Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test GeForce 470 GTX vs Radeon HD 5850 OC Mafia II benchmark
    

 

Test GeForce 470 GTX vs Radeon HD 5850 OC Mafia II benchmark


 Autor: DYD | Data: 19/08/10

Podsumowanie

Już za kilka dni (27 sierpnia) fani gry Mafia będą mogli spróbować swoich sił w nowym, gangsterskim tytule. Jak widać po analizie testów z demo wersji, wymagania gry są dość duże i na pewno przyda się jeszcze trochę pracy w optymalizacji kodu gry i sterowników. Duże spadki fps w demo wersji są deprymujące (zwłaszcza na karcie Nvidii, choć na karcie AMD jest nie wiele lepiej. Zobaczmy czy się to zmieni w momencie premiery pełnej wersji. W benchmarku Mafia II przy wsparciu silnika PhysX, który jest domeną NVidii, wydajniejsza była karta Sparkle GTX470. Z kolei przy wyłączonej opcji PhysX, to Radeon HD 5850 od Gigabyte'a lepiej sobie radził. Sumarycznie w testach widać wyraźną przewagę karty GTX 470. Nawet fabrycznie podkręcony Radeon HD 5850 okazuje się w większości mniej wydajnym układem. Ceny obydwu kart oscylują aktualnie w okolicy 1050 ~ 1100zł.

Karta Sparkle GTX470 wymaga jednak większego poboru mocy i to aż o ponad 100W w momencie pracy w wymagających aplikacjach 3D. W trybie bezczynności obie karty pobierają podobną wartość 140-145W, zaś podczas odtwarzania plików wideo - między 165 a 175W. Podczas gier 3D cały system z kartą Gigabyte Radeon HD 5850OC pobierał 250W, lecz Sparkle GTX470 aż 360W. Do tego dochodzą wysokie temperatury w układzie NVidii. Przy obciążeniu GPU dochodzi aż do 92 stopni C i wówczas referencyjne chłodzenie zagłusza wszystko wokół siebie. Dużo sprawniej radził sobie system chłodzenia w Radeonie HD 5850 - był cichy także w 3D, a temperatura przy obciążeniu karty nie przekraczała 55 stopni C. Za rozwiązanie chłodzące i kulturę jej pracy należy się pochwała modelowi Gigabyte. W przypadku karty Sparkle, która oparta została na referencyjnym chłodzeniu NVidii, lepsze byłoby rozwiązanie autorskie (albo np. firmy Artcic), obniżające poziom temperatury i hałasu. To jednak pociąga za sobą dodatkowe koszty, a w następstwie cena karty GTX470 z własnym chłodzeniem była by już sporo droższa od modelu Gigabyte. Otrzymujemy więc następujący wybór: z jednej strony wydajną kartę, ale dość gorącą i głośną, w porównaniu do trochę mniej wydajnej, lecz działającej z większą kulturą pracy.

Obie karty dobrze odciążają centralny procesor i podczas odtwarzania materiału video wysokiej rozdzielczości (Blu-ray czy pliki H.264) obciążenie procesora głównego waha się w zakresie 3 do 7%. Posiadają także wsparcie dla najnowszego oprogramowania CS5, w tym Photoshop z obsługą OpenGL, przyspieszającą pewne graficzne czynności. Karta Gigabyte Radeon HD 5850 może pochwalić się dodatkowym wyjściem DisplayPort oraz wielomonitorową pracą, zaś Sparkle GeForce GTX 470 posiada wsparcie technologii 3D Vision Surround.poprzednia strona (Testy)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test GeForce 470 GTX vs Radeon HD 5850 OC Mafia II benchmark
 
 » Wstęp i specyfikacja kart
 » Sparkle GeForce GTX 470 1280MB
 » Gigabyte ATI Radeon HD 5850 OC 1024MB
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

GIGABYTE Polska      GIGABYTE Polska

SPARKLE Polska      SPARKLE Polska