Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
    

 

Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone


 Autor: DYD | Data: 07/06/13

SilverStone NT06-PRO

Model NT06-PRO powstał na bazie wcześniejszego NT06-E, jednak został całkowicie przeprojektowany. Zoptymalizowano w nim żeberka radiatora, które odprowadzają ciepło z sześciu 6 mm miedzianych rur przylutowanych do podstawy radiatora. Nowy, kompaktowy wentylator 120mm PWM posiadający usprawniony system montażu, wymusza obieg powietrza odprowadzający skutecznie ciepło z całego obszaru procesora i okalających go komponentów. SilverStone podaje różne tryby pracy radiatora w zależności od poziomu poboru maksymalnego TDP naszego procesora. I tak przy 65W sugeruje zastosowanie radiatora nawet w wersji pasywnej (bez wentylatorów). Przy 95W wspomina o standardowym chłodziwie 1 x 120x20mm. Dla procesorów 130W podaje 1 x 120x25mm, czyli wyższy cooler. A dla 150W zestaw składający się z dwóch wentylatorów 120x20 + 120x25 mm (jeden pod, drugi nad radiatorem).


Specyfikacja techniczna SilverStone NT06-PRO
  • Obsługa podstawek: Intel Socket LGA775/1155/1156/1366/2011; AMD Socket AM2/AM3/FM1/FM2
  • Materiał: miedź, aluminium
  • Wentylator: 120mm x 120mm x 20mm; MTBF: 30000h
  • Wymiary z chłodzeniem: 140mm x 82mm x 139mm (szerokość x wysokość x długość)
  • Obroty: 1000 ~ 2200rpm z PWM
  • Waga: 700 g (z wentylatorem)
  • Gwarancja: 2 lata
  • Cena: 259 zł

Wyposażenie i budowa SilverStone NT06-PRO

W szarym, dość sporym kartonowym pudełku znajdziemy radiator i wentylator z zestawu NT06-PRO oraz wyposażenie do montażu. Wielojęzykowa instrukcja (bez PL), która ma za zadanie strona po stronie prowadzić nas przy montażu. W skład komponentów do montażu znajdziemy śruby, podkładki, elementy mocujące, płytkę "backplate", pastę termoprzewodzącą oraz cztery zaczepy (dwa opcjonalne) dla wentylatorów.


Pudełko z SilverStone NT06-PRO (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie chłodzenia (kliknij, aby powiększyć)


NT06-PRO w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)


Wentylator od NT06-PRO (kliknij, aby powiększyć)


Podstawa NT06-PRO (kliknij, aby powiększyć)


Widok z góry na radiator (kliknij, aby powiększyć)


Widok od spodu (kliknij, aby powiększyć)


Jeszcze jeden rzut na podstawę wykonaną z niklowanej miedzi (kliknij, aby powiększyć)


Montaż NT06-PRO

Rozpoczynamy montaż NT06-PRO na płycie Mini-ITX z gniazdem LGA1155. Tradycyjnie musi być dostęp do spodu płyty głównej. Umieszczamy tam płytkę "backplate", w odpowiednim ułożeniu i w otwory wciskamy śruby, w które po drugiej stronie łączymy z plastikowymi podkładkami.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Po przymocowaniu płytki "backplate", w zależności od naszego intelowskiego gniazda (LGA2011 i LGA775/115x/1366) montujemy zaczepy i zakręcamy je ręcznie czterema wysokimi nakrętkami. Teraz można jeszcze przymierzyć łączącą zapinkę, czy pasuje nam do otworów w zaczepach.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Teraz już można dodać kilka kropel pasty termoprzewodzącej na procesor, nałożyć radiator, a wierzchnią część podstawy ścisnąć poprzez zapinkę. Całość skręcamy śrubokrętem w dwóch miejscach, aż nie poczujemy oporu. Do śrub dostajemy się przez otwory w radiatorze. Nie jest to zbyt wygodny sposób montażu, ale z uwagi na sporą ilość przestrzeni pod radiatorem, bardzo się nie umęczymy. Ostania faza instalacji chłodzenia, to założenie wentylatora. Można założyć go od spodu lub od góry radiatora, korzystając z zaczepów. Zdjęcia poglądowe w instrukcji są mało czytelne, dopiero na zdjęciach (na stronie WWW producenta) bardziej zrozumiale przedstawiono sposób montażu wentylatora. Tutaj jeszcze jedna uwaga, na wentylatorze nie ma narysowanych strzałkami kierunków pracy coolera, tutaj też trzeba także posilić się zdjęciami ze strony WWW - trochę tę kwestię firma SilverStone zaniedbała. Przed założeniem od spodu radiatora wentylatora, trzeba włożyć pamięci RAM, bo później nie będzie do nich dostępu.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Chłodzenie NT06-PRO mamy zamontowane na płycie Mini-ITX. Jest dostęp do dołożenia opcjonalnej karty graficznej, choć miejsca będzie prawie "na styk". Dostęp do pamięci jest, ale tylko z niewielkimi radiatorami, wyższe moduły można zainstalować przy założeniu wentylatora od góry, lub przy pasywnym trybie działania. Dokładny pomiar wysokości od poziomu laminatu płyty głównej do końca chłodzenia wyniósł 89 mm. Podczas pracy wentylator w NT06-PRO już w idle jest słyszalny, daje dość duże obroty z PWM (~1200rpm), przy pełnym obciążeniu hałas jest bardzo słyszalny, obroty dochodzą do 2200rpm. Przy odtwarzaniu video jest jeszcze trochę większy szum niż w idle (~1450rpm). Testy głośności w formie video prezentujemy w dalszej części artykułu. Ewidentnie wentylator w tym modelu delikatnie mówiąc do najcichszych nie należy, jednak chłodzi najwydajniej z całej grupy testowanych chłodziw. Można jednak do nieskomplikowanej pracy oraz odtwarzania filmów korzystać z pasywnej pracy radiatora, bez potrzeby użycia chłodzenia. Przy procesorze powyżej TDP 65W lepiej nie obciążać zbytnio systemu w wersji pasywnej, bo to już będzie ponad możliwości samego radiatora bez dodatkowego chłodzenia. Przy otwartej obudowie pasywny radiator przetrwał test pełnego obciążenia jedynie przez 5 minut - temperatura doszła do 99 °C i przerwaliśmy test. Tym bardziej przy zamkniętej obudowie takie rozwiązanie jest bardzo niepolecane dla tak wydajnego procesora – Intel Core i7-2700K (8M Cache, do 3.90 GHz, max. TDP 95W).







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
 
 » Noctua NH-L12
 » Noctua NH-L9i
 » Scythe Big Shuriken 2 Rev. B
 » SilverStone NT06-PRO
 » Test głośności (wideo)
 » Test temperatur
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »