ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E Autor: Lancer | Data: 06/02/03
|
|
Testy wydajności
Na początek standardowo Quake. Najszybsza płyta to Gigabyte. Ciekawie zapowiada się rywalizacja i850E vs E7205. Dysproporcja nieznaczna. Od stawki odstaje i845PE.
Wydajność ukazana przez AquaMark w dużej mierze zależy od karty graficznej. Jednak ustawiając tryb niskich detali można dostrzec rysujące się dysproporcje. Przewaga chipsetów dwukanałowych nad jednokanałowymi jest dostrzegalna. Korzystający z pamięci DDR o niższych opóźnieniach E7205 jest szybszy od i850E mimo podobnej oferowanej przez te dwa układy przepustowości.
Commanche wykazuje ponownie minimalną przewagę pamięci DDR nad RDRAM. Różnica dzieląca jednak poszczególne konstrukcje jest naprawdę mała.
(aby powiększyć fotkę, kliknij)
3D Mark systematycznie powtarza wyniki powyższych testów. Kolejny raz E7205 wykazuje przewagę nad chipsetem obsługującym pamięci RDRAM. 1000pkt. przewaga konstrukcji dualDDR nad jednoukładowym DDRem w trybie niskich detali może wydawać się spora, ale sumarycznie to tylko 7,5%. Brak wyników Shuttla wynika z problemów przejścia testów do końca. Płyta wykładała się na samym początku testu. Pokazywała czarny ekran po czym program kończył pracę. Selektywne ustawienie testów pozwoliło przejść wybrane testy, ale wybranie wszystkich jednocześnie powodowało błędy.
CCR to typowy test niskopoziomowy. Różnice wydajnościowe niewielkie. Nawet niezbyt błyszcząca do tej pory płyta Shuttle nie dostaje zbytnich batów. Najszybsza ponownie płyta Gigabyte oparta o układ GraniteBay.
Sandra to kolejny test niskopoziomowy. O ile wyniki testów procesora bardziej pokazują klasę samej płyty, a nie chipsetu, to testy pamięci są tego przeciwieństwem. Przewaga Gigabyte nad Asusem jest nieznaczna, ale 40MB/s może częściowo tłumaczyć dlaczego jest ona szybsza pośród dwu testowanych płyt E7205. Przepustowość pamięci samego E7205 i i850E jest podobna, ale test nie bierze pod uwagę wyższych opóźnień pamięci RDRAM. Duża przewaga GraniteBay nad klasycznym pod względem konstrukcyjnym i845PE nie daje znaczącego odzwierciedlenia w testach rzeczywistych. 800MB/s różnicy powinno uczynić E7205 znacznie szybszym niż wykazują to benchmarki.
(aby powiększyć fotkę, kliknij)
Test pamięci PC Mark bardzo ładnie wykazał gdzie leży przewaga E7205 nad i850E. Proszę przejrzeć wyniki cząstkowe by dostrzec jakie momentami są różnice. Wszystko zależy od konkretnego testu, chwilami przewaga jest znakomita, ale nieraz nawet i845PE jest jednakowo wydajny.
Prędkość kompresji video jest mocno uzależniona od prędkości z jaką procesor komunikuje się z pamięcią (pomijając kwestię dysku twardego). 15% różnica między i845 a E7205 przy dłuższym materiale może być naprawdę zauważalna.
WinRAR już nie tak entuzjastycznie jak XMPEG podszedł do kwestii prędkości nowego dziecka Intela. Przewaga pewna jest, ale stopniała do 11%.
Cinema jest wrażliwa na szerokość pamięci. E7205 ma sporą przewagę nad największym rywalem - i850E i jego RDRAMami. Zdobycie każdego punktu jest bardzo trudne i GraniteBay jest zdecydowanym liderem.
SPECviewperf pokazuje że w niektórych specyficznych sytuacjach RDRAM potrafi pokonać pamięci DDR nawet pracujące w trybie dwukanałowym. W teście drv-08 wyraźnie przegania te układy. Dalej jednak minimalną przewagę ma GraniteBay.
Jak zwykłem na koniec Cachemem. Wyraźna różnica na korzyść DDRów w przypadku odczytu. RDRAMy dokonują odczytu nieco wolniej niż pamięci DDR. "Dziwacznie" wysokie okazało się opóźnienie chipsetu i845PE. W rzeczywistości nie sa one tak wysokie. Windows 2000 ostro tu namieszał. Uruchomienie programu DOSowego z poziomu okna konsoli Windowsa spowodowało błędny i zbyt długi odczyt. O ile predkości komunikacji pamięci się zgadzają, to system nie dał już bezpośredniego dostępu do pamięci dla programu, a tym samym wydłużył odczyt. Namieszała tu własna systemowa warstwa abstrakcji sprzętu. O ile pod Win9x program może mieć bezpośredni dostęp do pamięci, to Win2k już taką możliwość poważnie ogranicza i uczynił wynik opóźnień zupełnie bzdurnym.
|