Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?
    

 

DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?


 Autor: Krzysztof Opson Opacki | Data: 14/05/09

BIOS, overclocking, kompatybilność

Opis funkcji BIOS

Płytę testowaliśmy z biosem w wersji D217. Możliwości regulacji parametrów overclockingu prezentują się następująco:


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Monitoring parametrów pracy systemu pokazuje nam wszystkie niezbędne napięcia, oraz temperatury (nawet temperaturę chipsetu oraz układu zasilania procesora).


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Możliwości w zakresie ustawiania napięć, parametrów magistrali QPI oraz timingów pamięci z pewnością są bardzo duże, dzięki czemu każdy zaawansowany overclocker znajdzie tu to, czego potrzebuje. A dla mniej zaawansowanych...


(kliknij, aby powiększyć)

...DFI przewidziało overclocking za pomocą systemu ABS, oferując gotowe profile umiarkowanego overclockingu dla posiadaczy Core i7 920, 940 oraz 965XE. Bardzo miły dodatek.

Podkręcanie

Przed premierą procesorów i7 wiele osób spekulowało, że firma Intel uniemożliwi ich podkręcanie za wyjątkiem wersji Extreme Edition z odblokowanym mnożnikiem, obawy te tylko podsycały plotkarskie serwisy IT. Dziś już wiemy, że plotki te okazały się nieprawdą , a najtańszy model i7 920 z mnożnikiem 20 idealnie wpasowuje się w możliwości płyt głównych - i przy zegarze BCLK (Base Clock) na poziomie 200 MHz otrzymujemy częstotliwość procesora równą 4 GHz. Należy jednak pamiętać, że w momencie premiery uzyskanie 4 GHz wymagało dość znacznego podniesienia napięcia zasilającego procesor - do nawet 1,45 - 1,5V. Oznaczało to konieczność instalacji bardzo dobrego systemu chłodzenia i w zasadzie było to nie do uzyskania w połączeniu ze zwykłym wolnoobrotowym wentylatorem 12 cm. Obecnie sytuacja z overclockingiem procesorów i7 się poprawia, ale nie jesteśmy jeszcze w stanie tego zweryfikować ponieważ nie sprawdzaliśmy procesorów które aktualnie znajdują się w sklepach.

Należy liczyć się jednak z tym, że w końcu światło dzienne ujrzy nowy, bardziej dopracowany stepping D0, który może się znacznie lepiej podkręcać, stąd też uważamy, że możliwości płyt głównych w zakresie zwiększania BCLK trzeba sprawdzać również znacznie powyżej 200 MHz. Dlatego wszelkie testy wydajnościowe przeprowadzamy przy mnożniku procesora 16 (zaniżonym), zostawiając sobie spory margines na przyszłe odmiany tych procesorów.

DFI Lanparty UT X58-T3eH8 pozwoliło na stabilną pracę przy zegarze BCLK na poziomie 215 MHz, i niestety podbijanie napięć mostka IOH ani ICH już nie pomagało. Do stabilnej pracy z częstotliwością 220 MHz nie udało nam się dojść nawet z napięciem IOH rzędu 1,35V. Winę słabego procesora raczej możemy wykluczyć, ponieważ pozwalał on na stabilną pracę z zegarem BCLK na poziomie 225 MHz na innych płytach głównych. Należy jednak pamiętać, że zegar BCLK > 200 MHz oznacza już pracę magistrali QPI z częstotliwością powyżej oficjalnej specyfikacji chipsetu.

Wynik jest naszym zdaniem dość przeciętny na tle innych modeli płyt. Liczymy na to, że kolejne wersje BIOSów coś w tej sprawie zmienią - w końcu steeping D0 Core i7 już coraz bliżej… i miło byłoby podkręcać najniższe (i zarazem najtańsze) modele.

Układ zasilający procesor uznajemy za bardzo dobry, napięcie rdzenia procesora pod obciążeniem nie spadało o więcej niż 0,03V - przy napięciu zasilającym procesor rzędu 1,4 - 1,45V.

W przypadku ustawienia zbyt wysokiej częstotliwości BCLK możemy liczyć na tryb bezpieczny, ponieważ płyta podkręca procesor dopiero po pojawieniu się ekranu POST, jeśli więc podkręcimy za dużo i komputer się zawiesi, zawsze możemy wejść do BIOSu i skorygować ustawienia zegara BCLK. Niestety w przypadku pamięci tak dobrze już nie jest, będziemy musieli resetować zawartość CMOS.

Regulacja wentylatorów

Płyta posiada 6 złącz na wentylatory, co z pewnością każdemu wystarczy. Szybkość trzech z nich może być regulowana za pomocą BIOSu.

Testy kompatybilności

W teście kompatybilności sprawdzamy, jak sprawuje się karta SoundBlaster X-Fi XtremeMusic PCI wraz z kartą sieciową Intela na złącze PCI-E x1 na testowanej płycie. Wszystko działało prawidłowo, nie było żadnych konfliktów przerwań.

Po podłączeniu klawiatury USB pod dowolny port można było bezproblemowo wejść do BIOSu i zainstalować system.

Testy kompatybilności pamięci płyta przeszła z następującymi kompletami pamięci:
  • Kingston HyperX PC3-11000 CL7 (DDR3-1375 CL7) 2 x 1 GB
  • Kingston HyperX PC3-13000 CL7 (DDR3-1625 CL7) 2 x 1 GB
  • OCZ Intel Extreme XMP PC3-12800 2 x 2GB
Wszystkie komplety pamięci współpracowały poprawnie, należy pamiętać jedynie, żeby w pierwszej kolejności obsadzać sloty zielone.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?
 
 » Specyfikacja, budowa i wyposażenie
 » Oprogramowanie i jakość dźwięku
 » BIOS, overclocking, kompatybilność
 » Testy wydajności
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »