Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Szybki test dysków SSD Kingston SSDNow V+ 64GB w RAID0
    

 

Szybki test dysków SSD Kingston SSDNow V+ 64GB w RAID0


 Autor: DYD | Data: 24/08/10

Szybki test dysków SSD Kingston SSDNow V+ 64GB w RAID0Dyski SSD zbudowane z wykorzystaniem pamięci flash coraz śmielej zaczynają zdobywać uznanie fanów nowych technologii. Użytkownicy doceniają w nich szybkość, totalnie bezgłośną pracę i wytrzymałość na uszkodzenia. Nadal główną barierą jest ich wysoka cena i relatywnie mała pojemność względem tradycyjnych HDD, jednak pocieszające jest to, że systematycznie ich cena maleje. Z tego względu, póki co, dyski SSD nie nadają się do magazynowania danych, lecz bardziej stanowią uzupełnienie komputera o szybki dysk systemowy, tudzież mogą być wykorzystane do szybkiego ładowania istotnych aplikacji. W artykule przyjrzymy się bliżej dyskom SSD Kingston SSDNow V+ 64GB, także w konfiguracji RAID0.

Kingston SSDNow V+ 64GB, opis i montaż

Na początek słów kilka o technologii SSD. Od tradycyjnych dysków HDD (Hard Disk Drive), urządzenia SSD (Solid Stated Drive) różnią się przede wszystkim brakiem elementów elektromechanicznych, a dzięki temu cechują się bezgłośną pracą, mniejszym poborem energii, niższym prawdopodobieństwem uszkodzenia i większą odpornością na wstrząsy. Dyski SSD, zbudowane w oparciu o pamięć typu flash, charakteryzują się zdecydowanie krótszym czasem dostępu do danych, szybszymi transferami, lecz także dużo wyższą ceną 'per gigabajt' i mniejszymi pojemnościami. Aktualnie dyski SSD oferowane są głównie w rozmiarach 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB - z czego największą popularnością cieszą się dwa pierwsze rozmiary (kwestia ceny). Dyski SSD posiadają interfejs SATA (analogiczny do dysków HDD), dzięki czemu nie ma żadnego problemu z ich podłączeniem do notebooka czy komputera stacjonarnego.

Dysk, który dotarł do nas do testów, to Kingston SSDNow V+ o pojemności 64GB. W zasadzie nie jest to sam dysk, lecz zestaw zawierający kilka elementów, które możemy wykorzystać w dwóch rodzajach zastosowań. Po pierwsze, w zestawie znajdziemy obudowę na dysk 2,5 cala pod interfejs USB 2.0 - wówczas SSD wykorzystujemy jako przenośny dysk. Drugie rozwiązanie to montaż dysku SSD 2,5 cala w obudowie przystosowanej tylko do dysków 3,5 cala. W tym celu skorzystamy z załączonych w zestawie specjalnych szyn mocujących, które umożliwiają bezproblemowy montaż w zatokach 3,5 cala.

Opisywany model Kingstona, jak sama nazwa wskazuje, należy do rodziny dysków SSDNow V+. Aktualnie oferowane są przez tego producenta cztery serie dysków SSD, które prezentujemy powyżej na obrazku. Dyski SSDNow V+ powstały z myślą o użytkownikach, którzy posiadają już swój tradycyjny pojemny dysk HDD i chcą podnieść wydajność dysku systemowego. Zestaw SSDNow V+ pozwala na szybką migrację systemu na dysk SSD, zachowując dotychczasowy dysk twardy jako magazyn plików. Zasada jest następująca: szybki dysk SSD o stosunkowo niewielkiej pojemności stanowić ma uzupełnienie pojemnego, lecz wolniejszego dysku HDD. Podczas gdy SSD przejmuje funkcję dysku systemowego, z którego ładowany jest system operacyjny oraz aplikacje, dotychczasowy HDD pracuje jako magazyn plików użytkownika, takich jak filmy, muzyka, zdjęcia czy dokumenty. Aby ułatwić użytkownikom migrację do technologii SSD, nowe dyski oferowane są w zestawach z oprogramowaniem do klonowania danych, akcesoriami do montażu dysków 2,5 cala w zatoczce 3,5 cala oraz kablami podłączeniowymi SATA i zasilania.

Zobaczmy, jak prezentuje się bohater testu Kingston SSDNow V+ w zestawie.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Rodzina produktów SSDNow V+ została zbudowana z wykorzystaniem kości pamięci MLC NAND (multi-level cell), a komunikacja z płytą główną odbywa się za pomocą interfejsu SATA II 3Gb/s lub 1.5Gb/s. Producent wspomina o transferach rzędu 180 MB/s dla zapisu oraz odczytu 230 MB/s. Wskaźnik MTBF (żywotność dysku do pierwszej awarii) sięga 1 miliona godzin. Pobór mocy wynosi 2,6W w trybie pracy oraz 0,15W w trybie bezczynności.

Do testów dostaliśmy dwa dyski Kingston SSDNow V+ 64GB, dzięki którym wykonamy także testy RAID0. Sposób montażu dysku nie powinien sprawić problemu. Można się przyczepić do troszkę ostrych krawędzi szyn mocujących, przez co o skaleczenie nietrudno. Trochę bardziej skomplikowany jest proces migracji dysku systemowego na dysk SSD. W tym celu korzystamy ze specjalnego oprogramowania do klonowania dysków. Pomocna będzie instrukcja instalacji w polskiej wersji językowej, znajdująca się na płycie CD. Przejrzyście jest tam wyjaśniony proces klonowania partycji systemowej na nasz dysk. Klonowanie trzeba zrobić rozważnie - głównie chodzi o dopasowanie wielkości partycji na obu dyskach. Klonowanie dysku 'C' z systemem Windows 7 Ultimate 32-bit i kilkoma aplikacjami o łącznej pojemności 50GB trwało 12 minut. Po udanym sklonowaniu i zmianach w BIOSie nasz system będzie ładowany z dysku SSD. Spójrzmy, co podaje Everest o dysku Kingston, oraz zobaczmy dwa zrzuty ekranowe z technologii pamięci Intel Rapid (Raid0).

  
(kliknij, aby powiększyć)

Skoro dyski prawidłowo pracują w systemie, można spokojnie przejść do testów ich wydajności.

poprzednia strona (Kingston SSDNow V+ 64GB, opis i montaż)    -   następna strona (Testy)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Szybki test dysków SSD Kingston SSDNow V+ 64GB w RAID0
 
 » Kingston SSDNow V+ 64GB, opis i montaż
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »