Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test zaawansowanego chłodzenia Noctua NH-D14: cisza i wydajność
    

 

Test zaawansowanego chłodzenia Noctua NH-D14: cisza i wydajność


 Autor: DYD | Data: 29/09/11

Test zaawansowanego chłodzenia Noctua NH-D14: cisza i wydajnośćW artykule sprawdzimy działanie zawansowanej jednostki chłodzącej Noctua NH-D14, należącej do segmentu highendowych i wysoko wydajnych rozwiązań chłodzących za pomocą powietrza. Testy przeprowadzone zostały z wykorzystaniem procesora Intel QuadCore i7-920 (podstawka 1366) z zegarem firmowym oraz po podkręceniu, przy zamkniętej obudowie wyciszonej matami bitumicznymi, z głównym naciskiem postawionym na ciszę i kulturę pracy, ale nie kosztem wydajności. Do porównania wystąpił niedrogi model Gelid Tranquillo oraz referencyjne chłodzenie Intela (BOX). Zapraszamy od artykułu.

Noctua NH-D14

Noctua to dość młoda austriacka firma, istniejąca na rynku od 2005 roku, specjalizująca się stricte w produkcji zestawów do chłodzenia procesorów. W ofercie firmy znajdziemy produkty skierowane do wymagającego użytkownika oczekującego wydajności sporo wyższej od typowych rozwiązań chłodzących. Modelem należącym do zaawansowanego asortymentu wiatraków jest chłodzenie Noctua NH-D14, którego już samo opakowanie - pokaźnej wielkości - daje pewien przedsmak sporych możliwości. W środku oprócz głównego chłodzenia, znajdziemy torebki z odseparowanymi elementami mocowań pod różne podstawki. W torebkach otrzymujemy podział elementów przeznaczonych dla AMD, Intela oraz akcesoria wspólne. Jest także instrukcja obsługi w dwóch wersjach - dla procesorów AMD i Intela. W wyposażeniu nie zabrakło śrubokręta pomocnego w montażu, pasty termoprzewodzącej w tubce NH-H1, dwóch adapterów obrotów U.L.N.A., jednego rozgałęźnika 3PIN na 2x3PIN, kołków antywibracyjnych do opcjonalnego zamocowania wiatraka z tyłu obudowy oraz firmowego znaczka do naklejenia na obudowę. Wyposażenie jest prawie kompletne, jedynie polska instrukcja montażu mogła by się dodatkowo znaleźć, choćby w formacie PDF do ściągnięcia ze strony (dostępne wersje angielska, niemiecka, francuska i hiszpańska).

  
(kliknij, aby powiększyć)

Pora przyjrzeć się bliżej samemu chłodzeniu. Zaawansowana jednostka ma pokaźne gabaryty i wagę sięgającą blisko 1.3 kilograma. Budowa radiatora jest symetryczna - Noctua NH-D14 posiada po dwóch stronach po sześć miedzianych rurek Heatpipe ukształtowane tak, aby ich aktywna powierzchnia równa była powierzchni 12 rurek. Konstrukcja radiatora posiada miejsce na dwa wentylatory, z czego jeden z wentylatorów montuje się wewnątrz (pomiędzy dwoma kolumnami radiatora). Specjalnymi zaczepami przymocowane są seryjnie dwa wentylatory o różnych rozmiarach. Załączone wentylatory to znane i cenione konstrukcje firmy Noctua NF-P12 oraz NF-P14 FLX charakteryzujące się dużą żywotnością oraz dobrą kulturą pracy. Wewnątrz radiatora znajduje się większy 140 milimetrowy (NF-P14 FLX), zaś przy jednej ze ścianek umieszczono mniejszy 120 milimetrowy (NF-P12). Mocowanie wiatraków nie stanowi problemu - warto jeszcze wspomnieć o specjalnych silikonowych paskach przyklejonych do radiatora, które stykają się z wentylatorami. Noctua przewidziała także sytuację, w której jeden z załączonych wentylatorów może być zamontowany nie na radiatorze, ale na obudowie. Do tego służy dołączony antywibracyjny zestaw do montażu wiatraka z tyłu obudowy.


(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

Z uwagi że mamy dość sporo elementów w wyposażeniu instalacja chłodzenia może się wydać w pierwszym odczuciu dość zawiła. Jednak dzięki dobrze opisanej instrukcji montażu nie powinno być z tym większego kłopotu. Trzeba jednak wcześniej zwrócić uwagę (przed zakupem!), czy nasze chłodzenie na pewno jest kompatybilne z płytą główną i innymi komponentami. To że można je instalować na większości podstawek (tzn. Intel LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA775 & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1) nie wystarczy, trzeba jeszcze sprawdzić, czy żadne elementy na płycie głównej nie będą kolidowały z obszerną konstrukcją Noctua NH-D14. Dotyczy to nie tylko płyty głównej, ale też rodzaju pamięci a także kart graficznych. Informacje o kompatybilności płyt głównych i pamięci można uzyskać na stronie producenta (Noctua.At). W naszym przypadku, nie było możliwe zainstalowanie chłodzenia Noctua NH-D14 z pamięciami HyperX Kingstona. Posiadają one zbyt wysokie radiatory, które kolidują z konstrukcją chłodzenia. Dotyczy to wszystkich pamięci z tego typu, charakteryzujących się wysokimi radiatorami. Zastosowaliśmy więc moduły DDR3 z niższym radiatorem, kompatybilne z testowanym chłodzeniem.


(kliknij, aby powiększyć)

Montaż masywnego chłodzenia przebiega bez najmniejszych problemów. Wymagany jest dostęp do spodu płyty głównej oraz chwilowy demontaż wewnętrznego wiatraka w radiatorze. Wpierw mocujemy na spodzie płyty głównej płytkę usztywniającą, po czym dodajemy małą ilość pasty termoprzewodzącej (zbyt duża ilość może pogorszyć wydajność chłodzenia) i przykręcamy radiator do płytki usztywniającej. Następnie montujemy wewnętrzny wentylator oraz podłączamy 3-pinowymi złączami nasze wiatraki do płyty głównej. Można skorzystać z adapterów obrotów U.L.N.A., które redukują ilość obrotów z nominalnych ~1300rpm do ~900rpm. Można także skorzystać z rozgałęźnika y-split, dzięki któremu oba wentylatory można podpiąć pod jedną wtyczkę 3-pinową. Po instalacji widać jak masywny radiator, wraz z wentylatorem przykrywa pamięci RAM na płycie głównej.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Na koniec specyfikacja produktu Noctua NH-D14 wprost ze strony producenta:


poprzednia strona (Noctua NH-D14)    -   następna strona (Gelid Tranquillo)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test zaawansowanego chłodzenia Noctua NH-D14: cisza i wydajność
 
 » Noctua NH-D14
 » Gelid Tranquillo
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »