości i ma wymiary 125x135x58 milimetrów - całość waży 410 gram. Radiator ma pięć miedzianych ciepłowodów połączonych z gęsto ułożonymi, cienkimi finami, który owiewany jest przez wentylator Slip Stream 120 Slim PWM o średnicy 120 mm i wysokości 12 mm, mogący obracać się z prędkością od 500 do 2000 RPM. Wentylator może być wymieniony na inny model, dzięki uchylnym zaczepom. Big Shuriken 2 Rev. B jest kompatybilny z wieloma gniazdami dla procesorów firmy Intel oraz AMD.


Specyfikacja techniczna Scythe Big Shuriken 2 Rev. B
  • Obsługa podstawek: (Intel) Socket LGA2011, T / LGA775, LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA1366 oraz (AMD) Socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2
  • Materiał: niklowana miedź
  • Wentylator: Slip Stream 120 Slim PWM
  • Wymiary z chłodzeniem: 125 x 58 x 135 mm (szerokość x wysokość x długość)
  • Głośność: 9.32 – 33.67 dBA
  • Waga: 410 g (z wentylatorem)
  • Gwarancja: 2 lata
  • Cena: 160 zł

Wyposażenie i budowa Big Shuriken 2 Rev. B

W dość niedużym opakowaniu upchnięto chłodzenie Big Shuriken 2 Rev. B oraz wyposażenie do montażu. Wielojęzykowa instrukcja (bez PL) w 15 punktach opisuje nam kompletne wyposażenie. W trzech torebkach znajdziemy śruby, podkładki, elementy mocujące, płytkę "backplate", trochę pasty termoprzewodzącej w torebce oraz kluczyk do śrub (potrzebny tylko do montażu na LGA2011).


Pudełko z Big Shuriken 2 Rev. B (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie chłodzenia (kliknij, aby powiększyć)


Big Shuriken 2 Rev. B w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)


Wypolerowana podstawa Big Shuriken 2 Rev. B (kliknij, aby powiększyć)


Wysoki połysk podstawy (kliknij, aby powiększyć)


Widać konstrukcję cieplowodów wychodzących podstawy i wchodzących w gęste finy radiatora (kliknij, aby powiększyć)


Jeszcze jeden rzut na podstawę wykonaną z niklowanej miedzi (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Klasyczne logo Scythe z dwoma kosami (kliknij, aby powiększyć)


Montaż Big Shuriken 2 Rev. B

Rozpoczynamy montaż Big Shuriken 2 Rev. B na płycie Mini-ITX z gniazdem LGA1155. Na wstępie trzeba wraz z instrukcją zaznajomić się z elementami do montażu, bo trzeba będzie się trochę wysilić. Po pierwsze musimy mieć dostęp do spodu płyty głównej. Umieszczamy tam płytkę "backplate" w odpowiednim ułożeniu i w otwory wciskamy śruby, które po drugiej stronie płyty spinamy korzystając z gumowych podkładek.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Jak już mamy wstępnie przymocowany "backplate" to montujemy zaczepy odpowiednie dla rodzaju naszego procesora (AMD / Intel) do spodu radiatora. Przykręcamy zaczepy czterema małymi śrubami w odpowiednim położeniu. Następnie do zaczepów dokładamy po cztery śruby i nakrętki.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Teraz już można radiator z zaczepami przyłożyć do śrub wystających z płytki "backplate" i całość skręcić śrubokrętem, jednak nie do oporu. Trzeba uważać czy żadne systemy mocujące nie stykają się z wrażliwymi elementami na płycie głównej - wszelaki kontakt metalu z wyprowadzeniami płyty głównej może skończyć się uszkodzeniem płyty i nie tylko jej. Jeśli nic niepokojącego nie zauważymy można podpinać wentylator i rozpoczynać pracę z chłodzeniem.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Chłodzenie Big Shuriken 2 Rev. B zamontowane na płycie Mini-ITX i widać od razu, że nie ma możliwości dołożenia opcjonalnej karty graficznej. Dostęp do pamięci jest, ale tylko z niewielkimi radiatorami, inaczej wyższe moduły będą kolidowały z chłodzeniem. Po założeniu chłodzenia jest utrudniony dostęp do jednego gniazda RAM (wewnętrznego). Dokładny pomiar wysokości od poziomu laminatu płyty głównej do końca chłodzenia wyniósł 68 mm. Podczas pracy Big Shuriken 2 Rev. B w idle wentylator jest niemal bezgłośny (generuje obroty ~660rpm), przy pełnym obciążeniu hałas jest słyszalny, ale nie z uszczerbkiem na słuchu (~1850rpm). Przy odtwarzaniu filmów jest bezgłośnie jak w idle (~820rpm). Testy głośności w formie video prezentujemy w dalszej części artykułu.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
 
 » Noctua NH-L12
 » Noctua NH-L9i
 » Scythe Big Shuriken 2 Rev. B
 » SilverStone NT06-PRO
 » Test głośności (wideo)
 » Test temperatur
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »