Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?
    

 

DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?


 Autor: Krzysztof Opson Opacki | Data: 14/05/09

DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?Seria płyt głównych DFI LanParty już od wielu lat dostarcza amatorom podkręcania wysoką jakość wykonania oraz solidny potencjał overclockingu. Stała się już niemalże ikoną największych możliwości i niecodziennej solidności, okupionej nieco wyższą ceną. Model X58-T3eH8, który dziś chcemy zaprezentować należy do serii flagowej LanParty UT, posiadającej plastikowe elementy wrażliwe na światło UV, a także najlepszy w obrębie serii LanParty system chłodzenia. Niekwestionowaną zaletą płyt LanParty jest także cyfrowy układ firmy Volterra, zasilający procesor i mający zapewniać bardzo stabilne napięcia CPU, w każdych warunkach. Czy konstrukcja sprawdzi się na polu walki? O tym w dalszej części artykułu. Zapraszam.

Specyfikacja, budowa i wyposażenie

Rozłożenie elementów


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Płyta zwraca swoją uwagę ciekawie zaprojektowanym i niecodziennym systemem chłodzenia chipsetu oraz układu zasilającego procesor. Tranzystory układu zasilania procesora są chłodzone przez potężny, posiadający bardzo dużo finów radiator. Za efektywne przekazywanie ciepła odpowiedzialne są oczywiście rurki cieplne, których znajdziemy tutaj naprawdę sporo. Chłodzeniem mostka północnego (IOH) zajmuje się podłużny, pomalowany na czarno radiator o bardzo rozsądnej wysokości - również posiadający odpowiednią ilość finów. Tradycyjnie najmniejszy radiator znajdziemy na mostku południowym (ICH). Całość jest oczywiście solidnie przykręcona do płyty metalowymi śrubkami - o plastikowych kołkach nie ma mowy w przypadku serii LanParty UT. Producent zdecydował się na umożliwienie odprowadzenia ciepła także poza obudowę komputera, dokręcając do chłodzenia specjalny radiator z rurką cieplną (Flame freezer), co uważamy za całkiem ciekawy pomysł, choć przecież nie nowy - firma DFI w ciągu ostatniego roku stosowała niemalże identyczny radiator w modelach przeznaczonych dla procesorów z rodziny Core 2.

Układ zasilający procesor składa się z dwóch cyfrowych układów firmy Volterra, co daje razem 8 faz. W praktyce, można liczyć na bardzo stabilne zasilanie procesora nawet przy pełnym obciążeniu - przy niemałym dla Core i7 napięciu 1,45V, spadek napięcia pod obciążeniem nie był większy niż 0,03V.

Płyta posiada 6 slotów pamięci RAM DDR3 - co pozwala na elastyczne manipulacje konfiguracją pamięci. Jeśli zamierzamy używać tylko 2 lub 3 kości należy umieszczać je w slotach zielonych, w przeciwnym wypadku komputer w ogóle się nie włączy.

Złącze ATX 24-pin zostało zamontowane przy prawej krawędzi laminatu, zaś złącze EPS 8-pin obok portów PS/2. W przypadku tego drugiego, lekkim problemem może być bliskie sąsiedztwo z rurką cieplną. W ciasnej obudowie, z zainstalowanym chłodzeniem typu Tower wypięcie wtyczki EPS może być dość skomplikowanym zadaniem. 8 portów SerialATA znajduje się poniżej złącza ATX, i są do płyty obrócone pod kątem 90 stopni - co jest już bardzo popularnym i dodajmy - bardzo dobrym rozwiązaniem.

Lekkim mankamentem może być port FDD znajdujący się na samym dole laminatu - ale stosunkowo niewiele osób już z popularnego "flopa" korzysta, a kabel możemy też poprowadzić w obudowie pod laminatem. X58-T3eH8 posiada 3 sloty PCI-Express x16 (jeden pracuje w trybie x8) i pozwala na skorzystanie nawet z trybu 3-way SLI z 3 kartami GeForce (w komplecie dołączono stosowny mostek), tak samo możemy postąpić z Radeonami w trybie CrossFire. Odstęp między slotami jest jednak stosunkowo mały w przypadku korzystania z 3 kart graficznych.


(kliknij, aby powiększyć)

Tylni panel jest dość ubogi - ze względu na konieczność zarezerwowania sporej luki dla Flame frezera. Tradycyjnie dla serii LanParty UT znajdziemy 2 kontrolery LAN, ponadto porty PS/2, 6 portów USB oraz FireWire.

Zawartość pudełka

W dość sporym pudełku z płytą znajdziemy:
 • Płytę DVD ze sterownikami i oprogramowaniem
 • Instrukcję obsługi w języku angielskim (bardzo dobrą i rzetelną)
 • 4 kabelki Serial-ATA (wrażliwe na światło UV)
 • 1 kabelek ATA133
 • 1 kabelek FDD
 • Osłonkę I/O
 • Radiator Flame frezer
 • Moduł Bernstein z kodekiem dźwięku Realtek ALC889
 • Mostek SLI oraz mostek 3-way SLI
 • Mostek Crossfire
 • Pastę termoprzewodzącą, oraz plastikową kartę ułatwiającą jej rozprowadzenie


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (Specyfikacja, budowa i wyposażenie)    -   następna strona (Oprogramowanie i jakość dźwięku)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?
 
 » Specyfikacja, budowa i wyposażenie
 » Oprogramowanie i jakość dźwięku
 » BIOS, overclocking, kompatybilność
 » Testy wydajności
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »