Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja zestawu 5.1 Edifier S550: mocna dawka dźwięku
    

 

Recenzja zestawu 5.1 Edifier S550: mocna dawka dźwięku


 Autor: DYD | Data: 21/01/11

Recenzja zestawu 5.1 Edifier S550: mocna dawka dźwiękuEdifier to niezbyt znana marka na naszym rynku (zwłaszcza komputerowym 'dźwiękomaniakom'), w której portfolio znajdują się produkty z gatunku audio. Do redakcji trafił odświeżony model S550 (drugie wydanie) z zaawansowanej serii SIGNATURE skierowany głównie do użytkowników komputerowych wymagających nieco więcej mocy oraz odpowiedniej jakości dźwięku niż mogą zaoferować typowe zestawy audio z niższej półki. Czy kosztujący trochę poniżej 1500zł model Edifier S550 spełnia takie oczekiwania? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Wygląd S550 i dane techniczne

Opakowanie: Pierwsze co rzuca się w testowanych głośnikach to spore gabaryty i waga pudełek w jakie zostały zapakowane. W jednym pudle znajdziemy głośniki satelitarne, głośnik centralny i dodatkowe wyposażenie, zaś w drugim pudle potężny subwoofer. Producent zadbał o jakość opakowań: dwa podwójne kartonowe opakowania oraz odpowiednio wyprofilowany styropian sprawiają, że sprzęt podczas podróży powinien trafić do adresata w stanie nienaruszonym - to ważne, gdyż ciężar całości budzi wrażenie - ponad 37 kilogramów, z czego większość tej wagi stanowi masa subwoofera. Spójrzmy zatem, co potężne opakowania kryją wewnątrz siebie.

  
Dwa pudła z zestawem, na górze jako skala do porównania głośnik bluetoothowy Creative i komórka Blackberry (kliknij, aby powiększyć)

  
Pudło z subwooferem (kliknij, aby powiększyć)

  
Opakowanie z pozostałymi kolumnami (kliknij, aby powiększyć)

Jak przystało na standardowy zestaw typu 5.1 znajdziemy tutaj sześć elementów w postaci czterech jednakowej wielkości kolumn satelitarnych, jeden płaski głośnik centralny oraz kolumnę odpowiedzialną za dźwięki niskotonowe czyli subwoofer. Oprócz sześciu elementów głośnikowych, w zestawie odnajdziemy również przewodowy pilot sterujący z wyświetlaczem LCD, mały bezprzewodowy pilot, zestaw długich kabli do podłączenia poszczególnych głośników oraz okablowanie konieczne do podłączenia zestawu z komputerem lub zestawem stacjonarnym audio. Nie zabrakło również instrukcji obsługi z danymi technicznymi oraz podstawki pod przewodowy system sterujący zestawem. Pokrótce opiszemy teraz poszczególne elementy zestawu.

Głośniki satelitarne: cztery kolumny satelitarne odpowiadają za cztery kanały - lewy/prawy z przodu oraz lewy/prawy z tyłu. Ich budowa jest identyczna, wszystkie posiadają tą samą wagę (blisko 2kg bez 50g) oraz jednakowe wymiary. Kolumny nie są duże, choć mają dość sporą głębokość (160 mm) - szczegółowe wymiary zamieścimy przy danych technicznych, na końcu tego rozdziału. Obudowa w kolorze czarnym wykonana jest z drewna MDF oraz pokryta jest ze wszystkich stron lekko chropowatą fakturą, która zmniejsza widoczność osiadającego kurzu czy też innych zabrudzeń jak choćby od odcisków palców. Drewno MDF to specjalny wyrób płyt drewnopochodnych nowszej generacji, które produkowane są z włókien drzewnych klejonych w podwyższonej temperaturze i ciśnieniu, co przekłada się na większą twardość i wytrzymałość. Obudowa nie posiada żadnych ostrych krawędzi, jest przyjemnie wyprofilowana we wszystkich miejscach gdzie znajdują się kąty proste. Na przodzie kolumny umieszczono cztery metalowe kołki, na których osadzona jest plastykowa zaślepka przykrytą siatką. Zabezpiecza ona głośniki przed zabrudzeniami, kurzem oraz niepotrzebnym kontaktem z delikatną membraną. Zaślepkę można łatwo zdjąć i założyć na kolumnę. Do spodu kolumny przyklejono cztery niewielkie gumowe nóżki, stabilnie utrzymujące kolumnę na gładkim podłożu.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Każda kolumna posiada moc 32W i wyposażona jest dwa głośniki: większy średniotonowy oraz mniejszy odpowiadający za wysokie tony (tzw. tweeter). Wszystkie głośniki są wyposażone są w magnetyczną tarczę, która pozwala na umiejscowienie głośników w pobliżu wszystkich typów urządzeń audio, video, czy też komputerów, bez obawy przed jakimikolwiek zakłóceniami dźwięku lub negatywnym wpływem na sprzęt. Głośnik średniotonowy posiada średnicę membrany 8,89 cm, zaś tweeter 25mm. Z tyłu kolumny umieszczono dwa gniazda do podłączenia głośnika z subwooferem standardowymi kablami audio oraz specjalny uchwyt, umożliwiający powieszenie kolumny na ścianie. Długość kabli jest dość spora, na tylne mamy do dyspozycji 8 metrów przewodów, zaś przednie i centralny mają długość po 5 metrów.

Głośnik centralny: wykonanie kolumny centralnej jest podobne do kolumn satelitarnych, jednak charakteryzują ją inny kształt. Pozioma kolumna ważąca około 3.2 kg, posiada prawię tą samą głębokość co kolumna satelitarna (157 mm), jednak jest od niej dużo bardziej szersza (316 mm). Taka sama jak w satelitarnych głośnikach jest też przednia pokrywa zabezpieczająca, w pełni magnetyczne ekranowanie oraz materiał i wykończenie obudowy. Na przodzie umieszczono dwa głośniki średniotonowe, po środku których znajduje się tweeter. Rozmiary, moc (32W) i ich rodzaj niczym nie różni się od wcześniej opisywanych kolumn. Z tyłu znajdują się gniazda do okablowania audio oraz po bokach dwa otwory umożliwiające zawieszenie kolumny na ścianie. Na spodzie kolumny znajdziemy cztery gumowe nóżki.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Subwoofer: pora na zawodnika klasy super ciężkiej w tym zestawie, a więc na głośnik niskotonowy. Ten istotny element zestawu ważący blisko 24kg, posiada potężną moc 120W. Wyposażony jest w duży, pełni magnetycznie ekranowany głośnik niskotonowy o przekątnej 25,4 centymetra oraz dodatkowo dla wzmocnienia niskotonowych dźwięków po bokach umieszczono dwie pasywne membrany o podobnej wielkości co głośnik. Z tyłu umieszczono radiator o dużej gęstości żeberek. Subwoofer budzi respekt swoimi gabarytami, może dodatkowo pełnić role stolika ;-) Drewniana obudowa ma inne wykończenie niż wcześniej opisywane kolumny, faktura jest mniej chropowata, zaś boczne elementy są ostre. Z przodu mamy jedną membranę przykrytą na sztywno stalowym obiciem, bez możliwości demontażu. Po dwóch bokach są odsłonięte kolejne dwa głośniki niskotonowe. Z tyłu oprócz wspomnianego masywnego radiatora, znajdują się wszelkie wyprowadzenia. Jest tam miejsce na podłączenie czterech kolumn satelitarnych, kolumny centralnej oraz przewodowego systemu sterującego. Oprócz tego znajdziemy tam dwa niezależne wyjścia do podłączenia dwóch źródeł dźwięku: 5.1 oraz 2.0. Dzięki temu można do zestawu podpiąć jednocześnie np. komputer stacjonarny posiadający sześciokanałowe wyjście oraz dla przykładu notebooka z wyjściem stereo. To tylko przykład konfiguracji, może być ona zupełnie inna w stylu amplituner 5.1 i odtwarzacz MP3 (stereo). Z tyłu umieszczono także włącznik zasilania oraz miejsce na kabel zasilający.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Pozostałe elementy wyposażenia: po pierwsze w wyposażeniu znajduje się przewodowy wielofunkcyjny kontroler z 2,5-calowym wyświetlaczem, którym sterujemy całym zestawem. Oprócz wyświetlacza posiada on obrotową gałkę (pełni ona także rolę przycisku), dwa przyciski i boczne gniazdo słuchawkowe. Kontroler daje nam nadzór nad zmianą głośności, regulację niskich i wysokich tonów, poziom basów w subwooferze, funkcję ściszania (mute) oraz balans dźwięku na trzech kanałach (przód, tył, centralny). Funkcja 'Volume Booster' umożliwia wzmocnienie dźwięku o dodatkowe sześć stopni. Można też ustawić poziom jasności wyświetlacza LCD, włączenie z pełnym wyłączeniem podświetlania (podświetlane będzie aktywne tylko przez 5 sekund w momencie zmiany jakiegoś parametru). Te same funkcje możemy kontrolować poprzez niewielki bezprzewodowy pilot. Funkcje kontrolera i pilota można obejrzeć na poniższych filmach video - słyszalny szum pochodzi z otoczenia, nie z głośników ;-)Oprócz dwużyłowych kabli audio do podłączenia pięciu kolumn, są też kable RCA (dwustronne typu chinch) do podłączenia zestawu z komputerem lub innym źródłem dźwięku (jak chociażby amplituner). Aby bezproblemowo podłączyć kable typu chinch do komputera w zestawie znajdują się trzy specjalne przejściówki z 'chinch' na 'jack', dzięki którym można podpiąć zestaw do karty dźwiękowej w komputerze, wyposażonej w trzy wyjścia audio. Kolorowe końcówki pomogą w lokalizacji odpowiednich kanałów. Aby dodatkowo podłączyć zestaw stereo trzeba skorzystać z własnego kabla.

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Na koniec tego rozdziału zamieszczamy tabelę specyfikacji technicznej zestawu Edifier S550.


poprzednia strona (Wygląd S550 i dane techniczne)    -   następna strona (Wrażenia słuchowe)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja zestawu 5.1 Edifier S550: mocna dawka dźwięku
 
 » Wygląd S550 i dane techniczne
 » Wrażenia słuchowe
 » Wnioski
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »