Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E
    

 

ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E


 Autor: Lancer | Data: 06/02/03

Asus P4G8X Deluxe

Płyta Asusa jest kolejną płytą opartą o chpset E7205 którą mam przyjemność prezentować. W przeciwieństwie do powyższego wyrobu Gigabyte jest konstrukcją nieco prostszą - nie zawiera tyle dodatków, aczkolwiek ponownie zastosowano 6 warstwowy laminat.

Ogólny układ złącz przedstawia się następująco: 1 port AGP Pro zgodny ze specyfikacją AGP 3.0 (kompatybilny z kartami zasilanymi napięciem 1,5V w tym nowymi kartami AGP 8x), 5 PCI i 4 sloty 184-pinowych pamięci DDR. Producent zintegrował dodatkowo kontroler IEE1394 (czyli FireWire) oraz kontroler SerialATA 150 oparty na układzie SiliconImage Sil3112ACT144. Płyta posiada łącznie 4 gniazda USB na krawędzi i 2 na śledziu wraz z wyprowadzeniami dla GamePortu. Za generowanie dźwięku odpowiada kodek audio ALC650 wraz z wyjściami SPDIF (in/out) i 6 kanałami audio. Poza wbudowanym w mostek południowym kontrolerem ATA100 niema obsługi dodatkowych gniazd napędów IDE w postaci kontrolera RAID. Nie zapomniano o kontrolerze sieciowym Broadcom BCM5702 GigaEthernet. Laminat zawiera trzy gniazda FAN.

Asus kolejny raz zastosował swój własny pomysł na kwestię zasilania. Jeśli posiadamy standardowy zasilacz ATX nie zgodny ze specyfikacją ATX 2.03 czyli bez dodatkowych linii zasilających wówczas w płytę wtykamy zwykłą końcówkę taką, jaką zasilany jest np. dysk twardy. Rozwiązanie to nosi nazwę EZPlug.

Rozmieszczenie elementów na płycie nie budzi większych zastrzeżeń. Nietypowe ułożenie banków pamięci powoduje, że nie kolidują one z kartą AGP. Na jej linii znalazła się jedynie końcówka do podłączenia napędu FDD, ale i prowadzony z tego miejsca kabel nie powoduje większych problemów.

Producent zastosował prostszy blok zasilający niż Gigabyte. Jak on się sprawował? O tym dalej. Warto natomiast zwrócić uwagę na brak wentylatorków na płycie. Zastosowano duży radiator na mostku północnym bez aktywnego chłodzenia.

Asus ostatni port PCI oznaczył na niebiesko. Cóż to znaczy? Slot nazwany Blue Magic to port obsługujący standardowe karty PCI, ale także umożliwiający instalację specjalnych bezprzewodowych kart sieci LAN obsługujących standardy Bluetooth 802.11a i 802.11b.

Samo rozmieszczenie elementów na powierzchni laminatu nie budzi większych zastrzeżeń. Karty AGP nie kolidują z gniazdami pamięci RAM. W zasadzie jedynie gniazdko zasilające AUX 12V może powodować podobne zakłócenia obiegu powietrza wokół radiatora na procesorze jak ma to miejsce w przypadku opisanej płyty Gigabyte.

BIOS płyty umożliwia konfigurowanie wartości szyny FSB od 100 do 400MHz! Napięciem zasilającym rdzeń można sterować w zakresie od 1,1 do 1,925V. Wartości napięć pamięci można ustawić w zakresie od 2,5V, do 2,7V. Jak na porządną konstrukcję obsługującą pamięci DDR przystało tak i tu nie mogło się obejść bez możliwości samodzielnego doboru funkcji CAS, RAS to CAS, RAS Precharge i Active Precharg. Napięcie portu AGP można ustawić na 1,5 do 1,7V. Tak jak w Gigabyte tak i tu można ustawić częstotliwość pracy portów AGP/PCI niezależnie od FSB od 66/33 (AGP/PCI) do 100/50MHz. BIOS daje dostęp do jest technologii Q-FAN. W menu dostępne są opcje oznaczone jako 10/15 do 15/15. Po wybraniu odpowiedniego "mnożnika" zostają obniżone obroty wentylatorków. Pozwala to wrażliwszym płynnie dostosować ilość dźwięku wydobywającego się z ich komputera. Niespotykaną funkcją jest głosowe powiadamianie o fazach procedury POST i ewentualnych błędach. Rozwiązanie bardzo oryginalne, ale na dłuższą metę denerwujące.

Pudełko zawiera płytę CD ze sterownikami i programem antywirusowym PC-Cillin 2002. Kable FDD, 2 UDMA ATA i 2 SerialATA oraz śledź z wyjściami dla portu USB 2.0 i GamePort oraz FireWire. Drugi śledź to złącza dla wyjść/wejść SPDIF z kodeka audio. Na płycie CD znalazł się program antywirusowy PC-Cilin. Obok obszernego angielskiego "manuala" znalazła się druga książeczka w której proces instalacji płyty opisano również w naszym języku. Dodatkowo znalazł się pakiet WinCinema z programami WinDVD, WinRip, WinCoder i WinProducer. Zabrakło niestety przejściówek zasilających dla SerialATA.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E
 
 » Czym jest GraniteBay?
 » Gigabyte GA8-INXP
 » Asus P4G8X Deluxe
 » Albatron PX845PE ProII
 » Shuttle AB48
 » Testy wydajności
 » Podkręcanie
 » AGP 8x
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »