Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E
    

 

ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E


 Autor: Lancer | Data: 06/02/03

Podkręcanie

Testu podkręcania dokonywałem na innym niż testowy procesor. Użyłem bowiem procesora z niższym mnożnikiem by przekonać się jak wysokie FSB wytrzymają testowe płyty. Obiektem podkręcania był Pentium4 2,4GHz na jądrze C1. Na ujednoliconych ustawieniach platform - napięcie zasilające ustawiłem na 1,7V podkręcałem. Oto wyniki przetaktowania magistrali:

Jak widać w przypadku testowanych platform uzyskane taktowanie było krańcowo różne. Najlepsza okazała się płyta Albatron. Najsłabiej poszło Shuttlowi, która z racji braku regulacji napięcia nie pozwalał na wyższe taktowanie procesora niż 2900MHz. Zdecydowanie największym dla mnie zaskoczeniem była płyta Gigabyte. Teoretycznie pod względem wydajności prądowej najlepiej prezentująca się (DualPowerSystem) jednak płyta sprawiająca dużą ilość problemów. Płyta często, mimo iż pracowała stabilnie, nie potrafiła podnieść się po restarcie i trzeba było ręcznym resetem przywołać ją do życia. Czasami zdarzyły się jej dziwne zamrożenia, po których ni stąd ni zowąd budziła się do życia. Nie wspomnę tego, że podczas pierwszego uruchomienia spaliła mi jedną z kostek pamięci.

Bardzo interesująca jest jeszcze kwestia wydajności podkręcania. GraniteBay jak już wspomniałem jest chipsetem pseudosynchronicznym więc podnosząc częstotliwość FSB jednocześnie przetaktowujemy o tyle samo pamięci. Ponieważ zastosowanie 128-bitowej magistrali pamięci zapewnia 100% pokrycie zapotrzebowania na nią, więc jej przepustowość rośnie liniowo do wzrostu FSB. Mamy więc do czynienia z bardzo korzystną sytuacją, przy której procesor nigdy nie wymaga większej szerokości pasma pamięci, niż ta może dać. Ponieważ DDRy są doskonałe do podkręcania, więc "maniacy" wydajności będą zachwyceni.

Dotychczasowe platformy w stylu rodziny i845 były układami jednokanałowymi, a tam przy mocnym podkręceniu chcąc utrzymać wysoką wydajność sumaryczną należało taktować RAM asynchronicznie, co przy wysokim FSB wymuszało stosowanie wysokiej jakości modułów wytrzymujących wysokie częstotliwości, zaś jeśli takich nie posiadaliśmy należało przejść w tryb synchroniczny przy którym pamięć pokrywała tylko połowę na nią zapotrzebowania procesora. Jak to wyglądało w praktyce? Przy P4 2,4GHz podkręconym do 3,15GHz na Asusie P4G8X 175MHz dwukanałowe DDRy osiągają przepustowość 5,6GB/s. Tymczasem Albatron PX845 może taktować pamięć zegarem synchronicznym, ale wtedy ma do dyspozycji ledwie 2,8GB/s lub zegarem asynchronicznym na poziomie 218MHz albo w drugim trybie 233MHz. Pamięć więc musi być bardzo wysokiej jakości by wytrzymać takie taktowanie, a i to ostatecznie powoduje i tak niższą wydajność niż wolniejsza (możliwie niższej jakości), ale dwukanałowa pamięć u E7205. Jak to wygląda w praniu? Eh o tym innym razem przy okazji artykułu o podkręcaniu Pentium4. Wtedy też zobaczymy na co stać szybkie pamięci Corsaira...

Przy wcześniejszych recenzjach płyt pod procesor Pentium 4 zwracałem uwagę na fakt nierównego i odstępującej od normy wielkości napięcia zasilającego rdzeń procesora. Zamiast deklarowanych 1,525V przeważnie było sporo mniej. Warto o tym wspomnieć i w tym miejscu.

W przypadku testowych platform bywało różnie. Widać jednak, że producenci dochodzą powoli do ideału i nie ma już tak drastycznych różnic jak niegdyś to bywało, kiedy to procesor zamiast napięcia 1,5V dostawał ledwie 1,4V, a nawet mniej! Najdokładniejsza okazała się płyta Gigabyte i Albatrona. Nie ma czemu się dziwić. Posiadają one najbardziej rozbudowane zespoły zasilające stąd różnice i jakiekolwiek wahania wynikające z obciążenia systemu nie są duże. Najdziwniej zachowuje się Asus. Standardowo pracuję na tej płycie. Ustawionego na stałe napięcia 1,65V nie jest jednak dekładnie takie. Kontrolny odczyt dokonywany w Windowsie programami monitorującymi pokazuje prawdziwe oblicze płyty. Podczas spoczynku zamiast 1,65V płyta podaje 1,728V, zaś podczas obciążenia 1,634V. Podobnież jest jeśli ustawi się inne napięcie - czujnik waha się jak głupi, a dysproporcja ogromna. Co najciekawsze jednak konstruktorzy Asusa znając ten problem dokonali oszustwa. BIOS bowiem pokazuje zawsze to napięcie jakie się ustawi. Nie dokonuje on uaktualnień odczytu. Jeśli więc ustawi się 1,65V wskaźnik twardo pokazuje 1,65V dając naiwnemu użytkownikowi wrażenie idealnego zasilania układu centralnego. Podobnie nieprawidłowo jest w Gigabyte. BIOS bowiem zawyża napięcie, ale jest to wina tylko nieprawidłowo wyskalowania. BIOS bowiem zamiast defaultowego 1,525V pokazuje 1,634V. Kontrola pod Windowsem programami diagnostycznymi pokazuje jednak, że jest prawie dobrze, tzn. napięcie jest niewiele wyższe od tego jakie powinno być. Shuttle jako jedyny zaniżał dość znacznie napięcie. Cóż jest to niszowa płyta, a nie wyrób dla ekstremalnych overclockerów i cudów się nie spodziewałem.

Na koniec działu podkręcanie słowo o firmowym overclockingu, czyli o tym jak producenci podkręcają procesor bez wiedzy użytkownika. Idealnym taktowaniem powinien być zegar 133,3MHz x 21. Wychodzi wiec 2800MHz. O to jak wyglądała ta kwestia na kolejnych platformach

Najlepsze okazały się Albatron i Asus. Dawały idealnie dokładne taktowanie. Jak wiem z doświadczenia niektóre płyty podają zdecydowanie zbyt wysokie częstotliwości i tak przykładowo zamiast 133 mamy nawet defaultowo 135MHz FSB - takie praktyki całkiem do niedawna stosował nawet Asus. Daje to szczególnie w testach niskopoziomowych minimalną przewagę dla tych wyrobów sprawiając złudne, a osiągnięte oszustwem wrażenie szybszych. Tu jednak stało się coś niezwykłego. Procesor jest taktowany tak jak powinien. Brawo! Wybija się Gigabyte sztucznie przyspieszający procesor, a w tyle pozostaje Intel. To nic dziwnego. Układy PLL na ich wyrobach niemal zawsze niedotaktowują procesor. W testach niskopoziomowych płyta więc przegrywa choćby z Gigabyte. W końcu różnica taktowań tego samego CPU na dwóch płytach to 50MHz. Daje to zawsze kilka pkt. więcej. Gigabyte operuje zaś defaultowo na FSB 135MHz zamiast 133MHz jak to powinno być. Jeśli do tego samego poziomu podciągniemy Asusa (tzn FSB ustawimy na 135MHz), wówczas wydajność zrównuje się. Przykładowy wynik z PC Marka dla tak podkręconej płyty Asus P4G8X to 7012/7598pkt.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E
 
 » Czym jest GraniteBay?
 » Gigabyte GA8-INXP
 » Asus P4G8X Deluxe
 » Albatron PX845PE ProII
 » Shuttle AB48
 » Testy wydajności
 » Podkręcanie
 » AGP 8x
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »