Twoje PC  
Zarejestruj siê na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowo¶ci
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test ch³odzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
    

 

Test ch³odzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone


 Autor: DYD | Data: 07/06/13

SilverStone NT06-PRO

Model NT06-PRO powsta³ na bazie wcze¶niejszego NT06-E, jednak zosta³ ca³kowicie przeprojektowany. Zoptymalizowano w nim ¿eberka radiatora, które odprowadzaj± ciep³o z sze¶ciu 6 mm miedzianych rur przylutowanych do podstawy radiatora. Nowy, kompaktowy wentylator 120mm PWM posiadaj±cy usprawniony system monta¿u, wymusza obieg powietrza odprowadzaj±cy skutecznie ciep³o z ca³ego obszaru procesora i okalaj±cych go komponentów. SilverStone podaje ró¿ne tryby pracy radiatora w zale¿no¶ci od poziomu poboru maksymalnego TDP naszego procesora. I tak przy 65W sugeruje zastosowanie radiatora nawet w wersji pasywnej (bez wentylatorów). Przy 95W wspomina o standardowym ch³odziwie 1 x 120x20mm. Dla procesorów 130W podaje 1 x 120x25mm, czyli wy¿szy cooler. A dla 150W zestaw sk³adaj±cy siê z dwóch wentylatorów 120x20 + 120x25 mm (jeden pod, drugi nad radiatorem).


Specyfikacja techniczna SilverStone NT06-PRO
  • Obs³uga podstawek: Intel Socket LGA775/1155/1156/1366/2011; AMD Socket AM2/AM3/FM1/FM2
  • Materia³: mied¼, aluminium
  • Wentylator: 120mm x 120mm x 20mm; MTBF: 30000h
  • Wymiary z ch³odzeniem: 140mm x 82mm x 139mm (szeroko¶æ x wysoko¶æ x d³ugo¶æ)
  • Obroty: 1000 ~ 2200rpm z PWM
  • Waga: 700 g (z wentylatorem)
  • Gwarancja: 2 lata
  • Cena: 259 z³

Wyposa¿enie i budowa SilverStone NT06-PRO

W szarym, do¶æ sporym kartonowym pude³ku znajdziemy radiator i wentylator z zestawu NT06-PRO oraz wyposa¿enie do monta¿u. Wielojêzykowa instrukcja (bez PL), która ma za zadanie strona po stronie prowadziæ nas przy monta¿u. W sk³ad komponentów do monta¿u znajdziemy ¶ruby, podk³adki, elementy mocuj±ce, p³ytkê "backplate", pastê termoprzewodz±c± oraz cztery zaczepy (dwa opcjonalne) dla wentylatorów.


Pude³ko z SilverStone NT06-PRO (kliknij, aby powiêkszyæ)


Wyposa¿enie ch³odzenia (kliknij, aby powiêkszyæ)


NT06-PRO w ca³ej okaza³o¶ci (kliknij, aby powiêkszyæ)


Wentylator od NT06-PRO (kliknij, aby powiêkszyæ)


Podstawa NT06-PRO (kliknij, aby powiêkszyæ)


Widok z góry na radiator (kliknij, aby powiêkszyæ)


Widok od spodu (kliknij, aby powiêkszyæ)


Jeszcze jeden rzut na podstawê wykonan± z niklowanej miedzi (kliknij, aby powiêkszyæ)


Monta¿ NT06-PRO

Rozpoczynamy monta¿ NT06-PRO na p³ycie Mini-ITX z gniazdem LGA1155. Tradycyjnie musi byæ dostêp do spodu p³yty g³ównej. Umieszczamy tam p³ytkê "backplate", w odpowiednim u³o¿eniu i w otwory wciskamy ¶ruby, w które po drugiej stronie ³±czymy z plastikowymi podk³adkami.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Po przymocowaniu p³ytki "backplate", w zale¿no¶ci od naszego intelowskiego gniazda (LGA2011 i LGA775/115x/1366) montujemy zaczepy i zakrêcamy je rêcznie czterema wysokimi nakrêtkami. Teraz mo¿na jeszcze przymierzyæ ³±cz±c± zapinkê, czy pasuje nam do otworów w zaczepach.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Teraz ju¿ mo¿na dodaæ kilka kropel pasty termoprzewodz±cej na procesor, na³o¿yæ radiator, a wierzchni± czê¶æ podstawy ¶cisn±æ poprzez zapinkê. Ca³o¶æ skrêcamy ¶rubokrêtem w dwóch miejscach, a¿ nie poczujemy oporu. Do ¶rub dostajemy siê przez otwory w radiatorze. Nie jest to zbyt wygodny sposób monta¿u, ale z uwagi na spor± ilo¶æ przestrzeni pod radiatorem, bardzo siê nie umêczymy. Ostania faza instalacji ch³odzenia, to za³o¿enie wentylatora. Mo¿na za³o¿yæ go od spodu lub od góry radiatora, korzystaj±c z zaczepów. Zdjêcia pogl±dowe w instrukcji s± ma³o czytelne, dopiero na zdjêciach (na stronie WWW producenta) bardziej zrozumiale przedstawiono sposób monta¿u wentylatora. Tutaj jeszcze jedna uwaga, na wentylatorze nie ma narysowanych strza³kami kierunków pracy coolera, tutaj te¿ trzeba tak¿e posiliæ siê zdjêciami ze strony WWW - trochê tê kwestiê firma SilverStone zaniedba³a. Przed za³o¿eniem od spodu radiatora wentylatora, trzeba w³o¿yæ pamiêci RAM, bo pó¼niej nie bêdzie do nich dostêpu.


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)


(kliknij, aby powiêkszyæ)

Ch³odzenie NT06-PRO mamy zamontowane na p³ycie Mini-ITX. Jest dostêp do do³o¿enia opcjonalnej karty graficznej, choæ miejsca bêdzie prawie "na styk". Dostêp do pamiêci jest, ale tylko z niewielkimi radiatorami, wy¿sze modu³y mo¿na zainstalowaæ przy za³o¿eniu wentylatora od góry, lub przy pasywnym trybie dzia³ania. Dok³adny pomiar wysoko¶ci od poziomu laminatu p³yty g³ównej do koñca ch³odzenia wyniós³ 89 mm. Podczas pracy wentylator w NT06-PRO ju¿ w idle jest s³yszalny, daje do¶æ du¿e obroty z PWM (~1200rpm), przy pe³nym obci±¿eniu ha³as jest bardzo s³yszalny, obroty dochodz± do 2200rpm. Przy odtwarzaniu video jest jeszcze trochê wiêkszy szum ni¿ w idle (~1450rpm). Testy g³o¶no¶ci w formie video prezentujemy w dalszej czê¶ci artyku³u. Ewidentnie wentylator w tym modelu delikatnie mówi±c do najcichszych nie nale¿y, jednak ch³odzi najwydajniej z ca³ej grupy testowanych ch³odziw. Mo¿na jednak do nieskomplikowanej pracy oraz odtwarzania filmów korzystaæ z pasywnej pracy radiatora, bez potrzeby u¿ycia ch³odzenia. Przy procesorze powy¿ej TDP 65W lepiej nie obci±¿aæ zbytnio systemu w wersji pasywnej, bo to ju¿ bêdzie ponad mo¿liwo¶ci samego radiatora bez dodatkowego ch³odzenia. Przy otwartej obudowie pasywny radiator przetrwa³ test pe³nego obci±¿enia jedynie przez 5 minut - temperatura dosz³a do 99 °C i przerwali¶my test. Tym bardziej przy zamkniêtej obudowie takie rozwi±zanie jest bardzo niepolecane dla tak wydajnego procesora – Intel Core i7-2700K (8M Cache, do 3.90 GHz, max. TDP 95W).







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdzia³y: Test ch³odzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
 
 » Noctua NH-L12
 » Noctua NH-L9i
 » Scythe Big Shuriken 2 Rev. B
 » SilverStone NT06-PRO
 » Test g³o¶no¶ci (wideo)
 » Test temperatur
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyæ ca³y artyku³ na jednej stronie
Wy¶wietl komentarze do artyku³u »