Zwycięzcą naszego testu został GeForce GTX 680. Nowa flagowa karta Nvidi okazała się najbardziej wydajna ze wszystkich testowanych modeli, była także najlepsza w całym teście pod kątem wydajności na wat. Niestety jej nabytek nie jest tani. Testowany przez nas autorski model firmy Gigabyte, z systemem chłodzenia WindForce 3X i fabrycznie zwiększonymi zegarami taktującymi to obecnie wydatek około 2250zł. Czyni to kartę jedną z najmniej opłacalnych. Za tę cenę dostajemy jednak nie tylko bezkompromisową wydajność, ale także cichą prace.
Konkurencyjny Radeon HD 7970 w wersji referencyjnej wypada nieco słabiej pod względem wydajności i wydajności na wat, jednak dzięki znacznie niższej cenie jest bardziej opłacalny. Różnica w cenie pomiędzy testowaną autorską wersją GeForce GTX 680 wynosi obecnie 450zł, czyli aż 20%, dlatego karta firmy AMD może spełnić oczekiwania tych, którzy szukają wydajnej karty, ale dodatkowy wydatek prawie pół tysiąca złotych nie rekompensuje 10% różnicy wydajności. Mankamentem jest jednak nieco głośna praca podczas pełnego obciążenia.
Bardzo dobrze wypadają niektóre modele segmentu średniego i wyższego (performance) z poprzedniej generacji - GeForce GTX 460 i 560 oraz Radeon 6850 i 6950, które zapewniają dość dobrą wydajność, a jednocześnie dzięki atrakcyjnej cenie ich zakup jest bardzo opłacalny. Niestety karty te powoli znikają już ze sklepów. Osoby poszukujące tańszej karty powinny natomiast zainteresować się modelem Radeon HD 7770. Karta dotychczas nie była atrakcyjnym zakupem, jednak w efekcie ostatniej sporej obniżki ceny jest na pewno warta uwzględnienia, gdy dysponujemy budżetem w kwocie do 500 złotych. Oprócz niezłej opłacalności przemawia za nią również cicha i chłodna praca oraz niewielki pobór energii elektrycznej.
W podobnym przedziale cenowym co Radeon HD 7770 występują modele GeForce GTX 550Ti i Radeon HD 6790, których niestety nie możemy polecić - obie oferują niższą wydajność od modelu 7770 i potrzebują do pracy znacznie więcej mocy. Słabo wypadają również karty Radeon HD 6970 Flex firmy Sapphire i GeForce GTX 580 SuperOverclock firmy Gigabyte, które są stanowczo zbyt drogie w stosunku do oferowanej wydajności, a także energochłonne. Zamiast nich zdecydowanie lepiej nabyć np. Radeona 7870, który gwarantuje porównywalną wydajność, a jednocześnie jest wykonany w nowszej technologii, pobiera mniej energii elektrycznej i co najważniejsze - mniej kosztuje.
Co czeka nas w najbliższym czasie? Pewne jest, że kolejne karty z architekturą Kepler i 28-nanometrowymi układami graficznym zaprezentuje Nvidia. Poza dwuprocesorowym GeForce GTX 690 będą to karty plasowane niżej niż flagowy obecnie GeForce GTX 680. Jedna z nich - GeForce GTX 670Ti ma pojawić się już 10 maja, i konkurować z modelami Radeon HD 6950 i 7870. Firma AMD najprawdopodobniej czeka już na drugą połowę roku, aby móc wprowadzić na rynek następną generację kart graficznych. Do serii 7000 dołączyć ma jeszcze dwuprocesorowy Radeon HD 7990, choć prawdę mówiąc, szkoda, że nie zobaczymy czegoś w rodzaju Radeona HD 7980 - czyli modelu 7970 ze zwiększonymi zegarami taktującymi, który oferowałby wydajność nie gorszą niż GeForce GTX 680. Taki ruch na pewno miałby pozytywny wpływ na konkurencję, a zarazem ceny.