Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?
    

 

DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?


 Autor: Krzysztof Opson Opacki | Data: 14/05/09

DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?Seria płyt głównych DFI LanParty już od wielu lat dostarcza amatorom podkręcania wysoką jakość wykonania oraz solidny potencjał overclockingu. Stała się już niemalże ikoną największych możliwości i niecodziennej solidności, okupionej nieco wyższą ceną. Model X58-T3eH8, który dziś chcemy zaprezentować należy do serii flagowej LanParty UT, posiadającej plastikowe elementy wrażliwe na światło UV, a także najlepszy w obrębie serii LanParty system chłodzenia. Niekwestionowaną zaletą płyt LanParty jest także cyfrowy układ firmy Volterra, zasilający procesor i mający zapewniać bardzo stabilne napięcia CPU, w każdych warunkach. Czy konstrukcja sprawdzi się na polu walki? O tym w dalszej części artykułu. Zapraszam.
     

Specyfikacja, budowa i wyposażenie

Rozłożenie elementów


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Płyta zwraca swoją uwagę ciekawie zaprojektowanym i niecodziennym systemem chłodzenia chipsetu oraz układu zasilającego procesor. Tranzystory układu zasilania procesora są chłodzone przez potężny, posiadający bardzo dużo finów radiator. Za efektywne przekazywanie ciepła odpowiedzialne są oczywiście rurki cieplne, których znajdziemy tutaj naprawdę sporo. Chłodzeniem mostka północnego (IOH) zajmuje się podłużny, pomalowany na czarno radiator o bardzo rozsądnej wysokości - również posiadający odpowiednią ilość finów. Tradycyjnie najmniejszy radiator znajdziemy na mostku południowym (ICH). Całość jest oczywiście solidnie przykręcona do płyty metalowymi śrubkami - o plastikowych kołkach nie ma mowy w przypadku serii LanParty UT. Producent zdecydował się na umożliwienie odprowadzenia ciepła także poza obudowę komputera, dokręcając do chłodzenia specjalny radiator z rurką cieplną (Flame freezer), co uważamy za całkiem ciekawy pomysł, choć przecież nie nowy - firma DFI w ciągu ostatniego roku stosowała niemalże identyczny radiator w modelach przeznaczonych dla procesorów z rodziny Core 2.

Układ zasilający procesor składa się z dwóch cyfrowych układów firmy Volterra, co daje razem 8 faz. W praktyce, można liczyć na bardzo stabilne zasilanie procesora nawet przy pełnym obciążeniu - przy niemałym dla Core i7 napięciu 1,45V, spadek napięcia pod obciążeniem nie był większy niż 0,03V.

Płyta posiada 6 slotów pamięci RAM DDR3 - co pozwala na elastyczne manipulacje konfiguracją pamięci. Jeśli zamierzamy używać tylko 2 lub 3 kości należy umieszczać je w slotach zielonych, w przeciwnym wypadku komputer w ogóle się nie włączy.

Złącze ATX 24-pin zostało zamontowane przy prawej krawędzi laminatu, zaś złącze EPS 8-pin obok portów PS/2. W przypadku tego drugiego, lekkim problemem może być bliskie sąsiedztwo z rurką cieplną. W ciasnej obudowie, z zainstalowanym chłodzeniem typu Tower wypięcie wtyczki EPS może być dość skomplikowanym zadaniem. 8 portów SerialATA znajduje się poniżej złącza ATX, i są do płyty obrócone pod kątem 90 stopni - co jest już bardzo popularnym i dodajmy - bardzo dobrym rozwiązaniem.

Lekkim mankamentem może być port FDD znajdujący się na samym dole laminatu - ale stosunkowo niewiele osób już z popularnego "flopa" korzysta, a kabel możemy też poprowadzić w obudowie pod laminatem. X58-T3eH8 posiada 3 sloty PCI-Express x16 (jeden pracuje w trybie x8) i pozwala na skorzystanie nawet z trybu 3-way SLI z 3 kartami GeForce (w komplecie dołączono stosowny mostek), tak samo możemy postąpić z Radeonami w trybie CrossFire. Odstęp między slotami jest jednak stosunkowo mały w przypadku korzystania z 3 kart graficznych.


(kliknij, aby powiększyć)

Tylni panel jest dość ubogi - ze względu na konieczność zarezerwowania sporej luki dla Flame frezera. Tradycyjnie dla serii LanParty UT znajdziemy 2 kontrolery LAN, ponadto porty PS/2, 6 portów USB oraz FireWire.

Zawartość pudełka

W dość sporym pudełku z płytą znajdziemy:
 • Płytę DVD ze sterownikami i oprogramowaniem
 • Instrukcję obsługi w języku angielskim (bardzo dobrą i rzetelną)
 • 4 kabelki Serial-ATA (wrażliwe na światło UV)
 • 1 kabelek ATA133
 • 1 kabelek FDD
 • Osłonkę I/O
 • Radiator Flame frezer
 • Moduł Bernstein z kodekiem dźwięku Realtek ALC889
 • Mostek SLI oraz mostek 3-way SLI
 • Mostek Crossfire
 • Pastę termoprzewodzącą, oraz plastikową kartę ułatwiającą jej rozprowadzenie


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie i jakość dźwięku

Zawartość płyt CD

Do płyty dołączony jest nośnik DVD z oprogramowaniem. Posiada on wszystkie niezbędne sterowniki do wszystkich urządzeń znajdujących się na płycie, sterowniki do kart graficznych ATI oraz nVidia, narzędzie do monitorowania parametrów pracy płyty (ITE Smartguardian zmodyfikowany nieco przez firmę DFI).Znajdziemy też linki do przydatnych dla overclockerów aplikacji, takich jak SetFSB czy SP2004 Orthos. Zabrakło dodatkowego oprogramowania, co jednak w przypadku wyczynowych płyt DFI nikogo nie dziwi. Co ciekawe menu płytki do działania wymaga .NET Framework 2.0 - z pewnością można było to zrealizować prościej. W Windows Vista .NET Framework jest standardem, jednak nie każdy użytkownik Windows XP musi ten pakiet posiadać.Dźwięk

Moduł Bernstein 889A to świetny kodek HD 7.1 Realtek ALC889A, oferujący odstęp sygnału od szumu na poziomie 106 dB. Podczas odtwarzania testowego utworu na słuchawkach Philips SBC-HP195 stwierdzamy, że jakość dźwięku pseudoprzestrzennego jest bardzo dobra, co więcej, mocniejszy bas jest znacznie wierniej odwzorowany niż w przypadku kodeków Realtek ALC888. Do ideału (zewnętrznych kart dźwiękowych) oczywiście daleko, ale i tak dźwięk oferowany przez prezentowane DFI oceniamy bardzo dobrze.


(kliknij, aby powiększyć)

Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na wykupienie licencji od firmy Creative na oprogramowanie X-Fi MB. Wtedy można by legalnie korzystać z EAX do wersji 4.0 oraz OpenAL, a także uzyskać bardzo rozbudowany panel konfiguracyjny Creative podobny, jak w przypadku zewnętrznych kart SoundBlaster X-Fi.BIOS, overclocking, kompatybilność

Opis funkcji BIOS

Płytę testowaliśmy z biosem w wersji D217. Możliwości regulacji parametrów overclockingu prezentują się następująco:


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Monitoring parametrów pracy systemu pokazuje nam wszystkie niezbędne napięcia, oraz temperatury (nawet temperaturę chipsetu oraz układu zasilania procesora).


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Możliwości w zakresie ustawiania napięć, parametrów magistrali QPI oraz timingów pamięci z pewnością są bardzo duże, dzięki czemu każdy zaawansowany overclocker znajdzie tu to, czego potrzebuje. A dla mniej zaawansowanych...


(kliknij, aby powiększyć)

...DFI przewidziało overclocking za pomocą systemu ABS, oferując gotowe profile umiarkowanego overclockingu dla posiadaczy Core i7 920, 940 oraz 965XE. Bardzo miły dodatek.

Podkręcanie

Przed premierą procesorów i7 wiele osób spekulowało, że firma Intel uniemożliwi ich podkręcanie za wyjątkiem wersji Extreme Edition z odblokowanym mnożnikiem, obawy te tylko podsycały plotkarskie serwisy IT. Dziś już wiemy, że plotki te okazały się nieprawdą , a najtańszy model i7 920 z mnożnikiem 20 idealnie wpasowuje się w możliwości płyt głównych - i przy zegarze BCLK (Base Clock) na poziomie 200 MHz otrzymujemy częstotliwość procesora równą 4 GHz. Należy jednak pamiętać, że w momencie premiery uzyskanie 4 GHz wymagało dość znacznego podniesienia napięcia zasilającego procesor - do nawet 1,45 - 1,5V. Oznaczało to konieczność instalacji bardzo dobrego systemu chłodzenia i w zasadzie było to nie do uzyskania w połączeniu ze zwykłym wolnoobrotowym wentylatorem 12 cm. Obecnie sytuacja z overclockingiem procesorów i7 się poprawia, ale nie jesteśmy jeszcze w stanie tego zweryfikować ponieważ nie sprawdzaliśmy procesorów które aktualnie znajdują się w sklepach.

Należy liczyć się jednak z tym, że w końcu światło dzienne ujrzy nowy, bardziej dopracowany stepping D0, który może się znacznie lepiej podkręcać, stąd też uważamy, że możliwości płyt głównych w zakresie zwiększania BCLK trzeba sprawdzać również znacznie powyżej 200 MHz. Dlatego wszelkie testy wydajnościowe przeprowadzamy przy mnożniku procesora 16 (zaniżonym), zostawiając sobie spory margines na przyszłe odmiany tych procesorów.

DFI Lanparty UT X58-T3eH8 pozwoliło na stabilną pracę przy zegarze BCLK na poziomie 215 MHz, i niestety podbijanie napięć mostka IOH ani ICH już nie pomagało. Do stabilnej pracy z częstotliwością 220 MHz nie udało nam się dojść nawet z napięciem IOH rzędu 1,35V. Winę słabego procesora raczej możemy wykluczyć, ponieważ pozwalał on na stabilną pracę z zegarem BCLK na poziomie 225 MHz na innych płytach głównych. Należy jednak pamiętać, że zegar BCLK > 200 MHz oznacza już pracę magistrali QPI z częstotliwością powyżej oficjalnej specyfikacji chipsetu.

Wynik jest naszym zdaniem dość przeciętny na tle innych modeli płyt. Liczymy na to, że kolejne wersje BIOSów coś w tej sprawie zmienią - w końcu steeping D0 Core i7 już coraz bliżej… i miło byłoby podkręcać najniższe (i zarazem najtańsze) modele.

Układ zasilający procesor uznajemy za bardzo dobry, napięcie rdzenia procesora pod obciążeniem nie spadało o więcej niż 0,03V - przy napięciu zasilającym procesor rzędu 1,4 - 1,45V.

W przypadku ustawienia zbyt wysokiej częstotliwości BCLK możemy liczyć na tryb bezpieczny, ponieważ płyta podkręca procesor dopiero po pojawieniu się ekranu POST, jeśli więc podkręcimy za dużo i komputer się zawiesi, zawsze możemy wejść do BIOSu i skorygować ustawienia zegara BCLK. Niestety w przypadku pamięci tak dobrze już nie jest, będziemy musieli resetować zawartość CMOS.

Regulacja wentylatorów

Płyta posiada 6 złącz na wentylatory, co z pewnością każdemu wystarczy. Szybkość trzech z nich może być regulowana za pomocą BIOSu.

Testy kompatybilności

W teście kompatybilności sprawdzamy, jak sprawuje się karta SoundBlaster X-Fi XtremeMusic PCI wraz z kartą sieciową Intela na złącze PCI-E x1 na testowanej płycie. Wszystko działało prawidłowo, nie było żadnych konfliktów przerwań.

Po podłączeniu klawiatury USB pod dowolny port można było bezproblemowo wejść do BIOSu i zainstalować system.

Testy kompatybilności pamięci płyta przeszła z następującymi kompletami pamięci:
 • Kingston HyperX PC3-11000 CL7 (DDR3-1375 CL7) 2 x 1 GB
 • Kingston HyperX PC3-13000 CL7 (DDR3-1625 CL7) 2 x 1 GB
 • OCZ Intel Extreme XMP PC3-12800 2 x 2GB
Wszystkie komplety pamięci współpracowały poprawnie, należy pamiętać jedynie, żeby w pierwszej kolejności obsadzać sloty zielone.Testy wydajności

Wydajność

Wraz z Core i7 kontroler pamięci został przeniesiony do procesora, co oznacza, że mamy do czynienia z podobną sytuacją, jak w przypadku procesorów AMD K8 oraz K10. Nie mamy już klasycznego FSB towarzyszącego procesorom Intela od lat, a jedynie tzw. zegar bazowy (Base Clock - w skrócie BCLK). Jego wielokrotnością taktowana jest magistrala QPI komunikująca się z chipsetem (ale nie pamięciami!!!) oraz mostek IOH (obsługujący sloty PCI-Express oraz komunikację z mostkiem południowym ICH). Jej wielokrotnością taktowana jest także pamięć RAM (ustawiając w BIOSie częstotliwość pamięci RAM, zmieniamy mnożnik zegara bazowego). Jednak podobnie jak w przypadku procesorów AMD ustawienie wyższej częstotliwości bazowej przy tej samej częstotliwości pamięci, procesora oraz mostka IOH nie powoduje żadnego wzrostu wydajności. Dlatego też wszelkie różnice w wydajności będą się sprowadzały do doboru przez użytkownika (oraz płytę) timingów pamięci zarówno tych 4 podstawowych, jak i całej masy dodatkowych alpha timingów. Dlatego testy wydajności które przeprowadzamy będą stosunkowo skromne. Ograniczyliśmy się do częstotliwości BCLK 133( domyślnej), 166 oraz 200 MHz przy mnożniku procesora x16 oraz mnożniku pamięci 4 (co daje odpowiednio 533, 666 oraz 800 MHz dla pamięci). Timingi pamięci ustawiliśmy na 7-7-7-20, Command Rate 1T. W przypadku BCK 200 MHz postanowiliśmy sprawdzić także mnożnik pamięci 3, co daje częstotliwość pamięci 600 MHz, ponieważ kości, które będą w stanie pracować przy częstotliwości 800 MHz przy rozsądnym dla Core i7 napięciu 1,65V jest relatywnie niewiele (choć sytuacja się poprawia).

Warto także wspomnieć, że taktowanie kontrolera pamięci (który znajduje się w procesorze, czasem oznaczany jest jako NB w programach typu CPU-Z) także jest wielokrotnością częstotliwości bazowej. Niestety w "zwykłych" procesorach Core i7 mnożnika tego nie możemy zmieniać, możliwe jest to tylko w wersjach Extreme Edition. Jednak zwiększając częstotliwość bazową, oprócz wszystkich wymienionych wcześniej aspektów proporcjonalnie wzrasta również częstotliwość kontrolera pamięci (jest ona nieco niższa niż całego procesora).

Korzystamy z karty graficznej MSI GeForce 9800GT 512 MB o zegarach taktujących 700/1000 MHz, sterowników ForceWare 180.48 WHQL oraz Windows XP SP3. Pozostała specyfikacja znajduje się na końcu artykułu.

Wydajność prezentowanego DFI porównamy do konkurencyjnych płyt Foxconna, MSI oraz Gigabyte'a.

Cachemem

Test odczytu z pamięci wykazał wydajność podobną do płyt konkurencji. Natomiast test zapisu wykazał już nieco słabszą wydajność płyty DFI. Jedynie przy BCLK na poziomie 200 MHz można mówić o równej walce.

WinRAR

Syntetyczny benchmark WinRARa pokazuje natomiast dobrą wydajność płyty DFI - czasem udaje jej się nawet wzbić ponad konkurencję.

SuperPI 16M

Postanowiliśmy do testów dołączyć popularny benchmark - SuperPI na próbce 16M. Jest on bardzo czuły na wydajność pamięci

Wykres pokazuje czas liczenia próbki, więc im punkt znajduje się niżej tym lepiej. Wydajność płyty DFI jest tutaj dobra i mocno konkurencyjna.

Doom3

Test przeprowadzamy na stworzonej przez nad procedurze testowej timedemo "evil2", testującej wydajność procesora oraz bardzo mocno czułej na czas dostępu do pamięci. Korzystamy z rozdzielczości 1024 x 768.

Niestety w teście Doom 3 płyta DFI wypadała konwekwentnie słabiej od swoich rywali. Nie można tutaj mówić o niepewności pomiarowej na poziomie 10 FPS, ta tutaj nie przekracza 0,5 FPS.

Splinter Cell: Double Agent

Test w grze Splinter Cell: Double Agent będzie miał podwójne znaczenie. Jest bardzo czuły na wydajność procesora, a jednocześnie w przypadku płyt nie oferujących PCI-Express 2.0 występuje ograniczenie do około 34 klatek na sekundę (przy zegarze BCLK 200 MHz). Pozwala on zatem stwierdzić zarówno problemy z przepustowością złącza PCI-Express, jak i kłopoty z wydajnością procesora/pamięci. Przeprowadzamy go w rozdzielczości 800x600:

Widzimy, że PCI-Express 2.0 działa jak należy, a wydajność jest podobna do konkurencji.

Ciekawym niuansem jest tutaj fakt, że platformy oparte o procesory Core 2 uzyskują tutaj lepsze wyniki - jest to kwestia niedopracowanego sterownika NVIDII dla platform z procesorami Core i7 - z kartą ATI/AMD wartości klatkowe są wyższe.Podsumowanie

Prezentowane dziś DFI LanParty UT X58-T3eH8 kosztuje na dzień dzisiejszy około 1400 zł, co jest ceną dość wygórowaną. W tej cenie klient ma prawo wymagać dużo, a produkt powinien być doskonały. Płyta jest z pewnością bardzo dobrym, solidnym i stabilnym produktem - i jest raczej tym czego oczekują klienci firmy DFI. Brakuje nieco wyposażenia takiego jak np. zewnętrzne porty eSATA.

Laminat płyty został rozplanowany poprawnie, można się przyczepić co najwyżej do portu FDD, którego większość osób już nie używa.

Nie mamy większych zarzutów, co do wydajności (choć ta w Doom 3 nas delikatnie niepokoi), płyta pozwoliła na całkiem mocny overclocking, napięcie podawane na procesor było stabilne i pewne nawet w najcięższych warunkach. W każdych warunkach płyta potrafiła pracować stabilnie przy chłodzeniu w pełni pasywnym.

Nie zadwiódł także kodek dźwięku, choć w tej cenie licencja na oprogramowanie X-Fi MB firmy Creative mogłaby być (płyta Foxconn BloodRage ją posiada). W grach 3D dźwięk byłby o wiele lepszy.

Do płyty nie dołączono oprogramowania, nawet antywirusowego - i mimo, że klientów DFI to zwykle nie interesuje, to jednak konkurencja wypada w tym temacie lepiej.

W końcowym rozrachunku płytę możemy polecić przyznając znaczek OK, aczkolwiek zakup w tej cenie należy mocno przemyśleć - konkurencyjna płyta Foxconna - BloodRage w żaden sposób nie ustępuje prezentowanej dziś DFI LanParty UT X58-T3eH8.Sprzęt dostarczyły firmy:

  Płyta główna DFI LanParty UT X58-T3eH8: eXtremeMem

  Procesory Core i7 920 oraz 940: INTEL

  Pamięci RAM OCZ Intel Extreme XMP PC3-12800 2x 2GB: eXtremeMem

  Zasilacz PC Power and Cooling Silencer 750W: eXtremeMem

  Karta grafiki MSI GeForce 9800GT 512 MB Zilent: MSI-Polska

  Chłodzenie - Noctua NH-U12P: Cooling.pl

  Dysk twardy Western Digital Caviar Black 1 TB 7200 RPM: Western Digital