Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?
    

 

DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?


 Autor: Krzysztof Opson Opacki | Data: 14/05/09

Testy wydajności

Wydajność

Wraz z Core i7 kontroler pamięci został przeniesiony do procesora, co oznacza, że mamy do czynienia z podobną sytuacją, jak w przypadku procesorów AMD K8 oraz K10. Nie mamy już klasycznego FSB towarzyszącego procesorom Intela od lat, a jedynie tzw. zegar bazowy (Base Clock - w skrócie BCLK). Jego wielokrotnością taktowana jest magistrala QPI komunikująca się z chipsetem (ale nie pamięciami!!!) oraz mostek IOH (obsługujący sloty PCI-Express oraz komunikację z mostkiem południowym ICH). Jej wielokrotnością taktowana jest także pamięć RAM (ustawiając w BIOSie częstotliwość pamięci RAM, zmieniamy mnożnik zegara bazowego). Jednak podobnie jak w przypadku procesorów AMD ustawienie wyższej częstotliwości bazowej przy tej samej częstotliwości pamięci, procesora oraz mostka IOH nie powoduje żadnego wzrostu wydajności. Dlatego też wszelkie różnice w wydajności będą się sprowadzały do doboru przez użytkownika (oraz płytę) timingów pamięci zarówno tych 4 podstawowych, jak i całej masy dodatkowych alpha timingów. Dlatego testy wydajności które przeprowadzamy będą stosunkowo skromne. Ograniczyliśmy się do częstotliwości BCLK 133( domyślnej), 166 oraz 200 MHz przy mnożniku procesora x16 oraz mnożniku pamięci 4 (co daje odpowiednio 533, 666 oraz 800 MHz dla pamięci). Timingi pamięci ustawiliśmy na 7-7-7-20, Command Rate 1T. W przypadku BCK 200 MHz postanowiliśmy sprawdzić także mnożnik pamięci 3, co daje częstotliwość pamięci 600 MHz, ponieważ kości, które będą w stanie pracować przy częstotliwości 800 MHz przy rozsądnym dla Core i7 napięciu 1,65V jest relatywnie niewiele (choć sytuacja się poprawia).

Warto także wspomnieć, że taktowanie kontrolera pamięci (który znajduje się w procesorze, czasem oznaczany jest jako NB w programach typu CPU-Z) także jest wielokrotnością częstotliwości bazowej. Niestety w "zwykłych" procesorach Core i7 mnożnika tego nie możemy zmieniać, możliwe jest to tylko w wersjach Extreme Edition. Jednak zwiększając częstotliwość bazową, oprócz wszystkich wymienionych wcześniej aspektów proporcjonalnie wzrasta również częstotliwość kontrolera pamięci (jest ona nieco niższa niż całego procesora).

Korzystamy z karty graficznej MSI GeForce 9800GT 512 MB o zegarach taktujących 700/1000 MHz, sterowników ForceWare 180.48 WHQL oraz Windows XP SP3. Pozostała specyfikacja znajduje się na końcu artykułu.

Wydajność prezentowanego DFI porównamy do konkurencyjnych płyt Foxconna, MSI oraz Gigabyte'a.

Cachemem

Test odczytu z pamięci wykazał wydajność podobną do płyt konkurencji. Natomiast test zapisu wykazał już nieco słabszą wydajność płyty DFI. Jedynie przy BCLK na poziomie 200 MHz można mówić o równej walce.

WinRAR

Syntetyczny benchmark WinRARa pokazuje natomiast dobrą wydajność płyty DFI - czasem udaje jej się nawet wzbić ponad konkurencję.

SuperPI 16M

Postanowiliśmy do testów dołączyć popularny benchmark - SuperPI na próbce 16M. Jest on bardzo czuły na wydajność pamięci

Wykres pokazuje czas liczenia próbki, więc im punkt znajduje się niżej tym lepiej. Wydajność płyty DFI jest tutaj dobra i mocno konkurencyjna.

Doom3

Test przeprowadzamy na stworzonej przez nad procedurze testowej timedemo "evil2", testującej wydajność procesora oraz bardzo mocno czułej na czas dostępu do pamięci. Korzystamy z rozdzielczości 1024 x 768.

Niestety w teście Doom 3 płyta DFI wypadała konwekwentnie słabiej od swoich rywali. Nie można tutaj mówić o niepewności pomiarowej na poziomie 10 FPS, ta tutaj nie przekracza 0,5 FPS.

Splinter Cell: Double Agent

Test w grze Splinter Cell: Double Agent będzie miał podwójne znaczenie. Jest bardzo czuły na wydajność procesora, a jednocześnie w przypadku płyt nie oferujących PCI-Express 2.0 występuje ograniczenie do około 34 klatek na sekundę (przy zegarze BCLK 200 MHz). Pozwala on zatem stwierdzić zarówno problemy z przepustowością złącza PCI-Express, jak i kłopoty z wydajnością procesora/pamięci. Przeprowadzamy go w rozdzielczości 800x600:

Widzimy, że PCI-Express 2.0 działa jak należy, a wydajność jest podobna do konkurencji.

Ciekawym niuansem jest tutaj fakt, że platformy oparte o procesory Core 2 uzyskują tutaj lepsze wyniki - jest to kwestia niedopracowanego sterownika NVIDII dla platform z procesorami Core i7 - z kartą ATI/AMD wartości klatkowe są wyższe.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: DFI LanParty X58 T3eH8 - prawdziwy overclocker's dream?
 
 » Specyfikacja, budowa i wyposażenie
 » Oprogramowanie i jakość dźwięku
 » BIOS, overclocking, kompatybilność
 » Testy wydajności
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »