Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Test Iomega iConnect: manager dysków sieciowych @ LAN i WiFi
    

 

Test Iomega iConnect: manager dysków sieciowych @ LAN i WiFi


 Autor: DYD | Data: 02/09/10

Test Iomega iConnect: manager dysków sieciowych @ LAN i WiFiPojemne dyski przenośne USB stają się coraz bardziej popularne. Objętość danych się zwiększa, zaczynamy myśleć o kopiach zapasowych, a do tych zastosowań zwykłe pendrive'y już się nie nadają. Często też posiadamy kilka komputerów stacjonarnych czy notebooków, zaś dyski przenośne przełączamy pomiędzy tymi komputerami. Jeśli zależy nam na urządzeniu, które udostępni zasoby dysków USB kilku komputerom w sieci LAN lub Wi-Fi, udostępni drukarkę w sieci, a do tego będzie pełnić funkcję torrenta, to warto przyjrzeć się stacji Iomega iConnect Wireless Data Station, której test przedstawiamy w niniejszym artykule.
     

Opis i wygląd Iomega iConnect

Iomega iConnect Wireless Data Station to urządzenie, dzięki któremu można w łatwy sposób udostępnić istniejące dyski USB w sieci, dzieląc i udostępniając pliki w domu lub przez Internet. Pozwala użytkownikom podłączyć do istniejącej sieci przenośne pamięci w postaci dysków twardych i pamięci flash. Iomega iConnect może być podłączone do routera przewodowo lub bezprzewodowo. Udostępnienie dowolnego dysku w sieci wymaga jedynie podłączenia do stacji przez jeden z czterech portów USB. Dyski rozpoznawane są automatycznie i udostępniane w sieci domowej. iConnect pozwala nie tylko dołączać kolejne dyski, powiększając przestrzeń na dane, ale też korzystać z funkcji takich jak: UPnP DLNA Certified AV Media Server – umożliwiających przesyłanie strumieniowo zdjęć, muzyki i wideo do wielu typów odbiorników; menadżera torrentów – do zarządzania transmisjami plików w sieci peer-to-peer; obsługi mechanizmów Time Machine dla użytkowników komputerów Apple; replikacji danych między urządzeniami służącymi do ochrony danych. Może też służyć jako printserver.

iConnect Wireless Data Station wykorzystuje oprogramowanie EMC LifeLine, środowisko Linuksowe wraz z zestawem aplikacji, mogących współpracować zarówno z komputerami z systemem Windows, Mac jak i Linux. Do dyspozycji jest łatwy w obsłudze interfejs aplikacji 'Iomega Storage Manager' do zarządzania urządzeniem. Stacja wyposażona jest w zestaw programów do archiwizacji i zabezpieczania danych, łącznie z autoryzacją użytkownika za pomocą loginu i hasła. W urządzeniu została też zaimplementowana technologia szyfrowania RSA BSAFE. RSA jest oddziałem firmy EMC, zajmującym się bezpieczeństwem w największych bankach na świecie. Do zestawu dołączone jest też oprogramowanie Iomega Protection Suite, które można pobrać darmowo przez Internet. W skład oprogramowania dostarczonego na dysku CD oraz do pobrania z sieci wchodzą:
  • Iomega Storage Manager (CD) - aplikacja do zarządzania stacją przez przeglądarkę WWW (kopiowanie, print serwer, torrent, szukanie plików, konfiguracja i inne)
  • Iomega QuikProtect (WWW) - prosta aplikacja do szybkiej archiwizacji plików na dysku lokalnym lub sieciowym
  • EMC Retrospect Express / Express HD (WWW) - zaawansowany program do archiwizacji danych z rozszerzonymi funkcjami względem QuikProtect
Powyższe aplikacje zostaną szczegółowo przedstawione w następnym rozdziale. Podsumujmy jeszcze wszystkie funkcje iConnect Wireless Data Station:

 Dzielenie plików z innymi, archiwizacja, serwer druku, współpraca z dowolnym komputerem z Windows PC, Mac lub Linux.

 Łączność Gigabit Ethernet i bezprzewodowa poprzez bezpośrednie podłączenie do routera w technologii przewodowej lub bezprzewodowej (802.11b/g/n).

 Zdalny dostęp umożliwia podłączenie się do sieci z dowolnego miejsca na świecie i korzystanie ze zdjęć, filmów, muzyki, plików danych przechowywanych na dyskach USB. Możliwe jest również zdalne zarządzanie stacją.

 Zwiększenie przestrzeni na dane odbywa się poprzez dołączenie dysków o większej pojemności do gniazd USB.

 Replikacja typu device-to-device w celu ochrony danych umożliwia kopiowanie i synchronizowanie plików pomiędzy podłączonymi dyskami lub innymi pamięciami w sieci lokalnej. Stacja Iomega została wyposażona w przycisk QuikTransfer do automatycznej synchronizacji.

 Printserver z inteligentnym dzieleniem wydruków pomiędzy dwie podłączone drukarki USB.

 Obsługa mechanizmów Time Machine pozwala użytkownikom komputerów Apple archiwizować w prosty sposób dane z komputerów Mac z systemem OS X (10.5 lub późniejszym) za pomocą Time Machine.

 Funkcja UPnP DLNA Certified AV Media Server pozwala przesyłać strumieniowo zdjęcia, muzykę i wideo do wielu różnych odbiorników, takich jak konsole do gier (Microsoft Xbox 360, Sony PlayStation 3), mostki audio, odtwarzacze iTunes, sieciowe, cyfrowe ramki do zdjęć, odtwarzacze w rodzaju Iomega ScreenPlay i innych.

 Prezentacja zdjęć z podłączonych dysków USB za pomocą zintegrowanego oprogramowania bazującego na technologii Cooliris.

 Menadżer wymiany plików torrent pozwala zarządzać transferem plików w sieciach peer-to-peer, bez konieczności dodatkowego komputera PC.

 Picture Transfer Protocol (PTP) umożliwia bezdotykowy, automatyczny transfer zdjęć z cyfrowych aparatów do iConnect przez złącza USB.

Przejrzyjmy sie teraz wykonaniu testowanej stacji. Urządzenie o niewielkich gabarytach jest zupełnie bezgłośne, gdyż pasywnie chłodzone - z wyglądu przypomina trochę rozpłaszczony router (ma zaokrąglone boki). Z przodu znajdują się trzy portu USB 2.0 oraz przycisk QuickConnect. Podświetlane są niebieskimi diodami, których intensywność świecenia (Low/High) ustawiamy w oprogramowaniu. Z tyłu znajduje się złącze LAN (10,100,1000), jedno złącze USB 2.0, wejście zasilacza, przycisk reset i gniazdo kensington. Zawartość pudełka, jakie otrzymujemy to: stacja Iomega, zasilacz, kabel sieciowy LAN RJ-45, instrukcja i sterowniki (Windows, MacOS i Linux).

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (Opis i wygląd Iomega iConnect)    -   następna strona (iConnect podczas pracy)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Iomega iConnect: manager dysków sieciowych @ LAN i WiFi
 
 » Opis i wygląd Iomega iConnect
 » iConnect podczas pracy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »