Test zaawansowanego chłodzenia Noctua NH-D14: cisza i wydajność Autor: DYD | Data: 29/09/11
| W artykule sprawdzimy działanie zawansowanej jednostki chłodzącej Noctua NH-D14, należącej do segmentu highendowych i wysoko wydajnych rozwiązań chłodzących za pomocą powietrza. Testy przeprowadzone zostały z wykorzystaniem procesora Intel QuadCore i7-920 (podstawka 1366) z zegarem firmowym oraz po podkręceniu, przy zamkniętej obudowie wyciszonej matami bitumicznymi, z głównym naciskiem postawionym na ciszę i kulturę pracy, ale nie kosztem wydajności. Do porównania wystąpił niedrogi model Gelid Tranquillo oraz referencyjne chłodzenie Intela (BOX). Zapraszamy od artykułu. |
|
Noctua NH-D14
Noctua to dość młoda austriacka firma, istniejąca na rynku od 2005 roku, specjalizująca się stricte w produkcji zestawów do chłodzenia procesorów. W ofercie firmy znajdziemy produkty skierowane do wymagającego użytkownika oczekującego wydajności sporo wyższej od typowych rozwiązań chłodzących. Modelem należącym do zaawansowanego asortymentu wiatraków jest chłodzenie Noctua NH-D14, którego już samo opakowanie - pokaźnej wielkości - daje pewien przedsmak sporych możliwości. W środku oprócz głównego chłodzenia, znajdziemy torebki z odseparowanymi elementami mocowań pod różne podstawki. W torebkach otrzymujemy podział elementów przeznaczonych dla AMD, Intela oraz akcesoria wspólne. Jest także instrukcja obsługi w dwóch wersjach - dla procesorów AMD i Intela. W wyposażeniu nie zabrakło śrubokręta pomocnego w montażu, pasty termoprzewodzącej w tubce NH-H1, dwóch adapterów obrotów U.L.N.A., jednego rozgałęźnika 3PIN na 2x3PIN, kołków antywibracyjnych do opcjonalnego zamocowania wiatraka z tyłu obudowy oraz firmowego znaczka do naklejenia na obudowę. Wyposażenie jest prawie kompletne, jedynie polska instrukcja montażu mogła by się dodatkowo znaleźć, choćby w formacie PDF do ściągnięcia ze strony (dostępne wersje angielska, niemiecka, francuska i hiszpańska).
(kliknij, aby powiększyć)
Pora przyjrzeć się bliżej samemu chłodzeniu. Zaawansowana jednostka ma pokaźne gabaryty i wagę sięgającą blisko 1.3 kilograma. Budowa radiatora jest symetryczna - Noctua NH-D14 posiada po dwóch stronach po sześć miedzianych rurek Heatpipe ukształtowane tak, aby ich aktywna powierzchnia równa była powierzchni 12 rurek. Konstrukcja radiatora posiada miejsce na dwa wentylatory, z czego jeden z wentylatorów montuje się wewnątrz (pomiędzy dwoma kolumnami radiatora). Specjalnymi zaczepami przymocowane są seryjnie dwa wentylatory o różnych rozmiarach. Załączone wentylatory to znane i cenione konstrukcje firmy Noctua NF-P12 oraz NF-P14 FLX charakteryzujące się dużą żywotnością oraz dobrą kulturą pracy. Wewnątrz radiatora znajduje się większy 140 milimetrowy (NF-P14 FLX), zaś przy jednej ze ścianek umieszczono mniejszy 120 milimetrowy (NF-P12). Mocowanie wiatraków nie stanowi problemu - warto jeszcze wspomnieć o specjalnych silikonowych paskach przyklejonych do radiatora, które stykają się z wentylatorami. Noctua przewidziała także sytuację, w której jeden z załączonych wentylatorów może być zamontowany nie na radiatorze, ale na obudowie. Do tego służy dołączony antywibracyjny zestaw do montażu wiatraka z tyłu obudowy.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Z uwagi że mamy dość sporo elementów w wyposażeniu instalacja chłodzenia może się wydać w pierwszym odczuciu dość zawiła. Jednak dzięki dobrze opisanej instrukcji montażu nie powinno być z tym większego kłopotu. Trzeba jednak wcześniej zwrócić uwagę (przed zakupem!), czy nasze chłodzenie na pewno jest kompatybilne z płytą główną i innymi komponentami. To że można je instalować na większości podstawek (tzn. Intel LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA775 & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1) nie wystarczy, trzeba jeszcze sprawdzić, czy żadne elementy na płycie głównej nie będą kolidowały z obszerną konstrukcją Noctua NH-D14. Dotyczy to nie tylko płyty głównej, ale też rodzaju pamięci a także kart graficznych. Informacje o kompatybilności płyt głównych i pamięci można uzyskać na stronie producenta (Noctua.At). W naszym przypadku, nie było możliwe zainstalowanie chłodzenia Noctua NH-D14 z pamięciami HyperX Kingstona. Posiadają one zbyt wysokie radiatory, które kolidują z konstrukcją chłodzenia. Dotyczy to wszystkich pamięci z tego typu, charakteryzujących się wysokimi radiatorami. Zastosowaliśmy więc moduły DDR3 z niższym radiatorem, kompatybilne z testowanym chłodzeniem.
(kliknij, aby powiększyć)
Montaż masywnego chłodzenia przebiega bez najmniejszych problemów. Wymagany jest dostęp do spodu płyty głównej oraz chwilowy demontaż wewnętrznego wiatraka w radiatorze. Wpierw mocujemy na spodzie płyty głównej płytkę usztywniającą, po czym dodajemy małą ilość pasty termoprzewodzącej (zbyt duża ilość może pogorszyć wydajność chłodzenia) i przykręcamy radiator do płytki usztywniającej. Następnie montujemy wewnętrzny wentylator oraz podłączamy 3-pinowymi złączami nasze wiatraki do płyty głównej. Można skorzystać z adapterów obrotów U.L.N.A., które redukują ilość obrotów z nominalnych ~1300rpm do ~900rpm. Można także skorzystać z rozgałęźnika y-split, dzięki któremu oba wentylatory można podpiąć pod jedną wtyczkę 3-pinową. Po instalacji widać jak masywny radiator, wraz z wentylatorem przykrywa pamięci RAM na płycie głównej.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Na koniec specyfikacja produktu Noctua NH-D14 wprost ze strony producenta:
Gelid Tranquillo
Gelid Solutions posiada linię chłodzenia o nazwie SILENT, do którego należy model Gelid Tranquillo, a obecnie także poprawiona wersja Gelid Tranquillo Rev. 2, posiadający kształt radiatora kompatybilny z większą ilością płyt głównych niż poprzednik. Radiator o miedzianej podstawie posiada cztery miedziane ciepłowody oraz jeden 120-milimetrowy wentylator. Prędkość wentylatora wedle danych producenta wynosi między 750 a 1500 obrotów na minutę. W zestawie wraz wiatrakiem i radiatorem znajdziemy różne płytki mocujące pod wybrane podstawki, pastę termoprzewodzącą GC-2, instrukcję montażu oraz firmową naklejkę.
Model Rev. 2 Tranquillo kompatybilny jest z następującymi podstawkami:
Intel Socket 775, 1366, 1155 oraz 1156:
CPU: Pentium D/ Pentium 4/ All Celeron D/ All Pentium Dual-Core/ Extreme/ All Core 2 Extreme/ Core 2 Quad/ Core 2 Duo, Core i5, Core i7
AMD Socket AM2/ AM2+/ AM3/ FM1:
CPU: Athlon 64 X2, Athlon 64, All Athlon 64 FX, Opteron, Sempron, Phenom, Phenom II
Instalacja Gelid Tranquillo wymaga także dostania się do spodu płyty głównej, w celu montażu płytki stabilizującej radiator. Montaż nie sprawi kłopotu, radiator przykręcamy do płytki mocującej czterema śrubami. Wymagany jest wcześniejszy demontaż wentylatora.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Testy
Wydajność chłodzenia została sprawdzona na poniższej konfiguracji. Kilka słów dodatkowych. Obudowa i komponenty były tak dobrane, aby zminimalizować poziom hałasu. Obudowa Fractal-Design Define R3 posiada w standardzie wyciszenie ścianek matami bitumicznymi. Miała też zamontowane dwa wiatraki 120mm z przodu oraz jeden 120mm z tyłu, jednak pracujące na minimum ilości obrotów. Dyski HDD był zamontowany w obudowie Scythe, co wycisza go skutecznie, ale trochę podnosi temperaturę. Na karcie GTX470 był zamontowany Accelero XTREME Plus, trójwiatrakowy cichy i wydajny zestaw chłodzenia. Model Noctua NH-D14 pracował z wykorzystaniem dwóch adapterów U.L.N.A., które zmniejszają hałas, lecz również wydajność. Bez adaptera chłodzenie jest lekko słyszalne, a po zastosowaniu U.L.N.A. staje się wyjątkowo ciche (wedle specyfikacji różnice wynoszą 19dBA vs 12dBA).
Na początek test w standardowych ustawieniach procesora QuadCore i7-920 z włączonym Turbo. Stress test polegał na jednoczesnym włączeniu System Stability Test w aplikacji AIDA 64 oraz w okienku uruchomionym Heaven DX11 Benchmark 2.5 Pro, w celu obciążeniu grafiki.
Teraz pora na podkręcenie procesora. W takich warunkach BOXowy cooler Intela nie nadawał się w ogóle do testów po podkręceniu. Zaś Gelid dochodził do skrajnych temperatur i trzeba było przerwać test (przy o/c).
Dla chętnych dodatkowe wyniki z czujników pozostałych komponentów komputera - widać, że dodatkowym elementem krytycznym jest mostek północny, który ma tendencję do sporego nagrzewania.
Podsumowanie
Noctua NH-D14 w roli wydajnego i bardzo cichego systemu chłodzącego spisał się pozytywnie w całej okazałości. Jest to na tyle zaawansowana jednostka chłodząca, która bezpiecznie zniesie wyśrubowane warunki panujące w obudowie, nie generując przy tym prawie żadnego hałasu. Jeśli zależy nam na ciszy, a jednocześnie nie chcemy tracić wydajności, model austriackiej firmy jest wart zainteresowania. Dzięki niemu, można skompletować bardzo wydajną, a jednocześnie bardzo cichą maszynę, oczywiście nie zapominając o pozostałych komponentach mających wpływ na hałas i wysoką temperaturę.
Z uwagi na swoją cenę (około 310 zł) jest to rozwiązanie dla wysoko wydajnych komponentów, które generują sporą ilość ciepła. Jak wspominałem, wcześniej należy zwrócić uwagę, czy nasza płyta główna i pamięci nie będą kolidowały przy montażu chłodzenia - producent zamieszcza wszelkie informacje na swojej stronie.
· · · Sprawdź ceny chłodzenia do PC w ofercie sklepu · · ·
|