Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
RECENZJE | Test 5 przenośnych dysków 2.5 cala USB3.0 Seagate, HGST, WD, PQI, SP
    

 

Test 5 przenośnych dysków 2.5 cala USB3.0 Seagate, HGST, WD, PQI, SP


 Autor: DYD | Data: 04/03/13
     

Aktualizacja 1: Silicon Power Diamond D03 2.5'' 1TB USB3.0

Jako piąty dysk w naszych testach stawił się 2.5 calowy model Diamond D03 firmy Silicon Power, producenta pamięci flash, SSD, przenośnych HDD i od niedawna dysków Wi-Fi. Diamond D03 występuje w trzech wersjach pojemnościowych 1TB, 750GB oraz 500GB. Dysk oferowany jest w jednej, czarnej wersji kolorystycznej, klasycznej czerni. W pudełku oprócz dysku producent dodaje kabel USB3.0 o długości 60 cm, a także firmową ulotkę z informacjami od producenta i instrukcją instalacji dysku. Dysk obecnie (marzec 2013) nie jest oferowany w sprzedaży w Polsce, jego cena za granicą to około 90USD.

     
(kliknij, aby powiększyć)


Spójrzmy teraz jak prezentuje się Silicon Power Diamond D03. Konstrukcja obudowy składa się z dwóch różnych rodzajów wykończenia. Spód wykonany został ze zwykłego matowego plastyku, pokrytego delikatnie chropowatą fakturą, podobną do tej zastosowanej w modelu Touro Mobile. Ciekawie robi się za to przy spojrzeniu na wierzchnią część obudowy - powlekana w metalicznej czerni, pokryta została ciekawą, "geometryczną" fakturą. Konstrukcja na bazie aluminium została odpowiednio wzmocniona, co ma uchronić obudowę przed zadrapaniami czy ścieraniem się faktury. Zastosowanie takiej konstrukcji obudowy sprawia, że odcisków palców na obudowie praktycznie nie widać, zaś jedynie boki obudowy (wykonane ze zwykłego plastyku) łapią co nieco śladów. Na spodzie umieszczono delikatne, plastykowe nóżki, z wierchu mamy logo producenta i diodę LED, która w zależności od trybu podłączenia świeci na niebiesko (USB3.0) lub czerwono (USB2.0). Wymiary dysku są sporo mniejsze od tych, które spotkaliśmy przy poprzednich modelach (oprócz WD). Porównując z Touro Mobile jest od niego o 9 mm krótszy i 1mm węższy. Z uwai na swoją fakturę, obłe kształty i niewielkie wymiary, dysk bardzo dobrze leży w dłoni.

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)


Wewnątrz obudowy znajduje się dysk twardy Seagate Momentus 5400 (SpinPointM8) typu 2.5 cala, z trybem transferu Sata-II (300MB/s) o prędkości obrotowej 5400RPM wyposażony w 8MB pamięci cache. Identyczny jak w modelu Seagate Backup Plus. Podczas fazy kopiowania dysk jest niemal bezgłośny, ledwo wyczuwalne są jedynie delikatne wibracje. Po tym, że dysk pracuje przy kopiowaniu najlepiej widać po diodzie, która miga w trakcie tego procesu. Po ciągłej pracy przez 1 godzinę zapisywania plików dysk osiągał temperaturę 47°C. Temperatura podczas spoczynku po 3 godzinach wynosiła 35°C. Poniżej zrzuty ekranu z aplikacji Crystal Disk Info i informacja o dostępnej pojemności dysku z eksploratora Windows.


Crystal Disk Info


Właściwości dysku, pojemnośćOprogramowanie

Na początku bardzo zalecane jest pobranie nowego oprogramowania wewnętrznego dysku (firmware), gdyż poprawia ono znaczącą transfer dużej ilości małych plików. Oprócz tego na dysku znajdziemy nardzędzie do rejestracji gwarnacji, zaś ze strony WWW producenta można pobrać aplikację SP Widget, Norton Internet Security (60 dniowa wersja trial) oraz dwa narzędzia do odzyskiwania danych USB Flash Drive Recovery (USB2.0) i USB Flash Drive Recovery (USB3.0). Oprogramowanie SP Widget służy do backupu danych,b dokumentów, poczty Outlook Express, ulubionych szyfrowania katalogów systemem AES, tworzenia zadań automatycznych aktualizacji oraz blokowania komputera (na hasło, na czas, lub na urządzenie USB). Oprogramowanie działa w kilku językach, jednak bez polskiej lokalizacji. Całkiem sporo możliwości backupu oraz możliwość zabezpieczenia katalogów lub komputera sprawia, że SP Widget może być przydaten dla użytkownika. Z kolei oprogramowanie AI Recovery nie bardzo chciało współpracować, nie wykrywało urządzenia.

        
SP Widget (kliknij, aby powiększyć)

        
SP Widget (kliknij, aby powiększyć)

        
SP Widget (kliknij, aby powiększyć)Na koniec opisu dysku prezentujemy wynik z programów ATTO Disk Benchmark i Crystal Disk Mark. Wyniki porównawcze są dostępne w rozdziale Testy.


Werdykt


poprzednia strona (Podsumowanie)    -   następna strona (Aktualizacja 1: Silicon Power Diamond D03 2.5'' 1TB USB3.0)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test 5 przenośnych dysków 2.5 cala USB3.0 Seagate, HGST, WD, PQI, SP
 
 » Seagate Backup Plus 2.5'' 1TB USB3.0
 » Hitachi (HGST) Touro Mobile 2.5'' 1TB USB3.0
 » WD My Passport EDGE 2.5'' 500GB USB3.0
 » PQI H552V 2.5'' 1TB USB3.0
 » Platforma i procedura testowa
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Aktualizacja 1: Silicon Power Diamond D03 2.5'' 1TB USB3.0
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »