Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E
    

 

ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E


 Autor: Lancer | Data: 06/02/03

Podsumowanie

E7205 okazuje się być godnym następcą i850, gwarantując najwyższą wydajność dla procesora Pentium4 przy wykorzystaniu popularnych i wydajnych pamięci DDR. Jest to o tyle istotne, że dostać taki moduł nie jest trudno, a oferta rynkowa jest bardzo szeroka i zaczyna się od układów PC2100, aż na awangardowych PC3700 kończąc. Dla niektórych istotną zaletą może okazać się możliwość pracy w trybie jednokanałowym, czego nie oferował i850. Co prawda wydajność takiego rozwiązania stoi na poziomie chipsetu i845E, ale w awaryjnej sytuacji mamy ciągle działający komputer. Brak konieczności stosowania terminatorów w nie obsadzonych gniazdach - jak to było w przypadku RDRAM - dodatkowo podnosi komfort. Terminatory bowiem w przypadku pamięci DDR są standardowo umieszczane na płycie.

W niektórych sytuacjach przewaga GraniteBay nad poprzednikiem i845PE jest niewielka i sięga ledwie kilku procent. Tylko taka różnica nie zwala z nóg. Wielu po dwukanałowych rozwiązaniach spodziewało się większego postępu, ale nie zawsze oczekiwania zbiegają się z rzeczywistością. Na dzień dzisiejszy skomplikowana technologia dualDDR oferowana przez E7205 nie wydaje się zbyt korzystna pod względem finansowym, a różnica wydajności też nie jest adekwatna do ceny. Ważne jednak, że pierwszy krok został uczyniony i szybki awans dualDDRów wydaje się zapewniony.

Testowane płyty to ciekawa gromadka.

Gigabyte GA8-INXP okazał się szybszy od konkurencji w każdym teście, ale podstawowym kryterium wyboru mimo wszystko nie powinna być prędkość działania. Mało kogo bowiem znacząco obchodzi, że jedna płyta jest szybsza o włos od drugiego na liście Asusa. W codziennym użytkowaniu niewielkiej przewagi nie dostrzeżemy. Liczy się stabilność, jakość dodatkowych komponentów jakimi producent uraczył swój wyrób oraz możliwość śmiałego patrzenia w przyszłość na nadchodzące nowości. Zainstalowane elementy dają pewien komfort. Dopracowany blok zasilający, obecność kontrolera GigaEthernet, S-ATA i USB2.0, a w mniejszym stopniu także AGP8x pozwalają sięgnąć po najlepsze. Dwukanałowy tryb DDR daje najlepszą wydajność. Kierując swój wyrób na rynek stacji roboczych Gigabyte nie zapomniał też o overclockerach. Nie wypada on co prawda tak znakomicie jak Asus czy Albatron, ale po poprawieniu BIOSu sytuacja może się odwrócić. Na dzień dzisiejszy zdecydowanym minusem płyty jest na pewno cena. Ponad 255$ to bardzo wysoka cena i nie wydaje się być ona do końca uzasadniona dopracowaniem konstrukcyjnym - wszak nie jest aż tak doskonała. Niemniej jednak zainteresowani - odpowiednio zasobni użytkownicy - mogą zainteresować się płytą.

TwojePC - Jakość! Asus P4G8X jest nieco skromniejszym odpowiednikiem Gigabyte. Producent nie zastosował tak rozbudowanego bloku zasilania, zrezygnował z kontrolera RAID, ale dał w zamian FireWire. Płyta działa pewnie i stabilnie. Bez najmniejszych problemów - jak to Asus. Na dodatek dobrze się podkręca. Co prawda daje nieco niższą wydajność od bezpośredniego konkurenta, ale przynajmniej nie oszukuje. Wynika to po części z uczciwego podejścia do sprawy i nie zawyżania FSB. Zestawienie P4G8X z szybkim procesorem Pentium4 i dwukanałowymi pamięciami DDR daje niezwykle szybką kombinację. Cena 229$ jaką Asus chce za swój produkt w wersji Deluxe nie jest niska, ale odpowiednio niższa niż u Gigabyte. Asus zasłużył swoją postawą na znaczek jakości TwojePC. .


TwojePC - Jakość i dobra cena! Albatron, mimo iż wydaje się być raczkującym dopiero producentem, to jednak wypuszczając model PX845PE ProII przedstawił produkt dopracowany, wydajny, a wycisnął z i845PE co tylko się dało. PX845PE zabłysnął w teście podkręcania dając o 40MHz wyższe stabilne taktowanie niż Asus. Albatron ze swym PX845 nie jest w stanie co prawda konkurować wydajnościowo z E7205, ale chwilami mocno zagraża i850. Na wydajności jedank się nie kończy. Jakość zintegrowanych komponentów nie odbiega funkcjonalnie od dużo droższych konkurentów, a w miarę przystępna cena powoduje, że nie omieszkałem wyróżnić tego mało znanego, ale zdobywającego nowe rynki producenta. Płyta wzorowa i warta polecenia dla budujących system oparty o procesor Pentium4. Dla Albatrona znaczek jakości w kategorii cena/jakość.


Shuttle AB48 to płyta dobra dla producentów OEM. Chęć obniżenia kosztów skutkuje brakiem kilku znaczących funkcji. Nie jest szybka, ale nie ma to wielkiego znaczenia. Produkt kierowany dla mniej wymagających użytkowników, ale Shuttle wart uwagi tylko jeśli jego cena jest korzystna. Niczego wielkiego się po nim nie spodziewajmy.

poprzednia strona (AGP 8x)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: ASUS i Gigabyte na E7205 kontra i845PE i i850E
 
 » Czym jest GraniteBay?
 » Gigabyte GA8-INXP
 » Asus P4G8X Deluxe
 » Albatron PX845PE ProII
 » Shuttle AB48
 » Testy wydajności
 » Podkręcanie
 » AGP 8x
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Sklep Internetowy Sirius Computers      Sklep Internetowy Sirius Computers

DIMM.pl      DIMM.pl
  • 02-790 Warszawa, ul. Pietraszewicza 5 / 2A
  • Tel: 0 [prefix] 22 649 03 57
  • Fax: 0 [prefix] 22 649 03 57
  • WWW: www.dimm.pl
  • e-mail: info@dimm.pl