Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test 5 przenośnych dysków 2.5 cala USB3.0 Seagate, HGST, WD, PQI, SP
    

 

Test 5 przenośnych dysków 2.5 cala USB3.0 Seagate, HGST, WD, PQI, SP


 Autor: DYD | Data: 04/03/13

Test 5 przenośnych dysków 2.5 cala USB3.0 Seagate, HGST, WD, PQI, SPDo porównania dołączył Silicon Power Diamond D03.
W artykule wzięliśmy na warsztat przenośne dyski 2.5 calowe pracujące pod USB3.0. Trzy z nich posiadają pojemność 1TB (1000GB) i są to: Seagate Backup Plus, Hitachi (HGST) Touro Mobile oraz PQI H552V. Jeden z dysków posiadał o połowę mniejszą pojemność - model WD My Passport EDGE 500GB. W teście porównawczym zbadaliśmy wydajność dysków USB3.0 głównie podczas realnej pracy i przerzucania pojedynczych dużych plików, a także dużej ilości małych plików. Pod lupę poszły właściwości użytkowe dysków i kultura pracy. Sprawdziliśmy też dostarczane aplikacje do dysków, a także różnice wydajnościowe uzyskane na USB2.0, czy szybkiej pamięci pendrive USB3.0.

Seagate Backup Plus 2.5'' 1TB USB3.0

Seria dysków Seagate Backup Plus występuje obecnie w trzech odmianach pojemnościowych 1TB, 750GB oraz 500GB. Przenośmy dysk dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych: czarnym, czerwonym, srebrnym oraz niebieskim. W pudełku oprócz dysku producent dodaje kabel USB3.0 o długości 45 cm, instrukcję obsługi oprogramowania Dashboard oraz informację o gwarancji producenta. Dysk oprócz podstawowej współpracy z PC, działa także z komputerami firmy Apple poprzez sterownik NTFS dla systemów Mac OS X w wersji 10.6 (lub nowszej) fabrycznie zainstalowany na dysku.

  
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)


Nasz testowany dysk Seagate Backup Plus o pojemności 1TB w czarnej wersji obudowy po wypakowaniu z pudełka pokryty jest folią, co ma podkreślić jakość obudowy dysku, wykonanej częściowo ze szczotkowanego aluminium. Dysk wykonany został z różnego rodzaju materiałów. Szczotkowane aluminium wykorzystane zostało na wierzchniej stronie obudowy, z kolei spód wykonano z matowego plastiku. Cztery boczne strony dysku pokryto błyszczącym plastikiem, który po pierwszym kontakcie zbiera świeże odciski palców (co widać na zdjęciach), jednak z dalszym obcowaniem, ten nieprzyjemny efekt zaczyna się trochę zacierać, choć mimo wszystko jest on nadal widoczny. Z wierzchu na obudowie umieszczono logo producenta oraz białą dioda, która świeci się kiedy dysk jest podłączony (można ją wyłączyć, ale o tym później). Na spodzie obudowy znajdziemy dość sporą tabliczkę znamionową z danymi producenta. Solidności wykonania dodaje wspomniane szczotkowane aluminium. Trochę nieprzyjemne w dotyku mogą być cztery ostre krawędzie spodniej strony obudowy, co wydaje się być dziwne, bo krawędzie wierzchniej strony są lepiej wyprofilowane. Nie zaobserwowaliśmy prawie żadnych trzasków konstrukcji obudowy i słabej jakości spasowań, jedynie można przyczepić się nieco do elementu odłączanego (USM), o którym piszemy poniżej.

  
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)


Ciekawe rozwiązanie do rozbudowy znane z wcześniejszych modeli dysków zewnętrznych firmy Seagate, zastosowano także w modelu Seagate Backup Plus. Chodzi o uniwersalny moduł pamięci masowej (USM), który umożliwia łatwe podłączenie urządzenia do systemu z interfejsem USM SATA, ale nie tylko. Możemy zdemontować część obudowy od portu USM SATA, odłączyć interfejs USB3.0 i podłączyć obecnie np. port Thunderbolt lub FireWire 800. Dotyczy to także portów komunikacji, które nie zostały jeszcze wypuszczone. Przejściówki do Thunderbolt czy FireWire 800 sprzedawane są dodatkowo, jako opcja. Rozwiązanie to daje dodatkową elastyczność dysku, jednak powoduje, że poprzez element odłączalny zaburzona jest jednolita konstrukcja obudowy. W miejscu łączenia powstaje szczelina, co może w przyszłości dodatkowo rokować wyrobienie się tego elementu.

  
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)


Wewnątrz obudowy znajduje się dysk twardy Momentus 5400 (SpinPoint M8) typu 2.5 cala, z trybem transferu Sata-II (300MB/s) o prędkości obrotowej 5400RPM wyposażony w 8MB pamięci cache. Podczas fazy kopiowania dysk jest praktycznie bezgłośny, czuć jedynie bardzo delikatne wibracje. Po ciągłej pracy przez 1 godzinę zapisywania plików dysk osiągał temperaturę 42°C. Temperatura podczas spoczynku po 3 godzinach wynosiła 35°C. Po zainstalowaniu oprogramowania Seagate Dashboard 2.0 jest możliwość wyłączenia podświetlanej diody oraz ustawienie, po jakim czasie dysk ma przejść w stan oszczędności energii - standardowo dysk ma wyłączone 'usypianie'. Poniżej zrzuty ekranu z aplikacji Crystal Disk Info i informacja o dostępnej pojemności dysku z eksploratora Windows.


Crystal Disk Info


Właściwości dysku, pojemnośćNarzędzie Seagate Dashboard 2.0

Na dysku Seagate Backup Plus znajdziemy wgrane oprogramowanie o nazwie Seagate Dashboard do tworzenia kopii zapasowych. Niestety na razie nie ma jej w polskim języku. Na dysku są cztery tutoriale video w języku angielskim na temat aplikacji Dashboard oraz narzędzie do rejestracji produktu. Seagate Dashboard służy do tworzenia kopii zapasowych własnych plików znajdujących się na komputerze, a także w chmurze i w sieciach społecznościowych. Podczas dodawania obrazków w serwisie Facebook, Flickr, czy też materiałów video dla Youtube, aplikacja przed wrzuceniem materiałów do danego serwisu społecznościowego, zrobi ich kopie w wybranym miejscu. Po zainstalowaniu aplikacji należy zarejestrować swój przenośny dysk podając numer seryjny, wówczas będziemy mogli skorzystać z rejestracji w chmurze Seagate'a (powered by Nero). Otrzymujemy roczną subskrypcję na aplikację, później konieczna będzie opłata. Do dyspozycji jest 4GB przestrzeni do wykorzystania. Do logowania w chmurze wykorzystujemy naszą aplikację lub stronę cloudstorage.seagate.com. Aplikacja jest prosta w działaniu i intuicyjna w obsłudze nawet dla początkującego użytkownika, o ile nie będzie zagłębiał się we wszystkie cechy aplikacji. Pełny tutorial Seagate Dashboard 2.0 dostępny jest tutaj. Funkcji konfiguracyjnych jest dość dużo, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Pora przejść do funkcji kopii bezpieczeństwa. Standardowy plan backupu proponuje kopię wszystkich dysków twardych. Można ręcznie zaznaczyć tylko te foldery/partycje, które nas interesują lub skorzystać z proponowanych kategorii: folder osobisty, dokumenty, wszystkie nie systemowe pliki, muzyka, zdjęcia, filmy. Kiedy już mamy zdefiniowany plan, lub kilka planów, wówczas uruchamiamy proces backupu. Proces ten widoczny jest jedynie na pasku w postaci procentów, nie ma dokładne podglądu co jest kopiowane. Podczas próby backupu 300GB i jego przerwania w 90%, przy kolejne próbie całość idzie od początku, bardzo powoli. Po przesłaniu plików do chmury, program tworzy nam katalogi typu 453486b64-c921-4f0c-c3f-3ed07b776d9, co nie jest zbyt czytelne dla użytkownika. Podobnie tworzony jest folder backupu na dysku USB. Z plików dostępnych w chmurze można korzystać tylko znając hasło dostępu, nie można wypuszczać plików "na zewnątrz". Przy próbie ściągnięcia 1 pliku z chmury, pobrana została cała zawartość? Ogólnie program ma kilka niedoróbek, które przydałoby się poprawić.

Inne właściwości Seagate Dashboard 2.0:

Funkcja 'Chroń', dostępna z Seagate Dashboard, pomoże skonfigurować plan obsługiwany jednym kliknięciem lub dostosować zaplanowane tworzenie lokalnej kopii zapasowej. Można przechowywać kilka kopii plików na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia.

Funkcją 'Zapisz' można kopiować treści dodawane przez użytkowników z sieci społecznościowych. Seagate Dashboard automatycznie utworzy kopię zapasową wszelkich zamieszczonych treści. Nawet jeśli plik zostanie przypadkowo usunięty z urządzenia typu smartfon lub tablet, jego kopia będzie bezpieczna.

Funkcja 'Udostępnij' pozwala na jednoczesne przesyłanie wielu plików do portali społecznościowych z jednego komputera. Wystarczy wybrać plik do przesłania oraz lokalizację docelową - można także dodawać komentarze.

Dodatkowe funkcje Seagate Dashboard 2.0: do zarządzania dyskiem - można włączyć/wyłączyć diodę LED na obudowie, zrobić test poprawności działania dysku, a także ustawić funkcję trybu oszczędności energii dla dysku (będzie się wyłączał po wybranym przez na czasie).

Poniżej co nieco screenów ekranowych z aplikacji Seagate Dashboard 2.0:

     
Seagate Dashboard 2.0 (kliknij, aby powiększyć)

     
Seagate Dashboard 2.0 (kliknij, aby powiększyć)

     
Seagate Dashboard 2.0 (kliknij, aby powiększyć)

           
Seagate Dashboard 2.0 (kliknij, aby powiększyć)

           
Seagate Dashboard 2.0 (kliknij, aby powiększyć)


Na koniec opisu dysku prezentujemy wynik z programów ATTO Disk Benchmark i Crystal Disk Mark. Wyniki porównawcze są dostępne w rozdziale Testy.


poprzednia strona (Seagate Backup Plus 2.5'' 1TB USB3.0)    -   następna strona (Hitachi (HGST) Touro Mobile 2.5'' 1TB USB3.0)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test 5 przenośnych dysków 2.5 cala USB3.0 Seagate, HGST, WD, PQI, SP
 
 » Seagate Backup Plus 2.5'' 1TB USB3.0
 » Hitachi (HGST) Touro Mobile 2.5'' 1TB USB3.0
 » WD My Passport EDGE 2.5'' 500GB USB3.0
 » PQI H552V 2.5'' 1TB USB3.0
 » Platforma i procedura testowa
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Aktualizacja 1: Silicon Power Diamond D03 2.5'' 1TB USB3.0
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »