GeForce GTX 285 vs Radeon 4870 X2 - niech wygra lepszy Autor: KamilM | Data: 22/01/09
|
|
Zotac GeForce GTX 285 AMP!
(kliknij, aby powiększyć)
Sercem kart graficznych GeForce GTX 285 jest odświeżony chip GT200 o rewizji B1. Jest to dokładnie ten sam procesor, co stosowany w GTX 280, aczkolwiek produkowany w 55 nm. Dzięki temu zmniejszyła się nieco powierzchnia GPU z 576 mm2 do 470 mm2, pomimo, że liczba tranzystorów pozostała bez zmian i nadal wynosi 1.4 mld. Również architektura jest dokładnie taka sama. Silnik graficzny wykorzystuje procesory strumieniowe. Spójrzmy na powyższy schemat GPU. W GeForce GTX 285 znajduje się dziesięć bloków, gdzie każdy zawiera trzy klastry z jednostkami cieniowania. Jeden klaster posiada 8 SP; 24 SP na jeden blok i 240 SP na cały układ. Oprócz tego w każdym bloku zawarto 8 jednostek teksturujących, w sumie 80 TMU na całego GTX 285. Ponadto akcelerator ma do dyspozycji 32 jednostki ROP i 512 bitowy interfejs pamięci operacyjnej (osiem 64 bitowych kontrolerów pamięci, każdy obsługujący do 128 MB). Na pokładzie GeForce GTX 285 znajduje się 1 GB pamięci GDDR3.
Nie poczyniono żadnych modyfikacji w kwestii API. Nadal więc NVIDIA posiada układy graficzne wykorzystujące DirectX 10.0 (Shader Model 4.0) i OpenGL 2.1. Ponadto układ wykorzystuje PureVideo HD służący do akceleracji procesu dekodowania materiału wideo w wysokiej rozdzielczości.
Najnowsza wersja GPU-Z nie do końca potrafiła rozpoznać układ graficzny. Wiemy jednak, iż powierzchnia rdzenia GT200b wynosi teraz 470 mm2 (GT200 - 576 mm2). Ilość tranzystorów pozostała bez zmian i nadal jest to 1.4 mld. Jak widzimy, Zotac zastosował overclocking karty. Częstotliwość wersji AMP! wynosi dokładnie 702/1296 MHz i dla jednostek cieniowania - 1512 MHz. Akcelerator został wyposażony w 1024 MB pamięci GDDR3 512 bitów. Karta została objęta 5 letnim okresem gwarancyjnym. Producent podał nam sugerowaną cenę 1560 zł, aczkolwiek z powodu ciągłych zmian na rynku, w sklepach układ ten kosztuje około 1800 zł.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Karta kryła się w standardowej wielkości kartonowym pudełku z przezroczystym okienkiem. Wyposażenie dodatkowe testowanego modelu zawierało: płytę ze sterownikami, pełną wersję benchmarka 3DMark Vantage, pełną wersję gry Grid, przejściówkę DVI->HDMI, przejściówkę DVI->D-Sub, kabelek SPDIF, dwa kable zasilające oraz instrukcje obsługi. Dość bogato trzeba przyznać.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Karta od strony wizualnej nie wyróżnia się na tle obecnych już na rynku GeForce GTX 280, GTX 260 - podobne gabaryty, identyczne układy chłodzące i dwuslotowy śledź. Gdyby nie naklejka, trudno odgadnąć co to za model GeForce. Za to pewną ciekawostką jest brak osłony na tyle karty, jaka była na wcześniejszym modelu GTX 280 (zresztą na GTX 260 również). Jak widać na rewersie układu, na płytce pcb występuje olbrzymia ilość elektroniki oraz ścieżek. GeForce GTX 285 pomimo swej dużej wielkości, waży podobnie jak poprzednik.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Praktycznie każdy wydawany teraz akcelerator graficzny ma dostępna dwa wyjścia DVI oraz jedno TVOut. Nie inaczej jest z GTX 285, gdzie również ów wyjścia są dostępne. Dodatkowo tuż przy gniazdach zasilających (6+6 pin) umieszczono wtyczkę SPDIF.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Nigdy nie mieliśmy negatywnej opinii o chłodzeniach kart GeForce GTX 280. Było ciche w trybie bezczynności układu i dla większości osób nie przeszkadzające podczas wytężonej pracy karty. W przypadku GeForce GTX 285 można z powodzeniem stwierdzić, iż jest jeszcze lepiej. W 2D wentylator pomimo swych 1400 rpm jest niesłyszalny. Po rozgrzaniu się karty w grach, duża turbinka powodowała niewielki szum powietrza, który powinien być w zupełności akceptowalny przez większość nabywców. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest ciszej niż na standardowym GeForce GTX 280.
|