GeForce GTX 285 vs Radeon 4870 X2 - niech wygra lepszy Autor: KamilM | Data: 22/01/09
|
|
EVGA GeForce GTX 285
(kliknij, aby powiększyć)
Sercem kart graficznych GeForce GTX 285 jest odświeżony chip GT200 o rewizji B1. Jest to dokładnie ten sam procesor, co stosowany w GTX 280, aczkolwiek produkowany w 55 nm. Dzięki temu zmniejszyła się nieco powierzchnia GPU z 576 mm2 do 470 mm2, pomimo, że liczba tranzystorów pozostała bez zmian i nadal wynosi 1.4 mld. Również architektura jest dokładnie taka sama. Silnik graficzny wykorzystuje procesory strumieniowe. Spójrzmy na powyższy schemat GPU. W GeForce GTX 285 znajduje się dziesięć bloków, gdzie każdy zawiera trzy klastry z jednostkami cieniowania. Jeden klaster posiada 8 SP; 24 SP na jeden blok i 240 SP na cały układ. Oprócz tego w każdym bloku zawarto 8 jednostek teksturujących, w sumie 80 TMU na całego GTX 285. Ponadto akcelerator ma do dyspozycji 32 jednostki ROP i 512 bitowy interfejs pamięci operacyjnej (osiem 64 bitowych kontrolerów pamięci, każdy obsługujący do 128 MB). Na pokładzie GeForce GTX 285 znajduje się 1 GB pamięci GDDR3.
Nie poczyniono żadnych modyfikacji w kwestii API. Nadal więc NVIDIA posiada układy graficzne wykorzystujące DirectX 10.0 (Shader Model 4.0) i OpenGL 2.1. Ponadto układ wykorzystuje PureVideo HD służący do akceleracji procesu dekodowania materiału wideo w wysokiej rozdzielczości.
Udostępniony nam do testów układ EVGA pracował z zalecanymi przez NV parametrami, czyli 648/1242 MHz i 1476 MHz dla zunifikowanych procesorów cieniowania. W rdzeniu GT200b zaszytych jest 1.4 mld tranzystorów, a cała powierzchnia GPU wynosi 470 mm2. Na pokładzie karty znalazło się 1024 MB pamięci GDDR3 opartej na magistrali 512 bitów.
Karta na chwilę dzisiejszą kosztuje 1575 zł. Okres gwarancyjny wynosi 2 lata, przy czym istnieje możliwość przedłużenia jej do 10 lat, jeśli w ciągu 30 dni od daty zakupu zarejestrujemy kartę na stronie producenta.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Karta graficzna kryła się w kartonowym pudełku (bardzo cienkim przez co nieco lichawym) o dość ciemnej kolorystyce. Na środku producent umieścił dumnie napis "GeForce GTX 285" oraz informacje o ilości pamięci operacyjnej, rodzaju złącza graficznego, czy też 90 dniowym programie Step-Up. Standardowo w przypadku EVGA, wyposażenie dodatkowe nie rzuca na kolana. Otrzymujemy tylko najważniejsze dodatki: instrukcję obsługi, sterowniki do karty oraz specjalny tweaker (a nim szerzej w następnym artykule poświęconym GTX 295), dwa przewody służące do zasilania karty, dwie przejściówki DVI->D-Sub oraz naklejkę z logiem producenta.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Podobnie jak kolor pudełka, również i sam akcelerator został ubarwiony w ciemnych kolorach. Obudowę chłodzenia zdobi ciekawa naklejka, której nie sposób było nam rozszyfrować. Jeśli ktoś wie, co ona przedstawia, prosimy o komentarze :). W porównaniu do karty konkurenta, nie widać żadnych różnic w wyglądzie. Układ ma ten sam system chłodzący, zajmuje w obudowie komputera dwa sloty i jest dość długa.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Do karty należy podpiąć dwa przewody zasilające: 6+6 pin, inaczej komputer nie zostanie poprawnie uruchomiony. Producent nie zapomniał o złączu SPDIF i umieścił je tuż przy gniazdach zasilania. EVGA GeForce GTX 285 dysponuje dwoma wyjściami DVI, jednym TVOut.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
W tylnej części karty został umieszczony duży wentylator schładzający sekcję zasilania oraz radiatory, które bezpośrednio odbierają ciepło z GPU i pamięci RAM. Jest to znany system z wcześniejszych kart NVIDII. Turbinka pompuje powietrze w kierunku żeberek radiatorów i wyrzuca je na zewnątrz poprzez śledź karty. Identycznie jak w układzie Zotac, wentylator pracuje bardzo cicho i nie przeszkadza w pracy. Dotyczy to również trybu 3D, czyli podczas grania.
|