Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E
    

 

ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E


 Autor: Lancer | Data: 06/02/03

Gigabyte GA8-INXP

Płyta jak na Gigabyte przystało wykonana jest na ciemno niebieskim laminacie o typowej dla wyrobów GraniteBay 6-ścio warstwowej płytce drukowanej. Rzucającą się w oczy jest też kombinacja kolorowych gniazd różnych portów. Wystarczy tylko spojrzeć na zdjęcia. Czyż płyta nie jest śliczniutka ...

     
(aby powiększyć fotki, kliknij)

INXP to bardzo ciekawy wyrób. Oparta jest o mostek północny E7205 obsługujący FSB 133MHz oraz typowy dla GraniteBay mostek południowy FW82801DB, czyli ICH4.

  
(aby powiększyć fotki, kliknij)

Ilość gniazd kart rozszerzeń to 5 slotów PCI, oraz port AGP 3.0 (AGP 8x) pracujący tylko z kartami zasilanymi napięciem 1,5V. Typowa dla płyt głównych opartych na układach E7205 jest kombinacja banków pamięci - 4 sloty DIMM, które należy obsadzać parami by uzyskać możliwość pracy kontrolera pamięci w trybie 128-bitowym. Płyta zgodnie ze specyfikacją GraniteBay obsługuje do 4GB pamięci.


(aby powiększyć fotkę, kliknij)

Testowane kombinacje pokazują, że płytę można obsadzić dwoma modułami pamięci różnego typu (byle ich pojemność się zgadzała), ale nie daje to 100% stabilności. System potrafi nieoczekiwane się "wyłożyć". Należy włożyć dwa identyczne moduły by pracując w trybie 128-bitowym uniknąć problemów. Jeśli planujemy obsadzić trzy banki pamięci to również moduły muszą być identyczne. Obsadzenie płyty dwoma identycznymi modułami i jednym odmiennym pod względem pojemności powoduje problemy. Płyta w takim wypadku widzi ilość pamięci jako pojemność najmniejszego modułu pomnożona przez ich ilość. Jedyną gwarantowaną więc kombinacją jest stosowanie identycznych układów.

Pośród zintegrowanych komponentów wymienić należy:
  • kontroler SerialATA 150 oparty o układ SiliconImage Sil3112ACT144
  • kontroler RAID na Promise PDC20276 (dwa kanały)-ATA133
  • układ sieciowy GigaEthernet 1Gbit Intel RC8254 (Intel Kenai 32)
  • układ dźwiękowy obsługiwany przez kodek Realtek ALC650 ze wsparciem dla wyjść i wejść SPDIF i 6 kanałów audio

  


(aby powiększyć fotki, kliknij)

  


(aby powiększyć fotki, kliknij)

Płyta łącznie obsługuje 6 portów USB 2.0. Nie zabrakło jednak leciwych, ale wciąż niezbędnych portów LPT i COM. Jeśli jesteśmy przy wyposażeniu to nie można nie wspomnieć o lansowanym przez Gigabyte dublowaniu BIOSów czyli mieszczeniu na laminacie dwóch kości EEPROM BIOS zwanym DualBIOS. Skutecznie chroni to przed unieruchomieniem płyty spowodowanym przez zniszczenie zawartości oprogramowania sterującego w jednej z kostek. Na koniec warto wspomnieć o wyprowadzeniach czytników kart Smart, Secure i Memory.

  
(aby powiększyć fotki, kliknij)

Gigabyte w swoim wyrobie zastosował ciekawą konstrukcję układów zasilających procesor. Sześcio fazowy układ zasilający ma zapewnić podobno tak wysoki prąd, że pozwala on na zasilanie nawet 10GHz procesora. Cóż nie będę tego komentował, gdyż nie da się tego sprawdzić, a zresztą 10GHz procesor będący następcą obecnego Pentium4 i tak będzie najprawdopodobniej na zupełnie innym gnieździe. Swój układ zasilający Gigabyte nazwał Dual Power System. Składa się on z podstawowych zasilaczy umieszczonych na PCB oraz dodatkowego bloku na karcie córce. Dodatkowe zasilacze chłodzone są przez niewielki radiator z wentylatorkiem. Co ciekawe wentylatorek jest podświetlony i promieniuje niebieskim światłem. Daje to bardzo ładny i ciekawy efekt - niebieskość w obudowie. Wszelkiej maści esteci będą zachwyceni. Ponieważ płyta ma dwa wentylatorki (jeden na bloku zasilającym a także na radiatorku mostka północnego) więc i tu nie obeszło się bez odpowiedniej marketingowej sztuczki. Mamy więc Dual Cooling. Jednak nie koniec tego. Skoro E7205 wspiera HT czyli obecność dwóch logicznych procesorów to czemu i tego nie nazwać jakoś? No i proszę - mamy Dual Logical Procersor. Czy to koniec? Nie, skoro mamy dwu kanałowy DDR więc i jest Dual Channel DDR. No jest i jeszcze Dual BIOS oraz Dual RAID. Heh, marketing górą.

Płyta posiada końcówki do podpięcia 3 wentylatorków. Złącza zasilające płytę to wtyczki: ATX AUX dodatkowej linii 12V.

Większość płyt głównych ma tak rozmieszczone sloty pamięci, że długie karty graficzne w stylu GeForce4 Ti kolidują i zasłaniają wszystkie zatrzaski. Konstruktorzy Gigabyte rezygnując z jednego slotu PCI skutecznie jednak obeszli ten problem. Pamięci można bez problemu wkładać, wyjmować, przekładać, dokładać itd. Ale nie ma ideału - wyjścia z kontrolera RAID umieścić pionowo dla wygody prowadznia taśm, ale poziome umiejscowienie gniazdek jest typową cechą niemal wszystkich płyt z dodatkowym kontrolerem macierzy dyskowych. Jeśli czepiać się, to też dodatkowego gniazdka zasilającego AUX. Prowadzony kabelek z zasilacza nieco burzy przepływ powietrza wokół radiatora procesora, ale taka pozycja jest też raczej typową dla większości płyt s478.

BIOS płyty posiada regulację FSB od 100 do 355MHz w krokach co 1MHz. Jak na E7205 przystało, płyta obsługuje tylko pamięci synchronicznie. Regulacja napięcia Vcore odbywa się w zakresie do 1,725V. Istnieje możliwość podniesienia napięcia pamięci DDR ponad standardowe 2,5V - do 2,8V. Napięcie portu AGP można regulować od 1,5 do 1,8V. Możemy tez ustawić częstotliwość pracy portów AGP/PCI niezależnie od FSB w zakresie od 66/33 (odpowiednio AGP/PCI) do 97/48. Standardowo przed użytkownikami BIOS kilka opcji regulacji skrzętnie skrywa (np. regulacja timingów pamięci). Aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji należy w BIOSie wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+F1. Istnieje też opcja Top Perfomance. Po jej uaktywnieniu podnoszą się timingi pamięci, a płyta podnosi sama FSB o 2MHz (które i tak jest zawyżone, ale o tym za chwilę). Płyta obsługuje pamięci ECC.

Pudełko zawiera płytkę CD ze sterownikami, pakietem Norton InternetSecurity 2002, narzędziem do overclockingu EasyTune4. Dodatkowo znajdziemy kolorową ulotkę informującą o zasadach instalacji i konfiguracji płyty. Na dołączony komplet kabli składają się 3 taśmy UDMA ATA133, 1 FDD, wyprowadzeń gniazd USB2.0 - 4 porty, wyprowadzenia sygnałów SPDIF. Trzy kabelki SerialATA wraz z często pomijaną i zapomnianą przez producentów przejściówką zasilającą ATA/Serial ATA.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E
 
 » Czym jest GraniteBay?
 » Gigabyte GA8-INXP
 » Asus P4G8X Deluxe
 » Albatron PX845PE ProII
 » Shuttle AB48
 » Testy wydajności
 » Podkręcanie
 » AGP 8x
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »